Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

ΣΕ ΕΝΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ;;;

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Η ερωτηση σου ειναι απολυτα λογικη αφου σε αρκετους τομεις του χομπι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις. Οσο αφορα ομως το συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι τα τελευταια χρονια τα λεγομενα Φυσικα Συστηματα (Natural Systems) κερδιζουν συνεχως εδαφος και αν δεις σε fora του εξωτερικου ή βιβλια τα πιο πετυχημενα ενυδρεια στηριζουν τη βιολογια τους μονο στον ζωντανο βραχο και αμμο. Μια επαρκης ποσοτητα βραχου και αμμου μπορει ανετα να σου παρεχει οση βιολογια χρειαζεσαι και σε γλυτωνει απο παρα πολλα προβληματα (Nitrates, καθαρισμος βιολογικου φιλτρου κ.α.) ενω ταυτοχρονα ειναι σαφως πιο φυσικος τροπος λειτουργιας...

Μπορεις να διαβαζεις το Αρθρο του Νικου Ψαλτη "Λιγότερη Τεχνολογια Περισσοτερη Βιολογια" για περισσότερες πληροφοριες σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΟΠΩΤΕ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ....

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.... Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ;;

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΟΠΩΤΕ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ....

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.... Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ;;

Τα μακαρόνια δεν θεωρούνται βιολογικό υλικό. Χρησιμεύουν σαν προφίλτρο και για να γίνεται καλύτερη καλύτερη διασπορά και κατανομή του νερού σε όλα τα σημεία του κάδου του φίλτρου. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, για αυτή τη χρήση, στα κατώτερα στρώματα του χημικού σου φίλτρου ή αν δεν έχεις χώρο μορείς να τα αντικαταστήσεις με μπλε σφουγγάρι,

Ο άνθρακας είναι απαραίτητος, η ποσότητά του και η συχνότητά του εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του συστήματός σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΙΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ....

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 120 ΛΙΤΡΑ,ΕΧΩ ΜΕΣΑ 10ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΚΑΙ 19 ΚΙΛΑ ΒΡΑΧΟ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ. ΣΚΙΜΜΕΡ ΕΧΩ ΤΟ ΒΕRLIN THS RED SEA.ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΩΦΟΡΗΤΗ ΤΗΣ RΕΝΑ 500 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, 2 ΛΑΜΠΕΣ ΑRCADIA 1 WHITE MARINE.1BLUE SEA. ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΗΕΙΜ 2215.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ;;;ΓΙΑ FISH ONLY ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΤΟ ΘΕΛΩ........

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι αρκετά καλός για ξεκίνημα.

Αργότερα μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο skimmer, που να δουλεύει με σύστημα venturi, γιατί αν κατάλαβα καλά έχεις το μικρό της Red Sea με αερόπετρα.

Επίσης μπορείς να βάλεις υπόστρωμα με λεπτόκοκκο αραγωνίτη και να το εμπλουτίσεις επιφανειακά με λίγη ζωντανή άμμο.

Και τέλος αν η βιολογική ισορροπία του συστήματός σου βασίζεται στο ζωντανό βράχο, τότε θα πρέπει να εξασφαλίσεις μια πολύ καλή ροή νερού γύρω από το βράχο, ώστε να πηγαίνει το νερό σε όλα του τα σημεία , με τη βοήθεια κάποιων πρόσθετων κυκλοφορητών.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρέπεις Νίκο .. μια μικρή διόρθωση.. ..

άνευ ουσιαστικής σημασίας ..

μιλάς μάλλον για το σύστημα venturi ..

αχ αυτός ο Bernoulli .. εφιάλτης στις εξετάσεις :D

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρέπεις Νίκο .. μια μικρή διόρθωση.. ..

άνευ ουσιαστικής σημασίας ..

μιλάς μάλλον για το σύστημα venturi ..

αχ αυτός ο Bernoulli .. εφιάλτης στις εξετάσεις :D

Ευχαριστώ για την επισήμανσή σου αγαπητέ Φίλε Τάσο.

Η διόρθωση έγινε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ(ΜΗΝ ΠΩ ΑΡΡΩΣΤΙΑ)ΚΑΙ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΕΙΜΕ ΕΥΓΝΟΜΩΝ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα συγγενησ θελει να βαλει μεσα σε 60λιτ.ενυδρειο τον nemo το υποσχεθηκε στην κορουλα του.ποιο ψαρι ειναι αυτο?υπαρχει κατι που να του μοιαζει? και φυσικα αν υπαρχει αυτο το ψαρι.θα μπορουσε να το βαλει μεσα σε 60 λιτ. και ποσα θα μπορουσαν να ζησουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

ενα συγγενησ θελει να βαλει μεσα σε 60λιτ.ενυδρειο τον nemo το υποσχεθηκε στην κορουλα του.ποιο ψαρι ειναι αυτο?υπαρχει κατι που να του μοιαζει? και φυσικα αν υπαρχει αυτο το ψαρι.θα μπορουσε να το βαλει μεσα σε 60 λιτ. και ποσα θα μπορουσαν να ζησουν εκει?

Θα έλεγα ένα ζευγάρι των clown percula-nemo είναι αρκετά για αυτά τα λίτρα, με την προυπόθεση ότι το ενυδρειάκι θα έχει όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές για να τα φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

Amphiprion occelaris είναι το λατινικό όνομα του νεμο.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο για τα λίτρα ειναι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...