Jump to content

Νιτρικό Κάλιο (ΚΝΟ3)


Recommended Posts

μήπως γνωρίζεται αν ειναι το νιτρικό κάλιο καταλληλο για λιπασμα για το ενυδρείο επειδη το ακουω συνεχεία οτι ειναι καλο..

γνωρίζει κάποιος περαιτέρω πληροφορίες?? :D

Link to comment
Share on other sites

To νιτρικό κάλιο είναι συχνά συστατικό πολλών λιπασμάτων. Σίγουρα όμως δεν καλύπτει απο μόνο του τις ανάγκες ενός φυτού.

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα για ενα πείραμα..και ο μαγαζατορας στην αρχή μ λεει..''Για ενυδρειο το θέλετε?'' ;)

γτ ερχονται πολυ και του ζητανε νιτρικο καλιο για το ενυδρειο τους...

γι'αυτο εκανα θεμα να μαθω... :D

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικό κάλιο βάζουμε μόνο όταν έχουμε χαμηλά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεις τα καθαρά σου λίτρα, επιλέγεις τη χημική σύσταση (στην περίπτωση σου Νitrate-From Potasium Nitrate δηλ.ΚΝΟ3), δηλώνεις την ποσότητα (σε γραμμάρια της ) σκονης και τα mg νερου στα οποία θα προετοιμάσεις το διαλυμα και αναγράφεις τα ml που θα προσθέσεις απο το ετοιμο πλεον διαλυμα προκειμένου να σου υπολογισει τη συγκέντρωση (ppm) σε ΝΟ3

Λάβε υπόψιν οτι η μεγιστη διαλυτοτητα του ΚΝΟ3 ειναι τα 36gr ανά 100ml. :D

Link to comment
Share on other sites

Απο τι μαγαζι το πηρες; Πως το ζητησες; Σε τι μορφη ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεις τα καθαρά σου λίτρα, επιλέγεις τη χημική σύσταση (στην περίπτωση σου Νitrate-From Potasium Nitrate δηλ.ΚΝΟ3), δηλώνεις την ποσότητα (σε γραμμάρια της ) σκονης και τα mg νερου στα οποία θα προετοιμάσεις το διαλυμα και αναγράφεις τα ml που θα προσθέσεις απο το ετοιμο πλεον διαλυμα προκειμένου να σου υπολογισει τη συγκέντρωση (ppm) σε ΝΟ3

Λάβε υπόψιν οτι η μεγιστη διαλυτοτητα του ΚΝΟ3 ειναι τα 36gr ανά 100ml. ;)

εσυ genediver το χρησιμοποιείς? κανει δουλεια? σε ποιες περιπτωσεις?

:D

Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή στην καθαρότητα.

Πρέπει να είναι lab grade, pure 100%

Γιατί αν δεν είναι πρέπει να το καθαρίσεις, και αυτό απλά δεν παίζει.

Άμα το βάλεις χύμα, και δεν είναι καθαρό θα περάσει στο ενυδρείο σου ότι χημική ένωση χρειάστηκε για να παραχθεί...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή στην καθαρότητα.

Πρέπει να είναι lab grade, pure 100%

Γιατί αν δεν είναι πρέπει να το καθαρίσεις, και αυτό απλά δεν παίζει.

Άμα το βάλεις χύμα, και δεν είναι καθαρό θα περάσει στο ενυδρείο σου ότι χημική ένωση χρειάστηκε για να παραχθεί...

Panos1990 το εχεις χρησιμοποιήσει ποτε?

εντυπωσεις απο εσας π τα ξέρετε και τα έχετε δουλέψει χρειάζομαι...!

:D

Link to comment
Share on other sites

Panos1990 το εχεις χρησιμοποιήσει ποτε?

Ποτέ, γιατί δεν μου χρειάστηκε..

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι έχεις πολλά φυτά (ΠΟΛΛΑ), CO2 και φως, ναι κάνει.Αλλά πρέπει να κατανοήσεις τη φιλοσοφία του ολοκληρωμένου Ε.Ι., μέχρι να φτάσεις σε ένα σημείο να αντιλαμβάνεσαι τις ισορροπίες macro/micro/ φωτός / CO2 και φυτόμαζας προκειμένου να μην απαιτούνται πλέον τοσο μεγάλες αλαγές νερού ανά εβδομάδα ("Reset").

Google-αρε το Ε.Ι. και διάβασε γι αυτο και σε άλλα φόρουμ.Δεν μπορώ να απαντήσω έτσι απλά ΝΑΙ/ΟΧΙ.

"Πρέπει να είναι lab grade, pure 100%"

Σε αυτό διαφωνώ, και τα "αμφιβόλου" καθαρότητος κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά και απροβλημάτιστα.Τα lab grade είναι ευχής έργον αλλά έχουν κόστος (πχ Κ2SO4 22 Euro (LAB)/ 1,80 Euro το κοινό).

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι η μέθοδος ΕΙ ενδεικνυται για αρχάριους (και εγώ τέτοιος είμαι), μηδενίζοντας στο τέλος της εβδομάδας όλο το περίσευμα με την μεγάλη αλλαγή νερού και με νέα αρχη διατροφικού κυκλου στην συνέχεια.

Καλή τύχη και στους δυό μας.

Η απάντηση μου παραδίδεται τώρα στα χέρια εμπείρων. :D

Link to comment
Share on other sites

"Πρέπει να είναι lab grade, pure 100%"

Σε αυτό διαφωνώ, και τα "αμφιβόλου" καθαρότητος κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά και απροβλημάτιστα.Τα lab grade είναι ευχής έργον αλλά έχουν κόστος (πχ Κ2SO4 22 Euro (LAB)/ 1,80 Euro το κοινό).

Θα έβαζες εσύ στο ενυδρείο σου μέταλλα, οξέα, και ότι μπορείς να φανταστείς που υπάρχει στο εργοστάσιο παραγωγής;

Εγώ δεν θα το έβαζα με τίποτα...

Προτιμώ να είμαι 100% σίγουρος παρά να σκέφτομαι μετά και αν είχε κάτι;

Αν ήταν έτσι θα υπήρχαν μόνο μή-καθαρά.

Αν έχεις ποτέ ασχοληθεί με χημεία σε πανεπιστήμιο, τα πειράματα γίνονται μόνο με καθαρά χημικά 99,98 ή μεγαλύτερης καθαρότητας για να μηδενιστούν τα ποσοστά λάθους και να πετύχει το πείραμα..

Συγνώμη άλλα είμαι κάθετος πάνω σε αυτό "κάνουν τη δουλειά τους"

Καλύτερα να πεις σίγουρα τα lab grade εχουν ασφαλεια, μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και μη-καθαρά αλλά μπορεί να υπάρξουν συνέπειες.

:D

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

"Τα lab grade είναι ευχής έργον" ή (διαζ.) ακόμα καλύτερα "σίγουρα τα lab grade εχουν ασφαλεια, μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και μη-καθαρά αλλά μπορεί να υπάρξουν συνέπειες" ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν υπάρχει κανένα θέμα, αυτά γίνονται στον γραπτό λόγο. Το θέμα καθαρίστηκε για να προχωρήσουμε την συζήτηση.

:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! :D

θα κανω το πειραματακι με το νιτρικο καλιο σαν λιπασμα, οταν βρω χρόνο, και θα σας παω αποτελεσματα.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To νιτρικό κάλιο είναι συχνά συστατικό πολλών λιπασμάτων. Σίγουρα όμως δεν καλύπτει απο μόνο του τις ανάγκες ενός φυτού.

φιλαρακι μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες...??? ψαχνω να βρω και δεν εχει κανενας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο ενυδρείο. :P Οποτε δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Παύλος Γιάνναρος

Σωκράτους 26 Αθήνα 2105228252 Fisi-Iasi

απο εκει αγορασα και εγω! 1,80ε τα 500g

στην σωκρατους 24 εχω ακουσει οτι ειναι ενα μαγαζί με χημικά αλλα ειναι πιο ακριβό αφου λογικα ειναι και πιο ''καθαρο''..

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο και κάθε είδους χημικά απλά ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ !!!

Ποτέ και για κανένα λόγο.

Αν δεν πάνε κάλά τα φυτά σου δεν χρειάζεται να ρίχνεις χημικά στα ψαράκια σου !!!

Εσύ προτιμάς τα φρούτα σου και τα λαχανικά σου με λιπασματάκι ή βιολογικά;

Πολλοι απο εσάς έχετε δεί το μικρούλι που ρίχνουμε τα κλάδέματα, μεγαλώνουν χωρίς λίπασμα, και μέχρι και πριν 2 βδομάδες και χωρίς φώς !!!

Σε όλα τα ενυδρεία που έχω και εγώ και ο Αντώνης παίζουν, χωρίς υπόστρωμα, χωρίς λίπασμα και χωρίς Co2 !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μια μαγκρόβια που υποτίθεται ότι θέλει φούλ Νιτρικά για να μεγαλώσει !!!

Είναι απλά σε ένα βάζο με νερό βρύσης !!! Για φώς έχει ότι διαπερνά μία διπλή κουρτίνα !!!

post-40605-1301872191_thumb.jpg

(Το φυτό είναι του Αντώνη (Naias) όχι δικό μου)

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και αναφέρθηκε πιο πάνω οτι ό,τι μπαίνει στο ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ καθαρό. Τα λιπάσματα στο ενυδρείο δεν έχουν σχέση, ή μάλλον δεν κάνουν την ίδια δουλειά με τα λιπάσματα που χρησιμοποιούνται στα οπωροκηπευτικά είδη. Το νιτρικο κάλιο συγκεκριμένα, μιας και μιλάμε για αυτό, είναι απολύτως ασφαλές για τον άνθρωπο και χρησιμοποιείται σαν συντηρητικό σε συσκευασίες κρεάτων.

Στην προσωπική κρίση του καθενός είναι να ρίχνει ή όχι ζουμιά στο ενυδρείο του. Η αλήθεια να λέγεται όμως, κάποια φυτά μεγάλης δυσκολίας δεν μπορούν να επιβιώσουν στο νερό της Αθήνας ζώντας μονάχα απο τα ιχνοστοιχεία που αυτό περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...