Jump to content

Καφέ άλγη


Guppy

Recommended Posts

Όταν δημιουργείται άλγη στο χαλίκι να υποθέσω οτι έχω λίγο φωτισμό;; 35 λίτρα με μια 14 λάμπα και έβαλα ταινία αλουμινίου για αντανάκλαση. Μπορεί να φταίει και η θέση της λάμπας, είναι μπροστά στο ενυδρείο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η αιτία της καφέ άλγης είναι ο χαμηλός φωτισμός. Εκεί που φωτίζει καλά η λάμπα έχεις άλγη;

Αν όχι ίσως θα ήταν καλύτερα να μοιράσεις των φωτισμό προσθέτοντας (DIY) άλλη μια λάμπα, χωρίς όμως να ξεπεράσεις το 0,5 watt ανά λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθέσω λάμπα θα πάει στο ο,8 watt, θα βάλω και πιο δύσκολα φυτά. Πιάνει σε όλο το χαλίκι και λίγο μπροστά στο τζάμι. Νιτρικά έχω 10, KH 10, CO2 diy 30 φυσαλίδες το λέπτό, είναι σε κανονικό επίπεδο το μέτρησα. Κάθε βδομάδα ρίχνω Flourish και Iron. Αλλαγες κάθε βδομάδα 30%

Link to comment
Share on other sites

Power glo 14w, 18000k.Από λιπάσματα ρίχνω Flourish 0.70 ml και Iron 0.87 ml την βδομάδα σε 3 δόσεις, έριξα και χάπι βυθού. Μήπως φταίνε και τα φωσφορικά;; Όταν είχα ανακατέψει τον βυθό σηκώθηκε σκόνη και την άλλη μέρα είχα άλγη στο τζάμι. Πως μπορώ να τα κατεβάσω;;

Link to comment
Share on other sites

Power glo 14w, 18000k.Από λιπάσματα ρίχνω Flourish 0.70 ml και Iron 0.87 ml την βδομάδα σε 3 δόσεις, έριξα και χάπι βυθού. Μήπως φταίνε και τα φωσφορικά;; Όταν είχα ανακατέψει τον βυθό σηκώθηκε σκόνη και την άλλη μέρα είχα άλγη στο τζάμι. Πως μπορώ να τα κατεβάσω;;

Αλλαγή νερού!

Αλλαγή / καθαρισμός μηχανικού φίλτρου!

Πόσο μετράς;

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα δεν το μετράω, δεν έχω τεστ. Κάνω αλλαγή κάθε βδομάδα 30%. Το φίλτρο το είχα καθαρίσει, μήπως πρέπει να βγάλω τις πλάκες που έχω κάτω από το χαλίκι;;

Link to comment
Share on other sites

Τις πλάκες βυθού, έβγαλα την αεραντλία δεν έβγαλα τις πλάκες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αεραντλία βάζεις κάτω από το χαλίκι κάτι άσπρες πλάκες, αυτές εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αεραντλία βάζεις κάτω από το χαλίκι κάτι άσπρες πλάκες, αυτές εννοώ.

ωπα,ωπα......μυριζομαι πατατα.....

αν εχεις ...που εχεις δηλαδη φιλτρο βυθου,μη μου πεις οτι θελεις η εχεις φυτα αληθηνα..????

λοιπον ,το φιλτρο βυθου ειναι πλεον αρκετα εως πολυ ξεπερασμενο,και μονο προβληματα μπορει να σου δημιουργησει αν φυτεψεις φυτα απο πανω του.....(οχι αμμεσα αλλα στη νπαροδο του χρονου,αυτο που σου λεω ειναι 100% βεβαιο).

στη θεση σου θα το εβγαζα αμεσως...η αν θελεις να το κρατησεις μην βαλεις αληθηνα φυτα...θα μπλεξεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω hygrophila μέσα. Δεν το έχω σε λειτουργία όμως, πειράζει πάλι τα φυτά;; Δεν βγάζω τις πλάκες γιατί αργότερα που θα βάλω υπόστρωμα θα πρέπει να ξαναβγάζω το χαλίκι. Γι αυτό έχω καφέ άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βυθού είναι οι πλάκες η αερόπετρα και η αεραντλία; Εάν ναι τα έχω βγάλει όλα εκτός από τις πλάκες. Τώρα δεν το λειτουργώ..

Link to comment
Share on other sites

...τις πλακες βγαλτες πριν παρει μπροστα το ολο συστημα του ενυδρειου σου και τρχεις μετα να βγαζεις χαλικια κλπ......

μην ξεχνας οτι τα φυτα σου θα δημιουργησουν ριζες οι οποιες θα γινουν ΕΝΑ με τα πλακακια.....και μετα αντε βγαλτα........

επισης αεροπετρα μαζι με αεραντλια προς το παρων ειναι παντελως αχρηστα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

KLAZ αυτό λέω δεν τα έχω πια, μόνο το εσωτερικό φίλτρο είναι σε λειτουργία....

Link to comment
Share on other sites

τα έχω βγάλει όλα εκτός από τις πλάκες.

αγαπητε αυτο ενοουσα.να βγαλεις ΤΩΡΑ και τις πλακες για τον λογο που σου γραφω παραπανω...

νομιζω οτι ημουν αρκετα κατανοητος..... ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Κlaz μπορεί να έφταιγε και το φίλτρο. Έχω ένα εσωτερικό eheim και έβγαλα το σφουγγαράκι για να βάλω υαλοβάμβακα(είχε γεμίσει). Τώρα που έβαλα πάλι το σγουγγάρι του δεν βλέπω και τόση πολύ άλγη, θα σας πώ και μετά την αλλαγή νερού που θα κάνω πως πάνε τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κlaz μπορεί να έφταιγε και το φίλτρο. Έχω ένα εσωτερικό eheim και έβγαλα το σφουγγαράκι για να βάλω υαλοβάμβακα(είχε γεμίσει). Τώρα που έβαλα πάλι το σγουγγάρι του δεν βλέπω και τόση πολύ άλγη, θα σας πώ και μετά την αλλαγή νερού που θα κάνω πως πάνε τα πράγματα...

οκ,οκ,αλλα εγω δεν σου ειπα για ολα αυτα,παρα μονο για το φιλτρο βυθου(πλακες)που επιμενω να τις βγαλεις εαν εχεις αληθηνα φυτα......

ποσες φορες ακομη πρεπει να το πω..... :blush:;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σε μαλώσω ;):blush: .

Αυτό που λέμε είναι το εξής που θα πρέπει να κάνεις απαραιτήτως

1) Αφαιρείς τις άσπρες πλάκες βυθού.

2) Βάζεις το υπόστρωμα που θέλεις.

3) Βάζεις το χαλίκι που θέλεις.

4) Φυτεύεις τα φυτά που θέλεις.

Το να αφήσεις τις πλάκες με δεδομένο ότι κάποτε θα βάλεις υπόστρωμα είναι λάθος γιατί όσο αφήνεις τα φυτά να μεγαλώνουν το ριζικό σύστημα τους θα περάσει τις πλάκες και τότε θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερη δουλειά για να μην καταστρέψεις τα φυτά σου.

Άκου και δεν θα χάσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σε μαλώσω ;):blush: .

Αυτό που λέμε είναι το εξής που θα πρέπει να κάνεις απαραιτήτως

1) Αφαιρείς τις άσπρες πλάκες βυθού.

2) Βάζεις το υπόστρωμα που θέλεις.

3) Βάζεις το χαλίκι που θέλεις.

4) Φυτεύεις τα φυτά που θέλεις.

Το να αφήσεις τις πλάκες με δεδομένο ότι κάποτε θα βάλεις υπόστρωμα είναι λάθος γιατί όσο αφήνεις τα φυτά να μεγαλώνουν το ριζικό σύστημα τους θα περάσει τις πλάκες και τότε θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερη δουλειά για να μην καταστρέψεις τα φυτά σου.

Άκου και δεν θα χάσεις. :)

Συμφωνώ απόλυτα με τους συνάδελφους!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν λέω πως δεν θα βγάλω τις πλάκες, θα το κάνω όταν δεν θα δουλέυω και όταν κατέβω Θεσ/νίκη. Εδώ στο Κιλκίς δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους έβαλα υπόστρωμα της TETRA CompeteSubstrate (2.8 kg), από πάνω έριξα χαλαζιακό χαλίκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...