Jump to content

Ερωτηση για τον Anti-phos


NRS

Recommended Posts

Καλησπερα,ο ξαδερφος μου εχει θαλασσινο αλλα δεν πολυασχολειται με το ιντερνετ και με ρωτησε αν μπρειται να μας δωσετε την πραγματικη bonding capacity στις συνθηκες ενος θαλασσινου ενυδρειου?

και γενικα οτι αλλα στοιχεια εχεται σχετικα με τη δομη του εν λογω αντιφωσφορου?

(μεσο μεγεθος κοκκομετριας,ογκο,μαζα,συσταση,κτλ)

συνθηκες βελτιστης λειτουργιας

γενικα τα παντα ολα :D

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Το Anti-phos ειναι Granular Ferric Hydroxide , ειδικα κατασκευασμενο για την απορροφηση φωσφορικων απο το νερο.Δεν επηρεαζει το ph , ουτε απελευθερωνει καποια ουσια.

Η κοκκομετρια ειναι 0,30 mm - 2 mm και ενα λιτρο ζυγιζει περιπου ενα κιλο :(

ΜΦΧ

WaterWaves team

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται μηπως τιποτα για binding capacity mgPO4 η σε mgP/L

αρσενικο?πυριτιο εκει γνωριζουμε κατι?

ακριβως το βαρος του το εχουμε?τοσα λιτρα τοσα γραμμαρια?

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος χρησης του συγκεκριμενου υλικου?

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται μηπως τιποτα για binding capacity mgPO4 η σε mgP/L

αρσενικο?πυριτιο εκει γνωριζουμε κατι?

ακριβως το βαρος του το εχουμε?τοσα λιτρα τοσα γραμμαρια?

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος χρησης του συγκεκριμενου υλικου?

παντα φιλικα

Μπορεις να υπολογισεις 1,10 kg/λιτρο

Ο καλυτερος τροπος χρησης ειναι το fluidizing , οπως σε ολα τα ψιλοκοκκα υλικα απομακρυνσης φωφορικων.

Συγκεκριμμενο binding capacity δεν δημοσιευεται.

Σιγουρα αφαιρει και αρσενικο , οπως ολα τα σιδηρουχα σκευασματα.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που συγκεκριμενο binding capacity δε δημοσιοποειται τοτε το υλικο αυτο εγω προσωπικα δε μπορω να το συγκρινω με τα υπολοιπα της αγορας! :hysterical:

ουτε μαντης αλλα ουτε και χαρτορηχτρα ειμαι για να το βρω στα χαρτια :D

Γεγονος παντως αδιαμφησβητητο ειναι οτι ολες οι σοβαρες εταιριες που πουλουν αντιφωσφορα δινουν αυτη την τιμη!

ακομη και εσεις στον ανρθακα σας δωσατε καποιες τιμες(οχι ολες αλλα αναφερατε 5 πραγματα που μας δινουν τη δυνατοτητα να συγκρινουμε το υλικο με αλλα πριν το δοκιμασουμε :( )

σιγα να πουμε λες και σας ζητησαμε να μας δωσετε τον ρυθμο αποροφησης κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες!

τι να πω αφου δε γνωριζεται η αποσιωπειται την ονομαστικη τουλαχιστον binding capacity! :D

τα λογια ειναι περιττα................................................................................. :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην , καλησπερα :D

απο τη στιγμη που συγκεκριμενο binding capacity δε δημοσιοποειται τοτε το υλικο αυτο εγω προσωπικα δε μπορω να το συγκρινω με τα υπολοιπα της αγορας! :D

Γεγονος παντως αδιαμφησβητητο ειναι οτι ολες οι σοβαρες εταιριες που πουλουν αντιφωσφορα δινουν αυτη την τιμη!

Εφοσον ειναι γεγονος κατι τετοιο, εχετε ηδη (εσεις και ο ξαδερφος σας που ρωταει) πολλα προιοντα διαθεσιμα για να επιλεξετε αυτο που σας ταιριαζει.Θα θελαμε μαλιστα να ενημερωσετε και το φορουμ για το ποιο εμπορικο προιον εχει το μεγαλυτερο bonding capacity της αγορας (=το καλυτερο?) :D

ακομη και εσεις στον ανρθακα σας δωσατε καποιες τιμες(οχι ολες αλλα αναφερατε 5 πραγματα που μας δινουν τη δυνατοτητα να συγκρινουμε το υλικο με αλλα πριν το δοκιμασουμε :( )

σιγα να πουμε λες και σας ζητησαμε να μας δωσετε τον ρυθμο αποροφησης κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες!

Το ποιες πληροφοριες θα αναφερουμε για τα προιοντα μας ειναι καθαρα δικο μας θεμα και πολλες φορες εξαρτωνται και απο εμπορικους λογους που δεν αφορουν την κουβεντα μας ... τα προιοντα μας ειναι αποτελεσματικα,ασφαλη για το ενυδρειο και τελικα, κρινονται in service :D .Εχουμε δημοσια παρουσια εδω για να παρουσιαζουμε τα προιοντα μας και να παρεχουμε τεχνικη υποστηριξη σε προβληματα και αποριες σχετικα με τη χρηση τους.Αποφευγουμε να δινουμε νουμερα που κανενας χομπιστας δεν θα μπορουσε να αξιολογησει ή να δει στην πραξη.

Σχετικα με το Anti-Phos , οσοι εχουν εμπειρια απο παρομοια , εμπορικα σκευασματα και τη χρηση τους μπορουν να αξιολογησουν το προιον ... (το οποιο αλλωστε δεν το κατασκευαζουμε εμεις , ουτε το πουλαμε μονο εμεις στην παγκοσμια ενυδρειακη αγορα :hysterical: )

Φιλικα ,

WaterWaves team

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για το Anti-Phos, γιατί είναι υγρό ( μουλιασμένο ) στη συσκευασία του ? Γιατί πρώτη φορά το βλέπω σε υλικό Anti-Phos :(

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για το Anti-Phos, γιατί είναι υγρό ( μουλιασμένο ) στη συσκευασία του ? Γιατί πρώτη φορά το βλέπω σε υλικό Anti-Phos :D

To προιον περιεχει μεγαλο ποσοστο υγρασιας , το οποιο πρεπει να διατηρειται ετσι μεχρι τη χρηση.

Απο οσο γνωριζουμε , δεν ειναι το μοναδικο προιον καταπολεμησης phosphates σε αυτη τη μορφη :(

Φιλικα ,

WaterWaves team

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχην ισως ο τροπος μου δεν ηταν αρκετα κοσμιος :)

τεσπα βιαζομαι λιγακι γι υατο θα μπω απευθειας στο ψητο(μιας και το βαρος που εψαχνα ειναι το ξηρο και οχι τωρα που το υλικο ιεναι υγρασιασμενο)

δεν ηξερα οτι ιεναι υγρασιασμενο?αυτο του δινει καποια πλεονεκτηματα(δεν εχω χρονο ομως τωρα θα επανελθω!)

λοιπον η ερωτηση!!!!

το υλικο ειναι το BAYOXIDE E33?η το BAYOXIDE E IN20?

ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Α οσο για τ'αρσενικο,φιλε μου γνωριζω πολυ καλα οτι τα GFO φτιαχτηκανε προτιστως για τη δεσμευση του αρσενικου απο τα δυκτια υδρευσης!

η δευσμευση φωσφορου δεν ηταν αμεσος στοχος τους :wub:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η ερωτηση!!!!

το υλικο ειναι το BAYOXIDE E33?η το BAYOXIDE E IN20?

Ποιο δεν ειναι το προιον μας μπορουμε ανετα να πουμε :) Δεν ειναι καποιο Bayoxide.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε λιγο παραξενο το να μην θελετε να αναφερεται ολες τις πληροφοριες που ζητα καποιος για το προιον επειδη ετσι θελετε.

Μια συγκριση θελει να κανει ο φιλος να δει εαν τελικα θα το επιλεξει ή οχι.

Στην τελικη οτι περιεχει νομιζω πως το αναγραφει επανω η συσκευσια και να μην το γραφει θα πρεπει να το αναφερεται εφοσον σας ερωτα πελατης.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε λιγο παραξενο το να μην θελετε να αναφερεται ολες τις πληροφοριες που ζητα καποιος για το προιον επειδη ετσι θελετε.

Μια συγκριση θελει να κανει ο φιλος να δει εαν τελικα θα το επιλεξει ή οχι.

Στην τελικη οτι περιεχει νομιζω πως το αναγραφει επανω η συσκευσια και να μην το γραφει θα πρεπει να το αναφερεται εφοσον σας ερωτα πελατης.

Καλησπερα ,

Δεν ειναι τοσο παραξενο οσο φαινεται με την πρωτη ματια ... σε πολλα προιοντα καταξιωμενων εταιρειων, συγκεκριμμενες πληροφοριες δεν αναφερονται ποτε ή αν αναφερονται καποιες , ειναι τοσο σχετικες που δεν νομιζουμε πως εξαγεται ενα ασφαλες συμπερασμα για κανεναν (φυσικα,εμεις που δεν ειμαστε καταξιωμενη εταιρεια ισως να αντιμετωπιζομαστε με δυσπιστια γιαυτο και προτιμουμε τα προιοντα μας να κρινονται in service :) )

Επιπροσθετα , εμπορικοι λογοι επιβαλλουν καποιες φορες τον ελεγχο της πληροφοριας. Δεν υπαρχει ποτε περιπτωση μια ενυδρειακη εταιρεια να αποκαλυψει τον αρχικο προμηθευτη του χημικου προιοντος της (γιατι απο καπου αγοραζουν και αυτοι) . Οι λογοι ειναι προφανεις , νομιζω :wub:

Φιλικα ,

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα τα πραγματα(δε ξερω και πως λειτουργουν οι παραθεσεις για να απαντω συγκεκριμενα τεσπα)

Κατρχην με ρωτησατε μονο για το bonding capacity και θα αναφερθω μονο σ'αυτο για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα!

ποιο εμπορικο προιον εχει το μεγαλυτερο bonding capacity της αγορας (=το καλυτερο?)

σας λεω οτι απο αυτα που εχω δει εγω το υλικο με το μεγαλυτερο(ΤΕΡΑΣΤΙΟ)bonding capacity εχει ο TUNZE SILIPHOS με 280g/kg(απλα τεραστιο)(αν θυμαμαι τωρα και πολυ καλα ετσι)

ο AQUALIGHT εχει 40g/kg(το 1/7)

ο ROWAPHOS εχει 25g/kg

και αλλα πολλα(Ξερω και ενα υλικο με 300+)

(οχι μονο το bonding capacity δεν ειναι αρκετο,αλλα εδω μιλοαμε για ενα τεραστιο νουμερο,που αρκει απο μονο του για να κανει τη διαφορα και ας ειναι ολα τα αλλα κριτηρια σε πολλη μετρια κατασταση για το συγκεκριμενο υλικο)

κατα τη γνωμη μου ισως θα μπορουσαμε να θεωρησουμε τον tunze ενα HC GFO

ομως ας μεινουμε σ'αυτα που θελω εγω να σας ρωτησω

Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποια σαφη απαντηση στις παρακατω ερωτησεις?

(ταυτοχρονα θα αναφερω και καποια απλα κρητρια που μου εχουν μαθει για να επιλεγω εγω τον δικο μου αντιφωσφορο και ειμαι σιγουρος θα βοηθησουν και τα υπολοιπα παιδια που τους αρεσει να το ψαχνουν παραπανω)

ειπατε μορφη κοκκοι με

κοκκομετρια 0,3mm με 2mm

το υλικο δεν ειναι ξηρο(FeOOH)/GFO,oπως το Bayoxide E33(και οι αλλοι τυποι του) αλλα εχει υποστει επεξεργασια και ειναι υγρασιασμενο(FeO(OH).H2O)/GFH οπως το Rowaphos

μου δωσατε το βαρος του τωρα που ειναι υγρασιαμσενο μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε το βαρος του στην ξηρη μορφη?

πυκνοτητα (g/cm3)?(φαινομενη?,πραγματικη?οτι εχεται)

επιφανεια του υλικου σε m2/g?

ξερουμε ποσα mg σιδηρου απελευθερωνει στο νερο?

κρυσταλλικο τυπο?

εχουμε μηπως sieve analysis?

bonding capacity?

absorption capacity

μηπως καλυτερα ξερουμε ποσα ppm/L απορροφα ανα g?

(οπως για παραδειγμα χ γραμμαρια υλικου δεσμευουν τοσα ppm/L σε τοσα ψ λιτρα ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ)

ευθρυπτο δεν πιστευω οτι ειναι ετσι?

δε θελω να χρησιμοποιησω ευθρυπτο υλικο σε ρευστοποιημενη κλινη!

οσο για το υλικο που σας ρωτησα αν ειναι εκεινο(Bayoxide E33)

(ενα μονο εχω να πω οτι πολυ απλα αποτελει την πρωτη υλη των περισσοτερων GFO που πωλουντε απο τις ενυδρειακες εταιριες,τωρα αναλογα(με τον τυπο),την ποιτητα(κατηγοριες) της παρτιδας που περνει καθε εταιρια καθοριζεται και η ποιοτητα του υλικου που τελικα προσφερει στην ενυδριακη αγορα)

Παντως τα Bayoxide εχουν αρκετους τυπους(βρε παιδια ειστε σιγουροι οτι το προιον δεν ειναι καποιος απο αυτους τους τυπους?(E33,E33P,EIN20,E33HC,η κατι αλλο?,εγω μπορω να αποκλεισω καποιους τυπους απο τη στιγμη που ξερω οτι ειναι υγρασιασμενο για παραδειγμα)

συνηθως οι τυποι που χρησιμοποιουνται ειναι Bayoxide EIN20 και Bayoxide E33HC

το Bayoxide( φτιαχνεται απο αλλη εταιρια(Lanxess/Severn Trent Services) και το rowaphos (Rowa) απο αλλη.

και γνωριζω επισης οτι δεν ειναι πολλες οι εταιριες(τυγχανει Γερμανικες) που φτιαχνουν GFO'S(μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου),ολες οι υπολοιπες ειναι απλα αποκλειστικοι αντιπροωποι(Siemens((GFH)),κτλ) και ενδιαμεσοι πωλητες

Μηπως τελικα προκειται για το GEH104(SIEMENS GFH)?

(θα ηθελα να πω και αλλα οπως γιατι ξερω οτι δινει πλεονεκτηματα αν ειναι υγρασιασμενο το υλικο,γιατι πρεπει η κοκομετρια να ειναι αυτη,η επιφανεια ετσι,τη διαφορα που εχει τελικα το bonding capacity απο το ποσο φωσφορο τραβαει το υλικο μεσα στο ενυδρειο τελικα,και αλλα πολλα,αλλα αυτα πρεπει να γραφουν σε αλλο θεμα γιατι τα κριτηρια ειναι πολλα και δεν αρκει μονο για παραδειγμα το υλικο να ειναι υγρασιασμενο μπορει ενα ποιοτικο ξηρο να το εκτοπησει και να κρατησει πολυ περισσοτερο χρονο αλλα μηπως απελευθερωνει περισοτερα mg σιδηρου στο νερο?και παει λεγοντας!

(για περισσοτερες ομως λεπτομεριες θα γραψω στην καταλληλη στηλη)

αυτα ειναι και καποια απο τα μυστικα που δεν εχω δει να γραφονται σε κανενα τουλαχιστον Ελληνικο φορουμ πανω στον αντιφωσφορο!

εγω εδω εγραψα για να σας κανω καποιες ερωτησεις,αν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα ολοι οι χομπιστες νομιζω?

(οσο για το τι στοιχεια δινουν οι εταιριες υπαρχουν καποιες που δινουν τα παντα οπως η ROWA και καποιες αλλες αλλα πρεπει να το ψαξει ο ενδιαφερομενος,το θεμα ειναι με τις υπολοιπες που η πρωτη υλη ερχεται απο το ιδιο εργοστασιο εκει αρχιζει και γινεται το μπερδεμα με τα στοιχεια και μενουνε μονο στα λογια(το δοκιμασμενο,το καλυτερο της αγορας και τα γνωστα)

οσο για το πιο ειναι το καλυτερο υλικο

(αν μου δινατε τα στοιχεια του δικου σας υλικου θα μπορουσα να σας απαντησω)

(αν και εξαρταται ακομη και απο τον τροπο χρησης του υλικου που θελει να εφαρμοσει ο καθενας,ρευστοποιημενη κλινη,κανιστρο,κτλ)

παντα φιλικα

υ.γ

καλη εταιρια δεν ειπε κανεις οτι δεν ειστε!

τωρα για καταξιωμενη απο την αποψη εδραιωμενη για αρκετα χρονια ασφαλως και οχι αλλα αυτο λεει πολυ λιγα,γιατι νομιζω απο ολους εμας τους χομπιστες ειναι καλοδεχουμενες ολες οι εταιριες που προσφερουν ποιοτικα προιοντα και χτυπουν με τις τιμες τους την αγορα!

ισα ισα που οσοι παρακολουθουν τα προιοντα που φερνετε απο την αρχη της λειτουργιας σας θα εχουν παρατηρησει οτι συνεχως αυξανεται την ποιοτητα των υλικων :P με νεα προιοντα που φερνεται στην ελληνικη αγρα(στις μεμβρανες DOW,στα προφιλτρα KX Industries και αλλα πολλα)ειδαλλως δε θα ασχολουμασταν μαζι σας τωρα!

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια στελνω απευθειας mail στις ιδιες τις εταιριες! :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

Αργησαμε λιγο να απαντησουμε αλλα μια μετακομιση μας τρωει χρονο :P

Επι της ουσιας , ισχυουν οι απαντησεις που εχουμε δωσει παραπανω αναφορικα με τις πληροφοριες που κατεχουμε/μπορουμε να δημοσιοποιησουμε για το προιον μας.Ευχαριστως να διαθεσουμε δωρεαν Anti-phos υπο προυποθεσεις, σε οποιον επιθυμει να εκτελεσει σοβαρη,συγκριτικη δοκιμη παρομοιων προιοντων.

Μερικα σχολια απο εμας.

Οχι βεβαια στελνω απευθειας mail στις ιδιες τις εταιριες! :helpsmilie:

Επομενως , θα εχετε ηδη επισημες απαντησεις απο τις ιδιες τις εταιριες για ολα τα παρακατω

σας λεω οτι απο αυτα που εχω δει εγω το υλικο με το μεγαλυτερο(ΤΕΡΑΣΤΙΟ)bonding capacity εχει ο TUNZE SILIPHOS με 280g/kg(απλα τεραστιο)(αν θυμαμαι τωρα και πολυ καλα ετσι)

ο AQUALIGHT εχει 40g/kg(το 1/7)

ο ROWAPHOS εχει 25g/kg

και αλλα πολλα(Ξερω και ενα υλικο με 300+)

(οχι μονο το bonding capacity δεν ειναι αρκετο,αλλα εδω μιλοαμε για ενα τεραστιο νουμερο,που αρκει απο μονο του για να κανει τη διαφορα και ας ειναι ολα τα αλλα κριτηρια σε πολλη μετρια κατασταση για το συγκεκριμενο υλικο)

.....

πυκνοτητα (g/cm3)?(φαινομενη?,πραγματικη?οτι εχεται)

επιφανεια του υλικου σε m2/g?

ξερουμε ποσα mg σιδηρου απελευθερωνει στο νερο?

κρυσταλλικο τυπο?

εχουμε μηπως sieve analysis?

bonding capacity?

absorption capacity

μηπως καλυτερα ξερουμε ποσα ppm/L απορροφα ανα g?

(οπως για παραδειγμα χ γραμμαρια υλικου δεσμευουν τοσα ppm/L σε τοσα ψ λιτρα ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ)

Θα επιθυμουσαμε και εμεις να λαβουμε αυτες τις επισημες απαντησεις των εταιριων αναφορικα με τις παραπανω πληροφοριες των προιοντων τους...απο εμας , εχετε την αδεια να τις παραθεσετε και εδω (καλο σε ολους μας θα κανει) :(

Παντως τα Bayoxide εχουν αρκετους τυπους(βρε παιδια ειστε σιγουροι οτι το προιον δεν ειναι καποιος απο αυτους τους τυπους?(E33,E33P,EIN20,E33HC,η κατι αλλο?,εγω μπορω να αποκλεισω καποιους τυπους απο τη στιγμη που ξερω οτι ειναι υγρασιασμενο για παραδειγμα)

Ναι , ειμαστε σιγουροι και δεν κατανοω γιατι απαιτειται επιβεβαιωση για κατι τετοιο :rasp:

Σε οτι αφορα το προιον μας , δεν εχουμε κατι παραπανω να προσθεσουμε (για λογους που ,οπως ειπαμε, ισως δεν ειναι ξεκαθαροι σε εσας).

Αγαπητε φιλε NRS , ζηταμε συγγνωμη απο εσενα και το ξαδερφο σου που ρωταει αλλα οτι εχουμε διαθεσιμο , το εχουμε αναφερει ηδη σε αυτο το θεμα και δεν θα συμμετασχουμε περαιτερω στην κουβεντα περι της ταυτοτητας του προιοντος ...αλλωστε , αφορα πολυ λιγοτερους απο οτι ισως σας φαινεται.

Αν κατι ειναι σημαντικο για εμας ειναι να διαθετουμε τιμια προιοντα που κανουν αυτο που λενε.Σε αυτα τα πλαισια , οποιος εχει θετικες ή αρνητικες εντυπωσεις απο το προιον μας ειναι απολυτως επιθυμητο να τις μοιραστει μαζι μας , ειτε στο φορουμ εδω ή με email στο info@waterwaves.gr ...δεν φιλοδοξουμε , ουτε μπορουμε να μονοπωλησουμε την εγχωρια αγορα αντιφωσφορου , ουτε θα πουμε ποτε οτι το δικο μας προιον ειναι το καλυτερο,ουτε καν θα λεγαμε ποτε οτι ''αφαιρει μεχρι και ταδε ppm'' (ευκολος και ευπεπτος τροπος να διατυπωσεις ενα θεωρητικο capacity :helpsmilie: ) .

Φιλικα,

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΤΕ

Θα επιθυμουσαμε και εμεις να λαβουμε αυτες τις επισημες απαντησεις των εταιριων αναφορικα με τις παραπανω πληροφοριες των προιοντων τους...απο εμας , εχετε την αδεια να τις παραθεσετε και εδω (καλο σε ολους μας θα κανει) wink.gif

:rasp: συγνωμη τ'ειναι τουτο? :P

δεν δινετε εσεις τα επισημα στοιχεια(που σας ρωταει το παλικαρι,ΑΡΚΕΤΑ ΨΑΓΜΕΝΟΣ) και επιθυμειτε να κανει το ιδιο εκεινος?(στο κατω κατω αν καποιος ειναι υποχρεωμενος να το κανει,αυτος ειστε εσεις)

δηλαδη τι θελετε να σας δωσει στοιχεια απο καποιο αλλο ανταγωνιστικο προιον και να μην εχετε δωσει πρωτα εσεις για το δικο σας?

(σας φαινετε λογικο?)

επιπλεον πολυ κακως εκατσε και σας εδωσε τα bonding capacities,εμεις ρωταμε και οχι εσεις,

εγω οταν παω να αγορασω ενα προιον που με ενδιαφερει(οτιδηποτε και αν ειναι αυτο),εγω ειμαι αυτος που κανω στους πωλητες τις ερωτησεις(αν γνωριζουν η ΔΕΝ θελουν να αποκρυψουν κατι,μου λενε),αλλα οι πωλητες δε γυρναν μετα να με ρωτησουν να τους δωσω εγω απαντησεις(στις ερωτησεις που τους εκανα) για καποιο ανταγωνιστικο προιον!

Εγω κανω απλα ερευνα αγορας και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δωσω κανενα στοιχειο πουθενα!

(εσεις ερωτηθηκατε πρωτοι σας υπενθιμιζω,και εμεις δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να απαντησουμε στις οποιες ερωτησεις σας που δεν αφορουν το δικο σας προιον που ειναι και αυτο για το οποιο συζηταμε)

(τι ειναι αυτο τωρα καινουργιο?)

Μπερδεψαμε τους ρολους νομιζω εμεις κανουμε τις ερωτησεις σας ξαναλεω(για να το αντιληφθειτε) για τα προιντα σας,και εσεις δινετε τις απαντησεις που θελετε,εμεις που απλα βλεπουμε αυτη τη συζητηση(γιατι πραγματι πρεπει να ειναι λιγοι αυτοι που το ψαχνουν τοσο πολυ και εκει στηριζεστε),κρινουμε τις απαντησεις που μας δινετε,προφανως εχετε τους λογους σας για να αποκρυπτετε στοιχεια.

τωρα σε οτι αφορα το εν λογω υλικο,το εχω δοκιμασει,ειναι αρκετα φθηνο αλλα το βρισκω και αρκετα αδυναμο!

και ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΙΠΟΙΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε fluidized reactor,οποισδηποτε αλλος τροπος χρησης αυτου του υλικου εχει σαν αποτελεσμα την καλλιεργεια μακροαλγης στο main tank.

Γνωμη μου,πολυ κακως στο site σας σας αναφερετε οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε καλτσα(και μαλιστα ψιλη) το βρισκω εντελως παραπλανητικο,το υλικο αυτο προοριζεται για χρηση αποκλειστικα σε fluidized reactor,ειναι τοσο λεπτοκοκο που ειναι αχρηστο μεσα στην καλτσα,γι αυτο αλλωστε καποιες εταιριες(που δεν πουλανε fluidized reactor,τυχαιο δεν νομιζω?) βγαζουν και λεπτοκοκα και χοντροκοκα υλικα(οπως η aqualight και αλλες βεβαια).Εσεις απο τη στιγμη που δεν πουλατε χοντροκοκο υλικο θα επρεπε να τονιζατε οτι ειναι αχρηστο μεσα σε καλτσα και οχι να το προωθειτε για χρηση μεσα σε καλτσα,οσα παιδια εγω γνωριζω που το εχουν χρησιμοποιησει με αυτο το τροπο ειδαν τα ενυδρεια τους ζουκγλα,τυφλα να χουν τα φυτεμενα!

τωρα για τα στοιχεια του υλικου

μοιαζει με το GEH104 σε φοτο που το googlara και εχει και καποια χαρκτηριστικα που ενδεχομενως μαρτυρουν οτι ειναι πραγματι το ιδιο υλικο!(0,3mm με 2,0mm,υγρασιασμενο με χυμα πυκνοτητα 1,05 με 1,20 κιλα ανα λιτρο,εσεις ειπατε 1,10 κιλα στο λιτρο,κτλ)

τι λετε αμα το στειλω εξω θα μου πουν αραγε οτι ειναι δικο τους το υλικο αυτο?

υ.γ.μπραβο σου NRS που το ψαχνεις τοσο και ας μην υπαρχει ανταποκριση,αλλα προσεχε δεν εισαι υποχρεμενος να δωσεις κανενα στοιχειο εφοσον δεν εχει γινει το ιδιο απο την ιδια την εταιρια,αρκετα στοιχεια εκατσες και εδωσες imo!

Φιλικα Μαριος

υ.γ. επιβεβαιωνω το bonding capacity του siliphos της tunze,ωστοσο η χρηση του ειναι απαγορευτικη σε FLUIDIZED REACTOR,σε κανιστρο δουλευει εξαιρετικα για μηνες,απο αυτα που εγω εχω δει προκειται για το καλυτερο αντιφοσφωρο για οποιον δε χρησιμοποιει fluidized reactor,αν και στην αρχη της χρησης του θελει προσοχη(ξεκιναμε με προσθηκη μικρης ποσοτητας που σταδιακα την αυξανουμε και μολις φθασουμε στην επιθυμητη,αυτη ειναι αρκετη για να ρουφαει τα φωσφορικα επι μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του SILPHOS της ΤUNZE για ποιό λόγο είναι απαγορευτική σε FLUIDIZED REACTOR φίλε Μάριε ;

Link to comment
Share on other sites

δεν δινετε εσεις τα επισημα στοιχεια(που σας ρωταει το παλικαρι,ΑΡΚΕΤΑ ΨΑΓΜΕΝΟΣ) και επιθυμειτε να κανει το ιδιο εκεινος?(στο κατω κατω αν καποιος ειναι υποχρεωμενος να το κανει,αυτος ειστε εσεις)

δηλαδη τι θελετε να σας δωσει στοιχεια απο καποιο αλλο ανταγωνιστικο προιον και να μην εχετε δωσει πρωτα εσεις για το δικο σας?

(σας φαινετε λογικο?)

επιπλεον πολυ κακως εκατσε και σας εδωσε τα bonding capacities,εμεις ρωταμε και οχι εσεις,

εγω οταν παω να αγορασω ενα προιον που με ενδιαφερει(οτιδηποτε και αν ειναι αυτο),εγω ειμαι αυτος που κανω στους πωλητες τις ερωτησεις(αν γνωριζουν η ΔΕΝ θελουν να αποκρυψουν κατι,μου λενε),αλλα οι πωλητες δε γυρναν μετα να με ρωτησουν να τους δωσω εγω απαντησεις(στις ερωτησεις που τους εκανα) για καποιο ανταγωνιστικο προιον!

Εγω κανω απλα ερευνα αγορας και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δωσω κανενα στοιχειο πουθενα!

Αγαπητε Μαριε , μαλλον δεν ηταν σαφες αυτο που ειπαμε :

Εφοσον ολες οι ενυδρειακες εταιριες επισημα και επωνυμα διαθετουν στους πελατες τους τα παρακατω στοιχεια που μας ζητα ο φιλος ΝRS :

ο TUNZE SILIPHOS με 280g/kg(απλα τεραστιο)(αν θυμαμαι τωρα και πολυ καλα ετσι)

ο AQUALIGHT εχει 40g/kg(το 1/7)

ο ROWAPHOS εχει 25g/kg

κοκκομετρια 0,3mm με 2mm

το υλικο δεν ειναι ξηρο(FeOOH)/GFO,oπως το Bayoxide E33(και οι αλλοι τυποι του) αλλα εχει υποστει επεξεργασια και ειναι υγρασιασμενο(FeO(OH).H2O)/GFH οπως το Rowaphos

μου δωσατε το βαρος του τωρα που ειναι υγρασιαμσενο μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε το βαρος του στην ξηρη μορφη?

πυκνοτητα (g/cm3)?(φαινομενη?,πραγματικη?οτι εχεται)

επιφανεια του υλικου σε m2/g?

ξερουμε ποσα mg σιδηρου απελευθερωνει στο νερο?

κρυσταλλικο τυπο?

εχουμε μηπως sieve analysis?

bonding capacity?

absorption capacity

μηπως καλυτερα ξερουμε ποσα ppm/L απορροφα ανα g?

(οπως για παραδειγμα χ γραμμαρια υλικου δεσμευουν τοσα ppm/L σε τοσα ψ λιτρα ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ)

, ενω παραλληλα ενημερωνουν τους πελατες τους για το ποιος ειναι ο αρχικος προμηθευτης τους (πχ η Τunze αγοραζει την πρωτη υλη του Siliphos απο την ταδε εταιρια και δεν εχει κανενα προβλημα να βγαινει στα φορουμ και να το δημοσιοποιει) , τοτε θα θελαμε να εχουμε αυτα τα στοιχεια και εμεις γιατι απλα , δεν μπορουμε να τα βρουμε καπου . Υπαρχουν τελικα καπου επισημως δημοσιευμενα ολα αυτα ?

Αν υπαρχει δημοσια δηλωση της Tunze/Αqualight/KENT/Seachem κλπ οτι προμηθευεται το Siliphos/Αquaphos κλπ απο τον ταδε προμηθευτη , τοτε ισως να ειμαστε εμεις λαθος που δεν κανουμε το ιδιο.Ειναι παραλογο αυτο που λεμε ? Μονο σε αυτο το ερωτημα ζηταμε απαντηση απο οποιον καλοπιστα συμμετεχει σε αυτη την κουβεντα :P

Επιπλέον , εδω ειναι ενα δημοσιο φορουμ ανοικτο στο διαλογο.

Μπερδεψαμε τους ρολους νομιζω εμεις κανουμε τις ερωτησεις σας ξαναλεω(για να το αντιληφθειτε) για τα προιντα σας,και εσεις δινετε τις απαντησεις που θελετε,εμεις που απλα βλεπουμε αυτη τη συζητηση(γιατι πραγματι πρεπει να ειναι λιγοι αυτοι που το ψαχνουν τοσο πολυ και εκει στηριζεστε),κρινουμε τις απαντησεις που μας δινετε,προφανως εχετε τους λογους σας για να αποκρυπτετε στοιχεια.

Εδω θα συμφωνησουμε μαζι σου σε ολα και το εχουμε πει και παραπανω ... για καποιο λογο υπαρχει μια πληθωρα εταιριων που πωλουν προιοντα που κανουν το ιδιο πραγμα.Ετσι , ο καθε χομπιστας μπορει να διαλεξει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα.

τωρα σε οτι αφορα το εν λογω υλικο,το εχω δοκιμασει,ειναι αρκετα φθηνο αλλα το βρισκω και αρκετα αδυναμο!

και ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΙΠΟΙΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε fluidized reactor,οποισδηποτε αλλος τροπος χρησης αυτου του υλικου εχει σαν αποτελεσμα την καλλιεργεια μακροαλγης στο main tank.

Γνωμη μου,πολυ κακως στο site σας σας αναφερετε οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε καλτσα(και μαλιστα ψιλη) το βρισκω εντελως παραπλανητικο,το υλικο αυτο προοριζεται για χρηση αποκλειστικα σε fluidized reactor,ειναι τοσο λεπτοκοκο που ειναι αχρηστο μεσα στην καλτσα,γι αυτο αλλωστε καποιες εταιριες(που δεν πουλανε fluidized reactor,τυχαιο δεν νομιζω?) βγαζουν και λεπτοκοκα και χοντροκοκα υλικα(οπως η aqualight και αλλες βεβαια).Εσεις απο τη στιγμη που δεν πουλατε χοντροκοκο υλικο θα επρεπε να τονιζατε οτι ειναι αχρηστο μεσα σε καλτσα και οχι να το προωθειτε για χρηση μεσα σε καλτσα,οσα παιδια εγω γνωριζω που το εχουν χρησιμοποιησει με αυτο το τροπο ειδαν τα ενυδρεια τους ζουκγλα,τυφλα να χουν τα φυτεμενα!

Οσοι πελατες μας αντιμετωπισαν προβληματα αλγης εξαιτιας της χρησης του Antiphos , θα θελαμε να επικοινωνησουν μαζι μας στο info@waterwaves.gr για να εξετασουμε το προβλημα τους.

Λυπουμαστε φιλε Μαριε που δε σε ικανοποιησε το Αντιphos και το βρηκες αδυναμο στην απορροφηση.Εκατονταδες αλλοι πελατες μας (και πολλοι περισσοτεροι χομπιστες παγκοσμιως που χρησιμοποιουν το ιδιο προιον-πρωτη υλη τοσο σε ψιλη καλτσα ή σε ριακτορα) ειναι ικανοποιημενοι με τις μετρησεις φωσφορικων στο ενυδρειο τους.

τι λετε αμα το στειλω εξω θα μου πουν αραγε οτι ειναι δικο τους το υλικο αυτο?

Γιατι να μπειτε σε τετοιο κοπο εφοσον το υλικο αποδειχθηκε αρκετα αδυναμο συμφωνα με τις μετρησεις σας ? Φυσικα , δε μπορουμε να σας πουμε εμεις τι θα κανετε...νωριτερα ,ζητησαμε απλα επισημα στοιχεια (ενα απλο link δηλαδη) και ειμασταν φαουλ κατα εσας .Πως μπορουμε τωρα να σας πουμε τι να κανετε ή να μην κανετε ? :rasp:

Φιλικα,

WaterWaves team

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(mariosarelas @ 05/04/2011, 21:19:49) *

δεν δινετε εσεις τα επισημα στοιχεια(που σας ρωταει το παλικαρι,ΑΡΚΕΤΑ ΨΑΓΜΕΝΟΣ) και επιθυμειτε να κανει το ιδιο εκεινος?(στο κατω κατω αν καποιος ειναι υποχρεωμενος να το κανει,αυτος ειστε εσεις)

σ'ευχαριστω φιλε Μαριε(οποιος το παλευει και ψαχνει αργα η γρηγορα την βρισκει την ακρη)

δηλαδη τι θελετε να σας δωσει στοιχεια απο καποιο αλλο ανταγωνιστικο προιον και να μην εχετε δωσει πρωτα εσεις για το δικο σας?

(σας φαινετε λογικο?)

επιπλεον πολυ κακως εκατσε και σας εδωσε τα bonding capacities,εμεις ρωταμε και οχι εσεις,

ε ενταξη μη γινοματσε και υπερβολικοι

εγω οταν παω να αγορασω ενα προιον που με ενδιαφερει(οτιδηποτε και αν ειναι αυτο),εγω ειμαι αυτος που κανω στους πωλητες τις ερωτησεις(αν γνωριζουν η ΔΕΝ θελουν να αποκρυψουν κατι,μου λενε),αλλα οι πωλητες δε γυρναν μετα να με ρωτησουν να τους δωσω εγω απαντησεις(στις ερωτησεις που τους εκανα) για καποιο ανταγωνιστικο προιον!

Εγω κανω απλα ερευνα αγορας και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δωσω κανενα στοιχειο πουθενα!

Συμφωνω παντως μαζι σου φιλε!

Αγαπητε Μαριε , μαλλον δεν ηταν σαφες αυτο που ειπαμε :

Εφοσον ολες οι ενυδρειακες εταιριες επισημα και επωνυμα διαθετουν στους πελατες τους τα παρακατω στοιχεια που μας ζητα ο φιλος ΝRS :

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(NRS @ 01/04/2011, 10:33:56) *

ο TUNZE SILIPHOS με 280g/kg(απλα τεραστιο)(αν θυμαμαι τωρα και πολυ καλα ετσι)ο AQUALIGHT εχει 40g/kg(το 1/7)ο ROWAPHOS εχει 25g/kg

κοκκομετρια 0,3mm με 2mm

το υλικο δεν ειναι ξηρο(FeOOH)/GFO,oπως το Bayoxide E33(και οι αλλοι τυποι του) αλλα εχει υποστει επεξεργασια και ειναι υγρασιασμενο(FeO(OH).H2O)/GFH οπως το Rowaphos

μου δωσατε το βαρος του τωρα που ειναι υγρασιαμσενο μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε το βαρος του στην ξηρη μορφη?

πυκνοτητα (g/cm3)?(φαινομενη?,πραγματικη?οτι εχεται)

επιφανεια του υλικου σε m2/g?

ξερουμε ποσα mg σιδηρου απελευθερωνει στο νερο?

κρυσταλλικο τυπο?

εχουμε μηπως sieve analysis?

bonding capacity?

absorption capacityμηπως καλυτερα ξερουμε ποσα ppm/L απορροφα ανα g?

(οπως για παραδειγμα χ γραμμαρια υλικου δεσμευουν τοσα ppm/L σε τοσα ψ λιτρα ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ)

, ενω παραλληλα ενημερωνουν τους πελατες τους για το ποιος ειναι ο αρχικος προμηθευτης τους (πχ η Τunze αγοραζει την πρωτη υλη του Siliphos απο την ταδε εταιρια και δεν εχει κανενα προβλημα να βγαινει στα φορουμ και να το δημοσιοποιει) , τοτε θα θελαμε να εχουμε αυτα τα στοιχεια και εμεις γιατι απλα , δεν μπορουμε να τα βρουμε καπου . Υπαρχουν τελικα καπου επισημως δημοσιευμενα ολα αυτα ?

εγω εχω κανει συζητησεις μεσω mail,τωρα να δημοσιευσω συζητησεις που εχουν γινει με mail απλα αποκλειεται(αν και το περιχομενο των συζητησεων δεν ειναι νομικα δεσμευτικο εντουτις ειναι ηθικα ανεπιτρεπτο να προβω στην αντιγραφη και τη δημοσιευση του,αλλωστε εχει γινει τετοια νυξη απο αρκετες εταιριες,για πολους λογους,για παραδειγμα καποιος θα μπορουσε να πει οτι αλλαξα στοιχεια οποτε ας μη το μπλεξουμε ετσι και αυτες οι εταιριες δεν εχουν βημα εδω/εσεις ομως εχετε/και αλλα πολλα βεβαια)κανεις δε ζητησε να μας πειτε τον προμηθευτη σας,απλουστατα εσεις φοβηθηκατε οτι αν δωσετε καποια στοιχεια παραπανω απο αυτα που σας ζητηθηκαν για το υλικο σας αυτο θα φωτογραθηφει και θα ειναι τοτε πολυ ευκολο να βρουμε την πηγη(η να αποδειχθει οτι ειναι αυτη που εχουμε κατα νου) και να κανουμε οσες ερωτησεις θελουμε σε εκεινους που γνωριζουν απο πρωτο χερι για το υλικο αυτο!η ακομη και να αγορασουμε εμεις οι χομπιστες το υλικο σε μεγαλες ποσοτητες ακομη πιο φθηνα......

Αν υπαρχει δημοσια δηλωση της Tunze/Αqualight/KENT/Seachem κλπ οτι προμηθευεται το Siliphos/Αquaphos κλπ απο τον ταδε προμηθευτη , τοτε ισως να ειμαστε εμεις λαθος που δεν κανουμε το ιδιο.Ειναι παραλογο αυτο που λεμε ? Μονο σε αυτο το ερωτημα ζηταμε απαντηση απο οποιον καλοπιστα συμμετεχει σε αυτη την κουβεντα smile.gif

καταρχην για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δε ζητατε μονο σ'αυτο το ερωτημα απαντηση!θελετε να κανουμε απαριθμηση?

οπως θα εχετε παρατηρησει στις ερωτησεις απαντατε με ερωτησεις για να αποφυγετε να δωσετε στοιχεια

κανεις δε ζητησε να μαθει τον προμηθευτη σας,απλα οταν ειπατε οτι δε δινετε στοιχεια σας ρωτησα και αφου προτιστως απεκλεισα το bayoxide ρωτησα μηπως ειναι το ταδε υλικο για να μαθω περισσοτερα στοιχεια γι αυτο απο το διαδυκτιον η να επιβεβαιωσω αυτα που ηδη γνωριζω για να προχωρησουμε αναλογα να το παραγγειλουμε η να μη το παραγγειλουμε)

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(mariosarelas @ 05/04/2011, 21:19:49) *

Μπερδεψαμε τους ρολους νομιζω εμεις κανουμε τις ερωτησεις σας ξαναλεω(για να το αντιληφθειτε) για τα προιντα σας,και εσεις δινετε τις απαντησεις που θελετε,εμεις που απλα βλεπουμε αυτη τη συζητηση(γιατι πραγματι πρεπει να ειναι λιγοι αυτοι που το ψαχνουν τοσο πολυ και εκει στηριζεστε),κρινουμε τις απαντησεις που μας δινετε,προφανως εχετε τους λογους σας για να αποκρυπτετε στοιχεια.

Εδω θα συμφωνησουμε μαζι σου σε ολα και το εχουμε πει και παραπανω ... για καποιο λογο υπαρχει μια πληθωρα εταιριων που πωλουν προιοντα που κανουν το ιδιο πραγμα.Ετσι , ο καθε χομπιστας μπορει να διαλεξει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα.

Μπαινει σε μια διαδικασια(μαλλον εννοειτε) να κανει το ενυδρειο του(που με τοσο κοπο,χρημα φτιαχνει) πειραματοζωο μεχρι να βρει αυτο που του ταιριαζει!!!!!!

Ενω πολυ ανετα αν ηξερε θα απευφευγε καποια προιοντα εταιριων εξ αρχης............

Γιατι λοιπον αυτη η πληθωρα των εταιριων το κανει αυτο και αποκρυβει στοιχεια?η μαλλον για να το θεσουμε καλυτερα δε τα αναφερει δημοσια?

μηπως επειδη δεν αντεχει τον ανταγωνισμο?(οι δυνατοτητες του προιοντος σε σχεση με την τιμη)

η μηπως καλυτερα φοβατε οτι αμα πει περισσοτερα στοιχεια το προιον θα φωτογραθηθει και θα ειναι ευκολος στοχος ο εντοπισμος της πηγης η/η και αλλα πολλα οπως οτι στην ουσια εχει το ιδιο υλικο με αρκετες αλλες εταιριες αλλα επιλεγει να το πουλησει πολυ πιο ακριβα......κτλ

αλλωστε αμα κανεις μαθει την πηγη του προιοντος τοτε δε χρειαζεται να ρωτησει τιποτα απολυτως την εταιρια που το πουλαει στην ενυδρειακη αγορα διοιτι μπορει απευθειας να υποβαλλει τις οποιες ερωτησεις του στην κατασκευαστρια εταιρια που ξερει απο πρωτο χερι!

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(mariosarelas @ 05/04/2011, 21:19:49) *

τωρα σε οτι αφορα το εν λογω υλικο,το εχω δοκιμασει,ειναι αρκετα φθηνο αλλα το βρισκω και αρκετα αδυναμο!

και ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΙΠΟΙΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε fluidized reactor,οποισδηποτε αλλος τροπος χρησης αυτου του υλικου εχει σαν αποτελεσμα την καλλιεργεια μακροαλγης στο main tank.

Γνωμη μου,πολυ κακως στο site σας σας αναφερετε οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε καλτσα(και μαλιστα ψιλη) το βρισκω εντελως παραπλανητικο,το υλικο αυτο προοριζεται για χρηση αποκλειστικα σε fluidized reactor,ειναι τοσο λεπτοκοκο που ειναι αχρηστο μεσα στην καλτσα,γι αυτο αλλωστε καποιες εταιριες(που δεν πουλανε fluidized reactor,τυχαιο δεν νομιζω?) βγαζουν και λεπτοκοκα και χοντροκοκα υλικα(οπως η aqualight και αλλες βεβαια).Εσεις απο τη στιγμη που δεν πουλατε χοντροκοκο υλικο θα επρεπε να τονιζατε οτι ειναι αχρηστο μεσα σε καλτσα και οχι να το προωθειτε για χρηση μεσα σε καλτσα,οσα παιδια εγω γνωριζω που το εχουν χρησιμοποιησει με αυτο το τροπο ειδαν τα ενυδρεια τους ζουκγλα,τυφλα να χουν τα φυτεμενα!

πραγματι και εγω εχω δει μεγαλη απογοητευση απο παιδια που το χρησιμοποιουν με αυτο τον τροπο,αλλα νομιζω οτι γι αυτους που ξερουν ειναι πασιφανες οτι τοσο λεπτοκοκκο υλικο δε μπορει να χρησιμοποιθει σε καλτσα.

Ναι και μαλιστα απαιτειται αναγκαστικα ψιλη καλτσα αφου το υλικο ειναι λεπτοκοκο που θα μπουκωνει,ετσι το υλικο βγαινει off(για να μη μιλησουμε για το σιδηρο που φευγει στο συστημα που και σε συνδιασμο με την μη αποροφηση του φωσφορου boostαρει την αναπτυξη της αλγης και οχι μονο(ειναι για αλλη συζητηση)

οι καλτσες ειδικα στο θαλασσινο ειναι προβληματικες!

οι χομπιστες που ασχολουνται καιρο ξερουν.

Αλλο καλτσα(και μαλιστα ψιλη) και αλλο δθχτακι με σχετικα χοντρο ματι με χοντροκοκο υλικο μεσα.

Οσοι πελατες μας αντιμετωπισαν προβληματα αλγης εξαιτιας της χρησης του Antiphos , θα θελαμε να επικοινωνησουν μαζι μας στο info@waterwaves.gr για να εξετασουμε το προβλημα τους.

Λυπουμαστε φιλε Μαριε που δε σε ικανοποιησε το Αντιphos και το βρηκες αδυναμο στην απορροφηση.Εκατονταδες αλλοι πελατες μας (και πολλοι περισσοτεροι χομπιστες παγκοσμιως που χρησιμοποιουν το ιδιο προιον-πρωτη υλη τοσο σε ψιλη καλτσα ή σε ριακτορα) ειναι ικανοποιημενοι με τις μετρησεις φωσφορικων στο ενυδρειο τους.

σας ρωτω,που ειναι ολοι αυτοι?(α και μαλιστα εκατονατδες ρεεφαδες στην Ελλαδα,που ειναι ολοι αυτοι βρε παιδια?,και ακομη περισσοτεροι παγκοσμιως που'ντα ολα αυτα τα απαιτητικα συστηματα?)

Εφοσον εκατονταδες αλλοι πελατες σας (και πολλοι περισσοτεροι χομπιστες παγκοσμιως που χρησιμοποιουν το ιδιο προιον-πρωτη υλη τοσο σε ψιλη καλτσα ή σε ριακτορα) ειναι ικανοποιημενοι με τις μετρησεις φωσφορικων στο ενυδρειο τους.(ενω το χρησιμοποιουν για χρονια ελπιζω και προσθετω εγω χωρις την προσθηκη βακτηριων,πηγων ανθρακα), τοτε θα θελαμε και εμεις να μας δειξεται καποια απο αυτα τα απαιτητικα συστηματα που χρησιμοποιουν για χρονια(οχι τωρα προσφατα η το εβαλαν για λιγο καιρο) το εν λογω αντιφωσφορο γιατι απλα , δεν μπορουμε να τα βρουμε εμεις καπου απο τη στιγμη που δε ξερουμε το υλικο ποιο ειναι.

διοτι οταν λετε αυτο το ιδιο υλικο-πρωτη υλη εννοειτε το ιδιο υλικο αλλα αγορασμενο(προερχεται απο το ιδιο εργοστασιο και ενδεχομενως εχετε τον ιδιο αποκλειστικο?αντιπρωσοπο) απο καποια αλλη ενυδρειακη εταιρια που το εχει βαφτησει με διαφορετικο ονομα απο αυτο που εχετε δωσει εσεις στη δικη σας σειρα αναλωσιμων(reef boutique),μη παει κανεις και το ψαξει στο εξωτερικο ως reef boutique GFH!!!!!!!!Υπαρχουν τελικα ολα αυτα τα ενυδρεια?(που χρησιμοποιουν για χρονια το συγκεκριμενο υλικο και δεν ειχαν προβλημα?)

μηπως τοτε θα θελατε να μας δωσετε εσεις που ξερετε οτι πολλοι περισσοτεροι παγκοσμιως το χρησιμοποιουν το ιδιο προιον πρωτη υλη σε ποιες ενυδρειακες ετιαριες βρισκετε αυτη η πρωτη υλη?ποιες ειναι αυτες οι ενυδρειακες εταιριες που χρησιμοποιουν την ιδια πρωτη υλη με εσας?και τα γνωριζετε ολα αυτα εσεις και δε μας λετε τιποτα

Ειναι παραλογο αυτο που λεμε ?Εμεις δε ζηταμε μονο σε αυτο το ερωτημα απαντηση αλλα για να δουμε αν θα δωσετε εστω σ'αυτο,που ειναι λοιπον αυτα τα αναρηθμητα και απαιτητικα συστηματα που χρησιμοπουν το συγκεκριμενο υλικο απροβληματιστα για χρονια?

καλα το πιστευω αυτο για την καλτσα ειναι εντελως παραπλανητικο!

επειμενω

δειχτε μας μερικα απαιτιτικα ενυδρεια που χρησιμοποιουν με αυτο τον τροπο το υλικο σας επι καιρο και ειναι ευχαριστημενοι οι κατοχοι τους(εκτος αν τους αρεσε που το γυρησαν σε φυτεμενο),αντιθετα αν ψαξετε λιγο μεσα στο φορουμ τα περισσοτερα παιδια που το χρησιμοποιησαν σε καλτσα(αναγκαστικα ψιλη αφου ειναι και ψιλο το υλικο,αρα εκτος ολων των αλλων θα μειωνεται η αποδοση και απο την καλτσα που μπουκωνει)δεν ειναι ευαχριστημενα!

ελπιζω μονο το υλικο να απελευθερωνει οσο το δυνατον λιγοτερο σιδηρο μεσα στο νερο γιατι με τον τροπο της καλτσας εκτος του οτι η αποδωση του ειναι πολυ χαμηλη θα επιβαρυνει και το νερο(αλλη συζητηση αυτη με το σιδηρο βεβαια δεν εχει καμια σχεση με το αλουμινιο αλλα σχετιζεται με αλλα φαινομενα)!(και εννοω και τη σκονη,αυτο εχει να κανει και με το ποσο ευθρηπτο ειναι το υλικο οπως επισημανθηκε παραπανω........οχι ευθρυπτα υλικα σε ρευστοποιημενες κλινες)

ουτε καν θα λεγαμε ποτε οτι ''αφαιρει μεχρι και ταδε ppm'' (ευκολος και ευπεπτος τροπος να διατυπωσεις ενα θεωρητικο capacity cool.gif ) .

ναι πανευκολος και εχει και βασεις πιο καλες σε σχεση με αλλους παραγοντες γιατι στην τελικη τι μετραει?η αποδωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(ελπιζω μα μην κανετε λογο για το ποσο ενεργοποιημενο θα ειναι το υλικο με το περας του καιρου που μενει στο ραφι)

ααααα και επειδη μαλλον δε ξερετε αλλο το bonding capacity που εχει ενας αντιφωσφορος και αλλο το οτι αφαιρει μεχρι και ταδε ppm οπως λετε!

περιτρανο παραδειγμα ο ROWA,για να κανουμε τα πραγματα λιανα

¨

ο rowa εχει bonding capacity συγκεκριμενη

ομως το συγκεκριμενο υλικο(βγαινει και σε μια ορισμενη κοκκομετρια//παρομοια με το δικο σας υλικο//το τονιζω τωρα αυτο γιατι αν αλλαζε η κοκκομετρια στο ιδιο παντα υλικο θα αλλαζαν και αλλα πραγματα//δειτε το remophos της grotech να παρετε μια ιδεα,τεσπα ξεφυγα παλι)

λοιπον στο θεμα μας(γιατι μιλατε για bonding capacity και αφαιρεση μεχρι ταδε ppm)ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(mariosarelas @ 05/04/2011, 21:19:49) *

τι λετε αμα το στειλω εξω θα μου πουν αραγε οτι ειναι δικο τους το υλικο αυτο?

Γιατι να μπειτε σε τετοιο κοπο εφοσον το υλικο αποδειχθηκε αρκετα αδυναμο συμφωνα με τις μετρησεις σας ? Φυσικα , δε μπορουμε να σας πουμε εμεις τι θα κανετε...νωριτερα ,ζητησαμε απλα επισημα στοιχεια (ενα απλο link δηλαδη) και ειμασταν φαουλ κατα εσας .Πως μπορουμε τωρα να σας πουμε τι να κανετε ή να μην κανετε ? smile.gif

για τον απλουστατο λογο οτι αμα επιβαιβεωσουμε οτι το υλικο κατασκευαστηκε ανηκει στο ταδε εργοστασιο τοτε αν δε ξερουμε ηδη,θα ρωτησουμε οτι θελουμε εκει που γνωριζουν απο πρωτο χερι!

φιλε SW1IXC,το συγκεκριμενο αντιφωσφορο ειναι απο τα πιο χονρα 4mm με 6mm,με σχημα πλατυ,οχι κοκκοειδες(στογγυλεμενο),και παρα πολυ βαρυ με ξηρο βαρος 950 γραμμαρια περιπου ανα 750 ml ογκο υλικου!

(οχι υγρασιασμενο 1 κιλο ενα λιτρο οπως το GEH104 δηλαδη περιπου 550 γραμμαρια ξηρο σ'ενα λιτρο,οπως ισχυριζεται η SIEMENS ME TO GEH104!δες το λιγο αλλα και η ROWA περιπου τις ιδιες αναλογιες εχει και σε ξηρο και σε υγρασιασμενο)

προσπαθησε να βαλεις σ'εναν TLF PHOSBAN REACTOR 150,

350 ml υλικου siliphos(δηλαδη περιπου 450 γραμμαρια υλικου ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ ΤΟΝ TUNZE SILIPHOS)

να πουμε σ'αυτο το σημειο οτι ο TLF προοριζεται για max 600 λιτρα και οτι η δοσολογια του tunze siliphos ειναι απο 120 γραμμαρια μεχρι 480 γραμμαρια στα 600 λιτρα,αρα τα 450 ειναι καλα(για αρκετους λογους αλλα να μη ξεφευγουμε παλι πολυ,το θεμα ειναι να γινει σταδιακα αυτο ετσι)

να τονησω οτι ο TLF PHOSBAN REACTOR 150 ειναι κατασκευασμενος να λειτουργει με max 380 ml υλικου αντιφωσφορο,αλλα της phosban αντιφωσφορο,(δηλαδη ξηρος με 520 γραμμαρια στο λιτρο,δες το και αυτο) η αλλα υλικα παρομοιας πυκνοτητας σε ξηρο βαρος(ROWA,GEH104) ,δηλαδη περιπου 200 γραμμαρια που αντισοιχουν σε 380ml!

(υλικα δηλαδη πολυ μικροτερης πυκνοτητας απο τον siliphos)

εμεις απλα βαζουμε τον ιδιο ογκο που γραφει η εταιρια,ολα αυτα τα υλικα συνηθως με τον ογκο υπολογιζονται

( 1 κυβικο βαμβακι,1 κυβικο σιδηρος,ιδιος ογκος αλλα ο σιδηρος ειναι παρα πολυ πιο βαρυς)

Ωστοσο

οταν αναφερομαστε στον siliphos εχουμε παει σε αλλη κατηγορια HIGH CAPACITY GFO με αλλο βαρος,πυκνοτητα!

πολυ απλα λογω διαμετρου του reactor,βαρους του siliphos,μεγεθος κοκων,σχημα κοκκων,το συγκεκριμενο υλικο οταν θα τοποθετηθει στον phosban reactor δε θα λειτουργει σωστα,ρευστοποιηση δε θα δεις τωρα αν κατσεις και του περασεις καμια τρελη ροη ισως να κουνησεις/κουτρουβαλιασεις κοκκους αλλα κινδυνευεις να του πεταξεις τα ματια(θα του φυγουν τα καπακια),δεν αντεχει πισεις υψηλες ο συγκεκριμενος ριακτορας ασε που και να βρεις εναν που να αντεχει παλι δε θα εχεις ομοιομορφη ρευστοποιηση,

οπως τονησα και σ'άυτο το λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...4910&st=120

πατατα μου που εκανα δημοσια αυτη τη συζητηση ισως τελικα αυτα η κουβεντα ειχε παρει αλλη πιο επικοδομητικη πορεια αν γινονταν με μαιλ,επρεπε δηλαδη να γινει με μαιλ τωρα ειναι αργα..............

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,

Επειδη οι παραθεσεις θα κουρασουν ενω η κουβεντα μαλλον αναλωνεται στα ιδια θεματα (μερικες φορες με υφος γραφης που δεν ειναι ευχαριστο - χωρις ουσιαστικο λογο μαλιστα) , θελουμε να ξεκαθαρισουμε :

Οι αναφορες μας σε αλλα προιοντα ή σε αλλες εταιριες που πωλουν παρομοια προιοντα και στο δικαιωμα της επιλογης θα επρεπε να ηταν σαφη : αγαπητε NRS , μας ζητησες καποιες πληροφοριες και σου απαντησαμε με οσες πληροφοριες διαθετουμε ή μπορουμε να μοιραστουμε σε ενα δημοσιο φορουμ.Σου ζητησαμε συγγνωμη μαλιστα εαν οι απαντησεις μας δεν ικανοποιησαν εσενα και το ξαδερφο σου...ισως να σας χασαμε απο πελατες μας και μας λυπει αυτο.

Ευτυχως για εσας ομως (και αυτο λεμε σε τοσα ποστ) , υπαρχει μια πλειαδα αλλων παρομοιων προιοντων που κανουν την ιδια δουλεια για να επιλεξετε ελευθερα, των οποιων μαλιστα οι κατασκευαστες διαθετουν προθυμα τα στοιχεια που μας ζητατε (οπως μας αναφερατε).Εχετε ψαξει το θεμα αρκετα και ηδη θα ξερετε ποιο προιον μπορειτε αφοβα να επιλεξετε και θα αξιζει τα λεφτα του (αφου ειτε δεν ικανοποιησαμε εσας ως εταιρια με τις απαντησεις μας ή το προιον μας ειναι εμφανως παραπλανητικο στη χρηση του ή αρκετα αδυναμο ή ακριβο για αλλους χομπιστες κλπ).Ζητησατε ενα Α επιπεδο ενημερωσης (ή ποιοτητας ή ευχρηστιας κλπ για αλλους φιλους εδω) το οποιο δε σας δοθηκε και επομενως εχετε δικαιωμα ως πελατης να πατε παρακατω σε αλλα ανταγωνιστικα προιοντα.

Περιπου τα ιδια ισχυουν και στο υποτιθεμενο φοβο μας ''περι αποκαλυψης του υλικου που θα οδηγουσε σε ανεξαρτητες εισαγωγες-μαζικες παραγγελιες απο χομπιστες'' που αδικα μας καταλογιστηκε : εφοσον ηδη ειναι γνωστοι τοσοι κατασκευαστες υλικων (Bayoxide , GEH κλπ) , ποιος ο λογος να εισαχθει το οποιο δικο μας ? Γιατι οχι καποιο αλλο με το οποιο θα ειστε βεβαιοι οτι αντιστοιχει σε συγκεκριμμενο και ''καταξιωμενο'' ενυδρειακο σκευασμα ? (απο τις πληροφοριες που ηδη εχετε).

Δεν θα λεγαμε ποτε οτι το δικο μας προιον ειναι το καλυτερο παγκοσμιως (δεν το γνωριζουμε αλλωστε ,ουτε εχει οριστει τι σημαινει ''καλυτερο'') , ουτε επιθυμουμε να μονοπωλησουμε την εγχωρια αγορα με αυτο (υπαρχει αραγε σε αυτο το χομπι κατι που να μονοπωλει τις αγορες ολων των χομπιστων πανελληνιως ή παγκοσμιως ?) ... αρα γιατι να χαλαμε τις καρδιες μας ? :)

Απο τη μακρα εμπειρια μας στα φορουμ (απο καθε θεση) αναγνωριζουμε οτι ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγειται ή δημιουργουνται οξυνσεις χωρις ουσιαστικα λογο.Ως εταιρια ομως θα θελαμε να ειμαστε απολυτα σαφεις πως ΔΕΝ εχουμε καποιο λογο να λεμε ψεμματα , να φοβομαστε κατι απο αυτα που αναφερθηκαν παραπανω ή να παραπλανουμε τους πελατες μας.Στα πλαισια αυτα , ξερουμε αρκετα καλα ποσα λιτρα AntiPhos εχουμε διαθεσει σε Ελληνες χομπιστες (δεν μιλησαμε ποτε ουτε για απαιτητικα reef μονο, oυτε για αναριθμητα ενυδρεια) , ποσοι εχουν ξαναπαρει και ποσοι μας εκαναν καποιο παραπονο μεσω email για τη χρηση του (σας διαβεβαιω , κανενας).Αυτα ειναι τα μονα στοιχεια που μπορουμε ως εταιρεια να επεξεργαστουμε - δυστηχως δεν εχουμε το χρονο να ελεγχουμε ολα τα ποστ , σε ολα τα thread ολων των φορουμ.

Φιλικα ,

WaterWaves team.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,δε θελω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ να ληφθει η συμμετοχη μου σε αυτη τη συζητηση ως επιθεση στο κατστημα σας,απο το οποιο πρεπει να ομολογησω εχω φτιαξει την δικη μου οσμωση μου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και εχω συστησει και σε αλλα παιδια να αγορασουν ro/di απο εσας καθως δεν παρουσιασε ποτε η δικη μου κανενα προβλημα και το service σας ειναι αψογο!

ομως με τον αντιφωσφορο εγω και αρκετοι αλλοι,εχουμε θεμα!

γιατι με οσα παιδια εχω συζητησει εγω κανενα δεν εχει μεινει ευχαριστημενο απο τη χρηση του υλικου σας σε καλτσα,σε ρεακτορα ομως η τιμη ειναι αρκετα δελεαστικη και αξιζει να το ψαξει κανεις νομιζω!

αλλωστε εσεις προτεινατε

οποιος εχει θετικες ή αρνητικες εντυπωσεις απο το προιον μας ειναι απολυτως επιθυμητο να τις μοιραστει μαζι μας , ειτε εδω στο φορουμ ή με email στο info@waterwaves.gr

πολυ απλα το θεμα μου εμενα κυριως ειναι το εξης

τιμη ξερω

θελω να ξερω τουλαχιστον

1)ποσα ml (η γραμμαρια αν δωσετε πυκνοτητα σε ξηρο βαρος οπως σα ζητησε και ο NRS) υλικου ειναι ικανα να δεσμευσουν μια καθορισμενη ποσοτητα φωσφορου απο το θαλλασινο ενυδρειο?ναι ναι αυτο το θεωρητικο και ευπεπτο σημειο που λετε εσεις σημαινει κατι για μας ομως!

2)και φυσικα να παρω ενα υλικο που θα απελευθερωνει οσο το δυνατον λιγοτερο σιδηρο μεσα στο νερο!(και εννοω και τη σκονη,αυτο εχει να κανει και με το ποσο ευθρηπτο ειναι το υλικο οπως επισημανθηκε παραπανω........οχι ευθρυπτα υλικα σε ρευστοποιημενες κλινες)

ετσι θα μπορω να κανω μια καλη συγκριση του τι πληρωνω τι μπορει να ποιασει και τι να αφησει μεσα στο συστημα!

αποδωση δλδ ποσα δινω τι κανει και ποσο κραταει

παντως απο φοτο που εχω δει στο internet

ΤΟ SIMENENS GFH(ΠΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΡΕ NRS ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ?ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ROWA ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΟ GEH104?),ΤΟ ROWAPHOS ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΥΛΙΚΟ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΔΙΑΒΟΛΙΚΑ

Τι να πω αλλο εγω τωρα,μενει να αποδειχθει και να μη μεινουμε στις ενδειξεις

Με την πρωτη εκαιρια,θα παραγγειλω τον ROWA και θα τον στειλω μαζι με τον WATER WAVES στη Γερμανιανα δουμε τι απαντησεις θα λαβομε απο το εν λογω εργοστασιο.

Αν και νομιζω οτι και ενα δικο μας εργαστηριο θα μπορουσε πολυ ανετα να μας πει αν προκειται για το ιδιο υλικο!

Παντως πολυ κριμα να αποδειχθει οτι εχετε το ιδιο υλικο

(εστω και σε λιγο πιο β κατηγορια,αβασιμες υποθεσεις κανω,ευχομαι,ελπιζω και μαλλον ειμαι λαθος,υποθεσεις κανω μη με παρεξηγειτε,διοτι δεν ειναι λιγοι αυτοι που λενε οτι η deltec ειναι αδιστακτα πανακριβη χωρις ουσιαστικο λογο,δειτε τα ανταλακτικα.............)

με τον ROWA,πανακριβος,σε πολυ πιο χαμηλη τιμη και να μη το παραδεχεστε.Αν μη τι αλλο ο ROWA ειναι ενα προιον εδραιωμενο για χρονια με αρκετους υποστηρικτες μεχρι και σημερα!

Ασχετα αν σε καποιους δεν αρεσει..........

οσο για τον φιλο που ρωτησε γιατ ειναι απαγορευτικη η χρηση του σε fluidized reactor,ισως να ημουν απολυτος αν δεν ειναι απαιγορευτικη ειναι σιγουρα προβληματικη η χρηση του σε αντιδραστηρα........για τους λογους που ανεφερε ο NRS

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρώτησα γιατί είναι απαγορευτική η χρήση του SILPHOS της TUNZE σε ριάκτορα και οχι του WATER WAVES.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...