Jump to content

μονομαχος μονομαχηνα και ζοοτοκα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

πριν καιρο εκανα αλαγεσ στο ενυδρειο και αλαξα λιγο τα πολλα ειδοι του ενυδρειου σελιγα και καλα στην ουσια 3 και γαριδες οπως και helena..

εβαλα λοιπον μαζι με τα γκαπακια και τα πλατυ μ εναν μονομαχο και ειναι ευπρεπεστατοσ εδω και μηνα τωρα δεν εχει πειραξει τπτ και κανεναν..

προ 3 μερες λοιπον αγορασα και μια μονομαχηνα.. μπας και καταφερω να τα ζευγαρωσω σε ενα 20λτ ενυδρειακι που εχω .. αλλα μεχρι στιγμης οταν παει ο μονομαχοσ κοντατησ αυτη εξαφανιζεται χτεσ το βραδυ λοιπον ειπα ασ τα ρειξω στο κανονικο μαζι με τα αλλα ψαρακια να δω μηπως και αλαξει κατι αλλα τπτ ολα ομορφα υσηχα αλλα η μονομαχηνα δεν του καθεται λεπτο... ¨( απο οτι ξερω οι μονομαχοι πανε μονοι τουσ αλλα εδω ολοι μαζι ειναι πολυ ησιχα μονο ο μονομαχοσ καμια φορα αν την πετυχει πουθενα της κανει επιθεση αλλα με τοσα φυτα και βραχακαι και ξυλα που εχω μεσα αυτη τσουπ τρυπωνει και δεν την αγγιζει καν.. ηθελα να σασ ρωτησω αν υπαρχει πιθανωτητα να δουμε κανενα αποτελεσμα με τα μονομαχακια μ η απλα θα τα εχω διακωσμιτικα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

πριν καιρο εκανα αλαγεσ στο ενυδρειο και αλαξα λιγο τα πολλα ειδοι του ενυδρειου σελιγα και καλα στην ουσια 3 και γαριδες οπως και helena..

εβαλα λοιπον μαζι με τα γκαπακια και τα πλατυ μ εναν μονομαχο και ειναι ευπρεπεστατοσ εδω και μηνα τωρα δεν εχει πειραξει τπτ και κανεναν..

προ 3 μερες λοιπον αγορασα και μια μονομαχηνα.. μπας και καταφερω να τα ζευγαρωσω σε ενα 20λτ ενυδρειακι που εχω .. αλλα μεχρι στιγμης οταν παει ο μονομαχοσ κοντατησ αυτη εξαφανιζεται χτεσ το βραδυ λοιπον ειπα ασ τα ρειξω στο κανονικο μαζι με τα αλλα ψαρακια να δω μηπως και αλαξει κατι αλλα τπτ ολα ομορφα υσηχα αλλα η μονομαχηνα δεν του καθεται λεπτο... ¨( απο οτι ξερω οι μονομαχοι πανε μονοι τουσ αλλα εδω ολοι μαζι ειναι πολυ ησιχα μονο ο μονομαχοσ καμια φορα αν την πετυχει πουθενα της κανει επιθεση αλλα με τοσα φυτα και βραχακαι και ξυλα που εχω μεσα αυτη τσουπ τρυπωνει και δεν την αγγιζει καν.. ηθελα να σασ ρωτησω αν υπαρχει πιθανωτητα να δουμε κανενα αποτελεσμα με τα μονομαχακια μ η απλα θα τα εχω διακωσμιτικα?

Γραψε μετρησεις απο το ενυδρειο... Τις αλλαγες που κανεις και ποσα χαρια εχεις μεσα...

Κατα την γνωμη μου ειναι δυσκολο να ζευγαρωσεις τους μονομαχους!!! Δεν θελω ομως να σε απογοητευσω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

πριν καιρο εκανα αλαγεσ στο ενυδρειο και αλαξα λιγο τα πολλα ειδοι του ενυδρειου σελιγα και καλα στην ουσια 3 και γαριδες οπως και helena..

εβαλα λοιπον μαζι με τα γκαπακια και τα πλατυ μ εναν μονομαχο και ειναι ευπρεπεστατοσ εδω και μηνα τωρα δεν εχει πειραξει τπτ και κανεναν..

προ 3 μερες λοιπον αγορασα και μια μονομαχηνα.. μπας και καταφερω να τα ζευγαρωσω σε ενα 20λτ ενυδρειακι που εχω .. αλλα μεχρι στιγμης οταν παει ο μονομαχοσ κοντατησ αυτη εξαφανιζεται χτεσ το βραδυ λοιπον ειπα ασ τα ρειξω στο κανονικο μαζι με τα αλλα ψαρακια να δω μηπως και αλαξει κατι αλλα τπτ ολα ομορφα υσηχα αλλα η μονομαχηνα δεν του καθεται λεπτο... ¨( απο οτι ξερω οι μονομαχοι πανε μονοι τουσ αλλα εδω ολοι μαζι ειναι πολυ ησιχα μονο ο μονομαχοσ καμια φορα αν την πετυχει πουθενα της κανει επιθεση αλλα με τοσα φυτα και βραχακαι και ξυλα που εχω μεσα αυτη τσουπ τρυπωνει και δεν την αγγιζει καν.. ηθελα να σασ ρωτησω αν υπαρχει πιθανωτητα να δουμε κανενα αποτελεσμα με τα μονομαχακια μ η απλα θα τα εχω διακωσμιτικα?

γκάππυ με μονομάχο αρχικά δεν πάνε λόγω διαφορετικών συνθηκών που χρειάζονται!!!Επίσης ο μονομάχος μπορεί να δει τα γκάππυ σα άλλο αρσενικό μονομάχο,και να επιτεθεί!!!!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι 60 λιτρα φιλοξενει περιπου στα 8-10 γκαπακια και 3 μικρα πλατυ και 1 μεγαλο αρσενικο πλατυ 4 γλυφτεσ και 2 γατοψαρα... + γαριδουλεσ και 2-3 helena και οι δυο μονομαχοι εχω θερμοκρασια 26-28 ph 7,5 kh 6 νιτρικα 0 αλαζω καθε 2 βδομαδουλεσ 50-60 % και καθε μηνα βαζω σκουπα φυτεμενο καλα με πολλεσ κρυψωνουλεσ λαμπα 8 ωρεσ την μερα και 4 ωρεσ λεντακι(μικρο) 2 πριν το αναμα της λαμπας και 2 μετα

Link to comment
Share on other sites

α να συμηωθει οτι εχω 20 λτ μικρο αν χρειαστει να τα απομεωνωσω

Link to comment
Share on other sites

ειναι 60 λιτρα φιλοξενει περιπου στα 8-10 γκαπακια και 3 μικρα πλατυ και 1 μεγαλο αρσενικο πλατυ 4 γλυφτεσ και 2 γατοψαρα... + γαριδουλεσ και 2-3 helena και οι δυο μονομαχοι εχω θερμοκρασια 26-28 ph 7,5 kh 6 νιτρικα 0 αλαζω καθε 2 βδομαδουλεσ 50-60 % και καθε μηνα βαζω σκουπα φυτεμενο καλα με πολλεσ κρυψωνουλεσ λαμπα 8 ωρεσ την μερα και 4 ωρεσ λεντακι(μικρο) 2 πριν το αναμα της λαμπας και 2 μετα

Πρώτα από όλα πιστεύω ότι έχεις πολλά ψάρια και 7.5 πε χα δεν είναι ιδανικό για ζοοτόκα

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποσο ειναι το σωστο για ζωοοτοκα?

Link to comment
Share on other sites

ναι

Link to comment
Share on other sites

Μονομάχος

25-27 βαθμούς Κελσίου, PH 6-7,5 και σκληρότητα μέχρι 25 odGH

Guppy

Ph: 5.5 - 8.5 Θερμοκρασία: 68 - 82°F (20 - 28°C)

Τα fancy guppies είναι το αποτέλεσμα εξειδικευμένων τεχνικών αναπαραγωγής και μόνο

ελαφρώς μοιάζουν με το μικρό, άγριο guppy. Τα guppies προτιμούν το ημίσκληρο νερό. Προτιμούν ένα αλκαλικό pH (το pH είναι η

μέτρηση της οξύτητας/αλκαλικότητας του νερού) που μπορεί να είναι αρκετά υψηλό (8,0

ή υψηλότερο) εφ' όσον εγκλιματιστούν προσεκτικά τα guppies και δεν παρουσιάζειδιακυμάνσεις το pH. Εάν αποφασίσατε να αναμίξετε guppies με άλλα είδη ψαριών σε

κοινωνικό ενυδρείο, να είστε πολύ προσεκτικοί επιλέγοντας τους συντρόφους του.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός, ενώ κάποια guppies ζουν καλά χωρίς αλάτι,

θεωρούνται επίσης από πολλούς υφάλμυρα (που σημαίνει ότι μπορούν να ζήσουν σε

συνδυασμό φρέσκου και θαλασσινού νερού).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μετρησεις απο το ενυδρειο... Τις αλλαγες που κανεις και ποσα χαρια εχεις μεσα...

Κατα την γνωμη μου ειναι δυσκολο να ζευγαρωσεις τους μονομαχους!!! Δεν θελω ομως να σε απογοητευσω!!

Τις μετρησεις της ζητας επειδη συνηθιζεται να ζηταμε τις μετρησεις 'η γιατι θα βγαλεις ακρη απο αυτην

την ψαροσουπα που εχει κανει ο φιλος μας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...