Jump to content

Αναπαραγωγή Cardinal Tetra και Rhodhostomus


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από το forum έχει καταφέρει να αναπαράγει cardinal tetra ή rhodhostomus.

Έχω ένα ενυδρείο με αυτά τα ψαράκια και ψάχνομαι για μεθόδους αναπαραγωγής.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από το forum έχει καταφέρει να αναπαράγει cardinal tetra ή rhodhostomus.

Έχω ένα ενυδρείο με αυτά τα ψαράκια και ψάχνομαι για μεθόδους αναπαραγωγής.

Ευχαριστώ.

δεν ξέρω άμα τα έχει καταφέρει κανένας, πάντως τα cardinal είναι από τα πιο δύσκολα στην αναπαραγωγή ψάρια

για δες για τα cardinal.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323415

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το ενδιαφέρον videaki:

ο τύπος, αν διαβάσετε την περιγραφή, απαξιώνει όλους τους κανόνες περί ph, ζωντανής τροφής και σκοταδιού....

Link to comment
Share on other sites

δεν λέει όμως ότι εκκολάφτηκαν τα αυγά που χρειάζονται την συσκότιση ...λέει ότι είδε αυγά τα οποία του τα φάγανε τα άλλα ψάρια αλλά και τα ίδια τα cardinal.Αυγά είδε όταν έκανε μια αλλαγή 20% και αυτό γιατί το ενυδρείο ήταν μάλλον επιβαρυμένο με νιτρικά και με την αλλαγή τα κατέβασε με αποτέλεσμα να βοηθήσει την εναπόθεση αυγών.....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... απ'ότι κατάλαβα το να γεννήσουν αυγά είναι το πιο εύκολο...από κει ξεκινάν τα δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... απ'ότι κατάλαβα το να γεννήσουν αυγά είναι το πιο εύκολο...από κει ξεκινάν τα δύσκολα...

:D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... απ'ότι κατάλαβα το να γεννήσουν αυγά είναι το πιο εύκολο...από κει ξεκινάν τα δύσκολα...

Αυτό είναι αλήθεια στις 99% των περιπτώσεων με όλα τα ψάρια που γεννάνε αυγά.

Συχνά μία αλλαγή νερού ενεργοποιεί τη διαδικασία ζευγαρώματος και εναπόθεσης αυγών γιατί νομίζουν ότι έρχονται ψυχρά ρεύματα αλλαγής εποχών ή ό,τι σημαίνει αυτό για τη γονιδιακή τους μνήμη (πχ αυτό συμβαίνει και στα corydoras αλλά και ramirezi κλπ) \. Επίσης το τάισμα με ζωντανή τροφή και bloodworms είναι πολύ σημαντικό στοιχείο για πρόκληση γέννας. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά με τις συνθήκες νερού (ιδίως ph και σκληρότητες), τους πεινασμένους συγκάτοικους (θέλεις ξεχωριστό ενυδρείο) αλλά και γονείς, τις θερμοκρασίες, τη καθαρότητα νερού, το τάισμα των μικρών και(αν προκύψουν) την ιδιαίτερη ευαισθησία τους στις συνθήκες νερού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βύθισα στο ενυδρείο μου αυτή την κατασκευή με την ελπίδα ότι κάποιο ζευγαράκι θα το κάνει φωλιά του και θα γεννήσει αυγουλάκια τα οποία θα πέσουν κάτω από την σχάρα. Είναι από αδιαφανές υλικό οπότε είναι σκοτεινό (όσο φως μπαίνει από την τρύπα).

Πως σας φαίνεται? έχω ελπίδες?

post-41464-1300050597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά πολύ χλωμό έως σκοτεινό το βλέπω :D

Δες εδώ μια ιδέα

http://www.ehow.com/how_4618565_breed-neon-tetra.html

(τα cardinal θεωρούνται ακόμη δυσκολότερα)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι παρατήρησα τα ψαράκια (καρδινάλιοι και ροδόστομοι) "κολόνουν" να μπουν σε μια σκοτεινή τρύπα...δηλαδή φτάνουν μέχρι την είσοδο, παίρνουν λίγο μάτι μέσα άλλα κάτι τους φοβίζει και φεύγουν. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πόσα ψαράκια έχεις από το κάθε είδος και πόσο καιρό τα έχεις στο ενυδρείο σου; Τι τιμές έχει το νερό σου;

Η μέθοδος που ακολούθησες είναι εντελώς λανθασμένη και δε πρόκειται να έχεις αποτέλεσμα. Φωλιές για αναπαραγωγή κάνουν κάποια βυθόψαρα και αρκετές κιχλίδες. Τα τέτρα δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν εκεί μέσα, πόσο μάλλον να αναπαραχθούν. Ο τρόπος που αναπαράγονται είναι εντελώς διαφορετικός...

Η επιτυχής αναπαραγωγή tetras είναι κάτι δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Κάποια από αυτά λιγότερο και κάποια περισσότερο δύσκολα. Τα είδη που έχεις επιλέξει είναι μάλλον από τα δύσκολα. Χρειάζεται σωστά και προσεγμένα βήματα και δεν είναι απόφαση μιας στιγμής.

Αυτά που θα χρειαστείς είναι :

Ένα μικρό ενυδρειάκι γύρω στα 20 λίτρα με τον αντίστοιχο θερμοστάτη, ένα μικρό αερόφιλτρο, μια μικρή αντλία αέρα για το φίλτρο, αντίστροφη όσμωση ή τύρφη για να φέρεις το νερό σου στις συνθήκες που πρέπει, spawning mop για να γεννήσουν τα ψαράκια τα αυγά τους και να μη φαγωθούν από τα ενήλικα, ένα πλέγμα για να μπεί λίγα εκατοστά πάνω από τον στον πάτο του ενυδρείου γεννήστρα για τον ίδιο λόγο, ζωντανές οι κατεψυγμένες τροφές για να τονώσεις και δυναμώσεις τα ψαράκια σου και φυσικά ικανοποιητικός αριθμός από το είδος που θέλεις να αναπαράγεις.

Τα πρώτα πέντε βήματα που πρέπει να κάνεις, αφορούν την προετοιμασία των ψαριών

1.- Αποκτούμε ένα κοπάδι από όσο το δυνατό πιο νεαρά ψάρια.

2.- Αποκτούμε ικανοποιητικό αριθμό ψαριών, τουλάχιστον μια δωδεκάδα

3.- Διατηρούμε πολύ καλές συνθήκες στο ενυδρείο μας. Είναι προφανές αλλά και πολύ σημαντικό. Τα περισσότερα tetras θέλουν μαλακό νερό και χαμηλό pH και μηδενικές τιμές αμμωνίας, νιτρωδών ακόμα και νιτρικών. Όσο πιο κοντά είμαστε σε αυτές τις συνθήκες τόσο περισσότερη διάθεση θα έχουν τα ψαράκια μας για να ζευγαρώσουν.

4.- Ποικιλία στη διατροφή τους. Οι ζωντανές τροφές με τα μέταλα και τα ιχνοστοιχεία που περιέχουν μπορεί να κάνουν την διαφορά στο αναπαραγωγικό γκρουπ που έχουμε επιλέξει.

5.- Επιλογή του ζευγαριού που θα δοκιμάσουμε να αναπαράγουμε. Φυσικά τα ψάρια θα πρέπει να είναι ενήλικα. Μερικές φορές μπορεί κάποιος να δυσκολευτεί να ξεχωρίσει τα δύο γένη. Γενικά τα ώριμα αρσενικά έχουν μικρότερο μήκος, είναι πιο λεπτά, έχουν πιο μακριά πτερύγια και πιο έντονο χρωματισμό στα πτερύγια και στο σώμα τους. Αν πάλι παρατηρήσουμε δύο ψαράκια διαφορετικού γένους να κολυμπούν συχνά μαζί αυτά θα πρέπει να είναι η επιλογή μας.

Τα επόμενα βήματα, αφορούν την αναπαραγωγική διαδικασία και το μεγάλωμα των μικρών.

6.- Αφού επιλέξουμε το ζευγάρι μας μπορούμε να το βάλουμε κατευθείαν στο ενυδρείο αναπαραγωγής. Αν έχουμε την δυνατότητα να απομονώσουμε τα ψαράκια και να τα ταΐζουμε με πλούσιες και θρεπτικές τροφές για μερικές ημέρες θα αυξήσουμε κατά πολύ τις πιθανότητες επιτυχίας.

7.- Στήσιμο του ενυδρείου αναπαραγωγής. Όπως είπα και παραπάνω 20 λίτρα με τον αντίστοιχο εξοπλισμό είναι υπεραρκετά. Σχολαστική καθαριότητα, και τοποθέτηση Spawning Mop και πλαστικού πλέγματος στον βυθό για να μειώσουμε την πιθανότητα να φαγωθούν τα αυγά από τα ενήλικα. Νερό με μηδενικές σχεδόν σκληρότητες και pH 6-5,5. Φυσικά και στρωμένο από πριν αερόφιλτρο.

8.- Αναπαραγωγή ψαριών. Τοποθετούμε τα ψαράκια μας στο ενυδρείο αναπαραγωγής αργά το απόγευμα πρώτα το θηλυκό και μετά από μισή τουλάχιστον ώρα το αρσενικό. Το ενυδρείο πρέπει να έχει καπάκι. Το ζευγάρωμα ξεκινά με το πρώτο φως του ήλιου και για να πετύχουμε ελεγχόμενες συνθήκες σκεπάζουμε το ενυδρείο. Το πρωί όταν θα είμαστε έτοιμοι, ξεσκεπάζουμε το ενυδρείο και ανάλογα με την ένταση του φωτός και το είδος του tetra το ζευγάρωμα πραγματοποιείται μέσα σε 15 λεπτά με μια ώρα. Αφαιρούμε τα ενήλικα ψάρια και κάνουμε μια αλλαγή νερού της τάξης του 50% με καλά προετοιμασμένο νερό. Ξανασκεπάζουμε το ενυδρείο, καθώς τόσο τα αβγά όσο και οι νεοσσοί.

9.- Τάισμα των νεοεκκολαφθέντων ψαριών. Αφού τα αβγά εκκολαφτούν και τα μικρά καταναλώσουν τον λεκιθικό τους σάκο πρέπει να τραφούν. Οι καλύτερες επιλογές μας είναι αρχικά infusoria, και στη συνέχεια νεοεκκολαφθείσα αρτέμια και microworms. Δε γνωρίζω αν είναι δυνατή η διατροφή τους με τροφές του εμπορίου. Όπως καταλαβαίνεις για να έχεις κάποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα είναι απαραίτητη η προετοιμασία κάποιας ζωντανής τροφής.

10.- Διατήρηση τέλειων συνθηκών νερού. Λόγω μεγάλου αριθμού ψαριών σε περιορισμένο χώρο και συχνού ταΐσματος το αερόφιλτρο και οι συχνές αλλαγές νερού με καλά προετοιμασμένο νερό είναι απολύτως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την μακροσκελή και άκρως ενημερωτική απάντηση.

Έχω μέσα 12 cardinal tetra και 8 rhodhostomus. Αν και λιγότεροι οι ροδόστομοι κοπαδιάζουν πολύ πιο εύκολα από τους καρδινάλιους.

Είναι 100 λίτρα το ενυδρείο με θερμοκρασία 23 οC. pH μετρημένο με χαρτάκια είναι περίπου 5-6. Αμμωνία και ΝΟ2 είναι μηδενικά. ΝΟ3 δεν μπορώ να μετρήσω. Οι μούρες των ροδόστομων είναι κατακόκκινες πάντως. Δεν έχω τεστ για άλλες τιμές.

Θα κανονίσω να πάρω μικρό ενυδρείο και πλέγμα αυτές τις μέρες για να δούμε τι θα γίνει.

Ερώτηση: Ως επιφάνεια αυγο-απόθεσης, να προτιμήσω ζωντανό java moss, κουβάρι απο μαλί πλεξίματος ή ψεύτικα φυτα???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα χρησιμοποιούσα spawning mop (ξέχασα να δώσω το link προηγουμένως)

Δε γίνεται εναπόθεση των αβγών, τα αβγά γεννιούνται και γονιμοποιούνται στο νερό και αφήνονται να παρασυρθούν από το ρεύμα του νερού. Το παραπάνω που ανέφερα και το πλέγμα στο βυθό είναι για να μη φαγωθούν τα αβγά.

Η μέτρηση του pH με χαρτάκια είναι εντελώς αναξιόπιστη. Χρησιμοποιείς Α/Ο; Έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με την καλλιέργεια ζωντανών τροφών; Μπορείς να ξεχωρίσεις αρσενικά-θηλυκά;

Ετοιμάζω και εγώ κάτι αντίστοιχο με Black phantom tetra που πρέπει να είναι σχετικά πιο εύκολα ψαράκια (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του pH με χαρτάκια είναι εντελώς αναξιόπιστη

Το γνωρίζω.... Τί προτείνεται για αξιόπιστες μετρήσεις?

Χρησιμοποιείς Α/Ο;

R/O όχι...

Έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με την καλλιέργεια ζωντανών τροφών;

Είχα φτιάξει παλιότερα αρτέμια. Έσω έτοιμος...

Μπορείς να ξεχωρίσεις αρσενικά-θηλυκά;

Ναι.

Μέχρι στιγμής τίποτα... Από εβδομάδα θα στήσω το ενυδρείο - "κρεββατοκάμαρα"

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται εναπόθεση των αβγών, τα αβγά γεννιούνται και γονιμοποιούνται στο νερό και αφήνονται να παρασυρθούν από το ρεύμα του νερού. Το παραπάνω που ανέφερα και το πλέγμα στο βυθό είναι για να μη φαγωθούν τα αβγά.

Tι ακριβώς πλέγμα προτείνετε? Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στην αγορά που να κάνει για αυτή τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το

που βρήκε ο φίλος tasosgv και θα καταλάβεις :(
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο video... κάπως έτσι φανταζόμουν και εγώ τα όσα έχουν συζητηθεί εδώ. έχω κατασταλάξει να χρησιμοποιήσω αυτές τις συνθετικές κλωστές σαν απομίμηση φυτού αλλά έχω δίλημμα με τη "σίτα". Να βάλω τούλι μπομπονιέρας? Αραιή γάζα? Σίτα κουνουπιών? Δίχτυ Σοβά?

http://www.leontaki.gr/product_search.jsp?...03&extLang=

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πλαστικό πλέγμα για τα μπαλκόνια είναι ότι πρέπει για αυτή τη δουλειά.

Να προσθέσω ακόμη πως χωρίς τη χρήση αντίστροφης όσμωσης για χαμήλωμα του pH ακόμα και να γεννηθούν αβγά είναι μάλλον δύσκολο να εκκολαφτούν. Αυτά τα λέω θεωρώντας απίθανο το νερό του δικτύου σου να έχει τις τιμές που αναφέρεις. Μια μέτρηση με υγρό τεστ όμως θα δείξει την πραγματική κατάσταση

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...