Jump to content

επιλογη ψαριων για μιικρο ενυδρειο


Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετο καιρο στο χομπι και δουλευω μονο με μικρα ενυδρεια αντε μεχρι 40λιτρο.επισης ξερω οτι δεν ειναι τα ιδανικα μεγεθη και μαλιστα το εχω συνειδητοποιησει με απωλιες.ωστοσο νεον και γκαπυ καθως και τιγρακια τα εχω κρατησει για 1-1.5 χρονο.ωστοσο τωρα εχω αρκετη εμπειρια αλλα ξεμεινα απο ιδεες.λεω να βαλω μεχρι 3 ψαρακια σε ενα 20 λιτρο,αν θελετε πρωτεινετε ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις γαρίδες όπως λέει ο φίλος μας ο MIHALHS ή μπορείς να βαλεις ένα μονομάχο και κανένα σαλιγκαράκι.

Link to comment
Share on other sites

σε 20λιτρα μπορεις να το κανεις ενα θαυμασιο γαριδοενυδρειο φυτεμενο και με 2-3 apple snail. τωρα για τον μονομαχο μονος του σε 20 λιτρα θα ειναι βασιλιας.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή είναι ένας μονομάχος. Θα είναι άψογα. Μπορείς να βάλεις κ κάποια σαλιγκάρια μαζί μου. Επίσης μπορείς να βάλεις 3 γκαπακια. Γαρίδοενυδρείο είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

σε 20λιτρα μπορεις να το κανεις ενα θαυμασιο γαριδοενυδρειο φυτεμενο και με 2-3 apple snail. τωρα για τον μονομαχο μονος του σε 20 λιτρα θα ειναι βασιλιας.

γενικά να έχετε υπόψη σας ότι τα aplle snail γίνονται τεράστια άρα θα έλεγα 1 είναι αρκετό.....άσε που σε αυτά τα λίτρα δεν κάνει καλό να έχεις μεγάλο αριθμό γιατί μαλακώνουν το νερό :D Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και neritina snail που δεν μεγαλώνουν κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Ε για γκάπι δεν θα το έλεγα. Αυτά πρέπει να είναι κοπάδι, και αν σκεφτεί ότι πρέπει να πηγαίνουν σε χαρέμια 1 αρ. προς 3 θηλ. δεν θα τους είναι και τόσο ευχάριστα τα 20 λίτρα.

Συμφωνώ για γαρίδες ή μονομάχο, και αν σου κάτσει καλά μπορείς μονομάχο με γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή είναι ένας μονομάχος. Θα είναι άψογα. Μπορείς να βάλεις κ κάποια σαλιγκάρια μαζί μου. Επίσης μπορείς να βάλεις 3 γκαπακια. Γαρίδοενυδρείο είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αυτα :D

δεν ξέρω άμα είναι και το πιο ιδανικό αλλά αυτό που ξέρω άμα βάλεις 1 αρσενικό και 3 θηλυκά θα έχεις όλη την ώρα γέννες και θα πρέπει να τα χαρίζεις τα μικρά όλη την ώρα

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα εννοουνται,αλλα εψαχνα κατι πιο extreme να σας πω τιν αληθεια.ο μονομαχος ειναι ζορικο ψαρι εμεινε νυχτες ξυπνιος για να πολεμησω τις αρρωστιες φουσκωνε συνεχεια η κοιλια του κατι που ηταν πολυ σπαστικο ,εβγαλε παρασιτα που τα πολεμησα και αλλα...περιεργα ειδη γαριζων οχι cherry γιατι ειναι συνηθες,στην θεσσαλονικη που μπορω να βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...