Jump to content

Σκληρότητα νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα ;)

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει ήδη ανάλογο thread με το ερώτημα που έχω.... :blink:

Από τα Χριστούγεννα ξεκινήσαμε ένα ενυδρείο για πρώτη φορά στη ζωή μας και έχουμε λίγο πελαγώσει

Τα ψαράκια που έχουμε είναι :

7 guppy (2 αρσενικά και 5 θηλυκά)

6 corydoras

7 τetras

1 pleco

και 3 άλλα που δε θυμάμαι το όνομα

Το ενυδρείο έχει χωρητικότητα 220 λίτρα.

Μέσα του έχουμε έναν αμφορέα που ανεβάζει το pH και ένα ξύλο που κατεβάζει το ph ....(όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο ως πολύ ασχέτη αλλά θα γίνω πολύ καλή αν κάποιος μου μάθει τι γίνεται μέσα σε ένα ενυδρείο...) Επίσης, έχουμε βάλει 2 πλαστικά φυτά χαλίκι στον πάτο.

Η ερώτησή μου (για σήμερα...) είναι η εξής:

Τι σκληρότητα πρέπει να έχει το νερό (αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τιμές...). Μπόρεσα να μετρήσω Kh 7 και Ph 7,5 ενώ για το Gh έχω το τεστ tropic Marin το οποίο όμως δεν μπορώ να καταλάβω πώς το χρησιμοποιούν !!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πολλά απο γλυκού νερού αλλα νομίζω τα Guppy αρέσκονται στο πιο σκληρό νερό σε σχέση με τα υπόλοιπα στο ενυδρείο σου. Νομίζω το 7dKH και 7.5pH είναι ένας αριθμός καλός ώστε να υπάρχει συμβιβασμός μεταξύ των ζωντανών σου. Νομίζω θερμοκρασία μεταξύ 24-28 βαθμούς είναι ΟΚ. Ας σου γράψει και κάποιος που το κατέχει το θέμα καλύτερα όμως. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, και καλή αρχή.

Πόσο καιρό έχεις μέσα τα ψαράκια; Τα ψαράκια που έχεις μέσα δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις μεταξύ τους. Οι σκληρότητες που μπορείς να μετράς είναι η ανθρακική (ΚΗ) και η ολική (GH). Οι ιδανικές τιμές ποικίλουν αφού εξαρτάται από το τι χρειάζονται τα ψαράκια σου. Μπορείς να δεις στο profile του κάθε ψάρακα τι νερό χρειάζεται οπότε και να του παρέχεις το σωστό νερό.

Άρα θα διαλέξεις ποια ψαράκια θες βάση του ποια σου αρέσουν, αν ταιριάζουν οι απαιτήσεις μεταξύ τους και φυσικά αν μπορείς και είσαι σε θέσει να φτιάχνεις το νερό όπως το χρειάζονται. Μετά θα φτιάχνεις και τις ιδανικές τιμές.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, και καλή αρχή.

Πόσο καιρό έχεις μέσα τα ψαράκια; Τα ψαράκια που έχεις μέσα δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις μεταξύ τους. Οι σκληρότητες που μπορείς να μετράς είναι η ανθρακική (ΚΗ) και η ολική (GH). Οι ιδανικές τιμές ποικίλουν αφού εξαρτάται από το τι χρειάζονται τα ψαράκια σου. Μπορείς να δεις στο profile του κάθε ψάρακα τι νερό χρειάζεται οπότε και να του παρέχεις το σωστό νερό.

Άρα θα διαλέξεις ποια ψαράκια θες βάση του ποια σου αρέσουν, αν ταιριάζουν οι απαιτήσεις μεταξύ τους και φυσικά αν μπορείς και είσαι σε θέσει να φτιάχνεις το νερό όπως το χρειάζονται. Μετά θα φτιάχνεις και τις ιδανικές τιμές.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντησή σας! :(

Τα ψαράκια τα έχουμε 2 μήνες τώρα και μάλιστα αποκτήσαμε πριν από 3 εβδομάδες και ένα μωρό guppy (δυστυχώς τα άλλα δε τα προλάβαμε και τα εξαφάνισαν....). Είχαμε και τρεις απώλειες, πέθανε μια θηλυκιά λίγο μετά τη γέννα και 2 ακόμη Guppy και 2 Pleco, γι' αυτό και αρχίσαμε να ψάχνουμε και είδαμε ότι πρέπει να ελέγξουμε τη σκληρότητα του νερού. Τα guppy και οι pleco φαίνονται πολύ ευαίσθητα....Μας είπαν ότι μάλλον είναι από τη Μαλαισία, πράγμα που σημαίνει ότι εμφανίζουν κάποια ασθένεια και πεθαίνουν. Ειλικρινά μου φαίνεται τρελό!!! Μήπως έχεις υπόψη σου πού μπορώ να βρω το προφιλ του κάθε ψαριού; :D

Και κάτι ακόμη...άλλοι μας λένε να αλλάζουμε το νερό κάθε εβδομάδα και άλλοι κάθε 20 ημέρες. Τι είναι πιο σωστό; :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...&iden=1041#

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...&iden=1073#

Οι αλλαγές του νερού γίνονται σύμφωνα με την άνοδο των νιτρικών στο νερό του ενυδρείου.

Αν δεν έχεις τεστ νιτρικών, πάρε ένα και όποτε ανεβαίνουν πάνω από 40-50 κάνε μια αλλαγή περίπου 30%.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...&iden=1041#

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...&iden=1073#

Οι αλλαγές του νερού γίνονται σύμφωνα με την άνοδο των νιτρικών στο νερό του ενυδρείου.

Αν δεν έχεις τεστ νιτρικών, πάρε ένα και όποτε ανεβαίνουν πάνω από 40-50 κάνε μια αλλαγή περίπου 30%.

Καλησπέρα :( Οι τιμές των νιτρικών δεν είναι πάνω από 20 και κάνουμε αλλαγή κάθε 10 μέρες. Αν όμως ανέβουν στο 40-50 που λες, πόσο νερό αλλάζουμε;

Σ' ευχαριστώ για τα link :D

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο, απλά κάνεις συχνότερες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρεία όσο νερό αλλάξεις τόσο μειώνονται τα νιτρικά. Για παράδειγμα αν έχεις 40mg/l και κάνεις 30% αλλαγή νερού θα πέσουν τα νιτρικά στο 28mg/l.

Link to comment
Share on other sites

. Τα guppy και οι pleco φαίνονται πολύ ευαίσθητα....Μας είπαν ότι μάλλον είναι από τη Μαλαισία, πράγμα που σημαίνει ότι εμφανίζουν κάποια ασθένεια και πεθαίνουν. Ειλικρινά μου φαίνεται τρελό!!!

Τα γκάπι είναι ευαίσθητα ναι. Αυτό περι Μαλαισίας ομως.... δεν ξερω δεν μου ακουγετε λογικό! Στα 200 λιτρα που έχετε το ξύλο και ο αμφορέας δεν θα εχουν καμία επιδραση στις σκληρότητες και επειτα στο ph.

Ολα τα ψαρια που αναγράφονται πιο πάνω θέλουν μικρότερο ΡΗ απότι θέλουν τα γκάπι. Τα κορυ λιγο προσοχή με τον "βυθό" σας, πρεπει να είναι μικρής κοκκομετρίας και ΟΧΙ αιχμηρός, καθώς σκάβουν τον βυθό για να βρουν τροφη θα τραβματίσουν τα μουστακια τους!

Τα προφιλ των ψαριών θα τα βρείτε στο πάνω μέρος της σελίδας εκεί που λεεί -> fish and plant index

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...