Jump to content

καφε αλγη;;


nigesi

Recommended Posts

καλησπερα,τις τελευταιες μερες παρατηρησα την εμφανιση καφε αλγης σε καποιες πετρες κ στα φυλλα καποιων απο τα φυτα του ενυδρειου.Οι μετρησεις του νερου ειναι στα φυσιολογικα επιπεδε πιστευω ph:8,5 kh:17 gh:14.Θα πρεπει να ανησυχω;Απο τι προερχεται αυτο το φαινομενο;Υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

post-1877-1160249200_thumb.jpgpost-1877-1160249214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεία με αφρικάνες όπου ο φωτισμός είναι λίγος παρατηρείται καφέ άλγη πάνω σε βράχια, πέτρες και στα τζάμια. Αν αυξήσεις τη φωτοπερίοδο ή τα Watt κατά πάσα πιθανότητα θα δεις πράσινη τριχωειδή άλγη.... που την τρώνε όμως ψάρια φυτοφάγα όπως τα demasoni κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρεία με αφρικάνες όπου ο φωτισμός είναι λίγος παρατηρείται καφέ άλγη πάνω σε βράχια, πέτρες και στα τζάμια. Αν αυξήσεις τη φωτοπερίοδο ή τα Watt κατά πάσα πιθανότητα θα δεις πράσινη τριχωειδή άλγη.... που την τρώνε όμως ψάρια φυτοφάγα όπως τα demasoni κ.α.

Οι λαμπες που εχω ειναι μια daylight 25watt και μια bluesky 25watt και οι δυο της sera.Η περιοδος φωτισμου ειναι 6 ωρες και τα ψαρια που εχω μεχρι στιγμης ειναι 4 yellow labs.Με την καφε αλγη τελικα δεν μου ειπες τι γινεται...!Θα κανει τον κυκλο της κ θα περασει η πρεπει να τη βοηθησω κ γω με καποιο τροπο;Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μας δώσεις μια σημαντική μέτρηση που είναι αυτή του nitrate (NO3).

Σχετικά με τον φωτισμό, αν το ενυδρείο σου είναι 200λίτρα, τότε 50W μου φαίνονται λίγα. Δοκίμασε να αυξήσεις τις ώρες από 6 σε 8.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...