Jump to content

το πηρα! και τωρα;


Recommended Posts

:( Εχω πολλες πολλες αποριες παρακαλω βοηθειστε με παρακαλωωωω! :D

Θα τις παραθεσω αφου τις ξεκαθαρισω στο κεφαλι μου με αριθμους για να μη σας μπερδεψω!

Ειμαι αρχαρια και αποφασησα να στησω ενα φυτεμενο γκαποενυδρειο.

Το ενυδρειο μου εχει διαστασεις 80x35x60.

Εχει 2 λαμπες 20W και λενε D-HG (η καθεμια με ανακλαστηρα μεταλλικο απο πισω).

Μια βραχωδη πλατη που την εχω ηδη αφαιρεσει απο το συνολικο πλατος (δηλαδη μαζι με τη πλατη φτανει τα 45εκ πλατος).

Ενα φιλτρο Dolphin F-1200 400l/h.

Ενα θερμοστατη Jager 3603 ο οποιος αναγραφει πανω μαξιμουμ 100 λιτρα..

Ενα κουβα περιπου 9λιτρων τιγκα στην χαλαζιακη αμμο(περιπου 1 χιολστου) που την αφαιρεσα απο το ενυδρειο γιατι δε σκοπευω να τη χρησιμοποιησω.

Τι σκεφτομαι:

Για υποστρωμα θα χρησιμοποιησω το saechem flourite. τη παρασκευη θα εχω περιπου ενα δωδεκακιλο και υπολογιζω οτι θα χρειαστω αλλη μια σακουλα 7 κιλων.

Εχω αγορασει αντιχλωρικο και θα το στρωσω με ετοιμο σκευασμα.

Απο φυτα γενικα εχω καταληξει σε καμια δεκαρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα βρω εδω και θα μπορεσω να τα αναπτυξω. Η σκεψη μου ειναι γρασιδωμενος βυθος, ψηλα φυτα πισω, θαμνοειδη μπροστα. Τα φυτα ειναι τα εξης: Cuba,Pogostemon helferi, Java Moss, Vallisneria americana (gigantea), Vallisneria nana, Ludwigia repens 'Rubin', Echinodorus tenellus, Egeria densa, Vallisneria americana και Nesaea crassicaulis.

Χρειαζεται προφανως ενα συστημα CO2 το οποιο απ οτι ειδα ειναι αρκετα ευκολη κατασκευη.

Το λοιπον....οι αποριες μου:

-τι θα χρειαστω απο τεστακια?

-κατα ποσο μπορω να βρω αυτα τα φυτα εδω ελλαδα?

-απο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζομαι και ειναι ικανοποιητικος αυτος που ηδη εχω?

-απο ριζες ποιες πρεπει να αποφυγω και ποιες συστηνονται γ κοινωνικο ενυδρειο?(διαβασα οτι αλλαζουν ph καποιες)

-λιπασματα ταμπλετες σιδηρο κλπ τι χρειαζομαι?

γενικα πειτε μου τη γνωμη σας γι αυτη την ιδεα...

ευχαριστω εκ των προτερων!

Ηλιανα :D

Link to comment
Share on other sites

σε απογνωση! χαχα. αραξε. πρωτα απο ολα καλως μας ηλθες στον υπεροχο υγρο κοσμο. (να λειπουν τα πονηρα μυαλα) . απο φυτα το πιθανοτερο να βρεις πολλα εδω μεσα στο φορουμ απο συνχομπιστες ειτε δωρεαν απο κλαδεματα ειτε σε πολυ χαμηλη τιμη. βαλε μια αγγελια και ζητα τα ειδα που θες. απο τεστακια αμμωνια, no2/no3. εφοσον πας για γκαπι αλλα δε θα χρειαστεις γιατι ζουν σε νερο βρυσης. οτι αλλο θελεις ρωτας και σου λεμε. μου αρεσει παντως που εισαι σχετικα διαβασμενη ως προς το τι θελεις το οποιο ειναι καλο δε θα ταλαιπωρησεις πολυ ουτε εσενα ουτε τα ψαρακια αν κινηθεις σωστα. διαβασε τις ενοτητες για στρωσιμο και γενικα ολα για αρχαριους και στις ερωτησεις σου θα παρεις και αλλες απαντησεις. καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

σε απογνωση! χαχα. αραξε. πρωτα απο ολα καλως μας ηλθες στον υπεροχο υγρο κοσμο. (να λειπουν τα πονηρα μυαλα) . απο φυτα το πιθανοτερο να βρεις πολλα εδω μεσα στο φορουμ απο συνχομπιστες ειτε δωρεαν απο κλαδεματα ειτε σε πολυ χαμηλη τιμη. βαλε μια αγγελια και ζητα τα ειδα που θες. οτι αλλο θελεις ρωτας και σου λεμε. μου αρεσει παντως που εισαι σχετικα διαβασμενη ως προς το τι θελεις το οποιο ειναι καλο δε θα ταλαιπωρησεις πολυ ουτε εσενα ουτε τα ψαρακια αν κινηθεις σωστα. διαβασε τις ενοτητες για στρωσιμο και γενικα ολα για αρχαριους και στις ερωτησεις σου θα παρεις και αλλες απαντησεις. καλη συνεχεια.

καλως σας βρηκα ψαρογονεις! οχι οχι..πλεον ο υγρος κοσμος γ μενα ειναι γκαπυ να πηγαινοερχονται μην φοβασαι! :Ρ

τα εχω διαβασει σε σημειο να μην εχω κοιμηθει βδομαδες τωρα σαν ανθρωπος! και το χειροτερο ειναι οτι το χω απεναντι μου και μια διαβαζω μια κοιταω το ενυδρειο και φευγω τελειως! με κοβω με βαλεριανες και να μετραω ψαρια αντι για προβατα... :(

το προβλημα μου δεν ειναι τοσο το στρωσιμο( οχι οτι ειναι ευκολη υποθεση αλλα το εχω εξαντλησει εχω διαβασει μεχρι και ξενα αρθρα)

το προβλημα μου ειναι ο εξοπλισμος κυριως!αν αυτος που εχω κανει ή αν χρειαζομαι τιποτα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως το φιλτρο σου ειναι μικρο. εισαι στα 180 λιτρα πες 160 καθαρα οποτε δε σε καλυπτει αυτο με τιποτε. ο θερμοστατης ισως... πρεπει να αλλαξεις τη μια σου λαμπα με μια sylvania grolux για τα φυτα σου στα ιδια βατ. για τη λαμπα πιθανον θα βρεις σε ηλεκτρολογειο καυκας. βρες τηλ απο το νετ και παρτους και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Πω πω άγχος!

Είσαι σε καλό δρόμο! Ίσως χρειαστείς λίγη άμμο παραπάνω και κανένα λιπασματάκι για τα φυτάκια αλλά χαλαρά!

Στο στρώσιμο προτίμησε "μπόλι" από φίλο, μην παιδεύεσαι μα αμμωνίες.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως το φιλτρο σου ειναι μικρο.τι μου προτεινεις απο προδιαγραφες? αμα εχεις κ καποιο συγεκριμενο κατα νου η καποια μαρκα ακομη καλυτερα! εισαι στα 180 λιτρα πες 160 καθαρα οποτε δε σε καλυπτει αυτο με τιποτε. ο θερμοστατης ισως... πρεπει να αλλαξεις τη μια σου λαμπα με μια sylvania grolux για τα φυτα σου στα ιδια βατ. για τη λαμπα πιθανον θα βρεις σε ηλεκτρολογειο καυκας. βρες τηλ απο το νετ και παρτους και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Πω πω άγχος!

Είσαι σε καλό δρόμο! Ίσως χρειαστείς λίγη άμμο παραπάνω και κανένα λιπασματάκι για τα φυτάκια αλλά χαλαρά!

Στο στρώσιμο προτίμησε "μπόλι" από φίλο, μην παιδεύεσαι μα αμμωνίες.

Καλή συνέχεια!

την αμμο δε σκοπευω να τη χρησιμοποιησω κ μαλλον θα τη δωσω σε οποιον τη θελει απο εδω μεσα.

σκεφτομαι το fourite που εχω βρει ηδη απο φιλο του φορουμ ενα 12κιλο. λογικα θα χρειαστω κ αλλη σακουλα?

Link to comment
Share on other sites

αντλια χρειαζομαι? ειναι αρκετα τα λιτρα και φοβαμαι μηπως και δεν μπορεσει να τα βγαλει περα σκετο φιλτρο.. θα βαλω γαριδες red cherry και σαλιγγαρια apple snail ξεχασα να το αναφερω! δε φτανουν αυτα μονο ε?

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα MICHALIS!!

κεκτημενη ταχυτητα να σου απαντησω :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα χρειαστείς παραπάνω από 12 κιλά.

Όσο για το φίλτρο υπάρχει και η λύση να προσθέσεις άλλο ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό.

Γέμισε το με βιολογικό υλικό και θα είσαι super...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα χρειαστείς παραπάνω από 12 κιλά.

Όσο για το φίλτρο υπάρχει και η λύση να προσθέσεις άλλο ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό.

Γέμισε το με βιολογικό υλικό και θα είσαι super...

δηλαδη αντλια οχι αν βαλω αλλο ενα μικρο?

απεναντι απο το αλλο ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες :(

Καλο ειναι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο τωρα που εισαι στο ξεκινημα και να στρωσεις με αυτο.

Αυτο που εχεις αν δεν κανω λαθος ειναι εσωτερικο.

Το φιλτρο που θα εχεις πρεπει να γυρναει 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Οπως ειπαν και παραπανω βρες μπολι απο καποιον αλλο.Αν βαλεις μια αγγελια για μπολι ολο και καποιος θα ειναι κοντα σου.Καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες :(

Καλο ειναι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο τωρα που εισαι στο ξεκινημα και να στρωσεις με αυτο.

Αυτο που εχεις αν δεν κανω λαθος ειναι εσωτερικο.

Το φιλτρο που θα εχεις πρεπει να γυρναει 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Οπως ειπαν και παραπανω βρες μπολι απο καποιον αλλο.Αν βαλεις μια αγγελια για μπολι ολο και καποιος θα ειναι κοντα σου.Καλη αρχη.

Καλως σας βρηκα!!! :D:D:D

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1442

αυτο? λεει:

Κυκλοφορία νερού: 570 λίτρα/ώρα.

Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 130 λίτρα.

τα γυρναει 3 φορες αλλα μεχρι 130 λιτρα... παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

καλα τα υποστρωματα αλλα μην ξεχναμε πως χανουν τη δυναμη τους μετα απο κανα χρονο... μην δινεις τσαμπα λεφτα διαβασε λιγο κι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Link to comment
Share on other sites

Αφου κολησεις με τα ενυδρεια καποια στιγμη θα το παρεις το εξωτερικο φιλτρο.Καλο ειναι να το παρεις απο την αρχη.Ειναι ακριβα σε σχεση με τα εσωτερικα αλλα μερα με τη νυχτα.

Μερικα ειναι

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1257

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1259

http://cgi.ebay.co.uk/TetraTec-Tetra-Tec-E...=item3f04434f50

Link to comment
Share on other sites

καλα τα υποστρωματα αλλα μην ξεχναμε πως χανουν τη δυναμη τους μετα απο κανα χρονο... μην δινεις τσαμπα λεφτα διαβασε λιγο κι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

ηταν το πιο κατατοπιστικο αρθρο..

και στο flourite οπως και στο κλασσικο "βαζω υποστρωμα και μετα χαλικι" χρειαζεται ανανεωση.

εκει παμε καλα αλλα με το θολωμα τι γινεται ομως οταν μπει σκουπα? εχω διαβασει αρκετες φορες για λασποτοπο μετα απο σκουπα.

επισης απο αποψη σιδηρου το ετοιμο ειναι κομπλε απ οτι διαβασα.

δηλαδη τα εξοδα για την εμπλουτιση του κλασσικου με σιδηρο κλπ πιστευω το αντισταθμιζουν.

διορθωστε με γιατι εχω γεμισει πληροφοριες και πολλες δεν επεξεργαζονται μετα απο τοσα ξενυχτια απολυτα! :(

Link to comment
Share on other sites

ο εχθρος της λασπης που λες ειναι ενα δυνατο φιλτρο :( αν και σκουπα σε φυτεμενο αραια εως ποτε και αυτο γιατι τα φυτα κανουν ενα πλεγμα απο ριζες και με τη σκουπα τις χαλας. σε αυτο θα συμφωνησουν οι μποσταναδες πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

ουφ..λοιπον ειμαι αναμεσα σε ετοιμο στρωμενο eheim pro 2224 με βιολογικο και στο εξωτερικο

το προβλημα μου ειναι οτι ειναι τσιμπητον ολιγον τι το θεμα φιλτρο και εχει πεσει πεινα.

πιστευω οτι το εξωτερικο θα με καλυψει και δε θα χρειαστω μετεπειτα . βεβαια θα χρειαστω υλικα για το εξωτερικο και η τιμη θα ξεφυγει κατα πολυ

οποτε..ή εσωτερικο ehheim pro 2224 ετοιμο στρωμενο ή εξωτερικο που θα παρει μερες..

αμ..ειναι και η ιδεα να προσθεσω οπως ειπε ο MICHALIS ενα ακομη μικρο εσωτερικο

τριλημμα..!

Link to comment
Share on other sites

το 2224 καλη μου ειναι εξωτερικο και ειναι αυτο http://aquatic-store.co.uk/product_image/i...e/eheim2224.jpg :(

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

το 2224 μου καλη μου ειναι εξωτερικο :(

ΑΜΑΝ! εεεεε δεσαμε :D

Link to comment
Share on other sites

για το υποστρωμα τι λετε? καμια προταση κανα φτηνο?

εχω την εξης αρχαριαδικη απορια

ποσο υποστρωμα κ ποσο χαλικι..

θελει πιστευω 2+ το υποστρωμα και αλλα 3 περιπου χαλικι (cm παντα)

αλλα για το 35x80 ποση ποσοτητα θα χρειαστω για το καθενα? υπαρχει κανενα λινκ να κανω τους υπολογισμους? να λεει εχετε τοσο μηκος κ τοσο πλατος? παρτε τοσο απ αυτο κ τοσο απο κεινο..

πολλα θελω ε? :(

Link to comment
Share on other sites

για το υποστρωμα τι λετε? καμια προταση κανα φτηνο?

εχω την εξης αρχαριαδικη απορια

ποσο υποστρωμα κ ποσο χαλικι..

θελει πιστευω 2+ το υποστρωμα και αλλα 3 περιπου χαλικι (cm παντα)

αλλα για το 35x80 ποση ποσοτητα θα χρειαστω για το καθενα? υπαρχει κανενα λινκ να κανω τους υπολογισμους? να λεει εχετε τοσο μηκος κ τοσο πλατος? παρτε τοσο απ αυτο κ τοσο απο κεινο..

πολλα θελω ε? :(

Εαν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται κιολας.

επειδη καποια στιγμη θα μου γυρισει το ματι να βαλω πιο μπελαλιδικα θελω ειμαι σιγουρη και να το εχω ετοιμο οποτε να εμπλουτιζω μονο στοιχεια.

οπως ειπα στην αρχη: "Απο φυτα γενικα εχω καταληξει σε καμια δεκαρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα βρω εδω και θα μπορεσω να τα αναπτυξω. Η σκεψη μου ειναι γρασιδωμενος βυθος, ψηλα φυτα πισω, θαμνοειδη μπροστα. Τα φυτα ειναι τα εξης: Cuba,Pogostemon helferi, Java Moss, Vallisneria americana (gigantea), Vallisneria nana, Ludwigia repens 'Rubin', Echinodorus tenellus, Egeria densa, Vallisneria americana και Nesaea crassicaulis."

δε προκειται να μπουν ολα αλλα αρκετα απ αυτα ναι.

μη μου πειτε για το cuba δε το διαπραματευομαι! ξερω ειναι δυσκολο αλλα θα το δοκιμασω κ οτι γινει αλλιως θα το χω αχτι!

Link to comment
Share on other sites

To υπόστρωμα χρησιμεύει πολύ στον πρώτο καιρο ζωής των φυτών στο ενυδρείο, τους δίνει τα απαραίτητα για μια σωστή ανάπτυξη.

Οντως μετά απο 1 χρόνο δεν θα είναι πλούσιο σε στοιχεία, αλλά την δουλειά του την έχει κάνει. Πιστεύω οτι είναι καλό να βάλεις, πρέπει να είναι γύρω στα 2 δάχτυλα πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...