Jump to content

sos!!!!!! άρρωστο blue dolphin!!!!!!


Recommended Posts

Boηθεια!! Έχω ενυδρειο 100lt. έχω μέσα δυο γκουραμι, έναν black ghost ( κουρτινα)ένα γλύφτη sp3, έναν clown , ένα silver shark και ένα ΒLUE DOLPHIN. Πριν μια εβδομαδα έβαλα μέσα στο ενυδρείο ένα παπαγαλοψαρο πουτα κυνηγαγε όλα και έφαγε τον έναν αισθητηρα από ένα γκουραμι. Χτες το επεστρεψα και πήρα τον clown! Το δελφινάκι όμως που είχε στρεσσαριστεί μάλλον περισσότερο από την παρουσία του παπαγαλόψαρου μόλις παρατήρησα ότι έχει γεμήσει στην ουρά και στα πτερύγια με πολύ μικρά άσπρα στίγματα!!!!!!!!!111 Σήμερα άλλαξα νερό και η θερμοκρασία είναι 29 με 30 βαθμούς.

Τι έχει το ψαραάλι; Eίναι ich ή odinium; τι να κάνω σαββατιάτικά; βοηθειαααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα επισης ότι είναι τα πιο πολλα στιγματα απο τη μια πλευρα! διαβασα και άλλες περιπτωσεις στο forum και απαντήσειες, όμως τετοια ωρα και μέρα τι να κάνω; βοηθείστε με , please!

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ενέργεια για γρήγορη βοήθεια είναι να βάλεις μια φωτογραφία του ψαριού και να μας πεις πια φάρμακα διαθέτεις για τέτοιες περιπτώσεις ( σαββατοκύριακου ).

Με τη θερμοκρασία ορθά έπραξες .

Σύμφωνα με τη περιγραφή που κάνεις είναι odinium .

Αν δεν έχεις κανένα φάρμακο θα σου έλεγα να κάνεις χρήση 0,3% αλάτι .

Δηλαδή 300 γραμμάρια αλάτι σε 100 λίτρα νερό .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν έχω κανένα φάρμακο ούτε αλάτι ενυδριακής χρήσης! Κάνει το μαγειρικό;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το χονδρό ακατέργαστο χωρίς ιώδιο ναι .

ΕΚΤΟΖΟΝ ?

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να βρω αύριο σε κανένα φιλικο σπιτι, (άμα ζει ακόμα το ψάρι). πάντως δεν ξύνεται, αλλα, ώρες ώρες κολυμπαεί σα να έχει ρίγη! σήμερα έβαλα και αυτο το μηχανηματακι που βγάζει μπουρπουλήθρες για οξυγόνο (sorry δε θυμάμαι πως το λένε), θα βοηθησει καθόλου; θα αντέξει το ψαρακι μου μέχρι τη Δευτέρα;

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μια φωτο του να δουμε τι εχει και σε ποια κατασταση βρισκεται

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δε μπορω να βαλω photo (γιατι η γκανεμια χτυπάει σε όλα τα επιπεδα)!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑΙ.........ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.............ΚΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΙCH ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ !!!!!!! ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΡΗ???????

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το προλαβες εγκαιρα.ΜΠΡΑΒΟ :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΠΡΙΝ ΣΥΜΒΕΙ ! ΑΝΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΕΙ ...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...