Jump to content

Φυτά και γλαστράκι


panosvar

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του Aquazone,

Είμαι νέος στο χώρο του ενυδρείου και αποφάσισα το ενυδρείο μου να έχει πραγματικά φυτά.

Η ερώτηση μου είναι απλή.

Θα μπορούσα να φυτέψω μόνο σε χαλίκι χωρίς να βγάλω το γλαστράκι;

Μου είπαν αν δεν αφαιρέσω το γλαστράκι ανεβαίνει η τιμή του pH. Έχει αυτό καμμία λογική;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και γώ πολλούς που το κάνουν αυτό και μου το έχουν προτείνει και από ένα μαγαζί που ψωνίζω (στο οποίο δεν έχω καμία εμπιστοσύνη) και μου φαίνεται περίεργο. Πόσα εκατοστά χαλίκι έχουν αυτοί οι άνθρωποι στο ενυδρείο τους για να φυτεύουν μαζί με το γλαστράκι??? 10cm???!!!!!! Όσο για το pH που αναφέρεις δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. Περιμένω κι εγώ απαντήσεις από τους "εμπειρότερους"!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία.

Πριν ένα χρόνο που αγ'ορασα τα πρώτα μου φυτά ακολούθησα τις συμβουλές του πετσοπ και φύτεψα τα φυτά χωρίς το γλαστράκι μεν, με τον πετροβάμβακα δε. Τα φυτά ναι μεν δεν χάλασαν αμεσα αλλά ούτε και αναπτύσονταν καλά. Μετά βρήκα τις οδηγίες στο site της tropica και έβγαλα και το γλαστράκι και τον πετροβάμβακα και τα φυτά πήραν τα πάνω τους.

Επίσης σε κάθε γλαστράκι είναι συνηθως παραπάνω από μία ρίζες οι οποίες πρέπει να φυτευθούν σε κάποιες αποστάσεις η μία από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία.

Πριν ένα χρόνο που αγ'ορασα τα πρώτα μου φυτά ακολούθησα τις συμβουλές του πετσοπ και φύτεψα τα φυτά χωρίς το γλαστράκι μεν, με τον πετροβάμβακα δε. Τα φυτά ναι μεν δεν χάλασαν αμεσα αλλά ούτε και αναπτύσονταν καλά. Μετά βρήκα τις οδηγίες στο site της tropica και έβγαλα και το γλαστράκι και τον πετροβάμβακα και τα φυτά πήραν τα πάνω τους.

Επίσης σε κάθε γλαστράκι είναι συνηθως παραπάνω από μία ρίζες οι οποίες πρέπει να φυτευθούν σε κάποιες αποστάσεις η μία από την άλλη.

:D

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία όποτε έβαλα φυτό με το γλάστρακι και το πετροβάμβακα σάπισαν η ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στον πετροβάμβακα που είναι στα πετ σοπ γιατί δεν παθαίνουν τπτ??? Και γω συμφωνώ πως πρέπει να βγάζεις το γλαστράκι αλλά είναι εύλογη η απορία μου.... Γιατί αναπτύσονται μια χαρά στα πετ σοπ και στα δικά μας ενυδρεία αν φυτευτούν με το γλαστράκι σαπίζουν??

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στον πετροβάμβακα που είναι στα πετ σοπ γιατί δεν παθαίνουν τπτ???

Αυτο δεν ειναι αληθεια,μετα απο λιγο καιρο σαπιζουν.

Επισης τα πετσοπ δεν τα φυτευουν τα πετανε μεσα στο ενυδρειο,οποτε εστω και λιγο ''αεριζονται'' οι ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στον πετροβάμβακα που είναι στα πετ σοπ γιατί δεν παθαίνουν τπτ??? Και γω συμφωνώ πως πρέπει να βγάζεις το γλαστράκι αλλά είναι εύλογη η απορία μου.... Γιατί αναπτύσονται μια χαρά στα πετ σοπ και στα δικά μας ενυδρεία αν φυτευτούν με το γλαστράκι σαπίζουν??

Προσωπικά δεν έχω δει ακόμα φυτά σε πετσοπ σε καλή κατάσταση.. Γιαυτό όποτε ήθελα να αγοράσω, ρώταγα τους πωλητές πότε θα έχουν καινούρια παραλαβή και πήγαινα την ίδια ή την επόμενη μέρα και αγόραζα. Τότε τα φυτά ήταν πραγματικά σε καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει ακόμα φυτά σε πετσοπ σε καλή κατάσταση.. Γιαυτό όποτε ήθελα να αγοράσω, ρώταγα τους πωλητές πότε θα έχουν καινούρια παραλαβή και πήγαινα την ίδια ή την επόμενη μέρα και αγόραζα. Τότε τα φυτά ήταν πραγματικά σε καλή κατάσταση.

Νομιζω οτι αυτο ειναι το ποιο σωστο. :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δυστυχώς λίγα είναι τα μαγαζιά που έχουν σωστές συνθήκες για τα φυτά τα οποίa μας προμηθεύουν, έχοντας μία ρουτίνα λίπανσης και παροχής διοξειδίου του άνθρακα καθώς και σωστό φωτισμό με αποτέλεσμα να υπάρχει η κάκιστη ποιότητα στα φυτά που πρόκυται να προμηθευτούμε.Επίσης ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τις γνώσεις για να πληροφορήσουν για τις απαιτήσεις του εκάστοτε προς αγορά φυτού με αποτέλεσμα φυτά τα οποία θέλουν π.χ. χαμηλό ph και πολύ φωτισμό να εισάγονται σε ενυδρεία με χαμηλό φωτισμό και υψηλό ph και αναφέρω ένα μόνο απλό παράδειγμα. Καλό θα ήταν για να απαντήσω αλλά και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι δεν θα πρέπει να τοποθετούμε τα νεοεισαχθέντα φυτά με το γλαστράκι τους γιατί έτσι είναι σαν να τα καταδικάζουμε μη αφήνοντάς τα να αναπτυχθούν σωστά.

Φιλικα J.J

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τα βάλεις με το γλαστράκι. Είναι σαν να έχεις έναν τεράστιο κήπο και να τον γεμίζεις με δέντρα σε γλάστρες. Είναι ποτέ δυνατό; Ποιο το νόημα; Κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και πρεπει τα οποιοδηποτε φυτα που αγοραζουμε να αφαιρουμε ΠΑΝΤΑ το γλαστρακι απο αυτα ετσι ωστε να μπορουν να αναπτυχθουν σωστα στο ενυδρειο μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα πριν τα φυτέψουμε στο ενυδρείο μας τα κάνουμε ένα "μπάνιο" σε διάλλυμα χλωρίνης σε αραίωση 1 μέρος χλωρίνη 19 μέρη νερό. Αλλά ΜΟΝΟ τα φύλλα και όχι τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

ετσι,ετσι,φιλε jordan.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...