Jump to content

Νεός στο Aquazone. Ερωτήσεις και Απορίες.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους παιδιά,

σαν νέος στο forum αυτό, έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα σχετικά με το στήσιμο ενός καινούργιου ενυδρείου. Οι απόψεις πολλές και διαφορετικές.

Έχω αγοράσει ένα καινούργιο Rio 300 με σκοπό να γίνει φυτεμένο με Σκαλάρια, Dwarf Gouramis και Ροδόστουμους. Ύστερα από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο της Juwel και να αγοράσω κάποιο εξωτερικό. Οι απόψεις περί αυτού διαφέρουν.

Ποιο φίλτρο να διαλέξω για τα λίτρα μου ?? θα ήταν καλύτερο να κρατούσα το εσωτερικό και να βάλω και ένα εξωτερικό ή να πάρω ΕΝΑ πολύ καλό εξωτερικό ??. Άλλοι λένε πως τα εσωτερικά της Juwel κάνουν καλή δουλειά, άλλοι όχι. Άλλοι δε, λένε πως καλύτερα να έχεις ακόμα και 2 εξωτερικά…

Επίσης, να κρατήσω το θερμοστάτη της Juwel ή να πάρω έναν Jaeger ?? Κάποιοι λένε πως ο μαμά εξοπλισμός της Juwel δεν είναι και ότι καλύτερο, άλλοι λένε πως είναι εντάξει. Πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Οι περισσότεροι μιλάνε για μαύρο χαρτόνι για φόντο (που πιστεύω πως είναι το καλύτερο), αλλά πρέπει να βρω κάποιο συγκεκριμένο ?? και που ??

Οι εποχές είναι δύσκολες όσον αφορά τα οικονομικά και τα ήθελα να κάνω σωστά βήματα που δε θα μετανιώσω στο μέλλον. Αυτό είναι το τρίτο κατά σειρά ενυδρείο που θα στήσω, αλλά το πρώτο μεγάλο σε λίτρα και το πρώτο φυτεμένο (με το καλό).

Πραγματικά χρειάζομαι συμβουλές και θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε λίγο παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα

είναι της άποψης πως τα εξωτερικά φίλτρα είναι καλύτερα ως προς την ευχέρεια που σου δίνόυν για τη συντήρησή τους.

Αν θέλεις να αλλάξεις θα σου πρότεινα κάτι σε fluval αλλά πρόσεξε το 405 ίσως σε δυσκολέψει λίγο μέχρι να βρεις πατέντα για τους σωλήνες του.

Ο θερμοστάτης που δίνει η εταιρεία σε καλύπτει για τα λίτρα αυτά.

Καλή συνέχεια :(

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω, ότι το δεύτερο δεν είναι μόνο για καλύτερη φίλτρανση, αλλά και σε περίπτωση -ο μη γένοιτο- της βλάβης στο φίλτρο σου.

Επειδή όμως αναφέρεσαι με το δίκιο σου σε δύσκολες εποχές πρόσεξε και την κατανάλωση που θα έχεις με δύο φίλτρα σε λειτουργία.

Όσο για το μαύρο χαρτόνι σε όποιο βιβλιοπωλείο πας θα βρεις, να καλύπτει όλη την πλάτη :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις και το εσωτερικό φίλτρο. Μην το βγάλεις, έχει μικρή κατανάλωση και μόνο καλό θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις και το εσωτερικό φίλτρο. Μην το βγάλεις, έχει μικρή κατανάλωση και μόνο καλό θα κάνει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Ο μόνος λόγος που το έβγαλα είναι καθαρά αισθητικός. Το ενυδρείο είναι όμορφο και με χάλαγε ενα τόσο μεγάλο κουτί μέσα του. Σκέφτομαι το Eheim 2075 για βασικό φίλτρο μου. Η τιμή του είναι ψηλή, αλλά αν είναι να κάνει δουλειά, θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...