Jump to content

ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΛΙΠΑΝΣΗ


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο με αποτελεσμα να εχω ελλειψη ΡΟ4 και ΝΟ3.

Λιπανση κανω με sera florena και nitrogen ενω περιμενω να μου ερθει και το seachem phosforus (εδω δεν υπαρχει)για την ελλειψη ΡΟ4 που εχει το ενυδρειο μου.

Παρολο που ελλειψη ΡΟ4 υπαρχει περιπου 2 μηνες στο ενυδρειο μου δεν εχω παρατηρισει κανενα προβλημα στα φυτα.Aκομα και πρασινη μακριτριχη αλγη που ειχε εμφανιστει για λιγο διαστημα, εξαφανιστικε.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το Καλλιο,ειναι απαρετητο σε ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο?

Αν ναι πρεπει να εχω και τεστ για το καλλιο?

Το τεστ για το καλλιο ειναι το calsioum?

Υψηλες τιμες καλλιου ειναι επικυνδινες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο με αποτελεσμα να εχω ελλειψη ΡΟ4 και ΝΟ3.

Λιπανση κανω με sera florena και nitrogen ενω περιμενω να μου ερθει και το seachem phosforus (εδω δεν υπαρχει)για την ελλειψη ΡΟ4 που εχει το ενυδρειο μου.

Παρολο που ελλειψη ΡΟ4 υπαρχει περιπου 2 μηνες στο ενυδρειο μου δεν εχω παρατηρισει κανενα προβλημα στα φυτα.Aκομα και πρασινη μακριτριχη αλγη που ειχε εμφανιστει για λιγο διαστημα, εξαφανιστικε.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το Καλλιο,ειναι απαρετητο σε ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο?

Αν ναι πρεπει να εχω και τεστ για το καλλιο?

Το τεστ για το καλλιο ειναι το calsioum?

Υψηλες τιμες καλλιου ειναι επικυνδινες?

Είναι απαραίτητα και ο φώσφορος και το Κ ειδικά σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.Αν δεν βρίσκεις εύκολα φωσφορο της seachem μπορείς να πάρεις από φαρμακείο το fleet enema, λίγες σταγόνες αρκούν-τη δοσολογία θα την βρεις με τα τεστ.Το calsium είναι τεστ για ασβέστιο και όχι για κάλιο, τεστ για κάλιο δεν έχω δει και νομίζω δεν υπάρχει.Μπορεις να ακολουθείς τη δοσολογία που προτείνει η seachem ίσως λιγο λιγότερο.Λίγο παραπάνω κάλιο πάντως δεν δημιουργεί πρόβλημα όπως άλλα λιπάσματα.Παλιότερα είχα και εγώ έλειψη για πολύ καιρό σε ΡΟ4 , Κ δεν έβαζα και κάποια στιγμή εμφανίστηκαν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη καλίου εμφανίζεται σαν τρύπες στα φύλλα των φυτών σου. Συνήθως είναι το πρώτο από τα τρια βασικά λιπαντικά στοιχεία - αζωτο, φώσφωρος, κάλιο, που παρουσιάζει έλλειψη.

Τέστ δεν υπάρχει και είναι ίσως το μοναδικό στοιχείο που η λίγο αυξημένη δοση δεν παρουσιάζει προβλήματα όπως πχ εμφάνιση κάποιας άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Το κάλιο ειναι ενα απο τα 3 απαραίτητα μακροστοιχεία

PO4 πολλές φορές υπάρχει και στην τροφή των ψαριών.

Οπότε αν προσθέσεις fleet enema (κλύσμα) ή seachem Phosphorus θα πάει αθροιστικά γιαυτό ΑΝ προσθέσεις,

να το κάνεις με μέτρο.

Η Υπερδοσολογια σε Κάλιο (potassium) δεν πειράζει αρκεί να μην ξεπεράσει το 50% του ΝΟ3

Καλό ειναι να εχεις αξιόπιστα τεστ ΝΟ3 και PO4 και να εχεις αναλογίες για φυτεμένο το ελάχιστο Νο3=5 και PO4=0,3 με μέγιστο ΝΟ3=15 και μέγιστο PO4=1

Αυτες οι αναλογίες αλλάζουν σε ενα full planted ενυδρείο με μεγάλη φυτομάζα προς τα πάνω.

Αν δεν εχεις αξιόπιστα τεστ τοτε μην λάβεις καν υπόψιν σου αυτές τις αναλογίες.

Οι προχωρημένοι χομπίστες καταλαβαίνουν την ελλειψη κάποιων στοιχείων απλά παρατηρώντας και μόνον τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...