Jump to content

Ερωτηση για μετακομιση


Recommended Posts

Λοιπον παιδια θελω την βοηθεια σας!Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μετακομισω σε κανενα μηνα περιπου απο Αθηνα στη Θεσσαλονικη.Τα ζωντανα απο το ενυδρειο μαλλον θα πουληθουν,το θεμα ειναι πως θα πιασω τις γαριδες γιατι εχω πολλα μωρα και το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο.Λοιπον θελω την βοηθεια σας στα εξης:

Τα φυτα τι να τα κανω?θα ηθελα να τα κρατησω γιατι το ενυδρειο θα στηθει παλι εκει.Πως θα το κανω αυτο?

Το υποστρωμα για τα φυτα θα εχει προβλημα αν μεινει χωρις νερο?

Το χαλικι θα πρεπει να το πλυνω παλι η το αφηνω οπως ειναι και ξαναγεμιζω νερο οταν ειμαι ετοιμος?

Να πω επεισης οτι δεν ξερω σε ποσο καιρο θα το ξαναστησω,μπορει σε μερικες μερες,μπορει και σε κανα 2 βδομαδες απ οταν φτασω εκει.

Περιμενω τις ιδεες και την βοηθεια σας!

Ευχαριστω! :(

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση γιατί τα φυτά σου δεν αντέχουν δυο εβδομάδες στον κουβά...

Έχεις κάποιο μικρό ενυδρείο που μπορείς να το στήσεις γρήγορα για τα φυτά;

Τα γαριδάκια πρέπει να φύγουν φυτά και προσεκτικό "ξεψείρισμα" αυτών που αφαιρείς για να πεις ότι έχεις το έλεγχο στις "συλλήψεις" :(

Χαλίκι το ξαναβάζεις με ένα ξέβγαλμα και αντιχλώριο. Το υπόστρωμα δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση γιατί τα φυτά σου δεν αντέχουν δυο εβδομάδες στον κουβά...

Έχεις κάποιο μικρό ενυδρείο που μπορείς να το στήσεις γρήγορα για τα φυτά;

Τα γαριδάκια πρέπει να φύγουν φυτά και προσεκτικό "ξεψείρισμα" αυτών που αφαιρείς για να πεις ότι έχεις το έλεγχο στις "συλλήψεις" :(

Χαλίκι το ξαναβάζεις με ένα ξέβγαλμα και αντιχλώριο. Το υπόστρωμα δεν έχει πρόβλημα.

Αντε και πες οτι τα φυτα τα δινω και αυτα και το ξαναστεινω απο την αρχη με καινουρια,το χαλικι ομως ειναι δυσκολο να το βγαλω γιατι απο κατω υπαρχει το υποστρωμα και φανταζομαι οτι θα τα ανακατεψω..αν το αφησω το χαλικι με το υποστρωμα οπως ειναι και δεν το πειραξω καθολου θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θέλουν λίγο ξέβγαλμα όταν τα ξαναχρησιμοποιήσεις.

Μάλλον πρέπει να μπεις στη βαρετή διαδικασία να μαζέψεις όσο περισσότερο χαλίκι μπορείς και να αφήσεις λίγο να ανακατευτεί με το υπόστρωμα :(

Link to comment
Share on other sites

ρε συ τι φυτα να δωσεις? εγω ειχα τα δικα μου 3 εβδομαδες σε κουβα και ηταν μια χαρα. θα κατσιασουν λιγο αλλα μετα απο λιγο θα παρουν τα πανω τους παλι. μη τα δωσεις πρς θεου! καμια γαριδα παλι αν ειναι τις θελω εγω :( οχι πολλες 5-6 γιατι μου τις εφαγε ο μονομαχος :D

Link to comment
Share on other sites

:( Ποια φυτά κράτησαν τόσο;
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και μια αλλη λυση..Να το αδειασω απο ζωντανα και νερο και να το παρω οπως ειναι με τα φυτα φυτεμενα και μολις φτασω πανω να το γεμισω νερο καπακι..θα αντεξουν ετσι κανα 7ωρο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεπάσεις με νάιλον ώστε να έχουν υγρασία αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

:( Ποια φυτά κράτησαν τόσο;

hyprophila polysperma , moss , ludwigia palustris , κοντες και ψηλες βαλισνεριες , και το μισο java fern το αλλο μισο τα εκλασε

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι κανουμε για μια γυναικα...το δυσκολο ειναι να πιασω ολα τα γαριδακια γιατι εχω πολλα μικρα..Μαλλον θα το κανω ετσι,θα το αδειασω και θα αφησω τα φυτα φυτεμενα και μολις φτασω σπιτι θα το γεμισω καπακι και θα αρχησω το στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

hyprophila polysperma , moss , ludwigia palustris , κοντες και ψηλες βαλισνεριες , και το μισο java fern το αλλο μισο τα εκλασε

Τρεις βδομάδες;;;;;;;;

Πρώτη φορά

Valisneries πάνω από 5-6 μέρες δεν μου έχουν ξανά πάρει τα πάνω τους ποτέ.

Μπράβο ρε μεγάλε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι κανουμε για μια γυναικα...το δυσκολο ειναι να πιασω ολα τα γαριδακια γιατι εχω πολλα μικρα..Μαλλον θα το κανω ετσι,θα το αδειασω και θα αφησω τα φυτα φυτεμενα και μολις φτασω σπιτι θα το γεμισω καπακι και θα αρχησω το στρωσιμο

Δεν βάζεις και μια γερή τάβλα στη βάση;

Πως θα αντέξει ο πάτος με τους κραδασμούς;

Ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις και μια γερή τάβλα στη βάση;

Πως θα αντέξει ο πάτος με τους κραδασμούς;

Ρίσκο...

Το ενυδρειο θα το μεταφερω με αμαξι και θα μπει στο πισω καθησμα οπωτε δεν νομιζω να εχει προβλημα με τους κραδασμους..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα το μεταφερω με αμαξι και θα μπει στο πισω καθησμα οπωτε δεν νομιζω να εχει προβλημα με τους κραδασμους..

Πρόσεξε ΠΑΡΑ πολύ το θέμα του βάρους.

Σκέψου πόσα κιλά υπόστρωμα και χαλίκι έβαλες και αν ο πάτος του ενυδρείου σου θα το αντέξει. Είναι προτιμότερο να σύρεις το ενυδρείο σου από την βάση που το έχεις πάνω σε μια τάβλα (όπωε πρότεινε ο φίλος προηγουμένως) και να το τοποθετήσεις στο φοτρηγό που θα φέρεις τα πράγματα σου στην Θεσσαλονίκη γιατί το πίσω κάθισμα δεν είναι απόλυτα οριζόντιο και οι πλάγιες πιέσεις μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Για τα φυτά, αν τα αφήσεις μέσα στο ενυδρείο σκέπασέ τα αλλά και όλο την επιφάνεις του χαλικιού με στεγνές εφημερίδες τις οποίες θα ψεκάσεις μετά μέχρι να μουσκέψουν.Καλό θα είναι να καλύψεις μετά το άνοιγμα του ενυδρείου με πλαστικό φίλμ (όπως αυτό που τυλίγουμε τα τρόφιμα) για να μην στεγνώσουν οι εφημερίδες.

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψάρια μπορείς να τα πάρεις μαζί σου σε ένα κουτί από φελιζόλ όπως αυτά που παραλαμβάνουν όλα τα μαγαζιά ψάρια.

Όσο για νερό για να στείσεις το ενυδρείο κατ΄ευθείαν σίγουρα μπορούμε κάποιοι από εμάς να κανονίσουμε κάτι.

Αν μου πείς πότε έρχεσαι, πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις και λεπτομέρειες για τα ψάρια θα σου δώσω εγώ όσο μπορώ για μπόλι. Αν βρεθούν και άλλοι 2-3 -που είμαι σίγουρος- είσαι έτοιμος. :D

Κων/νος :(

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψάρια μπορείς να τα πάρεις μαζί σου σε ένα κουτί από φελιζόλ όπως αυτά που παραλαμβάνουν όλα τα μαγαζιά ψάρια.

Όσο για νερό για να στείσεις το ενυδρείο κατ΄ευθείαν σίγουρα μπορούμε κάποιοι από εμάς να κανονίσουμε κάτι.

Αν μου πείς πότε έρχεσαι, πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις και λεπτομέρειες για τα ψάρια θα σου δώσω εγώ όσο μπορώ για μπόλι. Αν βρεθούν και άλλοι 2-3 -που είμαι σίγουρος- είσαι έτοιμος. :D

Κων/νος :(

Συνονοματε σε ευχαριστω για την βοηθεια σου και μαλλον καπως ετσι θα το κανω τελικα,δεν θα ξυλωσω τα φυτα.Οσο για τα ψαρια δεν ξερω αν θα τα παρω,παντως αν εχεις να μου δωσεις λιγο βιολογικο υλικο απο το ενυδρειο σου για μπολι θα με βοηθουσες πολυ!Τωρα για το ποτε θα ειμαι πανω δεν το ξερω ακριβως γιατι ειμαι ακομα στο ψαξιμο για δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι έτοιμος να ανέβεις το λες και βλέπουμε τι χρειάζεσαι.

Τις μεγάλες valesineria από που τις πήρες? Θέλω να βάλω στο ενυδρείο με τους δίσκους και δεν βρήκα εδώ στην επαρχία.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρώ πολύ φίλε να σε δω από κοντά! Όσο για βοήθεια, παρά το ότι γενικά είμαι πιεσμένος από θέμα χρόνου, για ότι περνά από το χέρι μου μπορείς να με υπολογίζεις.

Όσο για τα φυτά, αν νομίζεις ότι δε θα μπορέσεις να το ξαναστήσεις αμέσως, είναι ρίσκο να τα αφήσεις στο ενυδρείο. Αν θέλεις θα μπορούσα να φιλοξενήσω μερικά στο ενυδρείο μου, αρκεί να μην είναι υψηλών απαιτήσεων :( .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους που θελετε να με βοηθισετε! :(

Τελικα το ενυδρειο μαλλον θα αργησει να στειθει ξανα γιατι θα ανεβω για ενα μηνα πανω να ψαξω για δουλεια και οταν μπω σε μια σειρα θα το ξαναστεισω και εκει θα χρειαστω την βοηθεια σας σε φυτα και μπολι.Τωρα σιγα σιγα θα το ξεστεισω και θα πουλησω τα ψαρια και τα φυτα.Θελω να ρωτησω κατι,οταν το ξεστεισω θα μαζεψω το χαλικι που εχω και το υποστρωμα για τα φυτα.Η ερωτηση μου ειναι αν το υποστρωμα μπορω να το ξαναχρησιμοπιοισω οταν το ξαναστεισω.Κραταει η θελει πεταμα?Θα με βολευε να το ξαναβαλω για να γλυτωσω εξοδα.Περιμενω τα φωτα σας σ αυτο!

ΥΓ αν εχετε υποψιν σας για καμια δουλεια εκει στη Θεσσαλονικη παρακαλω στειλτε μου ενα πμ..κανω οτι δουλεια να ναι εκτως απο σερβιτορος!

Ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα το κρατάς. Το ξαναβάζεις.

Καλή τύχη, φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα το κρατάς. Το ξαναβάζεις.

Καλή τύχη, φίλε μου.

Καλο αυτο γιατι με βγαζει απο εξοδα!

Ευχαριστω φιλε Μιχαλη και ελπιζω να πανε ολα καλα πανω! :(

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις για τα φυτά σου, μπορώ να φιλογενήσω τις valisineria και όποιο άλλο μπορέι να επιζήσει σε 30 βαθμούς όπως το δικό μου και όταν είσαι έτοιμος στις ξαναδίνω, και όσο δεν κοιτάς σου κλέβω καμία απο τις νέες φύτρες.

Πάντως πέρα από την πλάκα, στείλε μου πμ και άν μπορώ να βοηθήσω κάπου ευχαρίστως .

Για δουλειά δεν είπες τι ψάχνεις, μόνον τι ΔΕΝ ψάχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις για τα φυτά σου, μπορώ να φιλογενήσω τις valisineria και όποιο άλλο μπορέι να επιζήσει σε 30 βαθμούς όπως το δικό μου και όταν είσαι έτοιμος στις ξαναδίνω, και όσο δεν κοιτάς σου κλέβω καμία απο τις νέες φύτρες.

Πάντως πέρα από την πλάκα, στείλε μου πμ και άν μπορώ να βοηθήσω κάπου ευχαρίστως .

Για δουλειά δεν είπες τι ψάχνεις, μόνον τι ΔΕΝ ψάχνεις...

Θα το ξεστεισω και θα το στεισω αργοτερα,valsineria δεν εχω,μονο ενα ειδος της κοντο εχω.Για δουλεια ψαχνω οτι ναναι,δεν εχω προβλημα,εκτως απο σερβιτορος,μπαρμαν και γενικα καφετερια

Link to comment
Share on other sites

ετσι γιαυτο υπαρχουν αυτα τα φορουμ! μπραβο σε ολους σας για τις προσφορες σας και ευχαριστω τον κωστα για τις γαριδουλες του!

Link to comment
Share on other sites

ετσι γιαυτο υπαρχουν αυτα τα φορουμ! μπραβο σε ολους σας για τις προσφορες σας και ευχαριστω τον κωστα για τις γαριδουλες του!

Παντελη τιποτα ρε φιλε και ξερω οτι θα ειναι σε καλα χερια τα γαριδακια :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...