Jump to content

Test νερου


Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο forum εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα καθαρα εδω και δυο χρονια περιπου και μεχρι τωρα δεν γνωριζα τιποτα για τις μετρησεις νερου οπως και αλλα πραγματα.

μετα απο πολυ διαβασμα στο forum εμαθα πολλα σημαντικα πραγματα τα οποια και θα ακολουθησω.

λοιπον αγορασα τεστ api αλλα εχω δυο προβληματα το ενα ειναι οτι εχει δυο μπουκαλακια το ενα ειναι ph και το αλλο high range ph πιο απο τα δυο πρεπει να κανω κανονικα?εγω εκανα και τα δυο.

και το αλλο μου προβλημα ειναι οτι καποια απο τα τεστ δεν ειναι ακριβως ιδιο χρωμα με καποιο απο την καρτελα συγκρισης.βαζω τις φωτο για να μου πειτε.

PH

post-41805-1300450611_thumb.jpg

HIGH RANGE PH

post-41805-1300450691_thumb.jpg

NO2

post-41805-1300450737_thumb.jpg

NO3

post-41805-1300450766_thumb.jpg

NH3/NH4

post-41805-1300450789_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ pH της API, γράφουν απ' έξω ότι είναι για συγκεκριμένες τιμές.

Από ότι βλέπω, το πρώτο test δείχνει pH=7,6 ενώ το χρώμα του δεύτερου δεν ταιριάζει με κανένα.

Άρα pH=7,6

Από τα υπόλοιπα:

NO2=0

NO3=0 (έκανες αλλαγή νερού πρόσφατα? έχει πολλά φυτά μέσα το ενυδρείο?)

NH3/NH4=0

Πάντως μην νομίζεις ότι τα test νερού είναι 100% αξιόπιστα.

Απλά σε βοηθούν να έχεις μια γενική εικόνα του ενυδρείου.

Αν μπορείς πες μας λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο(ψάρια, φίλτρο,κτλ).

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ pH της API, γράφουν απ' έξω ότι είναι για συγκεκριμένες τιμές.

Από ότι βλέπω, το πρώτο test δείχνει pH=7,6 ενώ το χρώμα του δεύτερου δεν ταιριάζει με κανένα.

Άρα pH=7,6

Από τα υπόλοιπα:

NO2=0

NO3=0 (έκανες αλλαγή νερού πρόσφατα? έχει πολλά φυτά μέσα το ενυδρείο?)

NH3/NH4=0

Πάντως μην νομίζεις ότι τα test νερού είναι 100% αξιόπιστα.

Απλά σε βοηθούν να έχεις μια γενική εικόνα του ενυδρείου.

Αν μπορείς πες μας λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο(ψάρια, φίλτρο,κτλ).

Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα το φίλτρο είναι στο επάνω μέρος του ενυδρείου ανεβαίνει το νερό και τρέχει με φυσική ροή προς τα κάτω μέσα στο ενδρείο, στο φύλτρο μου μέσα έχω eheim substrat pro, siporax και στο πάνω μέρος ενυδρειακό μαλλί.

Τα ψάρια μου είναι ένας ασημένιος καρχαρίας,ένας κλόουν,ένα γατόψαρο, ένας αρλεκίνος και ένας πλακόστομος γλύφτης, ξέρω ότι κάποια απο αυτά δεν τεριάζουν μεταξύ τους και πως κάποια θέλουν περισότερα λίτρα απο αυτά που έχω πράγματα που δεν γνώριζα όταν τα πήρα.

Αλλαγή νερού έκανα πρίν είκοση μέρες και άλλαξα το 20% του νερού μου ενώ τον περασμένο μήνα έκανα αλλαγή στο 70% του νερού μου καθώς μου είχε αρρωστήσει ένα ψάρι το οποίο εντέλη ψώφισε. Όσα για τα φυτά που ρωτάς δεν έχω κανένα.

Τέλος μία ερώτηση που θέλω να σου κάνω οσο αναφορά το high range ph απο οτι αντιλαμβάνομαι είναι για μερήσεις ph υψηλότερων τιμών απο το δικό μου?

Επομένος με βάση και τα νέα στοιχεία που ανέφερα ποία είναι τα συμπεράσματα σας για το νέρο μου και γενικά για το ενυδρείο μου?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο,

Να ξέρεις ότι ενα ενυδρείο (στρομένο) δεν πρεπει να έχει ΝΗ3/4 (αμμωνία, αμμωνιο) και να μην έχει νιτρώδη (Νο2). Η υπαρξή Νο3 >1 μας δείχνει ότι εχει στώσει το ενυδρείο και υπάρχει βιολογία για να ζήσουν ζωντανοι οργανισμοι στο νερό. Τα νιτρικά Νο3 δεν πρεπει να υπερβένουν τα 40-50. Εαν είναι εφικτό να μην πανε πανω απο 10 ειναι το καλυτερο!

Φυτα σε ρωτησαν πιο πάνω γιατι αυτά καταναλωνουν Νο3. Εσύ γιατι δεν έχεις καθολου αφου δεν έχεις φυτα ΟΥΤΕ εχεις κανει προσφατα καποια αλαγη νερου;;;;;;

Ημ. Λήξης στα τεστακια σου;

Τα έκανες σιγουρα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έκανε εντύποση λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν NO3 όμως αυτό μήπως οφείλετε στη αλλαγή του 70% του νερού που έκανα πρίν ένα μήνα, καθώς και στον μικρό αριθμό των ψαρίων που έχω τα οπία είναι μικρού μεγέθους?

Τα test μου δεν έχουνε λήξει καθώς η ημερομηνία παρασκευής τους είναι πρίν πέντε μήνες.

Όσο για τα test πίστευω πως τα έκανα σωστά καθώς ακολούθησα πιστά τις οδηγίες.

Κάτι ακόμη που ήθελα να ρωτήσω στο test ΝΗ3 και ΝΗ4 μου είπατε οτι είναι μηδενικό το αποτέλεσμα του test μου βάση της photo ωστόσο το χρώμα του δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα απόλυτα στο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως κάτι δε γίνεται σωστά στις μετρήσεις σου! 100 λίτρα, με ψαράκια, χωρίς φυτά κα ιτόσο αραιές αλλαγές νερού, σίγουρα θα έπρεπε να εμφανίζει κάποιους ρύπους :D

Τα ψάρια σου δεν είναι και από τα πιο μικρά που μπορεί να βρει κανείς και οπσδήποτε δεν κάνουν για τόσο μικρό ενυδρείο. :( Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Εκείνο που έχει σημασία είναι πως σίγουρα λερώνουν το νερό και ιδιαίτερα ο pleco

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα τσεκαρω τις οδηγιες και θα κανω παλι τα τεστ να δουμε τα αποτελεσματα και σας ενημερωνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έκανε εντύποση λογικά θα έπρεπε να υπάρχουν NO3 όμως αυτό μήπως οφείλετε στη αλλαγή του 70% του νερού που έκανα πρίν ένα μήνα, καθώς και στον μικρό αριθμό των ψαρίων που έχω τα οπία είναι μικρού μεγέθους?

Τα test μου δεν έχουνε λήξει καθώς η ημερομηνία παρασκευής τους είναι πρίν πέντε μήνες.

Όσο για τα test πίστευω πως τα έκανα σωστά καθώς ακολούθησα πιστά τις οδηγίες.

Κάτι ακόμη που ήθελα να ρωτήσω στο test ΝΗ3 και ΝΗ4 μου είπατε οτι είναι μηδενικό το αποτέλεσμα του test μου βάση της photo ωστόσο το χρώμα του δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα απόλυτα στο μηδέν.

Ναι !!! αρα και γω βλεπω σωστά .Είναι πιο κοντα στο 5ppm

Link to comment
Share on other sites

εκανα παλι τα τεστ το λαθος μου ηταν οτι δεν ανακουνισα καλα τα μπουκαλακια πριν την χρηση και τα αποτελεσματα ειναι

ph τα ιδια

NH3/NH4 - 0.25ppm

NO2 - 0 ppm

NO3 - 5.0 ppm

για πειτε μου τις γνωμες σας.το οτι εχω αμμωνια φταιει το βιολογικο φιλτρο,το οτι αργησα να κανω αλλαγη νερου η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...