Jump to content

επιτελουσ ζωη στο ενυδρειακι μου


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους αρχισε το ενυδρειακι μου να εχει νοημα εχει 5 leopard 1 γλυφτη και δυο γατοψαρα απο την αλλη εβδομαδα θα βαλω και τα φυτα μου και ολα καλα η μετρισεισ του νερου ειναι ph 7.6 NH2.NH4-0 N02-0 GH-11 KH-8 τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου,

το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι, τα ψάρια που αναφέρεις ποια ακριβώς είναι?

ΝΟ3 δεν έχεις μέτρηση?

Φυτά θα βάλεις ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους αρχισε το ενυδρειακι μου να εχει νοημα εχει 5 leopard 1 γλυφτη και δυο γατοψαρα απο την αλλη εβδομαδα θα βαλω και τα φυτα μου και ολα καλα η μετρισεισ του νερου ειναι ph 7.6 NH2.NH4-0 N02-0 GH-11 KH-8 τι λετε?

Καλημέρα.

Προσωπικά θεωρώ ότι η προσθήκη ψαριών πριν το φύτεμα είναι γενικά κακή ιδέα ειδικά όταν στήνουμε ένα καινούργιο ενυδρείο οπότε έχουμε την ευχέρεια να το κάνουμε σωστά. Και το σωστά σημαίνει

1. Κενό ενυδρείο (πρώτη μέρα)

2. Προσθήκη χαλικιού (βυθού γενικά)

3. Προσθήκη διακοσμητικών (πέτρες - ξύλα) ανάλογα βέβαια και με τι ψάρια θα βάλουμε αργότερα ώστε να ταιριάζει γενικά η διακόσμηση με τα ψάρια. Αν τώρα μιλάμε για ένα φυτεμένο κοινωνικό τότε σε γενικές γραμμές διαλέγουμε τις πέτρες και τα ξύλα που μας αρέσουν χωρίς υπερβολές και αρκεί να μην επηρεάζουν το νερό σε αρνητική κατεύθυνση σε σχέση με τις συνθήκες που θα ήθελαν τα ψάρια μας (πχ δεν βάζουμε ασβεστολιθικές πέτρες σε ενυδρείο με ψάρια που προτιμούν σχετικά χαμηλές σκληρότητες)

4. Προσθήκη νερού σε ύψος 1/3 του συνολικού του ενυδρείου (πάλι πρώτη μέρα ή αφού ολοκληρώσουμε τη διακόσμηση)

5. Φύτεμα φυτών με βάση το σχέδιο που έχουμε στο μυαλό μας ως προς το είδος, το πλήθος και τη θέση

6. Γέμισμα του ενυδρείο με νερό

7. Ενεργοποίηση φίλτρων και θερμαντήρα

8. Ξεκινά το στρώσιμο με όποια μέθοδο θέλουμε (χωρίς αλλαγές νερού φυσικά)

9. Μετά την ολοκλήρωση του στρωσίματος μπαίνει η πρώτη ομάδα ψαριών (n-οστή μέρα ανάλογα με τη μέθοδο στρωσίματος)

10. Μετά από n+30 έως 60 μέρες ολοκληρώνεται η εισαγωγή του συνολικού πληθυσμού ψαριών

11. Από και και πέρα και νέα φυτέματα επιτρέπονται και αλλαγές στη διάταξη και κλαδέματα κλπ. Αλλά καλό είναι τα πρώτα φυτέματα να γίνονται πριν την εισαγωγή των ψαριών.

Τώρα λοιπόν έχεις αφήσει πίσω κάποια βήματα που έχουν σχέση με τα φυτά και κατά τη γνώμη μου έβαλες και πολλά ψάρια άμεσα. ¨Οταν θα φυτέψεις να προσέχεις να μη γίνει χαμός με το βυθό και γεμίσει το νερό θολούρα (και αμμωνία). Επίσης να μη βάλεις άλλα ψάρια, να κάνεις μετρήσεις κάθε εβδομάδα και να είσαι σε ετοιμότητα μην ανέβουν αμμωνία και νιτρικά.

Προσπάθησε από δω και πέρα να έχεις λίγο περισσότερη υπομονή. Ίσως βέβαια να να μην διατυπώθηκαν με ακρίβεια και οι κατάλληλες οδηγίες στα προηγούμενα θέματα που άνοιξες (απ' ότι είδα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...