Jump to content

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΑΛΛΑ.......


iliascryptic

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ,ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΘΡΑ!!ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ 2ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ 80 LITR) ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 1,80/43/68 526 ΛΙΤΡΩΝ.ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕHEIM PROIII 2080 ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ 1700LITR/HOUR. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ :D

1. ΠΟΣΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΩ?

2.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΛΟΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ?(ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ?)

3.ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΥΡΗ ΑΦΙΣΑ ΓΙΑ BΑCKROUND?

4.KAI AN ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΒΕΣ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :thumbup: ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ......

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ,ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΘΡΑ!!ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ 2ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ 80 LITR) ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 1,80/43/68 526 ΛΙΤΡΩΝ.ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕHEIM PROIII 2080 ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ 1700LITR/HOUR. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ :D

1. ΠΟΣΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΩ?

2.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΛΟΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ?(ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ?)

3.ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΥΡΗ ΑΦΙΣΑ ΓΙΑ BΑCKROUND?

4.KAI AN ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΒΕΣ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :angry2: ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ......

1.μπορεις να βαλεις μεχρι 10 δισκους που ειναι πολυ καλα.

2,οι κλοουν δεν μπορουν να συγκατηκοισουν με δισκους

3.η μαυρη αφισα στο ενυδρειο δινει βαθος και δειχνει πιο μεγαλο το ενυδρειο σου,οποτε ανετα μπορεις να βαλεις

4.φυσικα και μπορεις να βαλεις φυτα μεσα και φυσικα αρκετες ριζες,απλα οι δισκοι νιωθουν πιο καλα με λιγο φωτισμο 0,30w/lt αν θυμαμαι καλα οποτε προτιμησε καποια φυτα με μικρες απαιτησεις.ελπιζω να σε καλυψα.πιστευω να συμφωνουν και τα αλλα μελη πανω σε αυτα :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. θα σου προτεινα παντως να διαβασεις αρκετα αρθρα που υπαρχουν στο forum σχετικα με τους δισκους που πιστευω θα σου λυσουν ολεσ σου τις αποριες.ελπιζω να συμφωνει μαζι μου και ο guru στους δισκους ο αγαπητος NIDAL. καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το Fama οκτωβριου εχει ενα αρθρο και λεει ακριβως αυτα που ρωτας λεει ποσα ψαρια μπορεις να βαλεις τι φυτα κανουν (ευδοκιμουν) στις συνθηκες των δισκων τι αλλα ψαρια μπορουν να συνυπαρχουν τις αποψεις του και πολλα αλλα.Ενας γενικος κανονας ειναι 60 λιτρα ο καθε δισκος στο δικο σου ενυδρειο θα προτεινα 7-8 δισκους.Διαβασε το αρθρο που λεω και για οτι αποριες εδω ειμαστε.

Καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

1.μπορεις να βαλεις μεχρι 10 δισκους που ειναι πολυ καλα.

2,οι κλοουν δεν μπορουν να συγκατηκοισουν με δισκους

3.η μαυρη αφισα στο ενυδρειο δινει βαθος και δειχνει πιο μεγαλο το ενυδρειο σου,οποτε ανετα μπορεις να βαλεις

4.φυσικα και μπορεις να βαλεις φυτα μεσα και φυσικα αρκετες ριζες,απλα οι δισκοι νιωθουν πιο καλα με λιγο φωτισμο 0,30w/lt αν θυμαμαι καλα οποτε προτιμησε καποια φυτα με μικρες απαιτησεις.ελπιζω να σε καλυψα.πιστευω να συμφωνουν και τα αλλα μελη πανω σε αυτα :D:thumbup:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ... :thumbup: ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ....ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ 80 LITR ,ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΕΣ ΚΤΛ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ... :D ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΑΦΙΣΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ....ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ 80 LITR ,ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΕΣ ΚΤΛ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

μπορεις να βαλεις απλο χαρτονι απο βιβλιοπωλειο.και αν σου αραισει οπτικα φτιαχνεις κατι πιο πολυεξοδο.

Link to comment
Share on other sites

2,οι κλοουν δεν μπορουν να συγκατηκοισουν με δισκους

3.η μαυρη αφισα στο ενυδρειο δινει βαθος και δειχνει πιο μεγαλο το ενυδρειο σου,οποτε ανετα μπορεις να βαλεις

2.Γιατί; 2 clown botia ενός φίλου με 600άρι ενυδρείο,συμβίωναν άνετα με 7 εκτροφείς,παίζαν μαζί τους,δεν υπήρχαν διαξιφισμοί στο τάισμα και όλα ήταν οκ.

3.Δε θα συνιστούσα μαύρη αφίσα.Χωρίς να μπορώ αυτή τη στιγμή να τεκμηριώσω αυτό που θα πω,άκουσα πως το μαύριο φόντο μαλλον κακό κανει

στους δισκους γιατί τους στρεσσάρει.

Θα σου προτεινα το φόντο που είναι μπλε σκούρο και βαθμιαία γίνεται μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

2,οι κλοουν δεν μπορουν να συγκατηκοισουν με δισκους

Γιατι δεν μπορουν να συγκατηκοισουν μεταξυ τους?Ποσωπικα οι δικοι μου δεν ειχαν κανενα προβλημα μεταξυ τους.Αντιθετως.

3.Δε θα συνιστούσα μαύρη αφίσα.Χωρίς να μπορώ αυτή τη στιγμή να τεκμηριώσω αυτό που θα πω,άκουσα πως το μαύριο φόντο μαλλον κακό κανει

στους δισκους γιατί τους στρεσσάρει.

Αυτο φιλε Νικο πως το συμπερανες?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ,ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΘΡΑ!!ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ 2ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ 80 LITR) ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 1,80/43/68 526 ΛΙΤΡΩΝ.ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕHEIM PROIII 2080 ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ 1700LITR/HOUR. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ :D

1. ΠΟΣΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΩ?

2.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΛΟΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ?(ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ?)

3.ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΥΡΗ ΑΦΙΣΑ ΓΙΑ BΑCKROUND?

4.KAI AN ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΒΕΣ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :thumbup: ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ......

1.Για το πόσους δίσκους η γνώμη που επικρατεί είναι min 50l ανα δίσκο.Εμένα πάντως αυτό μου φαίνετε πολύ λίγο.Στα 400λίτρα είχα κάποια στιγμή 8 τώρα είμαι με 6 και νομίζω ότι σύντομα θα μείνω με 4(2ζευγάρια).Εξαρτάτε και από το πως θες να είναι το ενυδρείο σου, αν θα εστιάσεις στα ψάρια, στα φυτά ή κάτι ενδιάμεσο.

2.Οι κλόουν σε αντίθεση με τους δίσκους είναι υπερκινητικό ψάρι κάτι που που πιθανό να ενοχλήσει τους δίσκους ειδικά στην αρχή που δεν θα έχουν προασαρμοστεί.Ακόμη οι κλόουν δεν θα αφήσουν το <<γρασίδι>> στη θέση του αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να βάλεις.

3.Εχει ακουστεί τελευταία ότι το μαύρο backround δεν είναι ότι καλύτερο για τους δίσκους, δεν ξέρω περισσότερα.Στο δικό μου μαύρο είναι αλλά θα έλεγα ότι δεν πολυπλησιάζουν οι δίσκοι στο πίσω μέρος.

4.Αν δεν πας για βιοτοπικό υπάρχουν πολλά φυτά που συνιστώντε για δισκοενυδρεία οπότε έχεις αρκετές επιλογές.Αν έχεις πάντως διάθεση μπορείς να πειραματιστείς και με φυτά που δεν είναι στη λίστα (με κάποιο ρίσκο)και ίσως το αποτέλεσμα σε αποζημιώσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη όπως είπα,δεν μπορώ να το τεκμηριώσω τπτ περί μαύρου φόντου

γιατί είναι κάτι που απλά το έχω ακούσει.

Από εκεί και πέρα προτείνω το μπλε σκούρο/μαύρο ως πιο "αληθοφανές"...

Link to comment
Share on other sites

1. Θα μπορούσες να βάλεις 8-10 δίσκους!

2. Οι κλόουν (αν δεν είναι καμιά 20αρια :D) δεν έχουν πρόβλημα με τους δίσκους. Είχα κι εγώ παλιότερα δίσκους με κλοουν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα! Αν είναι λίγοι οι κλόουν, τότε ο χώρος είναι απλετος, δεν νομιζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα :thumbup: Βέβαια μην περιμένεις να δεις γέννες από δίσκους, γιατί οι κλόουν θα τα τρώνε τα αυγά (αυτός ήταν και ο λόγος που τους έβγαλα από το δισκοενυδρείο μετά από 3 χρόνια παραμονής τους.

3. Έχει γίνει στο www.dph.nl μια σχετική κουβέντα (σχετικά πρόσφατα) όπου συζητήθηκε ο ρόλος της σκουρόχρωμης αφίσας στο ενυδρείο (main tank & breeding tank). Εκεί που καταλήξανε είναι πως εντελώς μαύρη αφίσα έχει παρατηρηθεί ότι προκαλεί στρες στους δίσκους. Προτείνεται αφίσα χρώματος μπλε (όχι το πολύ σκούρο που μοιάζει με μαύρο...)

4. Φυτά βάλε όσα θες!!! Απλά πρόσεξε τις λάβες να μην είναι σε σημεία που μπορεί να χτυπήσουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!!Το ενυδρειο που ετοιμαζεις εχει τις δυνατοτητες να γινει ενα εκπληκτικο δισκοενυδρειο!!!Μερακι,μελετη και υπομονη ειναι αυτα που χρειαζονται απο μεριας σου!

Εχει εκφραστει πολλες φορες η απορια πανω στο ποσους δισκους μπορουμε να "χωρεσουμε" σε ενα ενυδρειο.Παντα μετραμε τα λιτρα αλλα δυστυχως ποτε τις ιδιαιτεροτητες του καθε ειδους.Μια λοιπον πολυ σημαντικη ιδιαιτεροτητα των δισκων ειναι οτι αισθανονται καλυτερα οταν ειναι μελη ενος μεγαλου κοπαδιου.Οσο πιο ανετα αισθανεται ενα ψαρι τοσο λιγοτερο επιρρεπες ειναι στις ασθενειες!!!Για τα λιτρα σου λοιπον εχω να σου προτεινα να βαλεις 10-12 δισκους!!!

Οσον αφορα στους κλοουν παλι εξαρταται με το μεγεθος του ενυδρειου.Αν μιλουσαμε για ενα 200λιτρο και για 5-6 κλοουν τοτε θα σου αφηνα ενα ερωτηματικο.Στα 500 λιτρα ομως δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα αν βαλεις 2-3 κλοουν.Σε εμενα τα 4 που εχω δεν μου ενοχλησαν ποτε τους δισκους μου!!!

Για τη μαυρη αφισα που αναφερες καλως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδια να την αποφυγεις.Αναφορα σε αυτο γινεται εδω:

http://forum.discusnews.com/discus-sion/viewtopic.php?t=6696

απο τον Fred Goodall,ο οποιος ειναι admin του εγκυροτερου Site & Forum για δισκους παγκοσμιως, το www.dph.nl

Και βεβαια μπορεις να βαλεις φυτα στο ενυδρειο σου.Υπαρχουν πολλα τα οποια μπορουν να ταιριαξουν σε ενα ενυδρειο με δισκους.

Ακόμη οι κλόουν δεν θα αφήσουν το <<γρασίδι>> στη θέση του αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να βάλεις.

Ενημερωτικα το γρασιδι δεν θα τα παει καλα σε ενα ενυδρειο δισκων καθως θελαι αρκετο φως και θερμοκρασια 25-27 βαθμους κατι αντιθετο δηλαδη απο τις απαιτησεις των δισκων.

Ελπιζω να σε καλυψαμε σε οποια απορια ειχες!Οτι αλλο θελεις μη διστασεις να ξαναρωτησεις.

Καλη αρχη :D

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ,ΤΟ ΣΤΕΙΝΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 4 ΩΡΕΣ........ :thumbup::D ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΛΑΤΗ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ΒΡΑΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΣΗ ΕΝΑ ΚΟΡΜΟ ΔΕΝΤΡΟΥ..ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ ...BED TIME!!! :thumbup: ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 χρόνια που έχω δίσκους, αν σήμερα έστηνα ενυδρείο τόσων λίτρων σαν το δικό σου, Θα έβαζα μόνο 2 βεβαιωμένα ζευγάρια και καμιά δεκαριά γατόψαρα.Αν ήθελα περισσότερη κίνηση θα έβαζα καμιά 20αριά ροδόστομους.Από φυτά αρκετές ανούμπιες, βελισνέριες και aponogeton crispe. Mερικές ρίζες ξύλου και ... μια πολυθρόνα που θα έβαζα ακριβώς απέναντι... μην ξεχάσω τον καφέ , φρόντισε να είναι μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ,ΤΟ ΣΤΕΙΝΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 4 ΩΡΕΣ........ :angry2::D ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΛΑΤΗ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΑ ΒΡΑΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΣΗ ΕΝΑ ΚΟΡΜΟ ΔΕΝΤΡΟΥ..ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ ...BED TIME!!! :thumbup: ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :angry2:

Περιμενουμε με αγωνια φωτογραφιες.Καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 χρόνια που έχω δίσκους, αν σήμερα έστηνα ενυδρείο τόσων λίτρων σαν το δικό σου, Θα έβαζα μόνο 2 βεβαιωμένα ζευγάρια και καμιά δεκαριά γατόψαρα.Αν ήθελα περισσότερη κίνηση θα έβαζα καμιά 20αριά ροδόστομους.Από φυτά αρκετές ανούμπιες, βελισνέριες και aponogeton crispe. Mερικές ρίζες ξύλου και ... μια πολυθρόνα που θα έβαζα ακριβώς απέναντι... μην ξεχάσω τον καφέ , φρόντισε να είναι μεγάλος.

:D:thumbup::thumbup: : ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ..??? μπραβο...... :angry2::angry2::angry2::angry2::angry2::angry2::angry2:
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θελω να ευχαριστησω τον nidal :D για την βοηθεια του , με τις συμβουλες του και τις γνωσεις του εχει βοηθησει πολυ κοσμο που ξεκινανε η εχουν ηδη ενυδρεια με δισκους. Εκ μερους ολων των μελων του forum ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θελω να ευχαριστησω τον nidal :D για την βοηθεια του , με τις συμβουλες του και τις γνωσεις του εχει βοηθησει πολυ κοσμο που ξεκινανε η εχουν ηδη ενυδρεια με δισκους. Εκ μερους ολων των μελων του forum ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup::angry2:

........... :angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...