Jump to content

Recommended Posts

Παιδια αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το pufferακι μου (tetraodon mbu), αν ξερει καποιος να βοηθησει.

Εχθες ολη την ημερα καθοταν ορθιο με τη μουρη να ακουμπαει στο υποστρωμα και μετα αναποδα (για πολυ ωρα), ουτε τροφη δεχοταν παρα τις προσπαθειες μου.

Πανικοβλητος εκανα αλλαγη 50% του νερου,εριξα aqutan και μετα απο μια ωρα nitrivec και δυο κουταλιες της σουπας αλατι για ενυδρεια.

Σημερα φαινεται καπως καλυτερα ( τουλαχιστον καθεται στην αμμο κανονικα και οχι αναποδα ) αλλα εξακολουθει να μην τρωει.

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει???

--------------------

Chris

TETRAODON MBU

Tο εχω μονο του σε ενα ενυδρειο 120 λτ.

Το ενυδρειο ειναι 10 ημερων,βεβαια το φιλτρο πλυθηκε με νερο στρωμενου ενυδρειου) το puffer το εβαλα την 7 μερα μετα απο συμφωνη γνωμη και του πωλητη (μιλαμε για τρομερα εμπειρο ατομο) και απλα να πενταπλασιασω τη δοση του nitrivec για μια εβδομαδα και να καθαριζω καθημερινα το υποστρωμα απο υπολλειματα τροφων, πραγματα τα οποια και κανω.

Ολα ηταν μια χαρα τις πρωτες 4 μερες , μετα αρχισε τα κουφα του.

NH3/NH4 (AMMONIA) 0.3 mg/l

NO2 : 0.3 mg/l

NO3 : 5 mg/l

PH : 7,4

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάσθηκε από chmatz: Σήμερα 08/10/2006, 17:43:14

--------------------

Chris

post-1916-1160340390_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chmatz
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα και συγνώμη άν σε απογοητεύσω.

1ον το ενυδρείο σου είναι ΑΣΤΡΩΤΟ κατά 99,9% άσχετα με το ότι σου είπε ο πωλητης.Το να πλήνεις όπως λές τα υλικά του φίλτρου σου με νερό από στρωμένο ενυδρείο δέν στρώνει το φίλτρο σου καθώς η πόσότητα των βακτηριδίων που υπάρχει στην στήλη του νερού είναι ελάχιστη και ανίκανη να στρώσει ένα φίλτρο σε 7 ημέρες.

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις υψηλή αμμωνία και σίγουρα θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις για να δείς πού βρίσκεται το ενυδρείο σου.

Το παφεράκι σου μάλλον υποφέρει από αυτό.

Επίσεις το ψάρι από την φωτό που έβαλες φαίνεται σκελετωμένο σε τέτοιο βαθμό που κατά την γνώμη μου κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ η ζωή του και σίγουρα αυτό δέν έγινε τις λίγες μέρες που το έχεις αλλά το πρόβλημα προυπήρχε από το κατάστημα που το αγόρασες.

Κράτα μας ενήμερους για αυτό το υπέροχο ψαράκι από την εκπλικτική Ταγκανίκα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τις μετρήσεις.......κάνε ξανά και κάνε καθημερινές αλλαγές σε συνδιασμό με προσθήκη βακτηριδίων και κάποιο υγρό που εξουδετερώνει την αμωνία.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου, εστω κι αν αυτες με απογοητευσαν λιγο.

Η αληθεια ειναι οτι το φοβομουνα λιγο, ηθελα πρωτα να στρωσω το ενυδρειο και μετα να βαλω το puffer μεσα, αλλα η εκπληκτικη ομορφια του καθως και η ανυπομονησια μου με οδηγησαν στην καθως φαινεται προωρη αγορα του.

Εμπιστευτηκα βεβαια και τον πωλητη, ο οποιος εχει 20 χρονια στο χωρο, ο οποιος μου ειπε αυτα που προανεφερα.

Οσο για τον αν ειναι αδυνατισμενο οπως λες, δεν ξερω να σου πω , το μονο που ξερω ειναι οτι το puffer ηταν υφάλμυρου και ο τυπος το ειχε 7 μηνες στο μαγαζι και το προσαρμοσε σε γλυκο.

Το θέμα είναι να ζησει, σκεφτομαι αυριο να το παω στο μαγαζι προς διαμονη και περιθαλψη μεχρι να στρωθει το δικο μου.

Υπαρχει κατι αλλο μηπως που θα μπορουσα να κανω?

Μηπως να αυξησω τη δοση των βακτηριδιων (nitrivec) ?

Ισως καποιο προιον που κατεβαζει την αμμωνια?

ειλικρινα ειμαι πολυ στενοχωρημενος γιατι ειμαι ερωτευμενος με το pufferακι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...