Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!


Skipper000

Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΗΤΕΣ...ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ( ΤΟ ΤΡΙΤΟ) ΜΕ ΧΩΡΙΤΗΚΟΤΗΤΑ 20 ΚΑΘΑΡΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΟΡΙΖΩ ΓΙΑ ΓΙΑ GUPPY ΜΕ ΤΕΤΡΑ.τΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΡΩΣΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΜΕΡΙΚΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ.υΠΟΣΤΡΟΜΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΙΟΓΕΝΕΣ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΧΑΛΙΚΑΚΙ.θΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΦΥΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΟΜΟΡΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΩ....

λΑΜΠΤΙΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΩΝ 8 WATT...KAI TO ΦΙΛΤΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ...ΒΙΟΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ...

εΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γκάππυ με Τέτρα ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ..!

Θέλουν διαφορετικές συνθήκες και διαφορετικά νερά.

Αφού δεν έχεις εμπειρία με φυτά, ξεκίνα με τα εύκολα και βλέπεις (κερατόφυλλο, ανούμπιες κλπ). Δες τα ανάλογα σχετικά άρθρα καθώς και τον κατάλογο των φυτών, ψάχνοντας το πλούσιο υλικό του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα σου προτείνω να τον βγάλεις απο το φίλτρο σου μια και δεν χρειάζεται, ενώ θα σου φιλτράρει τα υγρά λιπάσματα που μπορεί να βάζεις!

Για τα φυτά δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=2

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4644

Άλγη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4470

Ασθένειες Φυτών

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως πως από τα guppies μπορείς να δεις πιο εύκολα μικρά (αν σκέφτεσαι την περίπτωση αναπαραγωγής) παρά από τα tetra. Καλό ξεκίνημα με το ενυδρειάκι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή αν και θα δεις ότι σελίγο καιρό θα είναι πολύ μικρό για τα γκαπάκια σου δεν είναι τυχαίο που τα λένε εκατομυρριόψαρα.Αντίθετα θα ήταν τέλειο για ένα μονομάχο δες το δικό μου 20λιτρο στο οποίο έχει flurite για υπόστρωμα με aqualite και από φυτά έχω limnophilla aquatica, limnophilla aromatika polyspera και μία ρίζα driftwood με java moss και φωτισμό diy 1 Τ5 daylight με λίπανση εβδομαδιαία diy και co2 από flurish exel.

Φαντασία και μεράκι θέλει και μπορείς να κάνεις πολλά.

Φιλικά Ιορδάνης.

post-2145-1160406299_thumb.jpg

post-2145-1160406412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή αν και θα δεις ότι σελίγο καιρό θα είναι πολύ μικρό για τα γκαπάκια σου δεν είναι τυχαίο που τα λένε εκατομυρριόψαρα.Αντίθετα θα ήταν τέλειο για ένα μονομάχο δες το δικό μου 20λιτρο στο οποίο έχει flurite για υπόστρωμα με aqualite και από φυτά έχω limnophilla aquatica, limnophilla aromatika polyspera και μία ρίζα driftwood με java moss και φωτισμό diy 1 Τ5 daylight με λίπανση εβδομαδιαία diy και co2 από flurish exel.

Φαντασία και μεράκι θέλει και μπορείς να κάνεις πολλά.

Φιλικά Ιορδάνης.

Iορδανη ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειακη σου!μακαρι να μου κατσει καλα και το δικο μου ετσι! :D

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω....και να μου πειτε τι πιστευετε......

Εχω βρει τα παρακατω φυτα τα οποια μου αρεσουν και θα ηθελα να τα φυτεψω στο ενυδρειο μου, αλλα θελω την πολυτιμη γνωμη σας και βοηθεια για το αν ταιριαζουν και αν "καθονται" μαζι σε ενα ενυδρειο και μετα βεβαια τι ψαρια θα πρεπει να αποφυγω....

Τα φυτα ειναι τα ακολουθα

>Cabomba(furcata)

>Anubias (barteri nana)

>Cryptocoryne willisii

>Bacopa crenata (monnieri)

Και σαν διακοσμο ενα μικρο σχετικα ξυλο "Σουματρα"

Το ενυδρειο εχει καθαρα 20 λιτρα χωρο, ορθογωνειο σχημα.

Ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.....προσπαθησα χτες ολο το απογευμα να σταθεροποιησω την ανουμπια νανα στο πυθμενα αλλα μου βγηκε η πιστη.Δε τα καταφερα, καθοταν λιγο και μετα απο λιγο επεπλεε :thumbup: εντομεταξι δεν θελω να πιασει πανω στο ξυλο που εχω σαν διακοσμο, αλλα αν δεν εχω αλλη λυση..... :D

Καμια ιδεα βρε παιδια?!?!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.....προσπαθησα χτες ολο το απογευμα να σταθεροποιησω την ανουμπια νανα στο πυθμενα αλλα μου βγηκε η πιστη.Δε τα καταφερα, καθοταν λιγο και μετα απο λιγο επεπλεε :thumbup: εντομεταξι δεν θελω να πιασει πανω στο ξυλο που εχω σαν διακοσμο, αλλα αν δεν εχω αλλη λυση..... :thumbup:

Καμια ιδεα βρε παιδια?!?!

Μπορείς να την βάλεις στο βυθό με το γλαστράκι. Αν και λένε ότι δεν είναι σωστό και δεν πρέπει, εγώ το έχω κάνει και βρίσκεται σε αριστη κατάσταση!!! :angry2:

Υ.Γ Αν το γλαστράκι είναι μεγάλο μπορείς να το κόψεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Κατα δεύτερον την ανούμπια δεν την φυτεύουμε αλλά την δένουμε πάνω σε κάποιο ξύλο ή κάποια πέτρα είναι φυσιολογικό να σου ανεβαίνει απάνω. Όταν φυτεύουμε τα φυτά με το γλαστράκι είναι σαν να τα καταδικάζουμε να μην μεγαλώσουν να μην ανπτύξουν ριζικό σύστημα και γενικά να σαπίσουν με τελικά αποτέλεσμα την ερώτηση : Μα τι δεν έκανα σωστά και γιατί δεν αναπτύχθηκε; Είναι σαν να βάζω εσένα σε ένα δωμάτιο 1 χ 1 χ1 πόσο θα μεγαλώσεις και πόσο άνετα θα νοιώθεις; Πολύ ωραία τα φυτά σου πάντως!

Φιλικά Ιορδάνης.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να την δέσεις πάνω σε ξύλο θα σου πρότεινα να την θάψεις κανονικά (όχι πολύ μέσα) και όταν κάνει ρίζες (το πολύ 2-3 εβδομάδες) να αφαιρέσεις το επιπλέον χαλίκι και να βγει πάνω ο κορμός της!

Εγώ με τα χρυσόψαρα που τα ξεθάβουν όλα έτσι έκανα και έχω φυτέψει 2 μέχρι τώρα!

Θέλει μεγάλη προσοχή για να μην σου σαπίσει ο κορμός!

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν κάνω λάθος το ριζικό σύστημα της ανούμπιας δεν πρέπει να θάβεται για τον απλούστατο λόγο ότι σαπίζει πολύ εύκολα. Απλά δένουμε προσεκτικά τον κορμό της για να μην τραυματιστεί. Τουλάχιστον τόσα χρόνια αυτό κάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Και παραθέτω και κείμενο που εξηγεί μερικά πράγματα για τις ανούμπιες :

A mutation which appeared in cultivation at the Oriental aquarium plant nursery in Singapore. Grows very slowly, and can be difficult to keep in healthy growth. It is most decorative when attached to stones or roots, and like other Anubias should be attached with fishing line until it gains a hold. A speciality plant which is ideal for miniature landscapes in small aquariums.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να την δέσεις πάνω σε ξύλο θα σου πρότεινα να την θάψεις κανονικά (όχι πολύ μέσα) και όταν κάνει ρίζες (το πολύ 2-3 εβδομάδες) να αφαιρέσεις το επιπλέον χαλίκι και να βγει πάνω ο κορμός της!

Εγώ με τα χρυσόψαρα που τα ξεθάβουν όλα έτσι έκανα και έχω φυτέψει 2 μέχρι τώρα!

Θέλει μεγάλη προσοχή για να μην σου σαπίσει ο κορμός!

Μα αν δεν κάνω λάθος το ριζικό σύστημα της ανούμπιας δεν πρέπει να θάβεται για τον απλούστατο λόγο ότι σαπίζει πολύ εύκολα. Απλά δένουμε προσεκτικά τον κορμό της για να μην τραυματιστεί. Τουλάχιστον τόσα χρόνια αυτό κάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Και παραθέτω και κείμενο που εξηγεί μερικά πράγματα για τις ανούμπιες :

A mutation which appeared in cultivation at the Oriental aquarium plant nursery in Singapore. Grows very slowly, and can be difficult to keep in healthy growth. It is most decorative when attached to stones or roots, and like other Anubias should be attached with fishing line until it gains a hold. A speciality plant which is ideal for miniature landscapes in small aquariums.

Φιλικά Ιορδάνης.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου!

Αν όμως θες να την βάλεις στο χαλίκι;

Όπως εγώ και ο φίλος μας εδώ!

Η περίπτωση που ανέφερα αφορά το δικό μου ενυδρείο και σίγουρα δεν είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος!

Απλά με λίγη προσοχή για μικρό χρονικό διάστημα νομίζω ότι το ρίζωμα δεν έχει πρόβλημα να παραμείνει σκεπασμένο με χαλίκι!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω παιδια χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες!Τελικα την καταφερα και την σταθεροποιησα με τη βοηθεια ενος ξυλου που ειχα μεσα και της εδωσα και αρκετο χωρο ωστε να αναπνεει καλα.

Ερωτηση αν η επιφανεια του νερου αναταρασεται.....χανεται το διοξηδειο???Λογικα δεν ειναι καλο αυτο ε??? :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν είναι καλό για τα φυτά (ανάγκη σε CO2)!

Αλλα χρειάζεται για να παρέχει και Ο2 στο νερό που το χρειάζονται εξίσου τα ψάρια και τα φυτά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν θα διαφωνίσω μαζί σου φίλε μου αν θέλεις να την φυτέψεις στο χώμα απλά θα πρέπει να προσέψεις να μην θαφτεί ολόκληρη η ρίζα για να μην έχεις περαιτέρω προβλήματα. Απλά θεώρησα πρέπεον να μεταφέρω τον συνιστώμενο τρόπο συγκράτησης της ανούμπιας αλλά πάντα υπάρχει και ο παράγοντας υποχώρηση όσον αφορά το θέμα του aquascaping.

Τώρα για το θέμα της διάχυσης του Co2 και της ανατάραξης της επιφάνειας του νερού.Σαφώς και θα πρέπει να υπάρχει μια μικρή ανατάραξη της επιφάνειας για λόγους διαβίωσης των ενοίκων αλλά άμα έχουμε σωστή παροχή Co2 και διάχυση αυτού από την φωτοσύνθεση που θα κάνουν τα φυτά μας θα παράγουν το αναγκαίο οξυγόνο για ψαράκια μας αλλά καιγια τα ίδια τα φυτά. Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλύτερη διάχυση μπορεί να γίνει είτε με την σκάλα της HAGEN είτε μέσω του φίλτρου. Ένας γενικός κανόνας είναι ότι όσο μεγαλύτερο χρόνο χρειάζεται η φυσαλίδα του Co2 για να ανέβει στην επιφάνεια τόση μεγαλύτερη και καλύτερη διάχυση έχουμε άρα θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο χρονοκαθυστέρησης τρόπο τεινά για την διαδρομή αυτής προς την επιφάνεια ή τρόπο να μικρίνουμε την διάμετρό της.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε ενυδρειο 60 λιτρων ~ 10 ανουμπιες ... 2-3 ειναι πανω σε ξυλο και ολες οι υπολοιπες εδω και ενα χρονο ειναι φυτεμενες προσεκτικα στο χαλικι και καμια δεν εχει παθει απολυτος τιποτα . Ο κανονας παντως ναι λεει οτι οι ανουμπιες ειναι για να δενοντε πανω σε ξυλο .

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σας ευχαριστω και ευχομαι πραγματικα να πιασει η ανουμπια μεταξυ ξυλου και χαλικιου! :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια........... :thumbup: ............το ενυδρειο εχει στιθει ομορφα και ωραια, δεν ξερω τι ψαρακια θελω να του βαλω μεσα.....ελεγα για guppy, αλλα αυτα αν αρχισουν να γεννοβολανε , την βαψαμε!

Βεβαια επειδι ειναι μικρο το ενυδρειο λογικα θελω και μικρα ψαρακια......για πειτε μου τις γνωμες σας, θα το εκτιμουσα!

Τα κατωθι φυτα ειναι τοποθετημενα στο 20λιτρο ενυδρειο...

">Cabomba(furcata)

>Anubias (barteri nana)

>Cryptocoryne willisii

>Bacopa crenata (monnieri)

Και σαν διακοσμο ενα μικρο ξυλο "Σουματρα"

:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μόνο αρσενικά γκάππυ και να αποκτήσεις ένα...

υπέροχο,

κινητικό,

πολύχρωμο,

ζωηρό,

ενδιαφέρον,

ωραιότατο,

κλπ κλπ κλπ... ενυδρείο... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μόνο αρσενικά γκάππυ και να αποκτήσεις ένα...

υπέροχο,

κινητικό,

πολύχρωμο,

ζωηρό,

ενδιαφέρον,

ωραιότατο,

κλπ κλπ κλπ... ενυδρείο... :D

:thumbup::thumbup::angry2: thanx... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα σε ολους!Τελικα εδω και 6 μερες στο ενυδρειο ζουνε ευτυχησμενα 4 neon και 3 red eye τα οποια τα πηγαινουν πολυ καλα και επικρατει μια ισσοροπια στο ενυδρειο και κινητικοτητα!

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω οποιον/α φιλο/η ξερει να μου πει τί bottom fish να βαλω ωστε να μην μενουν καταλοιπα τροφης στο πυθμενα ή αν μενουν, αν χρησιμοποιουντε απο τα φυτα σαν λυπασμα οπως και τα απορριματα των ψαριων.

Σκεφτομουν για αρσενικο γατοψαρο το οποιο μενει στα 5 εκατ. αλλα λογο της υπερκινητικοτητας του φοβαμε μη μου τα ξηλωσει ολα!Τι λετε να βαλω ωστε και καθαρο πυθμενα να εχω και τα φυτα μου μη ξηλωθουν?!!

Many thanx!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...