Jump to content

περι λαμπτηρων....;;;


nigesi

Recommended Posts

καλησπερα!εχω διαβασει κ ασκουσει διαφορα για τις λαμπες uv στο ενυδρειο.θα μπορουσε να με κατατοπισει καποιος για τη χρησιμοτητα τους κ ειδικοτερα στο δικο μου ενυδρειο,το οποιο να θυμησω φιλοξενει κιχλιδες malawi,4 anubias-2 nana και 2 agustifolia.ειναι 200 λιτρα και οι λαμπες που εχω αυτη τη στιγμη ειναι 2 της sera 25w,μια daylight και μια bluesky.

Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό σχετικά με τις λάμπες UV:

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/UV.htm

ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη παραπομπη!Να σε ρωτησω κατι αλλο...ξαφνικα στο ενυδρειο μου εμφανιστηκε καφε αλγη σε επιλεγμενες πετρες κ φυτα χωρις να εχω κανει τιποτα ιδιαιτερο.οι μετρησεις του νερου ειναι μια χαρα,το ιδιο κ η συμπεριφορα των ψαριων.Εχεις ιδεα τι μπορει να φταιει;Τροπους αντιμετωπισης;Θα βοηθησει μια τετοια λαμπα;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η καφέ άλγη εμφανίζετε σε νέα ενυδρεία και μετά από λίγο καιρό φευγει, πολλές φορές φταίει και ο χαμηλός φωτισμός.H UV δεν θα κάνει τίποτα στη συγκεκριμένη άλγη ούτε και σε καμία από τις άλγες που βρίσκοντε πάνω σε επιφάνειες(φυτά, πέτρες, ξύλα, τζάμια)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες κρατάς τις λάμπες αναμμένες?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες κρατάς τις λάμπες αναμμένες?

μεχρι στιγμης οι λαμπες εμεναν αναμμενες 6 ωρες.Σταδιακα θα αρχισω να παρατεινω το ωραριο λειτουργιας τους στις 10,σωστα;Αν οντως φταιει ο φωτισμος γιατι 2 μηνες που λειτουργει το ενυδρειο,το προβλημα με την αλγη εμφανιστηκε τωρα;Η ισχυς των λαμπων ειναι οκ για τα λιτρα του ενυδρειου μου;Μηπως να εβαζα καποιο synodontis η καποιο σαλιγκαρι;

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης οι λαμπες εμεναν αναμμενες 6 ωρες.Σταδιακα θα αρχισω να παρατεινω το ωραριο λειτουργιας τους στις 10,σωστα;Αν οντως φταιει ο φωτισμος γιατι 2 μηνες που λειτουργει το ενυδρειο,το προβλημα με την αλγη εμφανιστηκε τωρα;Η ισχυς των λαμπων ειναι οκ για τα λιτρα του ενυδρειου μου;Μηπως να εβαζα καποιο synodontis η καποιο σαλιγκαρι;

Σωστα καλο ειναι η φωτοπεριοδος να φτασει σιγα σιγα τις 10 ωρες ... Στο 2ο που ρωτας δε παει να πει οτι βαζω το ενυδρειο σε λειτουργεια και αμεσως εμφανιζετε καφε αλγη ... σε 2 μηνες και νωρις σου εμφανιστηκε ... Η καφε αλγη ειναι ενα συχνο φαινομενο σε Αφρικανικα ενυδρεια λογο του οτι οι Αφρικανες δε θελουν πολυ φως .... Η ισχυς των λαμπων ειναι μια χαρα για τα ψαρια τα οποια εχεις και τα φυτα τα οποια ειναι πολυ μικρες οι απαιτησεις τους .... Προσπαθησε να καθαρισεις οση καφε αλγη μπορεις περισσοτερο απο πετρες αντικειμενα κανε και μια αλλαγη νερου επανελαβε μετα απο καποιο διαστημα αν χρειαστει και να εισαι σιγουρος οτι σιγα σιγα θα εξαφανστει ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...