Jump to content

ΚΥΑΝΟ..............


Recommended Posts

παιδια εχει χρησιμοποιησει κανεις chemiclean για την αντιμετωπιση του κυανου?

αν ναι γνωριζετε που μπορω νατο βρω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα εχω διαβασει εξαιρετικα σχολια και απο Ελληνες αλλα και απο ξενους χομπιστες... Ο γνωστος Melev το εχει χρησιμοποιησει αρκετες φορες και εχει γραψει πολυ καλα σχολια οπως επισης και αρκετοι αλλοι...

Ειναι ΤΟΣΟ τραγικα τα πραγματα ομως? Το χρειαζεσαι πραγματικα ή μηπως επειδη το ενυδρειο σου ειναι σχετικα καινουργιο θα πρεπει να κανεις λιγο υπομονη? Τα χημικα καλο ειναι να τα χρησιμοποιουμε μονο αν δεν υπαρχει αλλη λυση και η κατασταση ειναι εκτος ελεγχου...πιστευεις οτι εισαι σε αυτη τη κατασταση ?

Απο οτι ξερω εχει ερθει στην Ελλαδα...

Εγω θα εκανα ενα Post ΕΔΩ και αν καποιο μαγαζι απαντησει οτι το εχει θα κανονιζα να μου το στειλει αφου δεν εισαι στην Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα έχεις προσπαθήσει και με συμβατικούς τρόπους .. αν όχι ..

μπορείς να δυναμώσεις την κυκλοφορία νερού .. να κάνεις αλλαγές νερού ..να ταΐζεις προσεκτικά..

.. πόσο καιρό σε ταλαιπωρεί?

Link to comment
Share on other sites

σε καθημερινη βαση ξεπλενω τους βραχους και ανακατωνω σιγα σιγα τον αραγωνιτη.κανω συχνες αλλαγες αντιφοσωρο και καρβουνο καθως και νερο.η ροη ειναι καλη.2 μαρεα 6000 και 2 μαξι 1200.

και το σκασμενο δεν λεει να φυγει..4 μηνες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω φίλε …

… δεν σ αφήνει να χαρείς τον κόπο σου.. ..

.. εγώ θα έριχνα το χημικό..

.. ο Manosdr το έχει χρησιμοποιήσει με επιτυχία ..

.. αλλά δεν ακολούθησε πλήρως τις οδηγίες .. αν δεν κάνω λάθος δεν σταμάτησε το skimmer και δεν έβγαλε τον άνθρακα..

.. αν θέλεις μπορώ να μάθω λεπτομέρειες..

.. μην απελπίζεσαι .. υπάρχει λύση..

Link to comment
Share on other sites

σε καθημερινη βαση ξεπλενω τους βραχους και ανακατωνω σιγα σιγα τον αραγωνιτη.κανω συχνες αλλαγες αντιφοσωρο και καρβουνο καθως και νερο.η ροη ειναι καλη.2 μαρεα 6000 και 2 μαξι 1200.

και το σκασμενο δεν λεει να φυγει..4 μηνες τωρα.

Για τον αραγωνιτη το καλυτερο που εχεις να κανεις αγορασε ενα Orange Spotted Goby

(Amblyeleotris guttata) θα εχεις το βυθος σου παντα καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον αραγωνιτη το καλυτερο που εχεις να κανεις αγορασε ενα Orange Spotted Goby

(Amblyeleotris guttata) θα εχεις το βυθος σου παντα καθαρο.

Ή ένα cucumber άμμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...