Jump to content

Orinoco River..τι επιλογες εχω?


Recommended Posts

οριστε και μερικες φωτος απο το update και το ζευγαρακι το οποιο δεν κινειται μαζι..να αρχισω να αμφιβαλω;

post-32212-1301994461_thumb.jpg

και το θυληκο

post-32212-1301994483_thumb.jpgpost-32212-1301994501_thumb.jpg

post-32212-1301994520_thumb.jpgpost-32212-1301994542_thumb.jpg

οι φωτος ειναι με κινητο οποτε δειξτε κατανοηση!!! :P

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:P
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρακια σου :P και ο βιοτοπος δειχνει φυσικος :rasp:

στα απιστο κανει να εχεις χαλικακι ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρακια σου :P και ο βιοτοπος δειχνει φυσικος :rasp:

στα απιστο κανει να εχεις χαλικακι ?

οχι κανονικα δεν κανει..θα ριξω και απο πανω αλλη αμμο!απλα δεν ειχα περισσοτερη!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω karrot!τωρα τα καταπας αν πω οτι τα ξερω ψεμματα θα πω...τα βρισκεις ευκολα;ας πουμε σε pet shop..

πηρα ενα ζευγαρακι σημερα apistogramma cacatuoides!!!!! :P

εχουν κατσει κατω απο το φιλτρο και εχουν πολυ ωραια χρωματα πλεον γιατι στην αρχη τα εχασαν απο το στρες φανταζομαι...αυριο μπαινουν και τα φυλλα..επειδη οπως ειπα οτι δεν εχω φθορειου λαμπα εχω απλες,θα αναβει μονο η μια αντι για 3 μεχρι να μπει και το επιφανειας!επισεις κατι για την τυρφη..ειναι κατι σαν τρυμενο ξυλο σωστα;ειδα στο practiker νομιζω οτι πουλουσε τυρφη...για τον κηπο νομιζω...εχει διαφορα με αυτη που θελω να βαλω στο ενυδρειο;δεν εχω ιδεα οπως καταλαβατε!!! :rasp:

καποιος αλλος τροπος για να ριξω το ph εκτος απο α/ο υπαρχει;

Tύρφη θα έπαιρνα ενυδρειακή..

Κοίτα και αυτό όμως που έχει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29114&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47488

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Link to comment
Share on other sites

Tύρφη θα έπαιρνα ενυδρειακή..

Κοίτα και αυτό όμως που έχει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29114&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47488

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

:P:rasp::helpsmilie::helpsmilie::(:(:blush:

σε ευχαριστω φιλε μου alpha!!!!

με εφτιαξες κανονικα!!! :blush:

κατεληξα στο να προσθεσω ενυδρειακη τυρφη μεσα στο φιλτρο..καλυτερα να την βαλω μεσα σε πουγκι;καθε ποτε θελει αλλαγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακολουθουσα(επι ωρες)τα απιστο και τις πρωτες μερες ειχα δει οτι δεν κινουνταν σαν ζευγαρι..απο τη μια μερια το ενα απο την αλλη το αλλο...σκεφτομουν μηπως εκανε λαθος ο πετσοπας!!! :thumbup:

σημερα για πρωτη φορα ειδα τον αρσενικο μολις πλησιαζει το θυληκο να πηγαινει απο διπλα του και να τεντωνει τα πτεριγια του!!!το αλλο ομως δεν αντιδρουσε καθολου...ειναι συμπεριφορα ζευγαροματος η εχθρικοτητας;

επεισης γινεται το θυλικο να εχει τις "φωτιες" στην ουρα του οπως του αρσενικου;(σε μικροτερο μεγεθος φυσικα)επισεις βλεπω οτι το "αγκαθι πτεριγιο" στο κεφαλι της ειναι λιγο μεγαλυτερο απο τα υπολοιπα οπως συμβαινει και με τα αρσενικα(οχι βεβαια τοσο οσο του αρσενικου)επισης απο χρωματα..το υποτιθεμενο θυληκο ειναι σαν το αρσενικο απλα σε μικροτερο μεγεθος...

εχω απογοητευτει....ανετα παω και τον πλακωνω τον πετσοπα ο οποιος ηταν 1000% σιγουρος οταν του ειπα οτι αυτο δεν μου μοιαζει για 100% θυληκο λεγοτνας μου οτι ειναι θυληκο και υγειεστατο μαλιστα!!!!

και μερικες φωτος!!

ο αρσενικοςpost-32212-1302802702_thumb.jpg

και η θυληκιαpost-32212-1302802735_thumb.jpg post-32212-1302802776_thumb.jpgpost-32212-1302802800_thumb.jpgpost-32212-1302802827_thumb.jpgpost-32212-1302802855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θυληκο δεν καθοταν με τιποτα!!!!!!! :P

με εσκασε!!!!!!!!!!!!ελπιζω να βοηθησα...ηθελα να την πιασω με τα πτεριγια ανοιχτα αλλα δεν μπορεσα...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πάντως στις φωτογραφίες όλα για αρσενικά μοιάζουν.Γενικά τα θηλυκά είναι πιο μικρά και έχουν πιο θαμπά χρώματα και πιο μικρά πτερύγια γενικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P:ninja::D:P:P:blush:

σε ευχαριστω φιλε μου alpha!!!!

με εφτιαξες κανονικα!!! :(

κατεληξα στο να προσθεσω ενυδρειακη τυρφη μεσα στο φιλτρο..καλυτερα να την βαλω μεσα σε πουγκι;καθε ποτε θελει αλλαγμα;

Την τύρφη μπορείς να τη βάλεις μέσα σε δυχτάκι για να μην σου διαλυθεί μέσα στο νερό ή και σε γυναικείο καλσόν.

Να την αλλάζεις κάθε 15-20 μέρες, αλλά να την αλλάζεις λίγο λίγο, όχι αμέσως όλη γιατί αν τη βάλεις όλη καινούρια θα αλλάξουν οι τιμές απότομα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως στις φωτογραφίες όλα για αρσενικά μοιάζουν.Γενικά τα θηλυκά είναι πιο μικρά και έχουν πιο θαμπά χρώματα και πιο μικρά πτερύγια γενικά :thumbup:

το ξερω!!!! :P

στο μονο που υπολογιζω ειναι στην διαφορα μεγεθους(η οποια δεν μπορει να πει με σιγουρια)και στα πτερυγια τα οποια οντως ειναι πιο μικρα αλλα σκεφτομαι οτι αν ειναι νεοροτερο αρσενικο παλι μικροτερα πτερυγια θα ειχε....τι καταλαβαινεις απο την συμπεριφορα που περιεγραψα;σαν αρσενικα δεν θα επρεπε να ειχαν τσακωθει μεχρι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Την τύρφη μπορείς να τη βάλεις μέσα σε δυχτάκι για να μην σου διαλυθεί μέσα στο νερό ή και σε γυναικείο καλσόν.

Να την αλλάζεις κάθε 15-20 μέρες, αλλά να την αλλάζεις λίγο λίγο, όχι αμέσως όλη γιατί αν τη βάλεις όλη καινούρια θα αλλάξουν οι τιμές απότομα.

:P καταλαβα...επισης σε ενα πετσοπ μου ειπαν και για ξυλο αμαζονιου το οποιο δινει χρωμα(για περιπου 2 χρονια!!!!!!! :thumbup: ) και βοηθαει στην σκληροτητα..ειναι το λεγομενο bogwood;μου φανηκε πιο οικομικη(10 ευρω ενα πακετακι με μικρα ξυλαρακια) και πρακτηκη λυση αν ισχυουν ολα αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: καταλαβα...επισης σε ενα πετσοπ μου ειπαν και για ξυλο αμαζονιου το οποιο δινει χρωμα(για περιπου 2 χρονια!!!!!!! :) ) και βοηθαει στην σκληροτητα..ειναι το λεγομενο bogwood;μου φανηκε πιο οικομικη(10 ευρω ενα πακετακι με μικρα ξυλαρακια) και πρακτηκη λυση αν ισχυουν ολα αυτα!!

τα πηρα τελικα τα ξυλα..ειναι μικρα κομματια απο ριζες αμαζονιου μου ειπε και θα δωσουν χρωμα!δεν τα εχω βαλει ακομα...μου ειπε να τα βρασω πρωτα γιατι θα βγαλουν πολυ χρωμα αλλα ειχα διαβασει σε μια αλλη συζητηση οτι αν το βρασεις χανεις σε μεγαλο βαθμο οτι καλο εχει να σου προσφερει!!!τι να κανω τελικα;

Link to comment
Share on other sites

τα πηρα τελικα τα ξυλα..ειναι μικρα κομματια απο ριζες αμαζονιου μου ειπε και θα δωσουν χρωμα!δεν τα εχω βαλει ακομα...μου ειπε να τα βρασω πρωτα γιατι θα βγαλουν πολυ χρωμα αλλα ειχα διαβασει σε μια αλλη συζητηση οτι αν το βρασεις χανεις σε μεγαλο βαθμο οτι καλο εχει να σου προσφερει!!!τι να κανω τελικα;

Μην τα βράσεις καθόλου τα ξύλα, από τη στιγμή που πας σε βιτοπικό θα σου χρησιμεύσει η κιτρινίλα και όλα τα άλλα στοιχεία που θα βγάλουν. Μπορείς να τα ξεπλύνεις με λίγο νερό επιφανειακά για να φύγουν οι σκόνες, αν έχουν.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και μια φωτό με τα ξύλα, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει πως είναι, επειδή είπες ότι είναι πακετάκι με μικρά ξύλα. Εγώ μόνο ολόκληρες ρίζες έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείς να βάλεις και μια φωτό με τα ξύλα, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει πως είναι, επειδή είπες ότι είναι πακετάκι με μικρά ξύλα. Εγώ μόνο ολόκληρες ρίζες έχω βρει.

χρονια πολλα παιδια!!!

φιλε alpha τωρα ειδα την απαντηση σου!!!και να βαλω φωτο δεν θα καταλαβεις γιατι ειναι αναμεσα απο τα φυλλα αλλα για να σε βοηθησω δες αυτο! ειναι τετοια μικρα 5-6 κομματακια!

και τωρα μερικες φωτος απο καλυτερη καμερα!

post-32212-1303839960_thumb.jpgpost-32212-1303840187_thumb.jpgpost-32212-1303840204_thumb.jpgpost-32212-1303840243_thumb.jpgpost-32212-1303840258_thumb.jpgpost-32212-1303840434_thumb.jpg

και οι συγκατηκοι...

post-32212-1303840329_thumb.jpgpost-32212-1303840348_thumb.jpgpost-32212-1303840375_thumb.jpgpost-32212-1303840399_thumb.jpg

νομιζω οτι αυτο θα βοηθησει και στο ερωτημα του αν ειναι ζευγαρι τα απιστο....(ελπιζω) :)

Link to comment
Share on other sites

και θα παρακαλεσω ο τιτλος του θεματος αν γινεται να αλλαξει σε apistogramma biotope!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

Μια παρατηρηση μονο:προσπαθησε να κρυψεις τα σημεια στα οποια εχει κοπει το ξυλο,ωστε να φαινεται πιο φυσικο το θεαμα...στη θεση σου θα προσθετα και μερικες ριζες ακόμα (δοκιμασε να κρεμασεις καμια..το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο)

Οσον αφορα τα ψαρια, δυστυχως ειναι και τα δυο αρσενικα..τα θυληκα ειναι μικροτερα απ τα αρσενικα,με γκρι-κιτρινο χρωμα το οποιο γινεται εντονο την περιοδο αναπαραγωγης

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για αρσενικά τα κόβω και τα 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

Μια παρατηρηση μονο:προσπαθησε να κρυψεις τα σημεια στα οποια εχει κοπει το ξυλο,ωστε να φαινεται πιο φυσικο το θεαμα...στη θεση σου θα προσθετα και μερικες ριζες ακόμα (δοκιμασε να κρεμασεις καμια..το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο)

Οσον αφορα τα ψαρια, δυστυχως ειναι και τα δυο αρσενικα..τα θυληκα ειναι μικροτερα απ τα αρσενικα,με γκρι-κιτρινο χρωμα το οποιο γινεται εντονο την περιοδο αναπαραγωγης

ευχαριστω! :thumbup:

το ξυλο αυτο θα φυγει συντομα..στο προγραμμα εχω να παρω 2 ριζες με πιο πολλα κλαδια!

οσο για τα απιστο ειχα τισ υποψιες μου αλλα με τοσες γνωμες σιγουρευτικα.. :)

εχω σκοπο να τα μεταφερω σε 140l ενυδρειο που τωρα ειναι malawi και τοτε θα βαλω και 2 θυληκα..μηπως καλυτερα να αφησω ενα ζευγαρι;

Link to comment
Share on other sites

εχω σκοπο να τα μεταφερω σε 140l ενυδρειο που τωρα ειναι malawi και τοτε θα βαλω και 2 θυληκα..μηπως καλυτερα να αφησω ενα ζευγαρι;

κρατα καλυτερα το ενα αρσενικο και φτιαξε χαρεμακι :)

Link to comment
Share on other sites

κρατα καλυτερα το ενα αρσενικο και φτιαξε χαρεμακι :)

το σκεφτηκα και αυτο αλλα δεν ξερω που να δωσω τον αλλο αρσενικο..δεν θελω σε πετ σοπ.. :)

θα εχουμε μαχες με τα δυο ζευγαρια ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...