Jump to content

Λάμπες Power Compact


nikos193

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Για δες λιγάκι στα παρακάτω λίνκς :

http://ecom.mysylvania.com/sylvaniab2c/b2c...;sapj2ee_*=4001

http://ecom.mysylvania.com/miniapps/FileNet2/PIBs/CF026.pdf

Απλά για να ξέρεις είναι η νέες λάμπες φθοριμού που είναι ηλεκτρονικές και δεν χρειάζονται μπάλαστ και στάρτερ για να ανάψουν έχουν μικρή κατανάλωση και λίγα watt σε σχέση με τις κοινές πυρακτώσεως π.χ. μία λάμπα τέτοιου τύπου 8 watt ισοδυναμεί με μία λάμπα πυρακτώσεως 40 watt περίπου.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα και πολλά... Εγώ ας πούμε που έχω μετασχηματιστή της Arcadia στα 18W μπορώ να βάλω μία Power Compact? και κάτι άλλο... Το ότι τα watt πάνε μαζί με το μάκρος το ξέρω... αλλά δεν υπάρχει κάποια που να είναι πιο μικρή σε μάκρος και να έχει περισσότερα Watt? :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θέλουν ηλεκτρονικό ballast οι PC. Όπως και στις κοινές φθορίου έτσι και στις PC τα Watt πάνε με το μήκος. Δεν μπορείς να χεις μια φθορίου 10 εκατοστά 50 Watt. Έτσι είναι και οι PC. Φαντάσου ότι μια PC είναι μια Τ5 φθορίου διπλωμένη στα δύο. Η αποδοσή της φτάνει στος 2.5-3 φορές με μια κοινή Τ8 λάμπα φθορίου. Απ' όσο ξέρω είχε ο Κοντορήγας στο Ν. Κόσμο φέρει τέτοιες λάμπες. Πάρε τον ένα τηλ. και ρώτα για τιμή. Το τηλ. θα το βρεις στα μη ενυδρειακά καταστήματα/ηλεκτρολογικά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα και πολλά... Εγώ ας πούμε που έχω μετασχηματιστή της Arcadia στα 18W μπορώ να βάλω μία Power Compact? και κάτι άλλο... Το ότι τα watt πάνε μαζί με το μάκρος το ξέρω... αλλά δεν υπάρχει κάποια που να είναι πιο μικρή σε μάκρος και να έχει περισσότερα Watt? :D

Τα watt δυστυχώς πάνε σύμφωνα με το μήκος του λαμπτήρα και αυτό γιατί έχει σχέση με την ποσότητα του αερίο που περιέχει ο εκάστοτ λαμπτήρας με λίγα λόγια στα 45 cm δεν μπορείς να πάρεις παραπάνω από 15 watt και ούτω καθεξής. Όταν λές μετασχηματιστή να υποθέσω ότι μιλάς για μπάλαστ μαζί με στάρτερ σε ένα κουτί με τα ακροφύσιά του; Γιατί τότε μπορείς να βάλεις μόνο λαμπτήρα φθορισμού τύπου Τ8 στα 18 watt.Για να βάλεις λαμπτήρες ηλεκτρονικούς τύπου DELUX θα χρειαστείς απλά ντουί και θα έχεις τάση 220 volt πράγμα καθόλου σωστό αφού υπάρχει ο παράγοντας νερό, γιατί μέχρι στιγμής ντουί στεγανό δεν έχω συνατήσει. Πάρε μία εικόνα από την πατέντα που είχα κάνει παλαιότερα και που φυσικά μέχρι και σήμερα λειτουργεί άψογα, πρόκυται βέβαια για λάμπα Τ5 η οποία λειτουργεί με ηλεκτρονικό μπάλαστ.Σου δίνω και τον κατάλογο με τα μήκη και τα watt που υπάρχουν στην αγορά.

Φιλικά Ιορδάνης.

post-2145-1160430195_thumb.jpg

SyllampGR_FLUO.rar

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...