Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΙΑΖΟΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΑ ΙΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΔΥΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΕΝΑ ΧΟΝΤΡΟ Κ ΕΝΑ ΨΗΛΟ.ΣΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΕΙΧΕ ΜΑΚΑΡΟΝΙ. ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΒΙΟΣΦΕΡΕΣ Κ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΟΠΟΥ ΕΝΑΙ Ο ΚΗΚΛΟΦΟΡΙΤΗΣ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΧΟΝΤΡΟ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΑΖΗ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.ΕΠΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PH ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ 8,4 ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΗ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΛΑΞΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ Κ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΣΤΗΝ 2η ΧΑΛΙΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΑΜΩΝΙΑΣ ΣΤΗΝ 3η ΑΝΘΡΑΚΑ Κ ΣΤΗΝ 4η ΤΙΡΦΗ.ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΖΩΗΡΑ Κ ΤΟ PH EΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ 7,2.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ Η ΟΧΙ :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση του άνθρακα θα έβαζα μακαρόνι (που θεωρώ άκρως απαραίτητο).. ξανά υαλοβάμβακα πάνω πάνω πριν το ρότορα. Κατά τα άλλα είσαι super!! Ποιό φίλτρο είναι (έτσι από περιέργεια)?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι κάνει απορρόφηση της αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι κάνει απορρόφηση της αμμωνίας?

Τι χαλίκι είναι αυτό?Μιλάμε για το απλό που χρησιμοποιούμε για βυθό? :D

Link to comment
Share on other sites

Απότι φαίνεται ο μαγαζατορας τον δουλεψε τον φίλο.

Τον έβαλε να αλλάξει τα υλικά που είχε με άλλα υλικά που κάνουν την ίδια δουλειά.

Ως χαλίκι μάλλον εννοεί ένα βιολογικό υλικό που μοιαζει με χαλίκι δεν θυμάμαι απο ποια εταιρία πάντως είχα δει φωτο στο aquaristic.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΙΑΖΟΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΑ ΙΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΔΥΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΕΝΑ ΧΟΝΤΡΟ Κ ΕΝΑ ΨΗΛΟ.ΣΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΕΙΧΕ ΜΑΚΑΡΟΝΙ. ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΒΙΟΣΦΕΡΕΣ Κ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΟΠΟΥ ΕΝΑΙ Ο ΚΗΚΛΟΦΟΡΙΤΗΣ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΧΟΝΤΡΟ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΑΖΗ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ.ΕΠΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PH ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ 8,4 ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΗ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΛΑΞΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ Κ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΣΤΗΝ 2η ΧΑΛΙΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΑΜΩΝΙΑΣ ΣΤΗΝ 3η ΑΝΘΡΑΚΑ Κ ΣΤΗΝ 4η ΤΙΡΦΗ.ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΖΩΗΡΑ Κ ΤΟ PH EΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ 7,2.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ Η ΟΧΙ :thumbup:

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Kostel μια και ο άνθρακας δεν έχει τώρα κάποια χρησιμότητα! Θα τον αφαιρέσεις και θα τον βάζεις μετά από θεραπείες!

Το πιο απλό και αποδοτικό στήσιμο του φίλτρου κατά την γνώμη μου είναι υαλοβάμβακας στην είσοδο του νερού για να κάνει μηχανικό καθαρισμό και μετά μακαρόνι για βιολογικό!

Αυτά φυσικά θα γίνουν σταδιακά μια και αυτή τη στιγμή έχεις μόνο σφουγγάρια για βιολογικό φιλτράρισμα!

Τιμές αμμωνίας και ΝΟ2 έχεις μετρήσει και πόσο;

Οπότε για αρχή σου προτείνω να αντικαταστήσεις τον άνθρακα με μακαρόνι!

Η τύρφη για πιο λόγο βρίσκεται στο φίλτρο σου;

Εγώ στη θέση του άνθρακα θα έβαζα μακαρόνι (που θεωρώ άκρως απαραίτητο).. ξανά υαλοβάμβακα πάνω πάνω πριν το ρότορα.

Υαλοβάμβακας πριν τον ρότορα δεν προτείνεται μια και μπορεί να τραβήξει κάποια ίνα του και να προκαλέσει ζημιά στον εξοπλισμό!

Το χαλίκι κάνει απορρόφηση της αμμωνίας?

Τι χαλίκι είναι αυτό?Μιλάμε για το απλό που χρησιμοποιούμε για βυθό? :D

Όχι, υπάρχει ειδικό υλικό που φιλτράρει και καθαρίζει το νερό από την αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Kostel μια και ο άνθρακας δεν έχει τώρα κάποια χρησιμότητα! Θα τον αφαιρέσεις και θα τον βάζεις μετά από θεραπείες!

Το πιο απλό και αποδοτικό στήσιμο του φίλτρου κατά την γνώμη μου είναι υαλοβάμβακας στην είσοδο του νερού για να κάνει μηχανικό καθαρισμό και μετά μακαρόνι για βιολογικό!

Αυτά φυσικά θα γίνουν σταδιακά μια και αυτή τη στιγμή έχεις μόνο σφουγγάρια για βιολογικό φιλτράρισμα!

Τιμές αμμωνίας και ΝΟ2 έχεις μετρήσει και πόσο;

Οπότε για αρχή σου προτείνω να αντικαταστήσεις τον άνθρακα με μακαρόνι!

Η τύρφη για πιο λόγο βρίσκεται στο φίλτρο σου;

Υαλοβάμβακας πριν τον ρότορα δεν προτείνεται μια και μπορεί να τραβήξει κάποια ίνα του και να προκαλέσει ζημιά στον εξοπλισμό!

Όχι, υπάρχει ειδικό υλικό που φιλτράρει και καθαρίζει το νερό από την αμμωνία!

Μιλάμε για κάτι σαν το EHEIM substrat pro?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Kostel μια και ο άνθρακας δεν έχει τώρα κάποια χρησιμότητα! Θα τον αφαιρέσεις και θα τον βάζεις μετά από θεραπείες!

Το πιο απλό και αποδοτικό στήσιμο του φίλτρου κατά την γνώμη μου είναι υαλοβάμβακας στην είσοδο του νερού για να κάνει μηχανικό καθαρισμό και μετά μακαρόνι για βιολογικό!

Αυτά φυσικά θα γίνουν σταδιακά μια και αυτή τη στιγμή έχεις μόνο σφουγγάρια για βιολογικό φιλτράρισμα!

Τιμές αμμωνίας και ΝΟ2 έχεις μετρήσει και πόσο;

Οπότε για αρχή σου προτείνω να αντικαταστήσεις τον άνθρακα με μακαρόνι!

Η τύρφη για πιο λόγο βρίσκεται στο φίλτρο σου;

Υαλοβάμβακας πριν τον ρότορα δεν προτείνεται μια και μπορεί να τραβήξα προκαλέσει ει κάποια ίνα του και νζημιά στον εξοπλισμό!

Όχι, υπάρχει ειδικό υλικό που φιλτράρει και καθαρίζει το νερό από την αμμωνία!

ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΓΡΑΦΗ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΑΜΩΝΙΑ Κ ΝΙΤΡΙΚΑ

ΤΗΝ ΤΙΡΦΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΝΗ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ 8,4 ΠΟΥ ΕΙΧΑ PH ΤΟ ΕΡΗΞΕ ΣΤΟ 7,2 ΣΤΑΘΕΡΑ

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ.

ΝΟ3 10,ΝΟ2 0,GH 10,KH 3d,PH 7.2

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μετράς με στίκ!

Θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά τεστ και να κάνεις μετρήσεις με αυτά!

Επίσης να προμηθευτείς ένα τεστ για ΝΗ3-4 (αμμωνία)!

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Θα σε παρακαλέσω όταν πάρεις τα τεστ να μετρήσεις και τις τιμές που σου δίνει η βρύση σου για να μπορέσω να σου προτείνω κάποια άλλη μέθοδο μείωσης του pH, μια και δεν είμαι υπέρ της χρήσης τύρφης (εκτός ειδικών περιπτώσεων)!

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Ανεπιφύλακτα σου προτείνω να αφαιρέσεις τον άνθρακα που δεν σου προσφέρει τίποτα αυτή τη στιγμή και να βάλεις στη θέση του μακαρόνι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω παιδια για τιs σημβουλεs

κατι αλλο. υπαρχει καποιο καταστημα on-line που να παραγγηλο κοποια ποιο αξιοπιστα τεστ(χρησημοπιο στικ) καποια προταση τι τεστ να αγορασω?

διαβασα στο σαιτ οτι στο κατεβασμα του ph βοηθαει κ το bogwood ειναι καποιο διακοσμητηκο ξηλο?που μπορω να το προμηθευτω γιατι στην επαρχια ειναι λιγο δησκολα τα πραγματα

φιλε kouzman ευχαρηστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

aquaristic.net

Ένα από τα πιο αξιόπιστα στο χώρο.

Το συγκεκριμένο eshop έχει jbl, tetra&sera βαλιτσάκια. Μια χαρά θα σε βολέψουνε. Το bogwood θα το βρείς στα πετ σοπ που εμπορεύονται ενυδρειακό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

κατι εκτοs θεματοs.Το ενυδρειο στην φωτο μου ειναι αυτο που θα ηθελα να εχω.Ονειρα θερηνηs νυκτοs :D:thumbup::thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...