Jump to content

Κορμοι απο κλιματαρια !!


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα !! Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το εαν μπορω να βαλω στο ενυδρειο που στηνω κορμους απο κλιματαριες (οχι ριζες). Στο ενυδρειο σκοπευω να βαλω δισκους , και δεν θα ηθελα να εχουν καποιο προβλημα τα ψαρακια. Πληροφοριακα τα αμπελια αυτα εχουν ξεριζωθει εδω και πολυ καιρο ειναι ξερα και καθαρα απο χωματα και αλλα διαφορα.

Ευχαριστω εκ'των πρωτερων !!! :)

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι σιγουρος κατα 1000%.......

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι σιγουρος κατα 1000%.......

sorry αλλα δεν καταλαβα !!

οτι εναι καθαρα ναι ειμαι σιγουρος (δυο χρονια ειναι εξω στην αυλη εχουν φαει βροχες και ηλιο με το τσουβαλι τωρα εχουν πλυθει με πιεστικο και λεω και να τα βρασω !)

να τα βαλω ? ναι η οχι ?

Έγινε επεξεργασία - ilias8573
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν φάει ψεκάσματα και λιπάσματα, βάλτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω χωρις κανενα προβλημα. καλο καθαρισμα και να ξερεις οτι δεν εχουν φαει χημικα. μετα απο λιγο καιρο θα βουλιαξουν κιολας. ενδεχεται να βγαλουν ενα ειδος μουχλας ασπρης. αστο. θα κανει το κυκλο της και θα φυγει! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες συμφωνα με το βιβλιο του Klaus Wilkerling οι ριζες απο αγρια πευκα δεν σαπιζουν στο νερο, αρκει να της ξεφλουδισεις! μολισ ξεφλουδισα ενα καμματι ριζα! σε λιγες μερες λεω να την βαλω στο ενυδρειο! αλλα ακομα και αν αρχισει να σαπιζει στο νερο ειναι αρκετα ομορφη για διακοσμοτικο στο σπιτι!

τι λετε θα αντεξει η ριζα στο νερο η θα την φανε οι μυκηττες??

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζουν χρωμα?? σκεφτομαι και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν ρωτας εμενα για την πευκοριζα ακου τι εκανα : εκοψα την ριζα, την επλυνα (την αφισα να μουλιασει για να φυγει το χωμα ) την αφησα να στεγνωσει και με ενα μαχαιρι (κ αρκετη υπομονη) την ξεφλουδισα , υστερα την ξαναεπλυνα και μετα την εβρασα(και για απολυμανττικους λογους αλλα και για να επιταχυνθει η απορροφηση νερου ωστε να βοουλιαξει) μετα το βρασιμο μαλωκωσε την ξανα ξεγλουδισα γιατι ειχαν μεινει υπολλειματα γλουδας μετα την ξαναβρασα και την εβαλα στο ενυδρειο. Την εχω εκει απο χθες το μεσημερη το νερο δεν εχει αλλαξει χρωμα και τωρα την παρατηρω μηπως αρχισει και χαλαει. Προς το παρον ολα ειναι μια χαρα! Απλα δεν εχει τραβεξει αρκετο νερο οποτε επεπλεε για αυτο εθαψα ενα κομματι της κατω απο τις πετρες.

Υ.Σ αμα την βρασεις θα σου βγαλει ενα χρωμα κοκκινο σκουρο μην αγχωθεις στο ενυδρειο δεν εχει βγαλει καθολου χρωμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν ρωτας εμενα για την πευκοριζα ακου τι εκανα : εκοψα την ριζα, την επλυνα (την αφισα να μουλιασει για να φυγει το χωμα ) την αφησα να στεγνωσει και με ενα μαχαιρι (κ αρκετη υπομονη) την ξεφλουδισα , υστερα την ξαναεπλυνα και μετα την εβρασα(και για απολυμανττικους λογους αλλα και για να επιταχυνθει η απορροφηση νερου ωστε να βοουλιαξει) μετα το βρασιμο μαλωκωσε την ξανα ξεγλουδισα γιατι ειχαν μεινει υπολλειματα γλουδας μετα την ξαναβρασα και την εβαλα στο ενυδρειο. Την εχω εκει απο χθες το μεσημερη το νερο δεν εχει αλλαξει χρωμα και τωρα την παρατηρω μηπως αρχισει και χαλαει. Προς το παρον ολα ειναι μια χαρα! Απλα δεν εχει τραβεξει αρκετο νερο οποτε επεπλεε για αυτο εθαψα ενα κομματι της κατω απο τις πετρες.

Υ.Σ αμα την βρασεις θα σου βγαλει ενα χρωμα κοκκινο σκουρο μην αγχωθεις στο ενυδρειο δεν εχει βγαλει καθολου χρωμα!! :)

Πολύ ενδιαφέρον!

Κράτα μας ενήμερους για το πως τα πάει :)

Άμα θες και μπορείς, κανε μια παρουσίαση στο DIY :o:wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εεπ παιδες μια χαρα παει η ριζα!! πανο οταν γυρισω Βερροια θα βγαλω φοτο!! τωρα ειμαι Γιαννενα για σπουδες!!!

Link to comment
Share on other sites

εεπ παιδες μια χαρα παει η ριζα!! πανο οταν γυρισω Βερροια θα βγαλω φοτο!! τωρα ειμαι Γιαννενα για σπουδες!!!

Θελουμε φοτο θελουμε φοτο :thumbup: ...σκεφτομαι να κανω το ιδιο...και θελω να δω πως θα ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν ρωτας εμενα για την πευκοριζα ακου τι εκανα : εκοψα την ριζα, την επλυνα (την αφισα να μουλιασει για να φυγει το χωμα ) την αφησα να στεγνωσει και με ενα μαχαιρι (κ αρκετη υπομονη) την ξεφλουδισα , υστερα την ξαναεπλυνα και μετα την εβρασα(και για απολυμανττικους λογους αλλα και για να επιταχυνθει η απορροφηση νερου ωστε να βοουλιαξει) μετα το βρασιμο μαλωκωσε την ξανα ξεγλουδισα γιατι ειχαν μεινει υπολλειματα γλουδας μετα την ξαναβρασα και την εβαλα στο ενυδρειο. Την εχω εκει απο χθες το μεσημερη το νερο δεν εχει αλλαξει χρωμα και τωρα την παρατηρω μηπως αρχισει και χαλαει. Προς το παρον ολα ειναι μια χαρα! Απλα δεν εχει τραβεξει αρκετο νερο οποτε επεπλεε για αυτο εθαψα ενα κομματι της κατω απο τις πετρες.

Υ.Σ αμα την βρασεις θα σου βγαλει ενα χρωμα κοκκινο σκουρο μην αγχωθεις στο ενυδρειο δεν εχει βγαλει καθολου χρωμα!! :thumbup:

good good :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...