Jump to content

Ερώτηση για υπόστρωμα


ggolemis

Recommended Posts

Θέλω να βάλω υπόστρωμα σε ενυδρείο που λειτουργεί 1 χρόνο χωρίς υπόστρωμα φυτεμένο με σχετικά εύκολα φυτά, παροχή CO2 από μπουκάλα της Sera. Το πρόβλημα μου είναι τι μπορώ να κάνω με τα ψάρια που ζουν αυτή τη στιγμή στό ενυδρείο, καθώς και το κατά πόσο τέτοιες κινήσεις ταράσσουν τη βιολογία του... Επίσης πρόβλημα υπάρχει και με 6 από τα ψάρια που φιλοξενεί το ενυδρείο τα οποία σκάβουν πολύ, ειδικά τα τα red parrot...(2 red parrot,2 geophagus brasiliencis, 2 raphael catfish)...Υπάρχει κάποια λύση για να μην ξεθάβωνται τα φυτα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Eκανα το ιδιο ακριβως πραγμα με σενα πριν καμια 10αρια μερες ...

Τα βηματα ηταν τα εξης .... πηγα και πηρα ενα βαρελακι 50λιτρο το οποιο το γεμισα με νερο του ενυδρειου και εβαλα τα ψαρια μεσα ... στη συνεχεια αδειασα το υπολοιπο νερο και το χαλικι απο το ενυδρειο και του εκανα ενα πλυσιματακι ... επλυνα το χαλικι και ξεκινησα να τοποθετω το υποστρωμα ~2 cm ... απο πανω εριξα το χαλικι ~4cm και αρχιζα να γεμιζω το ενυδρειο ... καπου στη μεση αρχιζα να φυτευω και τοποθετησα και τα ψαρια απο το βαρελακι και εν συνεχεια γεμισα το ενυδρειο μεχρι πανω ( χρησιμοποιησα και τα 50 λιτρα απο το παλιο νερο που ειχα φυλαξει στο βαρελι) .... Κατοπιν εβαλα σε λειτουργεια το φιλτρο ξανα και ολα ηταν τελεια .... Δεν ειχα καμια απωλεια ψαριου και κανενα προβλημα με τη βιολογια ....

Το εγχειριμα μου πηρε περιπου 2 ωρες ( αργα αργα ομως με καλαμπουρι τσιγαρο και τετοια :D ) και το ενυδρειο ηταν 60 λιτρα ... κατα τη διαρκεια το φιλτρο ηταν κλειστο ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dartman

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Αν κατάλαβα καλά στα 60 lt κράτησες τα 50 lt του παλιού νερου σου; Το δικό μου είναι 230 lt...Που θα βρώ 100 lt βαρέλι; Εκτός αν αδειάσω το κρασί απ το βαρέλι :D ...Λες μια αλλαγή 80% νερού να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;να κρατήσω δηλαδή 30-40 λιτρα του παλιού νερού, να πλύνω το χαλίκι να τοποθετήσω το υπόστρωμα 2 εκ και στη συνέχεια ξανα το χαλίκι και 200 λίτρα φρέσκό νεράκι με αντιχλώριο και αργότερα βακτήρια; Δεν είναι λίγο βάναυσο; Αναφορικά με τους scavengers έχεις καμία καλή ιδέα για το φύτεμα, το υπόστρωμα θα βγει στην επιφάνεια; :thumbup:

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dartman

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Αν κατάλαβα καλά στα 60 lt κράτησες τα 50 lt του παλιού νερου σου; Το δικό μου είναι 230 lt...Που θα βρώ 100 lt βαρέλι; Εκτός αν αδειάσω το κρασί απ το βαρέλι :D ...Λες μια αλλαγή 80% νερού να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;να κρατήσω δηλαδή 30-40 λιτρα του παλιού νερού, να πλύνω το χαλίκι να τοποθετήσω το υπόστρωμα 2 εκ και στη συνέχεια ξανα το χαλίκι και 200 λίτρα φρέσκό νεράκι με αντιχλώριο και αργότερα βακτήρια; Δεν είναι λίγο βάναυσο; Αναφορικά με τους scavengers έχεις καμία καλή ιδέα για το φύτεμα, το υπόστρωμα θα βγει στην επιφάνεια; :thumbup:

Γιώργος

Ναι εγω ετυχε το ενυδρειακη να ειναι 60 λιτρα και δεν ειχα θεμα γενικα με το νερο ....

Το καλητερο ειναι να αποθηκευσεις οσο πιο πολυ νερο μπορεις ... τουλαχιστον 40% κατα τη γνωμη μου ...

Μου κανει εντυπωση που εχεις parrotfish μεσα και εχει μεινει φυτο ... συνηθως δεν αφηνουν τιποτα ορθιο ...

Εαν βαλεις πανω απο το υποστρωμα 4 με 5 εκατοστα χαλικι δε νομιζω να βγει στην επιφανεια ... αν και τα ψαρια που εχεις δε κανουν και πολυ για ενα φυτεμενο ενυδρειο ή μαλλον τα φυτα σου δε θα μπορουν με τα ψαρια που εχεις μεσα ... Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνα δυό επιπλέοντα αυτή τη στιγμή...Η υγεία των φυτών μου τουλάχιστον προς το παρόν εξαρτάται από το πού θέλουν να φωλιάσουν τα parrots. Αυτή τη στιγμή έχουν σκαμένο το πίσω δεξιά μέρος, μέχρι τη γυάλα φτάνει το σκάψιμο,και η Hydrophila αιωρείται...το ξύλο καθώς και η πέτρα που το στηρίζεί εκει πίσω έχει περι τα πεντακόσια αυγά...Μήπως τελικά δεν είναι καλή ιδέα το υπόστρωμα με αυτή τη σύνθεση;Τα μόνα φυτά με τα οποία μένουν στη θέση τους είναι οι ανούμπιες και τα Microsorium Pteropus. Cryptocoryne, Hydrophíla, Rotala rotundifolia, μονίμως επιπλέουν... :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στη θεση σου επειδη με τα ψαρια που εχεις μεσα δε μπορεις να κανεις κανενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων δε θα εμπενα στη διαδικασια να βαλω υποστρωμα ... Η γκαμα των φυτων που μπορεις να βαλεις ειναι πολυ περιορισμενη και με μονο καλη λιπανση τα φυτα σου θα ειναι μια χαρα ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στη θεση σου επειδη με τα ψαρια που εχεις μεσα δε μπορεις να κανεις κανενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων δε θα εμπενα στη διαδικασια να βαλω υποστρωμα ... Η γκαμα των φυτων που μπορεις να βαλεις ειναι πολυ περιορισμενη και με μονο καλη λιπανση τα φυτα σου θα ειναι μια χαρα ...

Εχεις δίκιο μάλλον αυτό θα κάνω...ότι δένεται σε ξύλα πέτρες κτλ...Φίλοι aquaristes προτάσεις για τέτοια φυτά, για περισσότερη ποικιλία; (εκτός από ανουμπιες και microsorium;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...