Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ TANK


Recommended Posts

1) Καλημέρα,,, έχω μια απορία, έχω στο tank 520lt που ετοιμάζω τώρα δεν έχω την οικονομική άνεση να βάλω Co2, μπορώ να βάλω έτοιμα DIY Co2 για να καλύψω αυτά τα λύτρα;

2) Άκουσα και διάβασα ότι τα ξύλα και η ρίζες ανεβάζουν το PH,δεν υπάρχει τρόπος να μπορέσω να βάλω μέσα και να μην μου κατεβάσει το PH; και εννοείτε πώς δεν θέλω να σκουρύνει και το νερό μου ούτε για αστιο,,,

Κύριοι περιμένω τα Φ Ω Τ Α ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

1.Η καλύτερη λύση για τα λίτρα σου είναι η φιάλη CO2 με κόστος μαζί με τα μανόμετρα γύρω στα 100Ε.Αμφιβάλω αν θα σε καλύψη το diy CO2.

2. Τα ξύλα δεν θα επηρεάσουν καθόλου το ph.Λέγετε ότι πιθανό να χαμηλώσουν λίγο το gh λόγω των τανινών που περιέχουν, πάντως στα ενυδρεία μου δεν έχω δει κάτι τέτοιο(εχω αρκετα ξύλα).Για να μην βγάλουν χρωμα στο ενυδρείο θα πρέπει να τα βάλεις για αρκετές μέρες σε νερό που θα το αλλάζεις τακτικά(οταν χρωματίζετε).Τα δικά μου τα βάζω σε καυτό νερό απ τον ηλιακό και συνηθως παίρνει 7-10 μέρες για να σταματήσουν να βγάζουν χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ph θέλεις να κατέβει ή να ανέβει; Πόσο είναι τώρα; τι ψάρια έχεις μέσα στο tank ή τι θα βάλεις αν δεν έχεις ήδη;

Link to comment
Share on other sites

AGELINA καλημέρα στο tank δεν έχω ψάρια αυτή την στιγμή, είμαι ακόμα στο setup και την διακόσμηση, το ph μου θέλω να είναι 7.5 με 7.8 δηλαδή όχι και τόσο χαμηλό.

Leonm που πουλανε co2 με τόσο λίγα χρήματα μήπως μιλάς για το co2 με την μπουκάλα που δεν αναγομώνετε;

Link to comment
Share on other sites

Για τη φιάλη (που αναγωμονετε)θα σου στείλω πμ διευθυνση, τηλέφωνα.Για μανόμετρα και τα υπόλοιπα δες απο aquaristicnet, δεν ξέρω αν από εδώ μπορεις να βρεις αντίστοιχες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

, το ph μου θέλω να είναι 7.5 με 7.8 δηλαδή όχι και τόσο χαμηλό.

Πόσο ph έχει το νερό βρύσης;Γιατί συνήθως σ αυτές τις τιμές περίπου είναι οπότε το CO2 ισως να μην το χρειάζεσε.Εκτός αν το θες για φυτά οπότε θα πρέπει να δεις τον πινακα kh, ph για να βρεις την επιθυμητή τιμή του ph.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι τα ξυλα ανεβασουν το ph ακριβως το αντιθετο κανουν μην φανταστεις τρελα πραγματα αλλα αν πχ το νερο της βρυσης σου ειναι 7 και στο ενυδρειο εχεις αρκετα ξυλα σταδιιακα και με τον καιρο το ph θα κυμαινεται μεταξυ 6,9 με 6,8 αλλα σε καμια περιπτωση τα ξυλα δεν ανεβαζουν το ph.Αλλα ενα ελαφρο κιτρινισμα του νερου δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις αν ακολουθησεις φυσικες μεθοδους (ξυλα ή τυρφη)

Link to comment
Share on other sites

AGELINA καλημέρα στο tank δεν έχω ψάρια αυτή την στιγμή, είμαι ακόμα στο setup και την διακόσμηση, το ph μου θέλω να είναι 7.5 με 7.8 δηλαδή όχι και τόσο χαμηλό.

Leonm που πουλανε co2 με τόσο λίγα χρήματα μήπως μιλάς για το co2 με την μπουκάλα που δεν αναγομώνετε;

Στα 60λίτρα με ένα σύστημα co2 dyi θα είσαι μια χαρά΄...

Link to comment
Share on other sites

Στα 60λίτρα με ένα σύστημα co2 dyi θα είσαι μια χαρά΄...

Στην αρχή του post ο φίλος μιλάει για 520λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του post ο φίλος μιλάει για 520λίτρα.

Ούπσς δεν το είδα :D

Link to comment
Share on other sites

Leonm που πουλανε co2 με τόσο λίγα χρήματα μήπως μιλάς για το co2 με την μπουκάλα που δεν αναγομώνετε;

45-50 ευρο μπουκαλα ανθρακικου 5λιτρα, 45-50 μανομετρα απο ιατρικα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι τα ξυλα ανεβασουν το ph ακριβως το αντιθετο κανουν μην φανταστεις τρελα πραγματα αλλα αν πχ το νερο της βρυσης σου ειναι 7 και στο ενυδρειο εχεις αρκετα ξυλα σταδιιακα και με τον καιρο το ph θα κυμαινεται μεταξυ 6,9 με 6,8 αλλα σε καμια περιπτωση τα ξυλα δεν ανεβαζουν το ph.Αλλα ενα ελαφρο κιτρινισμα του νερου δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις αν ακολουθησεις φυσικες μεθοδους (ξυλα ή τυρφη)

Όλες οι ρίζες είτε είναι mopani είτε diftwood περιέχουν χουμικά οξέα τα οποία είναι και υπεύθυνα για την ελαφρή μείωση του Ph του νερού στο ενυδρείο μας αλλά αυτά από την στιμγή που δεν είναι στην φύση για να λαμβάνουν τα απαραίτητα συστατικά δηλαδή είναι "νεκρά" μετά από αρκετό καιρό χάνουν αυτή την ιδιότητα.

Αν θα πρέπει να κρατήσουμε το Ph μας σταθερό ο δρόμος είναι μονόδρομος σε τόσα πολλά λίτρα.

Μπουκάλα Co2 με διπλό μανόμετρο,μικρομετρική βαλβίδα και διαχυτήρας.Μία ηλεκρομαγνητική και ένας κοντρόλερ για να δίνουμε τα κατώτατα και ανώτερα επίπεδα που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...