Jump to content

Τέλος δίχως Τέλος


TAN

Recommended Posts

Οι περισσότεροι από εμάς που έχουμε κάποια χρόνια στο χόμπι αλλά πολλές φορές και οι νεότεροι έχουμε καταλάβει ότι πάντα θα βρισκόμαστε σε ένα αχαλίνωτο κυνήγι του μονοκερου. Με την λέξη μονοκερος ορίζω την δίψα μας για περισσότερα και μεγαλύτερα ενυδρεία. Κάτι που μπορεί να δικαιολογηθεί στο γλυκό νερό είναι απαγορευτικό στο Θαλασσινό που τα μεγέθη τον ψαριών φτάνουν σε άλλες διαστάσεις.

Έτσι λοιπόν το 400 Λίτρων Fish only ενυδρείο μoυ έφτασε στο τέλος του και την θέση του πείρε ένα θηρυάκι 1200 λίτρων συνολικού όγκου με το sump.

Θα ήθελα μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Νidal που αφιέρωσε σημαντικό μέρος από τον χρόνο πόσο μάλλον αφού βρισκόταν σε μια πολύ κρίσιμη επαγγελματική περίοδος του. (Χωρίς εσένα καλέ μου φίλε πολλά από αυτά που σκεφτόμουν θα έμεναν απλά στα χαρτιά).

Ξεκινάμε λοιπόν από την αρχή με photo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To sump με την σχεδόν τελική μορφή του.

Έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να είναι απολύτως λειτουργικό σε fish only σύστημα πάντα κατά την προσωπική μου άποψη.

Μήπως υπάρχει ένα τερατάκι μέσα για πολλούς υπερβολή σε fish only σύστημα?

Για εμένα πάντως επιτακτική ανάγκη. :D

Link to comment
Share on other sites

Στις πάνω φωτογραφίες είδα έβαλες και τους πρώτους ενοίκους! :thumbup::D

Αναμένουμε το ενυδρείο γεμάτο, το sump πάντως είναι όλα τα λεφτά, εργοστάσιο κανονικό.... :angry2::angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θανάση φαντάζομαι χαρά η κοράκλα εεεε? Θα έχει και πισίνα για μπάνιο!!! Θέλω να δω όταν θα γίνει 10 χρονών που θα χει μεγαλώσει τι ενυδρείο θα της φτιάξεις για να κάνει το scubadiving της.... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το ενυδρειο περιμενουμε φωτογραφιες με τα ψαρια μεσα.Το sump ειναι τελειο καταπληκτικη κατασκευη τελικα και τα σχεδια και η υλιποιηση ηταν τελεια

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Προσκυνω TAN...τον πρώτο μου δασκαλο στο θαλασσινο!

:thumbup: Προσκυνω Nidal...τον δημιουργο και του δικου μου ενυδρειου!

Τρομερη δουλεια....Fish Only With Live Rock 1200 lt !! WOW !! :D

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Προσκυνω TAN...Για το πολυ καλα στημενο και μελετημενο ενυδρειο που εφτιαξε. Και χαιρομαι ιδιαιτερα που εδωσα και εγω καποιες καλες ιδεες και τις αξιοποιησε στο επακρο, και βαλε!

:thumbup: Προσκυνω Nidal...τον δημιουργο και του δικου μου ενυδρειου-και του Θαναση-και του Μανου. Κοινος τον εχουμε παρει εργολαβια!! :angry2:

Βλεπεται, το καλο που ο φιλος μας ο Νινταλ ειναι πως οποια τρελη ιδεα και αν εχεις στο μυαλο, θα μπορεσει να στην κανει πραξη. Αυτο ειναι ανεκτιμητης αξιας, περα οτι ειναι και πολυ σωστος ανθρωπος πανω απο ολα και μετα επαγγελματιας !!

Τρομερη δουλεια....Fish Only With Live Rock 1200 lt !! WOW !! :D

Υποψην, απο κοντα ειναι ποιο "ψαρωτικο"... :angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι απο αυτο εδω το σαιτ τωρα τελευταια εχετε κατι ενυδρεια τερατα σε διαστασεις που βρισκεται τοσον χωρο να τα βαλεται?Ασε που θελουν και την δεη απο πισω.Τι να πω βαλε και εναν βατηρα να ερχομαι το καλοκαιρακι για καμια βουτιτσα και καμια ομπρελα θαλλασης με τα προβλεπομενα (φραπες ,κ.τ.λ.).Χωρις πλακα περιμενω να δω φωτο οταν το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο. Σιγουρα θα ειναι εντυπωσιακο οπως και να εχει. :thumbup: Καλη συνεχεια και σου ευχομαι να το δεις οπως το θελεις και να μας το παρουσιασεις φυσικα. :angry2::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Στις πάνω φωτογραφίες είδα έβαλες και τους πρώτους ενοίκους! :angry2::D

είναι reef safe ? :thumbup:

μπράβο παιδιά .. μερακλίδικη δουλειά :thumbup::angry2: !

οι καφέ μπίλιες στο sump .. είναι για τα νιτρικά?

ποιο skimmer είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Θανάση για την αναβάθμιση του ενυδρείου σου!

Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την εξέλiξή του.

Μήπως θα ήταν καλύτερο για reef?

Link to comment
Share on other sites

Στις πάνω φωτογραφίες είδα έβαλες και τους πρώτους ενοίκους!

Πρόκειται για ένα σπάνιο είδος ψαριού, ειδανικό για στρώσιμο, ο Nidalius Makrimalis.

Πιστεύω να μην το βγάλεις, μετά, το ψαράκι, δείχνει πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Θανάση!!!!!@@@!!!

Κeep posting για να χαζεύουμε και μεις οι γλυκανάλατοι :D

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ Θαναση,

κρατα μας ενημερους για την εξελιξη του.

Ο Nidal βλεπω ανετα χωραει,αστον να κανει και κανα μπανακι. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα και στους δυο σας. :thumbup:

Σκετο τερας το ενυδρειο.

Μαλλον θα αδειασε και η τσεπη :D

Και ξανα μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Θανασακη το ενυδρειο σου δεν παιζεται :angry2::D:thumbup::thumbup::angry2: Ξερεις την αγαπη μου για τα fish only ενυδρεια,ποσο μαλλον για αυτο που οπως δειχνουν τα πραγματα σε λιγο καιρο θα ειναι φανταστικο.Μου αρεσει τρελα ο σχεδιασμος του και ιδιαιτερα η κατασκευη του sump(οσο για τον nidal τον θεωρω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ μαγαζατορα-χομπιστα στην ελλαδα).Αν ημουν στα δικα σου λιτρα ξερεις οτι θα εκανα ενα ενυδρειο αποκλειστικα angels-butterflies αλλα νομιζω οτι η τρελα σου με τα puffer δεν ξεχνιεται ευκολα.

Αληθεια δεν μου ειπες τωρα με το 1200 οταν καθεσαι στον καναπε θα κοιτας αριστερα η δεξια? :angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βρε Θανάση δεν λέω αλλά πάλι σε νάνο!!! :angry2::angry2::angry2::D:thumbup::thumbup::angry2:

Αντε να το δούμε και γεμάτο.Καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

στις τελευταίες φωτογραφίες σαν να βλέπω πολλές φυσαλίδες στη σιλικόνη …

για επανέλαβε να δούμε καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου ρε Θαναση!!!Καλοριζικο και επισημα.Μολις τωρα ειδα την παρουσιαση σου............

Θα ήθελα μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Νidal που αφιέρωσε σημαντικό μέρος από τον χρόνο πόσο μάλλον αφού βρισκόταν σε μια πολύ κρίσιμη επαγγελματική περίοδος του. (Χωρίς εσένα καλέ μου φίλε πολλά από αυτά που σκεφτόμουν θα έμεναν απλά στα χαρτιά).

Για τους φιλους παντα και τα παντα...........(Εκτος απο σεξουαλικες χαρες..... :lol: )

Πρόκειται για ένα σπάνιο είδος ψαριού, ειδανικό για στρώσιμο, ο Nidalius Makrimalis.

Πιστεύω να μην το βγάλεις, μετά, το ψαράκι, δείχνει πολύ όμορφα!

;):blush::);):lmao::hysterical:

στις τελευταίες φωτογραφίες σαν να βλέπω πολλές φυσαλίδες στη σιλικόνη …

για επανέλαβε να δούμε καλύτερα huh.gif

Σαν να εχεις δικιο!!!Για εκεινες κατω αριστερα λες??? :hysterical::hysterical::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια!

Το ενυδρείο φυσάει!

Nidal με την προσαρμογή πως τα πήγες; Έχεις πάρει όλα τα χρώματά σου; Τρως κανονικά; ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε σταδιο αποθεραπειας απο ICK ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

κοίτα να αρχίσεις γρήγορα να τρως γιατί δεν σε βλέπω καλά … ;):blush::)

Δεν βλέπεις, είναι σε πρόγραμμα υποαλατότητας, αλλά για να είναι πιο σίγουρος ο Θανάσης δεν έβγαλε μόνο το αλάτι, αλλά και το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...