Jump to content

Ενυδρειο για γραφείο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα ενυδρείο που θα μπει σε γραφείο.

Λόγω αυτής της "ιδιαιτερότητας", δεν θα έχω πολύ χρόνο να το περιποιούμαι ή να το θαυμάζω, οπότε θα ήθελα να έχει τα απολύτως βασικά ώστε να είναι λειτουργικό αλλα και φυσικά να μην ταλαιπωρούνται τα ψαράκια όταν μπούνε. Από όγκο σκέφτομαι κάτι γύρω στα 200 λίτρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε ακριβώς τί χρειάζεται να περιέχει από εξοπλισμό στη βασική του μορφή, αλλά και ποιά ψάρια είναι αρκετά ανθεκτικά? Λόγω του ότι θα "πατήσει" πάνω σε ερμάριο που θα χρησιμοποιείται για αποθηκευτική χρήση γραφείου, δεν μπορώ να έχω το οτιδήποτε εξωτερικό, παρά μόνο φυσικά ένα UPS για να μην έχω πρόβλημα με το ρεύμα.

Thank you!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε εσενα φιλε μου αρχικα θα σε απογοητευσω λεγοντας σου οτι ενα ενυδρειο οτι ψαρακια και να εχει θελει παντα φροντιδα .... δεν ειμαι ο καταλληλος να σου προτεινω τι να βαλεις γιατι δεν εχω φιλοξενησει πολλα διαφορετικα ειδη .... αυτο που θα σου προτεινω ειναι να επιλεξεις καλο και επαρκη εξοπλισμο για να προσφερεις σταθερες συνθηκες σε οτι ψαρακια θα εισαγεις....τελος αποψη μου ειναι αφου δεν εχεις τον καταλληλο χρονο μην ξεκινησεις με φυτα επελεξε να κανεις ενα ωραιο ενυδρειο με συνδιασμο απο ενυδρειακες ριζες η καποιες καταλληλες πετρες... αυτα απο μετα σε πολυ γενικες γραμμες καλη αρχη (και ενα μυστικο μην πολυ ακους πετσοπαδες παρα μονο ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο τους)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Οπως στα ειπε ο φιλος ειναι τα πραγματα.

Αμα δεν εχεις πολυ χρονο να το περιπιεσαι θα παρεις καλο εξοπλησμο.

Αλλα σιγουρα 1 φορα την βδομαδα στην αρχη θελει αλλαγες νερου.

Και κατι αλλο τωρα.

(Μπορει να μην εχω καταλαβει και σωστα ετσι)

Ειπες οτι θα βαλεις στο γραφειο που δουλευεις το ενυδρειο η πανω σε γραφειο θα μπει το ενυδρειο.

Αν γινετε το 2ο θα σε απογοητευσω.

Προσφατα σκευτομουν και εγω το ιδιο πραγμα.

Πηγα σε πολους επαγγελματιες και μου ειπαν να το ξεχασω οπως και τα παιδια απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε nmavra.Οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός χρειάζεται την απαραίτητη φροντίδα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η συντήρηση ενός ενυδρείου χρειάζεται αρκετή, καθώς προσωπικά δεν το θεωρώ διακοσμητικό στοιχείο, αλλά ζωντανό κομμάτι της φύσης.Όπως εμείς χρειαζόμαστε σε αυτή τη ζωή φροντίδα σε κάθε μορφή έτσι και τα ψάρια την έχουν ανάγκη και μόνο ο ιδιοκτήτης τους μπορεί να τους την προσφέρει.

Ελπίζω να ξεκινήσεις το ενυδρείο σου με ενθουσιασμό και να σε παρακινήσει να ασχολείσαι μαζί του με ενδιαφέρον.

Καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε nmavra.Οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός χρειάζεται την απαραίτητη φροντίδα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η συντήρηση ενός ενυδρείου χρειάζεται αρκετή, καθώς προσωπικά δεν το θεωρώ διακοσμητικό στοιχείο, αλλά ζωντανό κομμάτι της φύσης.Όπως εμείς χρειαζόμαστε σε αυτή τη ζωή φροντίδα σε κάθε μορφή έτσι και τα ψάρια την έχουν ανάγκη και μόνο ο ιδιοκτήτης τους μπορεί να τους την προσφέρει.

Ελπίζω να ξεκινήσεις το ενυδρείο σου με ενθουσιασμό και να σε παρακινήσει να ασχολείσαι μαζί του με ενδιαφέρον.

Καλή αρχή! :)

:wub::)

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά λίτρα με μικρή ιχθυοφόρτιση και αρκετά φυτά, τα οποία όμως να είναι αργής ανάπτυξης και χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό, λιπάσματα κλπ νομίζω είναι η λύση που ψάχνεις. Εκτός από τις αλλαγές νερού, τις οποίες θα μπορούσες να μειώσεις από 30% εβδομαδιαίως (όπως συνηθίζουμε) σε 2 φορές το μήνα (ανα 15ημερο).

Στις παρουσιάσεις ενυδρείων των μελών μας είχα πετύχει ένα ενυδρείο αντίστοιχου μεγέθους, λευκή άμμος κάτω, 2 μεγάλα ξύλα δεξιά και αριστερά με στερεωμένα πάνω τους java fern, λίγο φωτισμό και ένα κοπαδάκι neon tetra. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο ή και παρόμοιο, με τα ίδια ψάρια, ή κάποιο αντίστοιχο είδος tetra.

Είναι προϋπόθεση όμως ένα καλό φίλτρο και ψηφίζω εξωτερικό για ευκολία και αξιοπιστία και για να μην βρέχεις τα πάντα στο γραφείο αν χρειαστεί οτιδήποτε. Το αποσυνδέεις κλειστό, πας σε άλλο χώρο με την άνεσή σου και το φροντίζεις, χωρίς ατσαλιά καθόλου.

Το ups το θεωρώ πολυτέλεια.

Το ερμάριο πρέπει να ρωτήσεις κατά πόσο αντέχει. Μιλάμε για βάρος 200 κιλά τουλάχιστον + την άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Savou αυτό που εννοούσα είναι ότι θα βάλω το ενυδρείο πάνω σε ερμάριο, δηλαδή ντουλάπια στοιβαρά και συγκεκριμένα από Σκουρόπουλο που είναι και αρκετά καλά. Όχι σε γραφείο δηλαδή, σε καμία περίπτωση. Από θέμα βάρους τα ερμάρια αντέχουν, άλλωστε θα είναι 2 και το ενυδρείο θα μπει στη μέση τους, οπότε το βάρος θα μοιράζεται ισόποσα.

Tώρα από θέμα φροντίδας δεν εννοώ ότι δεν θα το φροντίζω, άλλωστε κάθε μέρα εκεί θα είμαι! :) Απλά αν έχετε να μου προτείνετε συγκεκριμένα πράγματα που θα χρειαστούν, πείτε τα άφοβα.

Πέρα από ψαράκια δεν θα έχω κάτι ζωντανό μέσα, δηλαδή φυτά θα βάλω πλαστικά. Πέτρες έχω κάποιες, θα πάρω και άλλες για να κρύβονται και τα ψάρια, καθώς και ένα διακοσμητικό, ίσως κάποιο βουλιαγμένο πλοίο. Ουσιαστικά δηλαδή αναφέρομαι στο τί ακριβώς θα χρειαστώ για να έχουν καλές συνθήκες τα ψαράκια και μόνο. Αν έχετε να με κατευθύνετε σε συγκεκριμένα πράγματα (πχ το τάδε φίλτρο) θα το εκτιμούσα!

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά λίτρα με μικρή ιχθυοφόρτιση και αρκετά φυτά, τα οποία όμως να είναι αργής ανάπτυξης και χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό, λιπάσματα κλπ νομίζω είναι η λύση που ψάχνεις. Εκτός από τις αλλαγές νερού, τις οποίες θα μπορούσες να μειώσεις από 30% εβδομαδιαίως (όπως συνηθίζουμε) σε 2 φορές το μήνα (ανα 15ημερο).

Παραδόξως πίστευα ότι η έλλειψη φυτών θα με διευκόλυνε λόγω λιγότερης άλγης.. Ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτώ αν είναι να με διευκολύνει στις αλλαγές του νερού. Συγκεκριμένα ποιά φυτά μου συνιστάς να κοιτάξω?

Στις παρουσιάσεις ενυδρείων των μελών μας είχα πετύχει ένα ενυδρείο αντίστοιχου μεγέθους, λευκή άμμος κάτω, 2 μεγάλα ξύλα δεξιά και αριστερά με στερεωμένα πάνω τους java fern, λίγο φωτισμό και ένα κοπαδάκι neon tetra. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο ή και παρόμοιο, με τα ίδια ψάρια, ή κάποιο αντίστοιχο είδος tetra.

Οκ θα ψάξω να το βρω να πάρω ιδέα, τα neon tetra και tetra γενικότερα μ'αρέσουν σαν μικρά, αλλά δεν θα ήθελα να περιοριστώ μόνο σε αυτά, αλλά κ εγώ με αυτά έλεγα να ξεκινήσω για αρχή!

Είναι προϋπόθεση όμως ένα καλό φίλτρο και ψηφίζω εξωτερικό για ευκολία και αξιοπιστία και για να μην βρέχεις τα πάντα στο γραφείο αν χρειαστεί οτιδήποτε. Το αποσυνδέεις κλειστό, πας σε άλλο χώρο με την άνεσή σου και το φροντίζεις, χωρίς ατσαλιά καθόλου.

Το ups το θεωρώ πολυτέλεια.

Το ερμάριο πρέπει να ρωτήσεις κατά πόσο αντέχει. Μιλάμε για βάρος 200 κιλά τουλάχιστον + την άμμο...

Το εξωτερικο φιλτρο δυστυχως δεν υπαρχει χώρος για να μπει, αυτό ειναι το μόνο πρόβλημα.. Τώρα για το UPS, αν λες οτι ειναι πολυτέλεια τότε καλυτερα να τα δωσω αλλου τα λεφτα. Το ερμάριο δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα.. δηλαδή της Juwel που έχω λύσει και δέσει ένα για 400άρι ενυδρείο μου φάνηκε πολύ "ΙΚΕΑ" κατασκευή... τα ερμάρια που έχω (θα ανεβάσω φωτογραφία να μου πείτε και εσείς με το μάτι πώς σας φαίνεται) μου φαίνονται πολύ πιο "μασιφ" πράγμα... :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τα εύκολα, μη απαιτητικά φυτά δεν θέλουν λιπάσματα. Άντε λίγο στην αρχή. Ούτε πολύ φωτισμό θέλουν, οπότε δεν θα πνιγείς στην άλγη. Καφέ βέβαια μπορεί να εμφανιστεί γιατί κάνει τον κύκλο της στα περισσότερα νέα ενυδρεία.

2. Τα φυτά θα αναλάβουν να φιλτράρουν και να καθαρίζουν το νερό σου, γι' αυτό θα μπορείς να αραιώσεις τις αλλαγές. Αν το καλοσκεφτείς βοηθάνε μάλλον, παρά δημιουργούν πρόβλημα :)

3. Προτείνω java fern, anubias και κερατόφυλλο γιατί είναι φυτά αργής ανάπτυξης, δεν χρειάζονται φύτεμα = δεν χρειάζονται ταμπλέτες, ειδικά το κερατόφυλλο απορροφά τα νιτρικά άλατα πάρα πολύ = λιγότερες αλλαγές νερού και γιατί εκτός του κερατόφυλλου, δεν αναπτύσσονται τρελά ώστε να θέλουν συνέχεια κλάδεμα = έξτρα φροντίδα.

4. Η επιλογή των ψαριών είναι το πιο σημαντικό βήμα. Μέτρα και το νερό της βρύσης σου και θα βρούμε κάποιο ψάρι κοντά σε αυτές τις συνθήκες για να μην χρειάζεται επιπλέον επεξεργασία το νερό πριν το ρίξεις στο ενυδρείο. Ένας σωστός πληθυσμός, συμβατός είναι το κλειδί για να μην έχεις αγχωμένα ψάρια --> κυνηγητά --> στρες --> ασθένειες --> θανάτους --> εξάρσεις αμμωνίας --> επιπλέον φροντίδα. Δες κάνα video στο youtube με μεγάλα ενυδρεία και πόσο όμορφα κοπαδιάζουν μικρά tetra και ίσως αλλάξεις γνώμη. Τι να σου κάνουν μεγάλα ψάρια αργοκίνητα, όταν μπορείς να παρακολουθήσεις ένα ολόκληρο κοπάδι και τις συμπεριφορές του; Ψάξε και θα δεις. (αν θες ζήτα να βρω εγώ κάποιο link)

5. Το εξωτερικό είναι ό,τι καλύτερο (από δική μου εμπειρία). Το ενυδρείο σου έχει κάποιο δικό του εσωτερικό; Τι ενυδρείο είναι;

6. Μπορεί να είναι απλή η κατασκευή τους, το μυστικό τους όμως είναι στις κόντρες που έχουν :wub: Βάλε φωτό και βλέπουμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος, μου τα έγραψες ακριβώς όπως τα ήθελα, ευχαριστώ πολύ!!

Αύριο θα έχω φωτογραφίες από τα ερμάρια οπότε τις ποστάρω και το βλέπουμε μαζί.

Το ενυδρείο θα είναι κατα πάσα πιθανότητα ένα anubias διαστασεις 80*65*55, δεν έχει κάποιο εσωτερικό.

1. Τα εύκολα, μη απαιτητικά φυτά δεν θέλουν λιπάσματα. Άντε λίγο στην αρχή. Ούτε πολύ φωτισμό θέλουν, οπότε δεν θα πνιγείς στην άλγη. Καφέ βέβαια μπορεί να εμφανιστεί γιατί κάνει τον κύκλο της στα περισσότερα νέα ενυδρεία.

2. Τα φυτά θα αναλάβουν να φιλτράρουν και να καθαρίζουν το νερό σου, γι' αυτό θα μπορείς να αραιώσεις τις αλλαγές. Αν το καλοσκεφτείς βοηθάνε μάλλον, παρά δημιουργούν πρόβλημα :P

3. Προτείνω java fern, anubias και κερατόφυλλο γιατί είναι φυτά αργής ανάπτυξης, δεν χρειάζονται φύτεμα = δεν χρειάζονται ταμπλέτες, ειδικά το κερατόφυλλο απορροφά τα νιτρικά άλατα πάρα πολύ = λιγότερες αλλαγές νερού και γιατί εκτός του κερατόφυλλου, δεν αναπτύσσονται τρελά ώστε να θέλουν συνέχεια κλάδεμα = έξτρα φροντίδα.

4. Η επιλογή των ψαριών είναι το πιο σημαντικό βήμα. Μέτρα και το νερό της βρύσης σου και θα βρούμε κάποιο ψάρι κοντά σε αυτές τις συνθήκες για να μην χρειάζεται επιπλέον επεξεργασία το νερό πριν το ρίξεις στο ενυδρείο. Ένας σωστός πληθυσμός, συμβατός είναι το κλειδί για να μην έχεις αγχωμένα ψάρια --> κυνηγητά --> στρες --> ασθένειες --> θανάτους --> εξάρσεις αμμωνίας --> επιπλέον φροντίδα. Δες κάνα video στο youtube με μεγάλα ενυδρεία και πόσο όμορφα κοπαδιάζουν μικρά tetra και ίσως αλλάξεις γνώμη. Τι να σου κάνουν μεγάλα ψάρια αργοκίνητα, όταν μπορείς να παρακολουθήσεις ένα ολόκληρο κοπάδι και τις συμπεριφορές του; Ψάξε και θα δεις. (αν θες ζήτα να βρω εγώ κάποιο link)

5. Το εξωτερικό είναι ό,τι καλύτερο (από δική μου εμπειρία). Το ενυδρείο σου έχει κάποιο δικό του εσωτερικό; Τι ενυδρείο είναι;

6. Μπορεί να είναι απλή η κατασκευή τους, το μυστικό τους όμως είναι στις κόντρες που έχουν :rasp: Βάλε φωτό και βλέπουμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μιλάμε για πολλά λίτρα 80*65*55=286 λίτρα.

Θα ήθελα να μας πουν και πιο έμπειροι την γνώμη τους για τι φίλτρα πρέπει να έχεις σε ένα τέτοιο ενυδρείο :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας και πάλι,

Τελικά αποφάσισα να το κάνω αφρικάνικο, οπότε και το θέμα το συνεχίζω εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry540896

Τελικά το ενυδρείο είναι άλλο από αυτό που αρχικά έλεγα, και έχω και το έπιπλό του. Οπότε από αυτό είμαστε κομπλέ. Εξωτερικό φίλτρο ψάχνω τώρα για να ξεκινήσω και φύγαμε! :)

Αν θέλετε μπορεί να κλειδωθεί αυτό για να είμαστε πιο οργανωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...