Jump to content

Αλλαγή Λάμπας


george hmmy

Αλλαγή Λάμπας  

202 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ένα πολύ σημαντικό θέμα στο ενυδρείο είναι ο φωτισμός, ανεξάρτητα από το είδος του. Παρατηρώ από διάφορες ερωτήσεις ή συζητήσεις με φίλους ότι δε δίνουν τη σημασία που αρμόζει στο θέμα. :closedeyes: Το αντικειμενικά σωστό κριτήριο είναι η συμπλήρωση των ωρών της λάμπας, ο κατασκευαστής έχει προβλέψει ότι στο διάστημα που δίνουν οι προδιαγραφές της η απόδοσή της έχει πέσει στο 66.67% της αρχικής. Προσωπικά συνήθιζα να αλλάζω μια φορά το χρόνο ώσπου ξεκίνησα το reef. Τότε, λόγο του υψηλού κόστους αλλά και του ότι επιθυμούσα να ξεφύγω από το "περίπου" που ακολουθούσα, ασχολήθηκα λίγο περισσότερο. Από εταιρεία σε εταιρεία και από τύπο σε τύπο λάμπας διαφέρουν σημαντικά. Βρήκα ΜΗ για 1000 ώρες αλλά και ΜΗ, με μικρό επιπλέον κόστος, για 4000 ώρες! Προκειμένου να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα (άλλωστε μην ξεχνάμε ότι πέφτει η απόδοση και όχι η κατανάλωση ;)) ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή. Παρακαλώ τη γνώμη σας και τα σχόλιά σας....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που άνοιξες Γιώρο νομίζω πως μας απασχολεί όλους!

Τα δε συμπεράσματα θα είναι πολύ διαφωτιστικά για αυτό το ζωτικό κομμάτι του εξοπλισμού!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις αλλαζω βαση τις ωρες λειτουργειας και κατα συνεπεια με τη παροδο του χρονου ...

Τι να ψηφισω ?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με την πάροδο του χρόνου τις αλλάζουμε (αν το πάρεις κυριολεκτικά)...

Αν μετράς ώρες για να την αλλάξεις βάζεις το πρώτο, αν μετράς μήνες για την αλλαγή το δεύτερο, αν όποτε δεν σου αρέσει το χρώμα της (με το μάτι) την τρίτη εεεε και το τέταρτο είναι πασιφανές :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον επειδη εγω το πηρα κυριολεκτικα ψηφισα το 2ο ... :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι το δευτερο,το οποιο και ψηφισα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να πω την αληθεια μου τις αλλαζω οταν κρινω με το ματι οτι δεν

εχουν καλο χρωμα :thumbup:

Συγχαρητηρια Γιωργο για το θεμα που ανοιξες. :D

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο σωστο παντως ειναι το δευτερο.

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα έχω διαβάσει οτι η ζωή μιας λάμπας εξαρτάται τόσο από τις φορές που ανάβει/σβήνει όσο και από τις ώρες λειτουργίας. Επίσης εξαρτάται από την ποιότητα των controller . Επομένως δεν είναι σωστό να βγάλουμε ένα μέσο όρο χωρίς να λάβουμε υπόψη αυτές τις παραμέτρους.

Με αυτή την παρατήρηση θέλω να πως οτι για να μπορούμε να στηριζόμαστε στις τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές για τις ώρες λειτουργίας και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, πρέπει να έχουμε φροντίσει ώστε οι controllers να είναι όσο το δυνατό καλύτεροι ποιοτικά (το ιδανικό να είναι ηλεκτρονικοί) αλλά και να μειώσουμε τις εκκινήσεις/σβήσιμο των λαμπών στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν το πάμε τύποις θα πρέπει να έχουμε και φασματογράφο και φωτόμετρο για να έχουμε ακριβές τιμές και να πράτουμε αναλόγως αλλά από την πείρα που έχω διαπίστωσα ότι σε μία λάμπα Τ8 η οποία καίει 12 ώρες την ημέρα μετά την πάροδο των 7 μηνών χρίζει αντικατάσταση. Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Συγχαρητήρια για το θέμα. Εγώ ψηφίζω το 2!

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα πρεπει να εχεις κανει 20 ποστ και πανω για να μπορεις να ψηφισεις ..

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι τα συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους σας γιατί μετέχετε σε αυτό το θέμα και σε κανέναν προσωπικά. :blush:

Από κει και πέρα βλέπω ότι οι περισσότεροι φίλοι θεωρείται ως ορθή απάντηση την πάροδο του χρόνου, το δεύτερο δηλαδή. Αν θέλουμε να είμαστε πραγματικά τυπικοί, αμελώντας το άναψε-σβήσε το οποίο καταστρέφει τα ηλεκτρόδια της λάμπας αλλά δεν μπορούμε να το συνυπολογίσουμε, το σωστό είναι να αλλάξουμε τη λάμπα όταν συμπληρώσει τις ώρες λειτουργίας της. Θα πω ένα προσωπικό παράδειγμα. Στο reef είχα 2 μπλε ακτινικές, 2 άσπρες λάμπες και τη ΜΗ. Οι ακτινικές άναβαν 2 ώρες νωρίτερα από τις άσπρες(και 2 ώρες μετά η ΜΗ) και έσβηναν 2 ώρες αφού είχαν σβήσει όλες οι άλλες. Δηλαδή στη μέρα άναβαν 4 ώρες παραπάνω, στο μήνα 120 και στο εξάμηνο 720 ώρες όταν ο μέσος χρόνος λειτουργίας τους, με βάση την απόδοση και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, ήταν 1000 ώρες. Σε αυτήν την περίπτωση τι γινόταν άρα? Ή θα άλλαζα πολύ νωρίτερα τις λευκές ή θα άλλαζα καθηστεριμένα τις ακτινικές. Για αυτό το λόγο επιμένω ότι το σωστό είναι να αλλάζουμε τις λάμπες σύμφωνα με τις ώρες λειτουργίας τους, ώστε να έχουμε τη μέγιστη απόδοση και την καλύτερη δυνατή οικονομία.

Όσοι φίλοι έχετε αντίθετη άποψη με χαρά να το συζητήσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι συνδυασμός και των 3 παραμέτρων:

Ώρες λειτουργίας και χρονική περίοδος και το πώς φαίνεται στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Mε το μάτι δυστυχώς δεν μπορείς να δεις (όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας) αν έχει αλλοιωθεί το φάσμα μιας λάμπας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω αλλά την άλλαξα μια φορά χωρίς να υπάρχει λόγος ξέρει κανείς τι λάμπα μπορώ να βάλω μέσα για να είναι ποιο καλά τα ψαριά μου και τα φυτά μου

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ο χρόνος ζωής μιας λάμπας εξαρτάτε και απο αλους παράγοντες πλην του χρόνου λειτουργίας και των εκινήσεων

1) θερμοκρασία περιβάλοντος

2) υγρασία

3) Ωρες συνεχόμενης λειτουργίας ( αλλο να την αναβεις 10 ωρες και αλλο 7)

4) μηχανική καταπόνιση και κραδασμοί

5) αυξομειωσεις τάσης που οφείλονται στην ΔΕΗ ("βρόμικο" ρεύμα)

6) Ατμοσφαιρική πίεση (Υψόμετρο)

7) θερμοκρασίες που έχει αναπτύξει η λάμπα στη "ζωή" της

ειναι δευτερογεννεις παράγοντες βέβαια αλα μας δείχνουν ότι οι ώρες λειτουργίας δεν είναι κάτι το απόλυτο.

Πάντως στη βιομηχανία αλάζουν μια λάμπα πολύ πρίν την "λήξη" που προτίνει ο κατασκευαστής, για να αποφυγουν πρόορη αλαγή της εντασής της

Η σωστή απάντιση είναι να μετράς την ένταση και την θερμοκρασία χρώματος της λάμπας. Εντάξη το ξέρω ότι δεν γίνεται :):blink:.

Η οπτική με το μάτι διαγνωση ειναι πολυ υποκειμενικη, αν εχει ηλιο εξω η αν το πρόγραμμα της τηλεόρασης που παρακολουθεις εχει πολύ η λιγο φως θα έχεις άλλη εντύπωση κοιτόντας το ενυδρείο.

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Συνδοιασμος ωρων λειτουργιας και χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν πας με βαση τις ωρες λειτουργιας ειναι ο πιο σωστος τροπος.Αυτο το λεω γιατι πιστευω οτι ο κατασκευαστης εχει δωσει εναν αριθμο ωρων με βαση δοκιμες που εχει κανει σε διαφορες συνθηκες ακραιες και μη.Ετσι, βγαζει εναν μεσο ορο και τον προτεινει.Οποτε και ο καταναλωτης αν ακολουθησει τις οδηγιες του κατασκευαστη θα ειναι εντος των προσδοκιων του! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν πας με βαση τις ωρες λειτουργιας ειναι ο πιο σωστος τροπος.Αυτο το λεω γιατι πιστευω οτι ο κατασκευαστης εχει δωσει εναν αριθμο ωρων με βαση δοκιμες που εχει κανει σε διαφορες συνθηκες ακραιες και μη.Ετσι, βγαζει εναν μεσο ορο και τον προτεινει.Οποτε και ο καταναλωτης αν ακολουθησει τις οδηγιες του κατασκευαστη θα ειναι εντος των προσδοκιων του! :)

:blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πάλι διάβασα κάπου πως το σωστό είναι μια φορά τον χρόνο και αυτό είχα σκοπό να κάνω...Είδες filoxenos διαβάζω...Να μην λες μετά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω το πρώτο.

Πολύ καλό το θέμα σου Γιώργο.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το τέταρτο, αν και νομίζω το σωστότερο είναι το δεύτερο.

Αν τειράς συγκεκριμμένες ώρες της ημέρας αναμμένα τα φώτα, τότε οι ώρες λειτουργίας αντιστιχούν σε κάποιο χρονικό πλαίσιο, που πρέπει να σημειώνεις μετά την κάθε αλλαγή λάμπας για να μην πέφτεις έξω.

Ψήφισα το τέταρτο γιατί ακόμα δεν τείθεται λόγος για αλλαγή!! :bowdown: Καινούργιος βλέπετε! Όταν όμως πλησιάσει ο καιρός νομίζω θα τρέξω πριν την ώρα του. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια εγω εχω ποιο πολυ αποροια ..σκοπευω να αγορασω μαι κοκκινη-ασπρη λαμπα για το 65 λιτρο ενυδρειο περισσοτερες λεπτομερειες δεν ξερω αλλα την ειδα που την ειχε το πετ σοπ και ρωτησα εκει και μου ειπαν οτι βοηθα καλυτερα στην αναπτυξη των φυτων να την αγορασω η οχι? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...