Jump to content

μα ειναι δυνατών?


Recommended Posts

Λιπον φιλοι μου ξεκιναω με μια μεγααλη απορια.

Γίνετε να μη κανεις στρωσιμο στο ενυδρειο και να βαζεις με καθε αλλαγη διαφορα χημικα για να ισσοροπησει η βιολογια?

Ειναι σωστό να γίνετε σαπουνισμα του φιλτρου καθε εβδομαδα? :P

Προσωπικα μου φάνηκε παραλογο.

Το ξερω πως υπαρχουν πολοι τροποι συντήρησης αλλα αυτον πρώτη φωρα τον ακουω!

Εσας πως σας φαινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λιπον φιλοι μου ξεκιναω με μια μεγααλη απορια.

Γίνετε να μη κανεις στρωσιμο στο ενυδρειο και να βαζεις με καθε αλλαγη διαφορα χημικα για να ισσοροπησει η βιολογια?

Ειναι σωστό να γίνετε σαπουνισμα του φιλτρου καθε εβδομαδα? :P

Προσωπικα μου φάνηκε παραλογο.

Το ξερω πως υπαρχουν πολοι τροποι συντήρησης αλλα αυτον πρώτη φωρα τον ακουω!

Εσας πως σας φαινεται αυτο?

Το πρώτο το έχω ξαναακούσει αλλά πιστευω γίνεται από αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου και που δεν ψάχνονται. Πάιρνουν ένα ενυδρειο απ'το pet shop μαζί με τα ψαράκια την ίδια μέρα και με το που πάνε σπίτι το γεμίζουν και τα ρίχνουν μέσα. Το έχω δει μπροστά μου να συμβαίνει από τύπο που αγόρασε από Pet City και πηρε μαζί του και 3 σακούλες ψάρια, μαζί με όλα τα υπόλοιπα.. Οταν θα του ψοφάνε απλά θα πηγαίνει να παίρνει καινούρια.. δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι..

Για το σαπούνισμα του φίλτρου δεν καταλαβαίνω τη λογική, ειδικά κάθε εβδομάδα.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνετε αυτό, πρώτη φορά το ακούω.

Αυτό που μπορεί κάποιος να κάνει για γρήγορο στρώσιμο είναι να ρίξει ζωντανά βακτήρια της Sera με τα οποία μπορείς να βάλεις λίγα ψαράκια για αρχή μετά από 24 ώρες.

Οταν λες σαπούνισμα του φίλτρου τι εννοείς? Πλύσημο με απορρυπαντικά? Αυτό σίγουρα δεν γίνετε, όχι μόνο κάθε εβδομάδα αλλά ποτέ.

Λίγο ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου γίνετε μόνο αλλά κι αυτό όχι κάθε εβδομάδα, εκτός κι αν κρίνεται απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που αναφερεις συμβαινει παρα πολλες φορες απο αρχαριους που βαζουν αμεσως ψαρια μετο που θα παρουν το ενυδρειο.πανω στον ενθουσιασμο τους χωρις να ξερουν τιποτα απο στρωσιμο βαζουν τα ψαρια για να καθωνται να τα βλεπουν.το σαπουνισμα με σαπυνι στο φιλτρο δεν το εχω δει πουθενα να το κανει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το έχω ξαναακούσει αλλά πιστευω γίνεται από αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου και που δεν ψάχνονται. Πάιρνουν ένα ενυδρειο απ'το pet shop μαζί με τα ψαράκια την ίδια μέρα και με το που πάνε σπίτι το γεμίζουν και τα ρίχνουν μέσα. Το έχω δει μπροστά μου να συμβαίνει από τύπο που αγόρασε από Pet City και πηρε μαζί του και 3 σακούλες ψάρια, μαζί με όλα τα υπόλοιπα.. Οταν θα του ψοφάνε απλά θα πηγαίνει να παίρνει καινούρια.. δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι..

Για το σαπούνισμα του φίλτρου δεν καταλαβαίνω τη λογική, ειδικά κάθε εβδομάδα.... :P

Μηπως ειμασταν στο ιδιο μαγαζι την ιδια στιγμη??Γιατι και εγω το ειδα αυτο μπροστα μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...