Jump to content

Test της Aquarium Pharmaceuticals


Recommended Posts

:D:thumbup: Καλησπερα σε ολους!!!!!! Ειμαι νεος στο χομπυ κ χρησιμοποιω τα τεστ αυτης της εταιριας. Θελω οποιος μπορει να μου πει την γνωμη του για αυτα ή αν εχετε να προτινετε κατι αλλο. Ολα δεκτα!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

απλα φιλε μου,χρησιμοποιεις τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα, έχω ακούσει καλά λόγια!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Klaz ειναι τα καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρησιμοποιώ αυτά τα τεστ.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και τα θεωρώ από τα πιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Klaz ειναι τα καλυτερα :D

Μια απο τα ιδια και απο εμενα.

The best

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα έχω χρόνια μα τείνω να μην τα εμπιστεύομαι...

ο λόγος;

Οι ενδείξεις είναι εξωπραγματικές. Τώρα μετράω GH & KH και οι τιμές είναι >10. Μα θα είχε μείνει ψάρι ζωντανό; Τα strips δείχνουν GH 3. Είναι δυνατόν τόση απόκλιση;

Ερώτηση:

Στα συγκεκριμένα τεστ πρέπει το χρώμα να αλλάξει εντελώς ή αρκει να μην είναι μπλέ ή να μην είναι πορτοκαλί (αντίστοιχα). Πότε ακριβώς σταματάμε να βάζουμε σταγόνες;

Edit: Μόλις τελείωσα το test και έχω GH >20 (σταμάτησα στο είκοσι για να μην καώ και κάνω μάνα :) ) ενώ το ΚΗ είναι 11. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να είναι έτσι;

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

εχω την καλυτερη γνωμη για αυτα τα τεστ οπως και εσυ παλιοτερα μπας και εχει ληξει ή κοντευει να ληξει????

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις είναι εξωπραγματικές. Τώρα μετράω GH & KH και οι τιμές είναι >10. Μα θα είχε μείνει ψάρι ζωντανό; Τα strips δείχνουν GH 3. Είναι δυνατόν τόση απόκλιση;

...Edit: Μόλις τελείωσα το test και έχω GH >20 (σταμάτησα στο είκοσι για να μην καώ και κάνω μάνα :) ) ενώ το ΚΗ είναι 11. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να είναι έτσι;

Βεβαίως και είναι δυνατόν να είναι έτσι.

Στους περισσότερους είναι έτσι...

Τα χαρτάκια να μην εμπιστεύεσαι, όχι τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

εχω την καλυτερη γνωμη για αυτα τα τεστ οπως και εσυ παλιοτερα μπας και εχει ληξει ή κοντευει να ληξει????

Ψάχνω να βρω ημερομηνια αλλά δεν έχει πουθενά. Πάντως τέτοια αποτελέσματα έχω από την μέρα που τα πήρα και έχω φλομώσει τα ψάρια μου στο χημικό. Τα ίδια έχω και στο νερό της βρύσης. Θα δοκιμάσω και σε απιονισμένο.. αν βγάλει τίποτα τρελά θα τα πιώ!!! :)

Στο παρακάτω καμια βοήθεια μήπως;

Ερώτηση:

Στα συγκεκριμένα τεστ πρέπει το χρώμα να αλλάξει εντελώς ή αρκει να μην είναι μπλέ ή να μην είναι πορτοκαλί (αντίστοιχα). Πότε ακριβώς σταματάμε να βάζουμε σταγόνες;

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα για το GH απλως αλλαζει λιγο το χρωμα.Στην αρχη που το χρησιμοποιησα και εγω μπερδευτηκα αλλα το πορτοκαλι χρωμα απλως παιρνει μια πρασινη αποχρωση.Και για το ΚΗ το ιδιο αλλα ειναι πιο ευδιακριτη η αλλαγη απο οτι το GH.

Οσο για τις τιμες στο ενα ενυδρειο εχω μονιμα GH 14 και ΚΗ 10.

Αλλωστε το νερο της βρυσης εχει GH 14 και ΚΗ 12 στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα για το GH απλως αλλαζει λιγο το χρωμα.Στην αρχη που το χρησιμοποιησα και εγω μπερδευτηκα αλλα το πορτοκαλι χρωμα απλως παιρνει μια πρασινη αποχρωση.Και για το ΚΗ το ιδιο αλλα ειναι πιο ευδιακριτη η αλλαγη απο οτι το GH.

Οσο για τις τιμες στο ενα ενυδρειο εχω μονιμα GH 14 και ΚΗ 10.

Αλλωστε το νερο της βρυσης εχει GH 14 και ΚΗ 12 στην περιοχη μου.

:)

Γινεται κάτι σαν λαδί έτσι; Ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

PAST ευχαριστώ πάααρα πολύ.

Η επισήμανση σου με βοήθησε πάρα πολυ και με γλύτωσες από πολλά χρήματα σε καινούργια test.

Τελικά όντως το GH είναι 3 και το KH είναι 15. Συμφωνεί και το strip με αυτα και γύρισε η καρδιά μου στην θέση της! Απλά επειδή στο GH το νερό δεν γίνεται ποτέ πορτοκαλί (γίνεται σχεδόν αμέσως λαδοπράσινο :ballistic::blink: !!!) δεν μπορούσα να το καταλάβω

:)

Σκέφτομαι μήπως πάρω νερό μαζί μου στο petshop για να το διασταυρώσω και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

...Τελικά όντως το GH είναι 3 και το KH είναι 15...

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να έχεις νερό με τέτοιες τιμές... :)

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο, απίθανο ή αδύνατο;

ΝΟ2 0 (strip)

Ν03 100 (strip)

GH 3 (liquid)

KH 15 (liquid)

pH 7.2 (strip)

Πάντως μετά τις 3εις πρώτες σταγόνες ο χρωματισμός δεν αλλάζει μακάρι να ρίξω όλο το μπουκαλάκι (εριξα 30 σταγόνες μα τίποτα). Θα προσπαθήσω να παω σε ένα petshop για 3 γνώμη. Ελπίζω να με εξυπηρετήσουν. Αν δεν προλάβω θα δοκιμάσω με 10ml νερό. Λογικά θα χρωματιστεί στις 6 σταγόνες, αν χρωματιστεί πάλι στις 3εις... ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ( :):blink::ballistic: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πάω αλλιώς... μπορείς να μου πεις:

- τι ενυδρείο/ψάρια έχεις και πόσο καιρό?

- ρίχνεις οτιδήποτε χημικά στο νερό σου και τι?

- πόσα περίπου φυτά έχεις μέσα (φυτομάζα)?

- έχεις co2?

- έχεις ασβεστολιθικές πέτρες μέσα ή κάτι άλλο που μπορεί να σου ανεβάζει το ΚΗ?

-έχεις μετρήσει ποτέ με αξιόπιστα υγρά το νερό της βρύσης και τι σου έδειξε? (ή αν το γνωρίζεις από άλλον στην περιοχή σου).

-βάζεις νερό από ΑΟ ή απιονισμένο?

-σε ποια περιοχή της Αττικής είσαι?

Πες μου αυτά και θα σου πω. :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αουάο.. This is what I call help :)

- τι ενυδρείο/ψάρια έχεις και πόσο καιρό?

1 Angelfish

3 neon tetra

1 clown

1 red tail shark

το ενυδρειο φτιάχτηκε το 2000 περίπου (ήμουν φαντάρος) και πριν από 6 μήνες περίπου το άδειασα εντελώς, καθαρίστηκε χαλίκι, μπήκε φίλτρο βυθου καινούργιο εσωτερικό φίλτρο. clown και redtail προϋπήρχαν

- ρίχνεις οτιδήποτε χημικά στο νερό σου και τι?

To PH 7 για μείωση του pH

- πόσα περίπου φυτά έχεις μέσα (φυτομάζα)?

0.. πλαστικούρα...

Προσφατα μπήκαν δύο ωραιότατα ξύλα (ερε ξύλο που το θέλω)

- έχεις co2?

οχι

- έχεις ασβεστολιθικές πέτρες μέσα ή κάτι άλλο που μπορεί να σου ανεβάζει το ΚΗ?

εχω ένα πολύ μικρό κιούπι (χρόνια) που δεν είναι ενυδρειακό προιόν και είναι ο πρώτος ύποπτος αλλά (δες πιο κάτω)

-έχεις μετρήσει ποτέ με αξιόπιστα υγρά το νερό της βρύσης και τι σου έδειξε? (ή αν το γνωρίζεις από άλλον στην περιοχή σου).

Με τα ίδια υγρά μέτρησα το νερό της βρύση και είχα παραπλήσιες ενδέιξεις με του ενυδρείου τότε

Αναξιόπιστα το μέτρησα πρόσφατα και ήταν πολύ κοντά με το ενυδρείο. Μου έκανε εντύπωση όμως που βρήκε ΝΟ3

-βάζεις νερό από ΑΟ ή απιονισμένο?

Έβαλα πριν από 1-2 μήνες απιονισμένο όταν είχα πρόβλημα με ένα angelfish (δες post twisting angelfish)

-σε ποια περιοχή της Αττικής είσαι?΄

Ν. Ψυχικό

Πες μου αυτά και θα σου πω.

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

...

- τι ενυδρείο/ψάρια έχεις και πόσο καιρό?

- 1 Angelfish,3 neon tetra,1 clown,1 red tail shark. το ενυδρειο φτιάχτηκε το 2000 περίπου (ήμουν φαντάρος) και πριν από 6 μήνες περίπου το άδιασα εντελώς, καθαρίστηκε χαλίκι, μπήκε φίλτρο βυθου καινούργιο εσωτερικό φίλτρο.

- ρίχνεις οτιδήποτε χημικά στο νερό σου και τι?

- To PH 7 για μείωση του pH

- πόσα περίπου φυτά έχεις μέσα (φυτομάζα)?

- 0.. πλαστικούρα... Προσφατα μπήκαν δύο ωραιότατα ξύλα (ερε ξύλο που το θέλω)

- έχεις co2?

- οχι

- έχεις ασβεστολιθικές πέτρες μέσα ή κάτι άλλο που μπορεί να σου ανεβάζει το ΚΗ?

- εχω ένα πολύ μικρό κιούπι (χρόνια) που δεν είναι ενυδρειακό προιόν και είναι ο πρώτος ύποπτος αλλά (δες πιο κάτω)

-έχεις μετρήσει ποτέ με αξιόπιστα υγρά το νερό της βρύσης και τι σου έδειξε? (ή αν το γνωρίζεις από άλλον στην περιοχή σου).

- Με τα ίδια υγρά μέτρησα το νερό της βρύση και είχα παραπλήσιες ενδέιξεις με του ενυδρείου τότε

Αναξιόπιστα το μέτρησα πρόσφατα και ήταν πολύ κοντά με το ενυδρείο. Μου έκανε εντύπωση όμως που βρήκε ΝΟ3

-βάζεις νερό από ΑΟ ή απιονισμένο?

- Έβαλα πριν από 1-2 μήνες απιονισμένο όταν είχα πρόβλημα με ένα angelfish (δες post twisting angelfish)

-σε ποια περιοχή της Αττικής είσαι?΄

- Ν. Ψυχικό...

Η γνώμη μου για τις τιμές που γράφεις παραπάνω είναι :

ΝΟ2 0 (strip) = μάλλον σωστό, γιατί έχεις στρωμένο περιβάλλον 6 μηνών (και όχι 6 χρονών. Το τανκ είναι 6 χρονών).

Ν03 100 (strip) = ΠΟΛΥ ! Θέλει κατέβασμα, ακόμα και αν είναι χαλασμένα τα τεστ σου ή η μέτρηση λάθος. Επειγόντως αλλαγή νερού ΜΕΓΑΛΗ γιατί με τόσα νιτρικά είναι θέμα χρόνου να χάσεις τα ψάρια σου. Φρόντιζε να μην ξεπερνάς το 40 στη χειρότερη περίπτωση, με σωστότερη τιμή το 20 (κατά προσέγγιση αυτά) αν θες τα ψάρια να ζήσουν πολύ, σε σχέση με αυτόν τον παράγοντα.

GH 3 (liquid) & KH 15 (liquid) = Είτε η μία, είτε η άλλη είναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Αν και πιστεύω ότι και οι 2 είναι εκτός πραγματικότητας. Δεν δικαιολογήται τέτοια σχέση στις σκληρότητες. Αυτό σημαίνει χαλασμένο τεστ ή λάθος τρόπος μέτρησης. Δεν μπορώ να βρω κάποιο λόγο, που θα με οδηγούσε να καταλάβω ότι αυτές οι μετρήσεις μπορεί να είναι σωστές. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι που δεν γνωρίζω... Και τα ξύλα μπορεί να σου μαλακώσουν λίγο το νερό - αν δεν είναι καρυδιά βέβαια :) - αλλά GH = 3.... πως γίνεται? Και παράλληλα ανθρακική στο 15?

pH 7.2 (strip) = Πιθανά σωστό λόγω του ζουμιού (το απιονισμένο - αν δεν έχεις ξαναρίξει - έχει φύγει με τις αλλαγές). Προσπάθησε να μην ρίχνεις με τέτοια ζουμιά το ρΗ σου, "Βλάπτει σοβαρά την υγεία"... των ψαριών σου, συμπληρώνω...

Εν κατακλείδι, θα σου πρότεινα αγορά νέων υγρών τεστ για όλες τις τιμές του νερού σου και προτείνω να πάρεις της Tropic Marin που τα θεωρώ καλύτερα ακόμα (ΙΜΟ).. Και προσεκτικές μετρήσεις

Τσεκάρησε με ξύδι το αγγείο που έχεις μέσα και αν αφρίζει βγάλτο.

Βάλε αληθινά φυτά στο ενυδρείο σου και co2 για το ρΗ. Βάλε και κάμποσες ρίζες μοπάνι. Θα εκτιμηθούν δεόντως από ψάρια, σαλιγκάρια, φίλους και γνωστούς...

Ελπίζω τέλος, όλος αυτός ο διάλογος να σε βοήθησε και όχι κάτι άλλο. Καλή συνέχεια. :blink:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αν μετρας τις ιδιες τιμες GH/KH και στο νερο της βρυσης σου και εφοσον δεν χρησιμοποιεις απο αντ. οσμωση η αποσταγμενο/απιονισμενο νερο αυτες ειναι οι τιμες σου.

Μαλιστα λες οτι και τα sticks συμφωνουν.

Παντως προσωπικα βρισκω πολυ περιεργο το να ειναι GH 3 και ΚΗ 15(τουλαχιστον οσο αφορα τοσο μεγαλη διαφορα γιατι το να ειναι το ΚΗ μεγαλυτερο απο GH γινεται).

Το ΡΗ7 που βαζεις ισως επιρεαζει καποιες τιμες.Ποσο ΡΗ εχεις αν δεν χρησιμοποιησεις;

Δεν μετρας τωρα νερο βρυσης και με sticks και με υγρα αφου εχεις ΡΗ,GH,KH να βεβαιωθεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστησω για μια ακόμα φορά για την βοηθειά σας.

Τα κατέβασα τα νιτρικά στο 25

Σκούπισα τον βυθό

Μπήκαν και μερικά "εύκολα" φυτά. Νομίζω πως με μια αλλαγή ακόμα προς το τέλος της εβδομάδας θα είμαστε ΟΚ

Όσο για το τεστ (που είναι και το θέμα του topic)

Μέτρησαν το νερό στο petshop

GH 4-6

ΚΗ 7

...

Ημερομηνία λήξης δεν έχει... θα το δοκιμάσω και τώρα (αν και έχω αλλάξει νερό)

Και αν δεν είναι δικό μου λάθος (μπέρδεμα με τα χρώματα) θα πάρω νέα test

-1 ψήφος στην API και θα παω στο μαγαζί να το δούμε επι τόπου.

Ι will let you know και πάλι ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...