Jump to content

Γεια σας


Recommended Posts

δεν μπορω να δω καθολου καλα.

Το φιλτρο αν βλεπω καλα εχει κατι σαν γαμα και βγαινει απο εκει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αα εδω ειναι το μακρουλο :P

Βασικα δεν φενετε καλα...το εκρειψε τωρα που πηγα να το ξαναδω...

post-42220-1301832007_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να δω καθολου καλα.

Το φιλτρο αν βλεπω καλα εχει κατι σαν γαμα και βγαινει απο εκει το νερο?

Ναι ναι...ειναι βασικα...πως να το πω...συναρμολογουμενο ειναι...εκει ειναι γωνια..αν θελω το βγαζω και πεταει σε ευθεια το νερο...

Link to comment
Share on other sites

ποσο θα κοστισουν? :P

Γύρω στα 30 ευρώ θα σου πάνε, μπορεί και λίγο παραπάνω

Επίσης θες και ΝΟ2 (νιτρώδη)

Το ΝΟ4 που έγραψε ο φίλος Savou είναι ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνία)

Πάντως τα απολύτως απαραίτητα για αρχή είναι τα ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ3.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30 ευρώ θα σου πάνε, μπορεί και λίγο παραπάνω

Επίσης θες και ΝΟ2 (νιτρώδη)

Το ΝΟ4 που έγραψε ο φίλος Savou είναι ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνία)

Πάντως τα απολύτως απαραίτητα για αρχή είναι τα ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ3.

Εχεις ενα δικιο μου ξεφηγε. :P

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30 ευρώ θα σου πάνε, μπορεί και λίγο παραπάνω

Επίσης θες και ΝΟ2 (νιτρώδη)

Το ΝΟ4 που έγραψε ο φίλος Savou είναι ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνία)

Πάντως τα απολύτως απαραίτητα για αρχή είναι τα ΝΟ2, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ3.

χμμμμ...ακριβουτσικα...και αυτα για ποσο χρονικο διαστημα κρατανε?

Και ευχαριστω... :P

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...ακριβουτσικα...και αυτα για ποσο χρονικο διαστημα κρατανε?

Και ευχαριστω... :P

Αρκετο αν εχεις μονο ενα ενυδρειο.

Τα δικα μου τεστ βγαζουν 50 τεστ.

Οποτε για 50 αλλαγες νερου στο περιπου.

Ε στην αρχη θα κανεις μπολικα μεχρι να δεις αν εσρτωσε το ενυδρειο σου αλλα μετα θα κανεις μονο καθε φορα που θα κανεις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετο αν εχεις μονο ενα ενυδρειο.

Τα δικα μου τεστ βγαζουν 50 τεστ.

Οποτε για 50 αλλαγες νερου στο περιπου.

Ε στην αρχη θα κανεις μπολικα μεχρι να δεις αν εσρτωσε το ενυδρειο σου αλλα μετα θα κανεις μονο καθε φορα που θα κανεις αλλαγες.

ωραια...τωρα καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες??εκανα μια χθες το πρωι...τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Καθε μια βδομαδα.

Αλλα με τα ψαρια που εχεις τωρα επειση ειναι πιο πολλα θα πρεπει να κανεις και 3 την εβδομαδα.

Μεχρι να τα δωσεις.

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Καθε μια βδομαδα.

Αλλα με τα ψαρια που εχεις τωρα επειση ειναι πιο πολλα θα πρεπει να κανεις και 3 την εβδομαδα.

Μεχρι να τα δωσεις.

Χρισιμη συμβουλη αυτην...δλδ ανα 2-3 μερες...ωραια...και οταν την κανω...το φιλτρακι το βγαζω και το καθαριζω??και το κουτακι το ασπρο που ειναι μεσα στο φυλτρο...ο καταστηματαρχης μου ειπε να το αλλαζω καθε μηνα...!τωρα μεχρι να δωσω τα ψαρια πρεπει να το κανω πιο συχνα? :P

Link to comment
Share on other sites

Μαι ακομα ερωτηση...κατο για πατο...εχω χαλικακι...ειναι καλο???ηθελα να το διακοσμησω με λιγο μπλε χαλικακι που μπανισα και ειναι ωραιο...!Αμα βαλω πλαστικο φυτο θα ειναι χαζομαρα?

Link to comment
Share on other sites

Χρισιμη συμβουλη αυτην...δλδ ανα 2-3 μερες...ωραια...και οταν την κανω...το φιλτρακι το βγαζω και το καθαριζω??και το κουτακι το ασπρο που ειναι μεσα στο φυλτρο...ο καταστηματαρχης μου ειπε να το αλλαζω καθε μηνα...!τωρα μεχρι να δωσω τα ψαρια πρεπει να το κανω πιο συχνα? :P

O καταστηματαρχης για ακομα μια φορα εου ειπε βλακειες.

Το φιλτρο κραταει τα περισσοτερα βακτιρια με το να παιρνεις το φιλτρο και να το πλενεις εξοντωνεις τα βακτιρια με αποτελεσμα να χανεται η βιολογια του νερου.

Το φιλτρο το καθαριζεις οταν δεις οτι μειωνετε σημαντικα η ροη του με νερο απο αλλαγη του ενυδρειου σου.

Να σου ξεκαθαρισω μονο κατι.

Το οτι κανεις 3 αλλαγες την βδομαδα δεν σημενει οτι τα ψαρια που εχεις αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου παυουν να κυνδηνευουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαι ακομα ερωτηση...κατο για πατο...εχω χαλικακι...ειναι καλο???ηθελα να το διακοσμησω με λιγο μπλε χαλικακι που μπανισα και ειναι ωραιο...!Αμα βαλω πλαστικο φυτο θα ειναι χαζομαρα?

Kοιτα μπορεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου οτι θελεις.

Αρκει να ειναι για ενυδρειακη χρηση.

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ζωντανα φυτα.

Και για πιο ομορφια αλλα ειναι καλο ενα ενυδρειο να εχει φυτα και για την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

O καταστηματαρχης για ακομα μια φορα εου ειπε βλακειες.

Το φιλτρο κραταει τα περισσοτερα βακτιρια με το να παιρνεις το φιλτρο και να το πλενεις εξοντωνεις τα βακτιρια με αποτελεσμα να χανεται η βιολογια του νερου.

Το φιλτρο το καθαριζεις οταν δεις οτι μειωνετε σημαντικα η ροη του με νερο απο αλλαγη του ενυδρειου σου.

Να σου ξεκαθαρισω μονο κατι.

Το οτι κανεις 3 αλλαγες την βδομαδα δεν σημενει οτι τα ψαρια που εχεις αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου παυουν να κυνδηνευουν.

Προς το παρον φυσικα θα γινει αυτο....αυτην την εβδομαδα θα τα δωσω :P ...ξεκινοντας απο τα θυλικα gubby :rasp: ...!

Ο κασταστηματαρχης μου ειπε να αγοραζω καινουργιο "κουτακι" που εχει μεσα στο φυλτρο...ενα ασπρο ειναι...και κατι μου ειχε πει για οικονομικοτερη μεθοδο να βαζω γιαλοβαμπακα...δεν πολι θυμαμαι...!

Και μαζι με τον μονομαχο...ενα ακομα ψαρακι θα ηθελα να αφυσω...ποιο ομως? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον φυσικα θα γινει αυτο....αυτην την εβδομαδα θα τα δωσω :P ...ξεκινοντας απο τα θυλικα gubby :rasp: ...!

Ο κασταστηματαρχης μου ειπε να αγοραζω καινουργιο "κουτακι" που εχει μεσα στο φυλτρο...ενα ασπρο ειναι...και κατι μου ειχε πει για οικονομικοτερη μεθοδο να βαζω γιαλοβαμπακα...δεν πολι θυμαμαι...!

Και μαζι με τον μονομαχο...ενα ακομα ψαρακι θα ηθελα να αφυσω...ποιο ομως? :helpsmilie:

Δυστιχος σε αυτα τα λιτρα μονο ο μονομαχος μπορει να ζεισει ευτιχησμενος.

Και αυτο αν ζεισει μονος του.

Οποτε κρατα μονο τον μονομαχο.

Να ξερεις οτι μπορεις να φτειαξεις ενα τελοιο ενυδρειο.

Αλλα αυτο το χομπυ θελει υπομονη.

Αν εχεις υπομονη θα φτειαξεις ενα ενυδρειο που θα τριβεις τα ματια σου .

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος σε αυτα τα λιτρα μονο ο μονομαχος μπορει να ζεισει ευτιχησμενος.

Και αυτο αν ζεισει μονος του.

Οποτε κρατα μονο τον μονομαχο.

Να ξερεις οτι μπορεις να φτειαξεις ενα τελοιο ενυδρειο.

Αλλα αυτο το χομπυ θελει υπομονη.

Αν εχεις υπομονη θα φτειαξεις ενα ενυδρειο που θα τριβεις τα ματια σου .

Θα προσπαθησω...αλλα ειμαι αρχαριος :rasp: ...δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω...επισης δεν εχω πολυ χρονο και χρημα αυτην την περιοδο...γιαυτο θα βορουσα να βολευτω με ενα πλαστικο...σου ειπα θα παρω ενα 90ρι...σε λιγους μηνες... :P ...μου αρεσε που ειδα αλλα ενυδρεια με χοματακι...σαν μικρες μπιλιτσες ηταν...ωραια αυτα...!!

Α και οι φυσαλιδες που εχω...τρομαζουν τα ψαρια???εγω αποτι βλεπω τρελενοντε τα gubby και..ο μονομαχος βαζει την ουρα του...λογικα του αρεσουν...!

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα μπορεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου οτι θελεις.

Αρκει να ειναι για ενυδρειακη χρηση.

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ζωντανα φυτα.

Και για πιο ομορφια αλλα ειναι καλο ενα ενυδρειο να εχει φυτα και για την βιολογια.

ζωντανα φυτα θα βαλω σιγουρα στο μεγαλο αργοτερα...τωρα σε αυτο δεν ξερω...εχω ανχοθει...δεν ξερω αν μπορω να κανω ενα καλο ενυδρειακι :P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω...αλλα ειμαι αρχαριος :rasp: ...δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω...επισης δεν εχω πολυ χρονο και χρημα αυτην την περιοδο...γιαυτο θα βορουσα να βολευτω με ενα πλαστικο...σου ειπα θα παρω ενα 90ρι...σε λιγους μηνες... :P ...μου αρεσε που ειδα αλλα ενυδρεια με χοματακι...σαν μικρες μπιλιτσες ηταν...ωραια αυτα...!!

Α και οι φυσαλιδες που εχω...τρομαζουν τα ψαρια???εγω αποτι βλεπω τρελενοντε τα gubby και..ο μονομαχος βαζει την ουρα του...λογικα του αρεσουν...!

Αν εννοεις τις μπουρβουλιθρες.

Ισως ειναι αυτη που κραταει ακομα τα ψαρια σου ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

ζωντανα φυτα θα βαλω σιγουρα στο μεγαλο αργοτερα...τωρα σε αυτο δεν ξερω...εχω ανχοθει...δεν ξερω αν μπορω να κανω ενα καλο ενυδρειακι :P:rasp::helpsmilie:

Και βεβαια μπορεις.

Απλα αν εχεις σκοπο στο ενυδρειακη αυτο που εχεις τωρα να βαλεις φυτα πηγενε παρε χαλαζιακη αμμο.

Γιατι απο οτι ειδα εχεις πολυ λιγο υποστρωμα και δεν θα φυτευονται τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τις μπουρβουλιθρες.

Ισως ειναι αυτη που κραταει ακομα τα ψαρια σου ζωντανα.

αρε...ληθεια??δλδ τι τους προσφερει?

Link to comment
Share on other sites

αρε...ληθεια??δλδ τι τους προσφερει?

Οξυγονο.

Επειδη εχεις πολλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο χωρις τις μπουρβουλιθρες δεν θα ειχαν οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορεις.

Απλα αν εχεις σκοπο στο ενυδρειακη αυτο που εχεις τωρα να βαλεις φυτα πηγενε παρε χαλαζιακη αμμο.

Γιατι απο οτι ειδα εχεις πολυ λιγο υποστρωμα και δεν θα φυτευονται τα φυτα.

δλδ θα βαλω απο πανω αυτο το χαλαζιακη αμμο...και μετα???κανενα ευκολο φυτο που να μην θελει extra περιποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Οξυγονο.

Επειδη εχεις πολλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο χωρις τις μπουρβουλιθρες δεν θα ειχαν οξυγονο.

:ο μου περασε απο τομυαλο...αλλα το βλεπουν και σαν παιχνιδι :rasp: πλακα εχουν...ειδικα τo αρσενικο gubby Παει και σπαει τις μπουρμπουλιθρες ειναι αφασια :P ...!Αμα εβαζα και δευτερη ελαφροπετρα θα ηταν υπερβολικο??

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα βαλω απο πανω αυτο το χαλαζιακη αμμο...και μετα???κανενα ευκολο φυτο που να μην θελει extra περιποιηση?

Θα βγαλεις αυτο που εχεις τωρα και θα βαλεις χαλαζιακι αμμο αφου την εχεις πληνει παρα πολυ καλα.

Χαλαζιακη αμμο δινουν σε ολα τα ενυδρεακα μαγαζια.

Και μετα θα ξεκηνησουμε με την επιλογη φυτων.

Το ενυδρειο σου εχει λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...