Jump to content

Γεια σας


Recommended Posts

Τα παντα μπορεις να φτειαξεις αρκει να το θελεις.

Ολοι εδω γιαυτο ειμαστε.

Για να σε βοιθησουμε.

καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω με το ενυδρειακι μου???

χομα...φυτα(πλαστικα η μη)...κτλπ ...ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ο μονομαχος σου δεν εχει εμφανισει ακομα επιθετικες τασεις γιατι 1ον μπορει λογο ελειψης χωρου να ειναι στρεσαρισμενος η 2ον λογο αμμωνιας που πιθανον να εχεις.....

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου :helpsmilie: ...το διαβασα ολο αυτο για τον sylver...και απ'τι καταλαβα...τα gubby τα βλεπει σαν μελλοντικα μεζεδακια :rasp:

...θα κανω οτι μου πειτε...αλλα πρωτα...για την αμμωνια...πως μπορω να τημ μετρησω??...και για τον χορο...δεν ξερω κανει τις βολτουλες του και ετσι...του αρεσει μαλιστα να πηγαινει κοντα στον θερμοστατη...εχω 25C-29C

Δλδ με ποια ψαρακια ταιριαζει ο μονομαχος??

θα μπορουσε να ταιριαξει με αρκετα ψαρακια αλλα σε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια απο το δικο σου ωστε να υπαρχουν αρκετα φυτα για να μπορουν να κρυφτουν σε περιπτωση που τους επιτεθει.... :P

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω με το ενυδρειακι μου???

χομα...φυτα(πλαστικα η μη)...κτλπ ...ευχαριστω :P

Διακόσμηση ενυδρείου: Ο μονομάχος αν και θεωρείται εύκολο ψάρι στη διατήρησή του, θέλει λίγη προσοχή στο στήσιμο του ενυδρείου του για να διατηρηθεί όντως με ευκολία. Κατ'αρχήν πρέπει να έχει καπάκι, γιατί είναι από τα ψάρια που πηδάνε εύκολα και ψηλά έξω από το νερό. Επειδή είναι τροπικό ψάρι χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία στο νερό (23-28°C) που επιτυγχάνεται με χρήση θερμαντήρα.

Τα μεγάλα πτερύγιά τους τους κάνουν αργούς και δυσκίνητους κολυμβητές και αν υπάρχει δυνατό ρεύμα νερού κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη. Γι'αυτό το φίλτρο του ενυδρείου πρέπει να έχει μικρή ροή (δηλαδή να ανακυκλώνει 3-4 φορές μόνο, τα λίτρα νερού του ενυδρείου) και spraybar για σπάσιμο της ροής του νερού σε πολλά σημεία. Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.

Πρέπει να υπάρχει απαραίτητα ένα κενό 2-3 εκατοστών ανάμεσα στην επιφάνεια του νερού και στο καπάκι για κάποια προστασία από τα πιθανά άλματα τους αλλά περισσότερο γιατί τα ψάρια ως Αναβαντίδες - Λαβυρινθόψαρα, επειδή ζουν σε νερό με λίγο οξυγόνο, έχουν ένα όργανο στον εγκέφαλο τους τον λαβύρινθο που τους επιτρέπει να αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα. Χωρίς πρόσβαση σε αυτόν είναι καταδικασμένα.

Για το βυθό δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση σε χαλίκι ή άμμο, αρκεί να είναι σε φυσικά χρώματα και να μη αντανακλά το φως και στρεσάρει το ψάρι.

Τα ξύλα και τα φυτά ιδίως τα φυτά επιφανείας είναι μια χρήσιμη προσθήκη και για την ποιότητα του νερού αλλά και για την προσφορά τους ως κρυψώνες για τις στιγμές ξεκούρασης του ψαριού.

Φυτά όπως Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικά, όλες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Πολύ χρήσιμη προσθήκη είναι επίσης τα ξερά φύλλα από δέντρα όπως η καρυδιά, πλατάνι, αμυγδαλιά, δρυς (βελανιδιά), καστανιά μαζεμένα από καθαρό περιβάλλον χωρίς να έχουν πάνω τους περιττώματα πουλιών κλπ.

Τα ξεπλένουμε και τα αφήνουμε να ξεραθούν καλά στον ήλιο, ή τα βάζουμε το φούρνο για λίγο, ή και τα σιδερώνουμε. Μια εύκολη λύση είναι ή αγορά Indian Almond leaves ή Catappa leaves από το e-bay.

Τα ξερά φύλλα απελευθερώνουν στο νερό τανίνες που δρουν προληπτικά για την υγεία των ψαριών και μαλακώνουν ταυτόχρονα το νερό, κατεβάζοντας και την οξύτητα του (pH).

Επίσης χρωματίζουν εύκολα το νερό και δημιουργούν το φαινόμενο blackwater όπως και στο φυσικό βιότοπο πολλών από τα άγρια είδη μονομάχων.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να μάθεις τα πάντα για τον μονομάχο σου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Γι'αυτό το φίλτρο του ενυδρείου πρέπει να έχει μικρή ροή (δηλαδή να ανακυκλώνει 3-4 φορές μόνο, τα λίτρα νερού του ενυδρείου) και spraybar για σπάσιμο της ροής του νερού σε πολλά σημεία. Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.

Κινεζικα μου φενοντε...εγω το μονο που ξερω οτι το φυλτρακι μου εχει 3 μικρα κουτακια μεσα...και βγαζει νερο :rasp::P

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να ταιριαξει με αρκετα ψαρακια αλλα σε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια απο το δικο σου ωστε να υπαρχουν αρκετα φυτα για να μπορουν να κρυφτουν σε περιπτωση που τους επιτεθει.... :P

δλδ για να καταλαβω...απο τα 3 gubby(2 θυλικα-1 αρσενικο)...εναν μικρο γλυφτι(απο ονομασια δεν κσερω...αλλα ειναι δραστηριος...) και εναν sylver...ποια απο αυτα θα ταιριαζαν???...παντος μεχρι στιγμης δεν ειδα κινιγιτο...!

Link to comment
Share on other sites

Φυτά όπως Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικά, όλες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Και αυτα κινεζικα μου φενονται :P

Link to comment
Share on other sites

Φυτά όπως Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικά, όλες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Και αυτα κινεζικα μου φενονται :P

Πατα στο google τις ονομασιες και θα τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

δλδ για να καταλαβω...απο τα 3 gubby(2 θυλικα-1 αρσενικο)...εναν μικρο γλυφτι(απο ονομασια δεν κσερω...αλλα ειναι δραστηριος...) και εναν sylver...ποια απο αυτα θα ταιριαζαν???...παντος μεχρι στιγμης δεν ειδα κινιγιτο...!

Κανενα με κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το φίλτρο του ενυδρείου πρέπει να έχει μικρή ροή (δηλαδή να ανακυκλώνει 3-4 φορές μόνο, τα λίτρα νερού του ενυδρείου) και spraybar για σπάσιμο της ροής του νερού σε πολλά σημεία. Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.

Κινεζικα μου φενοντε...εγω το μονο που ξερω οτι το φυλτρακι μου εχει 3 μικρα κουτακια μεσα...και βγαζει νερο :rasp::P

Το καθε φιλτο εχει μια σιγκεκρημενη ροη τη σημενει αυτο βγαζει με μια ταδε πιεση το νερο.

Οι μονομαχοι λοιπν δεν το μπορουν αυτο.Θελουν να κολημπανε σε σταθερα νερα.Πως ομως θα το καταφερουμε αυτο.Το καθε φιλτρο τωρα εσυ δεν ξερω αμα εχεις εχει το λεγομενο spraybar αυτο ειναι ενα ισιω πραγμα που εχει τριπες και περναει το νερο απο μεσα και βγαινει στο ενυδρειο θα σου βαλω και φοτο.Αυτο λοιπον το γυρναμε προσ το τζαμι ωστε να μην εχουμε πολυ ροη.

To spraybay στη φωτογραφια που σου διχνω ειναι το ασπρο πραγμα που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Πατα στο google τις ονομασιες και θα τα δεις.

εχω δλδ πολυ ψαξιμο ωχ :P ...τα βιβλιοπολεια εχουν τετοια βιβλια αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα με κανενα.

αν μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγγεκριμενος? :P

Link to comment
Share on other sites

Το καθε φιλτο εχει μια σιγκεκρημενη ροη τη σημενει αυτο βγαζει με μια ταδε πιεση το νερο.

Οι μονομαχοι λοιπν δεν το μπορουν αυτο.Θελουν να κολημπανε σε σταθερα νερα.Πως ομως θα το καταφερουμε αυτο.Το καθε φιλτρο τωρα εσυ δεν ξερω αμα εχεις εχει το λεγομενο spraybar αυτο ειναι ενα ισιω πραγμα που εχει τριπες και περναει το νερο απο μεσα και βγαινει στο ενυδρειο θα σου βαλω και φοτο.Αυτο λοιπον το γυρναμε προσ το τζαμι ωστε να μην εχουμε πολυ ροη.

To spraybay στη φωτογραφια που σου διχνω ειναι το ασπρο πραγμα που βλεπεις.

καταλαβα...δεν εχω τετοιο...εχω ενα θα βαλω αυριο φοτο απο το φυλτρο μου...ευχαριστω αυτη ειναι επισης μια καλη συμβουλη ^^ ...μαθαινω :rasp: ...ααα αυτο ξερεις ποσο κοστιζει??Επισης απο εκει που πεταει νερο το φυλτρακι...αυτο πρεπει να ειναι πιο πανω απο την σταθμη του νερου??θα βαλω αυριο φοτο...ty για την βοηθεια :P....!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...δεν εχω τετοιο...εχω ενα θα βαλω αυριο φοτο απο το φυλτρο μου...ευχαριστω αυτη ειναι επισης μια καλη συμβουλη ^^ ...μαθαινω :rasp: ...ααα αυτο ξερεις ποσο κοστιζει??Επισης απο εκει που πεταει νερο το φυλτρακι...αυτο πρεπει να ειναι πιο πανω απο την σταθμη του νερου??θα βαλω αυριο φοτο...ty για την βοηθεια :P....!

Οχι δεν ειναι αναγκαιω να ειναι πιο πανω απο την σταθμη του νερου.

Και ιδικα στα μονομαχοενυδρεια δεν ειναι και καλα γιατι το νερο κανει αναταραξη και ουσιαστικα παλι δημιουργει ροη στο ενυδρειο.Δεν κοστιζει σχεδον τιποτα.

Λογικα το φιλτρο σου θα εχει απλα δεν το εχεις βαλει.

Αλλα βαλε φωτο αυριο να δουμε πιο φιλτρο εχεις να σου πουμε με σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγγεκριμενος? :P

Λοιπον προσεξε καλα αυτο που θα σου πω.

Το καθε ψαρι εχει τις δικιες του συνθηκες.

Αλλα PH αλλες σκληροτητες γιατι καθε ψαρι εχει δικο του βιοτοπο.

Ζει δηλαδη σε διαφορετικα σημια.

Ο καρχαριας ζει σε γλυκο νερο αλλα δεν κανει για ενυδρεια γιατι γινεται μεχρι και 5 μετρα και ισως λεω και λιγα.

Αλλα σε ενα ενυδρειο δεν κοιταζουμε μονο αυτα κοιταζουμε και αν στο τελικο μεγεθος θα χωραει στο ενυδρειο μας.

Δηλαδη ενας καρχαριας θελει παρα μα παρα πολλα λιτρα ευδρειο για να ζησει.

Τα guppy θελουν 40 λιτρα 3 θυληκα 1 αρσενικο αλλα γενανε σινεχεια και πολλαπλασιαζεται ο αριθμος τους οποτε θα πρεπει να βγαζεις τιε γεννες και πες οτι τις βγαζεις τη θα τις κανεισ??

Ο γληφτης γινετε μεγαλοθτσικος και αυτος κκαι θελει πολλα λιτρα.

Ειναι σαν να βαλουν εσενα σε ενα δοματιο 1 επι 1 ποσο καιρο θα αντεξεις να ζησεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω δλδ πολυ ψαξιμο ωχ :P ...τα βιβλιοπολεια εχουν τετοια βιβλια αραγε?

Δεν ξερω αν θα βρεις σε βιβλιοπολεια ενυδρειακα βιβλια αλλα και να βρεις ειναι λιγο ακριβο.

Οτι θελεις θα ρωτας εμας και θα στο λεμε και τσαμπα κιολλας. :rasp::helpsmilie:

Θελεις διαβασμα πολυ ομως.

Και μεγαλος κανονας ποτε μην καθεσαι να ακους μαγαζατορα θελουν μονο να παρουν λεφτα.

Σπανια θα βρεις μαγαζατορα που θα στα λεει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δωσε τα ψαρακια σου και κρατα μονο τον μονομαχο.

Αγορασε τεστ νερου (ειναι λιγο ακριβουτσικα).

Και με την βοηθεια μας θα φτειαξεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προσεξε καλα αυτο που θα σου πω.

Το καθε ψαρι εχει τις δικιες του συνθηκες.

Αλλα PH αλλες σκληροτητες γιατι καθε ψαρι εχει δικο του βιοτοπο.

Ζει δηλαδη σε διαφορετικα σημια.

Ο καρχαριας ζει σε γλυκο νερο αλλα δεν κανει για ενυδρεια γιατι γινεται μεχρι και 5 μετρα και ισως λεω και λιγα.

Αλλα σε ενα ενυδρειο δεν κοιταζουμε μονο αυτα κοιταζουμε και αν στο τελικο μεγεθος θα χωραει στο ενυδρειο μας.

Δηλαδη ενας καρχαριας θελει παρα μα παρα πολλα λιτρα ευδρειο για να ζησει.

Τα guppy θελουν 40 λιτρα 3 θυληκα 1 αρσενικο αλλα γενανε σινεχεια και πολλαπλασιαζεται ο αριθμος τους οποτε θα πρεπει να βγαζεις τιε γεννες και πες οτι τις βγαζεις τη θα τις κανεισ??

Ο γληφτης γινετε μεγαλοθτσικος και αυτος κκαι θελει πολλα λιτρα.

Ειναι σαν να βαλουν εσενα σε ενα δοματιο 1 επι 1 ποσο καιρο θα αντεξεις να ζησεις.

Υπαρχει και περιπτωση να εχω και γενητουργια?? :rasp: ... :helpsmilie: ...παντος πηστευα τα gubbies...οτι εχουν χορο μεσα σε ενα 25Λ...ευχαριστω παντος που με βοηθας :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δωσε τα ψαρακια σου και κρατα μονο τον μονομαχο.

Αγορασε τεστ νερου (ειναι λιγο ακριβουτσικα).

Και με την βοηθεια μας θα φτειαξεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο.

ΤΕστ νερου...κατι συγγεκριμενο??για το PH??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και περιπτωση να εχω και γενητουργια?? :rasp: ... :helpsmilie: ...παντος πηστευα τα gubbies...οτι εχουν χορο μεσα σε ενα 25Λ...ευχαριστω παντος που με βοηθας :P

Ταρω ετσι οπως ειναι στο ενυδρειο και απο τα λιγο λιτρα και απο το στρες απο τα αλλα ψαρια ειναι πολυ δυσκολο να γενησουν.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕστ νερου...κατι συγγεκριμενο??για το PH??

Για τα παντα.

ph

gk

kh

no3

no4

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου...ειναι της aquatlantis...και φιλοξενει...

σορρυ για μερικες φοτο...δεν ειναι και οι καλητερες..

post-42220-1301831254_thumb.jpg

post-42220-1301831277_thumb.jpg

post-42220-1301831303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταρω ετσι οπως ειναι στο ενυδρειο και απο τα λιγο λιτρα και απο το στρες απο τα αλλα ψαρια ειναι πολυ δυσκολο να γενησουν.

ΟΚ...αα και το αρσενικο gubby εβγαλε ενα...μακρουλο πραγμα κατο απο το στομαχι του...το εχω ξαναδει και παλαιοτερα...αλλα μετα κρυφτικε...τωρα το ξαναβλεπω...ελπιζω στην φοτο να ψιλοφενετε...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...