Jump to content

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΣΙΤΟ?


Recommended Posts

post-1757-1160732387_thumb.jpgΦιλοι γεια σας.

Παρατηρησα εδω και μερες πανω σε ενα φυλλο του Microsorum pteropus ''Narrow'' μια περιεργη νηματωδη κατασταση :thumbup: . Το φαινομενο αυτο αναπτυσσοταν και προσπαθησα να το ξεκολλησω χωρις αποτελεσμα. Σημερα αυτο το νηματωδες απεκτησε και φυλλα!!! :D Και επειδη μια φωτογραφεια = 1000 λεξεις, δειτε τα συνημενα. Αν καποιος ξερει τι ειναι αυτο παρακαλω να μου απαντησει.

Ευχαριστω!

post-1757-1160732607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω στα σίγουρα μου φαίνεται σαν να αναπαράγει τον εαυτό του!

Link to comment
Share on other sites

Τα microsorum πολλαπλασιάζονται και με αυτό τον τρόπο.Αν το αφήσεις θα εξελιχθεί σε νέο φύλλο-φυτό.Αισθητικά αν δεν σου αρέσει αφαιρείται εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - leonm
Link to comment
Share on other sites

ετσι αναπαραγεται αυτο το φυτο. το εχω και εγω στην αρχη το ειδα νομιζα οτι προκειται για σκουλικια, αλλα αυτα που βλεπεις ειναι οι ριζες του καινουριου φυτου που αναπτυσεται σιγα σιγα πανω στο φυλλο του μητρικου φυτου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου έκανε και εμένα. Την πρώτη φορά δεν μου άρεσε αισθητικά και το έκοψα. Απο το ίδιο σημείο όμως ξαναπέταξε, οπότε το άφησα να μεγάλώσει λίγο και στη συνέχεια το έκοψα και το φύτεψα- εδώ και 15 μέρες. Μέχρι στιγμής δείχνει να πηγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

και το φύτεψα- εδώ και 15 μέρες. Μέχρι στιγμής δείχνει να πηγαίνει καλά.

Τα περισσότερα microsorum δεν πρέπει να φυτεύονται (συμφωνα και με την tropica) αλλά να δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες (διαφορετικά ο "κορμός" σαπίζει).Θα είχε ενδιαφέρον αφού το έχεις φυτέψει να μας ενημερώνεις πως πάει για να δούμε πόσο ισχύουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον, δεν το περιμενα ποτε οτι ενα φυτο μπορει να αναπαραχθει πανω στον εαυτο του.

Θα το αφησω να μεγαλωσει λιγο και θα το μεταφυτεψω πανω σε ξυλο.

Θα σας ενημερωνω και εγω στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα microsorum δεν πρέπει να φυτεύονται (συμφωνα και με την tropica) αλλά να δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες (διαφορετικά ο "κορμός" σαπίζει).Θα είχε ενδιαφέρον αφού το έχεις φυτέψει να μας ενημερώνεις πως πάει για να δούμε πόσο ισχύουν τα παραπάνω.

Στο ενυδρείο έχω microsorum δεμένο σε ρίζα και έχει γίνει "θηρίο" όμως έχω και άλλη μια ρίζα φυτεμένη, όχι βαθιά, μεγάλο μέρος του ριζώματος είναι έξω από το χαλίκι. Δεν έχει κανένα πρόβλημα - έχει μπει εδώ και οχτώ μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας

Εδω και πεντε μερες εχω κοψει το φυλλο με την ριζα κολλημενη πανω του και το επιασα σε ενα ξυλο.

Μεχρι στιγμης δεν εχει καμμια εξελιξη, ουτε μεγαλωσαν τα φυλλαρακια που εβγαλε το νεο φυτο.

Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...