Jump to content

Έχουμε Κιχλίδες Αμερικής ??


dartman

Recommended Posts

πολυ ωραιες οι κιχλιδες.μηπως μπορειται να με φωτισεται σχετικα με το τι μπορω να βαλω απο νανοκιχλιδες αμερικης σε 76λτ ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες οι κιχλιδες.μηπως μπορειται να με φωτισεται σχετικα με το τι μπορω να βαλω απο νανοκιχλιδες αμερικης σε 76λτ ενυδρειο?

εδω δεν θα το δει κανενας για να παρεις απαντησεις.

ανοιξε θεμα στις κιχλιδες Αμερικης... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε chriskousis

Ε ενταξει μην τα παραλέμε .... κάθε Oscar χρειάζεται γύρω στα 40-50 λίτρα αλλά έχεις δίκιο ότι είναι πολλά γιαυτό το ενυδρείο. Όμως είναι μικρά ακόμα και δεν φαίνεται. Σκοπεύω όμως να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 320-400 λίτρα το οποίο αν ψάξεις στο ιντερνετ θα δεις ότι αρκεί για 7 ψάρια. Σίγουρα όμως όσο μεγαλύτερο ενυδρείο υπαρχει τόσο το καλύτερο είναι. Το θέμα όμως που με απασχολεί τώρα δεν είναι αυτό. Είναι ότι τα 8 oscar πού αρχικά αγόρασα, λόγω του Cotton Wool Βακτηρίου, έγιναν 7 και χθές έγιναν 6 δυστυχώς! Σταμάτησα λοιπόν επσευσμένα το Melafix και ξεκίνησα άμεσα θεραπεία με Fungus Care Αντιβίωση για να σώσω τα υπόλοιπα γιατι εκτός απο όμορφα ψάρια και ψυχούλες είναι και καλα παιδια και αξίζουν κάθε δυνατη προσπάθεια εκ μέρους μου! :D

Γνωρίζω ότι πολύ αναφέρουν ότι τα οσκαρ πρέπει να ζουν σε μεγάλο ενυδρείο,

Και όταν λέω μεγάλο εννοώ 300+ λίτρα, αλλά έχω διαβάσει στα χαρακτηριστικά του ζωντανού ότι με 55 γαλόνια ζουν αξιοπρεπέστατα.

Εγώ δυστυχώς για την ώρα έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων με 2 μικρά οσκαρ 6-7 cm αλλά βλέπω ότι πολύ έχουν τέτοιου ειδος ψάρια σε 200 λίτρων μεγέθους ενυδρεία και μικρότερα.

Θα ήθελα να μάθω και να με ενημερώνεται σχετικά με την διαμονή του και της αντιδράσεις του ψαριού αν βιώνει ευχαρίστα, αν βλέπεται κάποιες αντιδράσεις το τύπου στρες , ατονίας, κλπ. Σε μεγαλύτερα ηλικίας οσκαρ.

Πιστεύω πως ρωτώντας κάτοχους του είδους οσκαρ θα έχω μια πληρέστερη εικόνα.

Σας παρακαλώ μόνο να είστε ειλικρινής με όλα τα υπέρ και τα κατά.

Ευχαριστώ, φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 OSCAR TIGER ΒΑΒΥ, σε 200 λτ για την ώρα! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
:P Νέο ενυδρείο με νέο απόκτημα!!! 2 Flowerhorn ZZ σε χωρισμένο ενυδρείο στη μέση (γιατί πέφτει ξύλο). Μάλλον είναι και τα 2 αρσενικά, περιμένω να μεγαλώσουν να δω ποιο θα κρατήσω... Χρόνια έψαχνα καλό Flowerhorn. Εδω στο ελλαντα δυστυχώς δεν.... Μόνο Ασία η Αμερική! Τελικά όμως θαύματα γίνονται! Η εισαγωγή ήταν από Τσεχοσλοβακία παρακαλώ! :lmao:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Ένα ζευγάρι Apistogramma Pandurini

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα. Εγω εχω 2 Pterophyllum scalare goldhead σε 120λτ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΔΕΧΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 190 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 10 Cryptoheros nigrofasciatus ΚΑΙ ΕΝΑ

Cichlasoma sajica.ΤΟ Cichlasoma sajica ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ UNICELL. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ Ο ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ ΨΑΡΑΚΙΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ. ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο 2ος ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Α!! ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

4 archocentrus nigrofasciatus εκ των οποιων το ενα ζευγαρι και μεχρι τωρα γυρω στα 250 μικρα απο 2 διαφορετικες γεννες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω ενα ζευγαρι apistogramma cacatuoides!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εχω εναν μύδα και ενα oscar σε ενα ενα ενυδρειο 260 lt, ενα jack demsey σε ενυδρειο 60 lt και ενα green terror σε ενυδρειο 30 lt προς το παρον...

Έγινε επεξεργασία - Lydia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα ζευγαρακι ραμιρεζι σε κοινωνικο 100 λιτρων.απιστευτα ψαρακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...