Jump to content

Recommended Posts

Εδω και δυο μερες εχω παρατηρησει οτι τα3 ραμιρεζι και 2 γκουραμι εχουν την ταση να ξυνονται στο ξυλο του ενυδρειου.Ειναι προβλημα αυτο?Σχετιζεται με ασθενεια?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες εχω παρατηρησει οτι τα3 ραμιρεζι και 2 γκουραμι εχουν την ταση να ξυνονται στο ξυλο του ενυδρειου.Ειναι προβλημα αυτο?Σχετιζεται με ασθενεια?

αν το κανουν αρκετα συχνα συνηθως μαζι μεπολυ μικρα ασπρα στιγματα,ειναι το κλασσικο ικ...

για παρατηρησε καλυτερα.... :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δεν εχω εξωτερικα σημαδια που να δειχνει οτι υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είναι παράσιτα τα οποία δεν διακρίνονται πάντα δια γυμνού οφθαλμού και θα πρέπει να κάνεις πιθανόν κάποια αγωγή για να τα απομακρύνεις. Παρατήρησέ τα καλύτερα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενα ramirezi παρατηρησα σπασμοδικη κινηση σαν να ειχε νευρα.Το εβγαλα απο το ενυδρειο και το εβαλα σε ενυδρειο καραντινα ριχνοντας ενυδρειακο αλατι για προληπτικους λογους.Βρισκεται σε αυτο μια μερα τωρα και λεω να το αφησω σε αυτο αλλες τρεις μερες.Λετε να ριξω και καποιο φαρμακο προληπτικα? Τι προτεινετε?Το δευτερο ramirezi εχει χασει το εντονο χρωμα του.Παντως ολα τρεφονται κανονικα και ειναι αρκετα ζωηρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοιλιες τους πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικες χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι στημενο το ενυδρειο;

Πες μας και τιμες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στημενο 4 μηνες.

Τεστ

pΗ 7.2

nh3/4 0

kh 5

gh 5.5

no2 0

no3 25

po4 0.5

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει καινουργια ψαρια;

Ποσες μερες εχουν που ξυνονται και σε ποια σημεια του σωματος τους;

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιο καινουργια που εχω βαλει ειναι αυτα τα τρια ramirezi.Τα εχω 2 εβδομαδες τωρα.Στο πλαι ξυνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις βαλει καποιο παρασιτο με τα νεα ψαρακια.

Ξυνονται ολη την ωρα ή καποια φορα μεσα στην μερα;

Link to comment
Share on other sites

Ξυνονται πολυ συχνα.Προτεινεις κατι αλλο εκτος απο το αλατι?Συμφωνεις με την θεραπεια που ακολουθω?Το περιεργο ειναι γιατι το δευτερο ramirezi εχασε το χρωμα του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια θα εβαζα φαρμακο για γρηγορα αποτελεσματα. Αν ειναι παρε καποιο που να εχει Μετρονιδαζολη οπως ειναι το g. cure a. pharmaceuticals και κανε θεραπεια. Το αλλο ψαρακι που εχασε το χρωμα του μπορει να ειναι πολλοι παραγοντες. Κι αυτο πριν απο 2 βδομαδες το πηρες;

Το στρεσαρει κανεις εχει και καποιο αλλο συμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια θα εβαζα φαρμακο για γρηγορα αποτελεσματα. Αν ειναι παρε καποιο που να εχει Μετρονιδαζολη οπως ειναι το g. cure a. pharmaceuticals και κανε θεραπεια. Το αλλο ψαρακι που εχασε το χρωμα του μπορει να ειναι πολλοι παραγοντες. Κι αυτο πριν απο 2 βδομαδες το πηρες;

Το στρεσαρει κανεις εχει και καποιο αλλο συμπτωμα;

[/quote

Στο ψαρακι που εχασε το χρωμα παρατηρησα οτι η κοιλια του ειναι λιγο ποιο αδυνατη σε συγκριση με το τριτο της παρεας.Βεβαια τρωει κανονικα αλλα σκεφτομαι σημερα να το βαλω και αυτο στην καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη φορά, πρώτα καραντίνα και μετά ενυδρείο... ;)

Λογικά το αλάτι, μαζί με ανέβασμα θερμοκρασίας (τουλάχιστον 1 εβδομάδα), θα κάνει δουλειά. Μάλλον μιλάμε για εξω-παράσιτα. Και το ΕΚΤΟΖΟΝ ταυτόχρονα, θα βοηθήσει... Πιθανότατα να θέλει όλο το ενυδρείο, αλλά παρακολούθησέ το πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αδυνατη η κοιλια του τοτε σιγουρα εχει παρασιτα κανε θεραπεια πρεπει αν εχει ο Γιωργος το φαρμακο παρτον ενα τηλ αν οχι πες μου να σου στειλω πμ που αλλου μπορεις να το βρεις στην Καλλιθεα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια θα προβω στις αναλογες διαδικασιες και θα σας ενημερωσω.Αληθεια απο που θα καταλαβω αν θελει θεραπεια ολο το ενυδρειο?Το ερωτημα τιθεται γιατι μεσα σε αυτο υπαρχουν και αλλα ψαρια τα οποια ειναι υγιεστατα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε εσωτερικα παρασιτα θα πρεπει να κανουμε θεραπεια σ ολο το ενυδρειο ειναι μεταδοτικη ασθενεια

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ενδεχεται η θεραπεια να επηρεασει τα υγειη ψαρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το να τ αφησεις ετσι θα ειναι πολυ χειροτερα θα χασεις πολλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για πολλοστη φορα Τζινια Θα ξεκινησω θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...