Jump to content

Recommended Posts

Neolamprologus pulcher: μια Κιχλίδα με ασυνήθιστη συμπεριφορά.



Neolamprologus_Daffodil.jpg



Ο Δρ Alex Jordan, του Πανεπιστημίου της Νέας Νότιας Ουαλίας της Αυστραλίας, ερευνά την κοινωνική ζωή του Neolamprologus pulcher, μιας ενδιαφέρουσας κιχλίδας από την λίμνη Τανγκανίκα.

Το Neolamprologus pulcher είναι ενδημικό είδος της λίμνης Τανγκανίκα, μια περιοχή στον βιότοπο της οποίας τα ψάρια έχουν κυρίαρχη θέση. Ίσως ως αποτέλεσμα του ανταγωνισμού, τα ψάρια έχουν εξελιχθεί και έχουν αναπτύξει πολύ ιδιαίτερες συμπεριφορές.

Η ιδιαιτερότητα του είδους είναι ότι ζει σε ομάδες όπου τα μη αναπαραγόμενα άτομα βοηθούν στην προστασία και στο μεγάλωμα των μικρών, καθώς και στη προσπάθεια άμυνας από εχθρούς του κοπαδιού.

Τα μέλη της ομάδας συνδέονται;

Η συγγένεια εντός ομάδας είναι αρκετά χαμηλή κατά μέσο όρο, με τα μεγάλα αρσενικά συνήθως να έχουν την πιο μακρινή συγγένεια με άλλα ψάρια από την ομάδα.

Προφανώς, όταν γεννιούνται τα μικρά είναι σε στενή επαφή με τους γονείς, μεγαλώνοντας όμως απομακρύνονται δημιουργώντας δικές τους ομάδες.

Με τι κριτήρια επιλέγουν την ομάδα στην οποία θα ενταχθούν;

Έχω πραγματοποιήσει πειράματα στη λίμνη Τανγκανίκα εξετάζοντας τους παράγοντες που επηρεάζουν τις αποφάσεις του είδους όταν ενώνεται σε νέες ομάδες.

Αυτοί περιλαμβάνουν την ιεραρχική θέση στην νέα ομάδα, επειδή η πρόσβαση σε τροφή, στέγη και σύντροφο για αναπαραγωγή εξαρτάται από την ιεραρχική θέση, την πιθανότητα αποδοχής ή απόρριψης από τα μέλη της ομάδας - και εξωτερικών παραγόντων, όπως ο κίνδυνος από θηρευτές που αντιμετωπίζουν διαφορετικές ομάδες.

Ποιες προκλήσεις αντιμετωπίζουν όταν εντάσσονται σε μια νέα ομάδα;

Τα N.Pulcher είναι πολύ κυριαρχικά στην περιοχή τους, έτσι επισκέπτες της ομάδας συχνά απομακρύνονται βίαια. Υπάρχουν ενδείξεις ότι ψάρια επισκέπτονται μια ομάδα πολλές φορές πριν επιχειρήσουν να ενταχθούν σε αυτή, μάλλον για να γνωριστούν με τα μέλη της ομάδας και να μειωθεί η επιθετικότητα.

Σε δικά μου πειράματα, περίμενα τα N.pulcher να μπουν σε ομάδες όπου θα ήταν κυρίαρχα και θα λάμβαναν έτσι την μικρότερη επιθετικότητα αλλά αποδείχτηκε τελικά ότι έκαναν ακριβώς το αντίθετο.
Όταν έδωσα στο ψάρι την επιλογή ανάμεσα σε ομάδες με μεγαλύτερα ή μικρότερα ψάρια, διάλεξε τα μεγαλύτερα, παίρνοντας έτσι χαμηλότερη θέση στην ιεραρχία με αποτέλεσμα να δέχεται περισσότερη επιθετικότητα.

Φαίνεται ότι τείνουν να επιλέγουν ομάδες που προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια από θηρευτές, παρά το γεγονός ότι γίνονται δέκτες μεγαλύτερης επιθετικότητας μέσα από την ίδια την ομάδα.

Από τι επηρεάζεται η επιτυχία της αναπαραγωγής τους και τι έδειξε η έρευνα;

Με το να λαμβάνει χαμηλότερη θέση στην ιεραρχία, το ψάρι πρέπει να περιμένει περισσότερο μέχρι να έρθει η σειρά του για να ζευγαρώσει και πιθανόν έχει μειωμένη πρόσβαση σε τροφή που καθυστερεί περαιτέρω την ανάπτυξή του.

Όμως έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης σε ομάδες με μεγαλύτερα ψάρια από εκείνο, άρα φαίνεται ότι προτιμά να ξεκινήσει από χαμηλά και να επιβιώσει περισσότερο διάστημα, απ'το να πάει στην κορυφή της ιεραρχίας και να φαγωθεί πριν προλάβει να αναπαραχθεί.

Η έρευνα απέδειξε μια πολύπλοκη λειτουργία της ομάδας, η οποία δεν ήταν έκπληξη δεδομένης της ιδιαίτερης δομής των ομάδων N.pulcher.

Είναι δυνατόν να κρατήσουμε N.pucher σε ομάδες στο ενυδρείο μας; Αν ναι, σε τι αριθμό και ποιο είναι το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου που θα χρειαστούμε;

Είναι δυνατόν, αλλά αν το κάνουμε σε μικρό ενυδρείο σύντομα θα δούμε την σκοτεινή πλευρά της-όπως αποκαλείται- Πριγκίπισσας!!

Τα N.Pulcher όπως και τα N.brichardi, δημιουργούν εκτεταμένες ομάδες στην φύση, αλλά συχνά υπάρχουν διαμάχες μεταξύ τους και τα μέλη μπαίνουν και βγαίνουν από την ομάδα. Στην φύση αυτό δεν είναι πρόβλημα, μιας και η λίμνη είναι αρκετά μεγάλη ώστε αυτά να απομακρύνονται. Στο ενυδρείο όμως αν ένα μέλος της ομάδας διώχνεται δεν έχει που να πάει. Ακόμα και σ'ενα ενυδρείο με μήκος 180εκ, θα ήταν πολύ δύσκολο να κρατήσουμε δυο διαφορετικές ομάδες από αυτά τα είδη.

Για μια ομάδα θα πρότεινα ένα ενυδρείο όχι μικρότερο από 90εκ. Δεδομένου όμως ότι στην φύση μια ομάδα μπορεί να έχει 15-20άτομα, καλό είναι να επιλέξετε ένα ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο. Για να δημιουργήσετε μια ομάδα, πρώτα βεβαιωθείτε ότι έχετε ένα ζευγάρι. Αυτό θα το κάνετε φιλοξενώντας μερικά μικρά και περιμένετοντως να δημιουργηθεί το ζευγάρι απομακρύνοντας τα υπόλοιπα. Μετά περιμένετε να ζευγαρώσουν. Καθώς μεγαλώνουν τα μικρά που θα αποκτήσετε, απομακρύνετε τα περισσότερα από αυτά, κρατώντας όμως μερικά για να βοηθήσουν στις επόμενες γέννες.

Ίσως προσπαθήσετε να εισάγεται ενήλικα ψάρια στο ενυδρείο με μια ήδη διαμορφωμένη ομάδα, αλλά από την εμπειρία μου στο ενυδρείο αλλά και στην φύση, το ζευγάρι θα αντιδράσει πολύ βίαια και θα σκοτώσει το νεοεισαχθέντα ψάρι. γι'άυτό προσέξτε!! Σε κάθε περίπτωση απολαύστε ένα εκπληκτικό είδος.
___________________________________
πηγη: http://www.practicalfishkeeping.co.uk/

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο!Σε 1 μέτρο πάντως με Brichardi το πείραμα απέτυχε. :P

Οι συμπεριφορές είναι κοινές αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση στο άρθρο, είναι η συμπεριφορά του είδους που κρίνει προτιμότερο να μπει σε ένα ισχυρό κοπάδι σαν αδύναμο. Αυτό συνεπάγεται κόστος, καθώς πρώτα τρώνε και ζευγαρώνουν τα ισχυρά στο κοπάδι και θα δεχτεί και την επιθετικότητα από τα υπόλοιπα. Είναι το αίσθημα της αυτοσυντήρησης που το οδηγεί μακρυά από μια ομάδα, που θα είναι μεν ισχυρό και θα έχει προτεραιότητα στα παραπάνω, αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίσει την απειλή των θηρευτών. Πραγματικά εντυπωσιακό!

:P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο!Σε 1 μέτρο πάντως με Brichardi το πείραμα απέτυχε. :P

Οι συμπεριφορές είναι κοινές αν δεν κάνω λάθος.

Ευκαιρία να βάλουμε ενα ζευγάρι με τα μωρά του σε ενα 400αρι να δουμε τι θα γινει!!!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή ιδέα. :P

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικο αρθρο και απιστευτη συμπεριφορα.Μια ακομη αποδειξη οτι για να γνωρισουμε πραγματικα τα ψαρια μας,απαιτειται χρονος και υπομονη.Πραγματι θα αξιζε να μελετησουμε την συμπεριφορα εστω και μιας ομαδος σε ενα μεγαλο ενυδρειο. :P

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικο αρθρο και απιστευτη συμπεριφορα.Μια ακομη αποδειξη οτι για να γνωρισουμε πραγματικα τα ψαρια μας,απαιτειται χρονος και υπομονη.Πραγματι θα αξιζε να μελετησουμε την συμπεριφορα εστω και μιας ομαδος σε ενα μεγαλο ενυδρειο. :P

+1

Τα λίτρα είναι πάντοτε λίγα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δεν ξέρω πόσοι έχετε διαβάσει για την συμπεριφορά του ιδιαίτερου αυτού είδους, πάντως παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον και αξίζει να την θυμηθούμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παλεύω εδώ και κανα 4μηνο να κάνω αναπαραγωγή απο τα pulcher (daffodil) αλλά άδικα...

Με το άρθρο αυτό διάβασα πράγματα που δεν περίμενα....

Μπράβο...

Σε 200λιτρα προσπαθούσα να ξεχωρίσω ζευγάρι από ομάδα 4 ατόμων με αποτέλεσμα καθώς μεγάλωναν να δίνω από ένα που φαινόταν αρσενικό.

Έχω μείνει εδώ και 10 μέρες με ένα ζευγάρι (ελπίζω)..

Παρότι φαίνονται για ζευγάρι (λόγο πτερυγίων - σωματότυπου ) η συμπεριφορά τους δεν έχει να κάνει με τα συνηθισμένα ζευγάρια.

(Έχω αναπαράγει labido, κάθε μήνα έχω και μωρά, Tropheus Chaitika, έχω αρκετές γέννες, έκανα την πρώτη γέννα από Pseudotropheus red top ndumbi )

Υπάρχει αδιαφορία μεταξύ τους ακόμα και τώρα που είναι μόνα τους. Ούτε χοροί , ούτε τίποτα...

Δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζεσαι υπομονή και να δώσεις λίγο χρόνο στα ψάρια. Αν όντως είναι ζευγάρι, θα στο δείξουν με την συμπεριφορά τους και θα σου δώσουν και γέννες.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά αποδείχθηκε ζευγάρι.... :bigemo_harabe_net-113:

Σήμερα είδα τα μικρά τους..

Όλον αυτόν τον καιρό ο πατέρας είναι κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής από τα μικρά (ακόμα και πριν εκκολαφθούν).

Ελάχιστες φορές τον είδα να τρώει, σε αντίθεση με τη μάνα που ήταν το 95% του χρόνου εκτός της φωλιάς..

Είναι σε ενυδρείο 200 λίτρων (1,00 μήκος) με εσωτερικό χώρισμα (μιας και ένας χώρος 30 εκατοστών μήκους εκτελεί χρέη γεννήστρας για νεογέννητα λαμπιντο και ndumbi).

Link to comment
Share on other sites

Παλεύω εδώ και κανα 4μηνο να κάνω αναπαραγωγή απο τα pulcher (daffodil) αλλά άδικα...

Με το άρθρο αυτό διάβασα πράγματα που δεν περίμενα....

Μπράβο...

Σε 200λιτρα προσπαθούσα να ξεχωρίσω ζευγάρι από ομάδα 4 ατόμων με αποτέλεσμα καθώς μεγάλωναν να δίνω από ένα που φαινόταν αρσενικό.

Έχω μείνει εδώ και 10 μέρες με ένα ζευγάρι (ελπίζω)..

Παρότι φαίνονται για ζευγάρι (λόγο πτερυγίων - σωματότυπου ) η συμπεριφορά τους δεν έχει να κάνει με τα συνηθισμένα ζευγάρια.

(Έχω αναπαράγει labido, κάθε μήνα έχω και μωρά, Tropheus Chaitika, έχω αρκετές γέννες, έκανα την πρώτη γέννα από Pseudotropheus red top ndumbi )

Υπάρχει αδιαφορία μεταξύ τους ακόμα και τώρα που είναι μόνα τους. Ούτε χοροί , ούτε τίποτα...

Δεν ξέρω τι να πω...

Δεν προκειται να δεις χορους,αλλα τις περισσοτερες φορες ξαφνικο σακατεμα της θυληκιας απο τον αρσενικο,πραγμα που θα σημανει την επερχομενη γεννα.

Οσες φορες εχω αναπαραξει τα συγκεκριμενα ψαρια,το ιδιο ακριβως ειδα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω στο ενυδρειο μου το συγκεκριμενο ειδος(N.pulcher) σε ζευγαρι σχεδον 2 χρονια εχω παρει πολλες γεννες,θα συμφονησω με το αρθρο αλλα μια φορα μου φερανε δωρο ενα τριτο του ειδους και το εβγαλα στο τσακ πριν το σκοτωσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...