Jump to content

Μια λυση


Recommended Posts

Καλησπερα...παιδεια θελω μια μικρη βοηθεια...σημερα ενα φιλαρακι μου,μου εδωσε ενα 15λιτρο ενυδρειο :( που ειχε...με θερμοστατη φυλτρακι...και πετρουλες...!Το φυλτρακι...εχει μεσα αυτοpost-42220-1301956531_thumb.jpg...τι ακριβως ειναι???Υαλοβαμπακας??Πρεπει να παρω καινουργιο λογικα...απο πετ σοπ??

Επισεις...μου εδωσε και αυτες τις πρετρουλες...post-42220-1301956603_thumb.jpg

Εγω εχω ενα 25Λιτρο :( (Προς το παρον...θα παρω ενα 90ρι σε λιγους μηνες :helpsmilie: ..) το εχω περιπου μια εβδομαδα με τα ψαρακια...και 1 μηνα στροσημο...και εχω μεσα εναν μονομαχο...ενα καραχαρια sylver 3 gubby...ενα αρσενικο και 2 θυλικα και εναν γλυφτη...(ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ...ειναι πολλα...θα βρω λυση μεσα στην εβδομαδα. :blush: ...)

ΤΟ ερωτημα μου...μπορω να βαλω νερο απο αυτο που ηδη εχω για να μην το στρωσω??Επισης...ελεγα να βαλω μονα τους τα gubby και τον γλυφτη...! :P

Ενα τελευταιο...το χαλικακι που εχω στο 25 δεν μου αρεσει πολυ :blush:post-42220-1301957111_thumb.jpg...εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο??

Ευχαριστω παρα πολυ για ολη την βοηθεια σας...! :rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες!

Καλή αρχή!

Τα λίτρα αυτά είναι κατάλληλα μόνο για το μονομάχο. Καλό θα ήταν να δώσεις τα υπόλοιπα.

Βασικό θεωρώ να διαβάσεις τα θέματα για το ξεκίνημα του ενυδρείου και τις συνθέσεις ψαριών για το επόμενο ενυδρείο σου.

Καλό θα είναι επίσης να αλλάξεις το χαλίκι με κάτι πιο λεπτόκοκκο, να προσθέσεις κανένα εύκολο φυτάκι και να αντικαταστήσεις το διακοσμητικό με κάτι πιο φυσικό. Ο μονομάχος θα το εκτιμήσει πολύ :P

Σιγά σιγά πιστεύω θα το βελτιώσεις και θα γίνει πολύ πιο σωστό. Θέλει υπομονή και διάβασμα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το φυλτρακι...εχει μεσα αυτοpost-42220-1301956531_thumb.jpg...τι ακριβως ειναι???Υαλοβαμπακας??Πρεπει να παρω καινουργιο λογικα...απο πετ σοπ??ειναι σφουγκαρι που μπαίνει σε μικρα φιλτρα.δε ξερω τι θα ηταν καλύτερο.παντος εγω θα του εβαζα ενα μπλε σφουγκαρι,και αν χωραγαν λυγα σιποραχ μινι θα εβαζα και απο αυτο

ΤΟ ερωτημα μου...μπορω να βαλω νερο απο αυτο που ηδη εχω για να μην το στρωσω??ναι αλλα θελει και το χρονο του το φυλτρο για να αποκτησει τις καταλληλες συνθηκες...

Ενα τελευταιο...το χαλικακι που εχω στο 25 δεν μου αρεσει πολυ :helpsmilie:post-42220-1301957111_thumb.jpg...εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο?? αναλογα το γουστο.οχι βαμενο παντος.καλύτερα σε φυσικα χρωματα

καλησπερα.

1.ο silver shark γίνετε 35cm και χρειαζεται ενυδρειο απο 300λ +.προφανώς δε κανει με τα ενυδρεια που εχεις.βρηκα και ενα site στα αγγλικα: http://fishprofiles.com/profiles/freshwate...s_melanopterus/

2.για τα guppy δες εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

3.ο μονομαχος ειναι ψαρι που δε γουσταρει πολλα-πολλα.

ειναι αναγκη να τον δεις να κυνηγάει καποιο αλλο για να πειστεις?

ειναι παρτακιδες τι να κανουμε?γουσταρουν μοναξια! :rasp:

μπορει και να σου τουμπαρει σύντομα.

διαβασε εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

*διαβασε τα εαν θες να χαρεις το χομπι σου.

4.ο γληφτης τι ειναι?δεν εχει ονομα?

τα guppy νομιζω πως δε πανε σε 25λ ουτε 15λ γιατι γεννανε συνεχεια.αρα θα μπουκώσουν τα καημένα.

ειπες εχεις 15,25 λιτρα και θα αποκτησεις 90λ.

προτείνω να βαλεις στα 25λ μονομαχο.τα αλλα να τα δόσεις πίσω (μισή ντροπη δικη σου μιση δικη τους :P )

αντε και στα 15λ γαριδουλες γιατι αλλο ψαρι δε...

επίσης τα 90 λιτρα καλύτερα παρτα οταν θα ξερεις και θα εχεις ενημερωθεί με πολυ διαβασμα για τα ψαρια που θες να αποκτησεις.

*δε μπορεις να καταδικασεις ενα πλασμα ως βιτρίνα μονο.μη ξεχνας,εχουν και αυτα ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες!

Καλή αρχή!

Τα λίτρα αυτά είναι κατάλληλα μόνο για το μονομάχο. Καλό θα ήταν να δώσεις τα υπόλοιπα.

Βασικό θεωρώ να διαβάσεις τα θέματα για το ξεκίνημα του ενυδρείου και τις συνθέσεις ψαριών για το επόμενο ενυδρείο σου.

Καλό θα είναι επίσης να αλλάξεις το χαλίκι με κάτι πιο λεπτόκοκκο, να προσθέσεις κανένα εύκολο φυτάκι και να αντικαταστήσεις το διακοσμητικό με κάτι πιο φυσικό. Ο μονομάχος θα το εκτιμήσει πολύ :helpsmilie:

Σιγά σιγά πιστεύω θα το βελτιώσεις και θα γίνει πολύ πιο σωστό. Θέλει υπομονή και διάβασμα.

Καλή συνέχεια!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου...θα κανω οτι μου ειπες :blush: ...αυριο ειχα ασκοπο να παρω ενα φυτο για να διακοσμησω το 25λιτρο του μονομαχου :( ...το φυτο αν θυμαμαι καλα λεγετε ανουμπια...και μου ειπε ο καταστηματαρχης πως δεν θα εχει κανενα προβλημα και δεν χρειαζετε λοιπασμα και τετοια...το ειδα σημερα και μου αρεσε :helpsmilie: ...για το χαλικακι εχετε να μου προτεινετε κατι καλυτερο...??πες μου ονομα και θα το ψαξω...!στο αλλο το 15ρι θα το θεσω σε λειτουργεια αυριο...και επειδη βαριεμαι να ξαναστρωνω...μπορω να βαλω 40% νερο απο το αλο..και να το συμπληρωσω με νερο βρυση + αντιχλοριο??

ΣΤο 15ρι λεω να βαλω τα gubby...μεχρι ποσα μπορω να βαλω :( ??εχω 3...2 θυλικα...και 1 αρσενικο...παιζει να εχω γεννητουρια?? :rasp: ...ευχαριστω πολυ...! :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου shallow nation...τα εχω διαβασει ολα...και μερικα πανω απο 2 φορες...

Αυτο θα κανω....θα αφησω μονο του τον μονομαχο στο 25 λιτρο...μαζι με τον γλυφτη(ειιδος δεν ξερω...ειναι γρηγορος κολυμβητης μερικες φορες...και ειναι πολυ μικρος...το μονο που ξερω ειναι οτι δεν ειναι γατοψαρο η πλακοστομους... :helpsmilie: ..ΑΑΑ βρηκα τελικα τετοι σφουγγαρακι...και πηρα ενα πρασσινο..μπλε καπως ετσι ειναι...θα το βαλω σε λυτουργεια...τα gubby θελουν και φυτο?...ελεγα να του βαλω ενα αραιο πλαστικο με πολλες τρυπες...που μου αρεσε...θα τους αρεσει??στο 25ρι θα βαλω ενα ανουμπια...καπως ετσι λεγετε...να παρω και γιαυτο? :(

οταν θα ειναι ετοιμο...να αφυσω μονο αυτα τα gubby gia αρχη μπας και δω καμια γεννα :helpsmilie: ...αμα γινει αυτο...χρειαζομαι διαφορετικο χαλικακι για να μην χανοντε τα αυγα??

ΕΝα τελευταιο...θα χρειαστει να βαλω και γλυφτη μεσα???αν ναι τι ειδος??

Τελος...ψάρι αλγοφάγος...τι ακριβως ειναι?? :(

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου... :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

...Θα ηθελα να κανω ακομα μια ερωρηση...θα ηταν καλο να βαλω ενα σαλλιγγαρι μαζι με τον μονομαχο και τον γλυφτακο που εχω στο 25ρι???? :P

ΤΕλος...παιδεια...επειδη αυτον τον καιρο...δεν εχω και την καλυτερη οικονομικη κατασταση...θα ηθελα να παρω ενα τεστ...αλλα δεν ξερω τι ακριβως...θα παρω μονο ενα...ποιο ομος ειναι το ποιο συμαντικο??? :rasp:

Ευχαριστω πολυ...και συγνωμη αν σας κουρασα με τις αρχαριες ερωτησης μου.. :helpsmilie: ...τι να κανουμε...επεσα σε ενα ωραιο hobby ^^

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νιτρικών ΝΟ3.

Σε βοηθάει να βρεις πότε θέλεις αλλαγή νερού και στο τέλος να γίνει ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νιτρικών ΝΟ3.

Σε βοηθάει να βρεις πότε θέλεις αλλαγή νερού και στο τέλος να γίνει ρουτίνα.

Ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ είναι ζωοτοκα . Κάνουν δηλαδή ζωντανό γόνο κ όχι αυγά.. Το χαλίκι είναι δύσκολο να το αλλάξεις αφού πρέπει να βγάλεις τα πάντα από το ενυδρείο σου.. Αυτό είναι λίγο δύσκολο από ότι καταλαβαίνεις.. Από τεστ εγώ λέω να πάρεις κ αμμωνία κ ΝΟ2 για να δεις εάν είναι στρώμμενο το νέο σου ενυδρείο. Σίγουρα τα ψάρια σου θα επιθυμούν τα φυσικά φυτα από τα πλαστικά κ θα ζουν σε ένα κατάλληλο περιβάλλον. Βαλε κ κανένα ξύλο, ρίζα. Τέλος δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις τα γκαπυ σε 15 λίτρα.. Στα 15 λίτρα μόνο γαριδες μπορείς κ ψάρι αλγοφαγος το λέει η λέξη τρώει την αλγη :P

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ είναι ζωοτοκα . Κάνουν δηλαδή ζωντανό γόνο κ όχι αυγά.. Το χαλίκι είναι δύσκολο να το αλλάξεις αφού πρέπει να βγάλεις τα πάντα από το ενυδρείο σου.. Αυτό είναι λίγο δύσκολο από ότι καταλαβαίνεις.. Από τεστ εγώ λέω να πάρεις κ αμμωνία κ ΝΟ2 για να δεις εάν είναι στρώμμενο το νέο σου ενυδρείο. Σίγουρα τα ψάρια σου θα επιθυμούν τα φυσικά φυτα από τα πλαστικά κ θα ζουν σε ένα κατάλληλο περιβάλλον. Βαλε κ κανένα ξύλο, ρίζα. Τέλος δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις τα γκαπυ σε 15 λίτρα.. Στα 15 λίτρα μόνο γαριδες μπορείς κ ψάρι αλγοφαγος το λέει η λέξη τρώει την αλγη :P

...Εστρωσα κατο λιγο χαλικακι που ειχα απο το 25ρι...και εβαλα και αυτες τις πετρουλες μεσα...θελω να αγορασω και ενα φυλτρακι...γιατι το φυλτρακι που μου εδωσε το φιλαρακι μου...κανει παρα πολυ θορυβο...και εχει τρελη πιεση για τοσο μικρο :rasp: ...νομιζω πος ειναι χαλασμενο...τεσπα θα παω να παρω αλλο...τωρα στο 15ρι...λεω να βαλω αυτα τα 3 gubby...εχω ενα πλαστικο φυτο μεσα...να βαλω καλητερο ενα anubia? που ο καταστηματαρχης μου ειπε ειναι πολυ ανθεκτικα...και δεν χρειαζοντε λοιπασμα και τετοια...εσεις τι λετε???ευχαριστω....

Υ.Γ...στο 25ρι θα βαλω σηγουρα αυτο το φυτο....θα το δημιουργειση προβλημα το χαλικακι που εχω???αν ναι...τι αλλο προτεινετε να βαλω??σαν σημπληρομα...γιατι δεν μπορω να τα βγαλω ολα και να τα ξαναφτιαξω...μου αρεσε μια λεπτη αμμος...χρομα μπλε...λετε να εχει προβλημα ο μονομαχος???

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νιτρικών ΝΟ3.

Σε βοηθάει να βρεις πότε θέλεις αλλαγή νερού και στο τέλος να γίνει ρουτίνα.

Δλδ αν τα βαζαμε σε προτερεοτητα...πρωτα ΝΟ3(νιτρικα) και μετα αμωνια...και τελος ph??..για να ξερω...ενα θα παρω...αλλα να αξιζει...μην πανε τσαμπα τα λεφτουδακια μου... :P

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τέστ έχει τη δικιά του ξεχωριστή σημασία χωρίς να μπορούμε πούμε ποιο είναι πιο σημαντικό γιατί κάθε παράμετρος του νερού που μετρά τα καθένα έχει τη σημαντικότητα της.

Σου ανέφερα το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο.

Αν θες μια βασική εξάδα για τις βασικές παραμέτρους

ΝΗ3

ΝΟ2

ΝΟ3

ΡΗ

GH

KH

Για ξεκίνημα ενυδρείου όλα είναι σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τέστ έχει τη δικιά του ξεχωριστή σημασία χωρίς να μπορούμε πούμε ποιο είναι πιο σημαντικό γιατί κάθε παράμετρος του νερού που μετρά τα καθένα έχει τη σημαντικότητα της.

Σου ανέφερα το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο.

Αν θες μια βασική εξάδα για τις βασικές παραμέτρους

ΝΗ3

ΝΟ2

ΝΟ3

ΡΗ

GH

KH

Για ξεκίνημα ενυδρείου όλα είναι σημαντικά.

...ΕΥχαριστω πολυ...τα stick για το PH που ειναι λιγο ακριβουτσικα αλλα κρατανε για παντα...ειναι καλα :P ?...και για πρωτο τεστ μαλον θα παρω για αμμονια... :rasp: !

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε τα υγρά τεστ, είναι πολύ πιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...