Jump to content

ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΛΑΤΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ


IKLMD

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα φυτεμενο ενυδρείο 20Lit περίπου, στο οποίο φιλοξενούνταν 1 αρσενικό guppy, ένα αρσενικό;;;;; platty (έτσι μου είπαν όταν το αγόρασα) και λαθρεπιβάτες.

Το guppy κυνηγούσε διαρκώς το platty και μετά από ερώτηση στο forum γι΄αυτή την συμπεριφορά δημιουργήθηκαν υποψίες ότι είναι θηλυκό.

Τελικά οι υποψίες επιβεβαιώθηκαν γιατί βρήκα ένα μικρό ψαράκι στο ενυδρείο :rasp: .

Το θηλυκό τελικά platty το έδωσα. Έχω μείνει με το guppy και το μικρό platty.

Το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες. Το μικρό έχει βρει καταφύγιο σε ένα κογχύλι στο οποίο δεν μπορεί να πάει το guppy και βγαίνει συνήθως τις ώρες που είναι κλειστό το φως.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι πρέπει να κάνω με το μικρό. :P

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να το βραλεις σε ενα αλλο ενυδρειο μονο του;

Θα πρεπει να του δινεις τροφη πολυ καλα τρυμμενη, αν κ το καλυτερο θα ειναι να του παρεις τροφη που ειναι σε σκονη ειδικη για νεογεννητα ζωοτοκα . Προσεχε να κρατας το νερο του ενυδρειου του καθαρο κ οταν θα κανεις αλλαγες να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου του

Ελπιζω να μην γινει κολατσιο στο γκαπυ σου. Αν μπορεις βαλε στην επιφανεια του ενυδρειου σου κερατοφυλλο θα μπορεσει καποιος απο δω μεσα να σου δωσει για να μπορει να κρυβεται το πλατακι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Μήπως πρέπει να βάλω τον ειδικό χώρο για νεογεννητα;

Την τροφή θα την βρίσκει;

Κρυψώνες υπάρχουν μπόλικες και έχω και ένα φυτό στην επιφάνεια.

Κερατόφυλλο έιναι είδος φυτού;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Μήπως πρέπει να βάλω τον ειδικό χώρο για νεογεννητα;Οχι καλα ειναι εκει που ειναι

Την τροφή θα την βρίσκει; Αν την τρίψεις και γινει σαν σκόνη θα τη βρει και θα φαει

Κρυψώνες υπάρχουν μπόλικες και έχω και ένα φυτό στην επιφάνεια. Ωραια τοτε εισαι Οκ

Κερατόφυλλο έιναι είδος φυτού; Ναι φυτο επιφανειας αλλα αφου λες οτι εχεις δεν το χρειαζεσε

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα guppy μπορώ να βάλω στο ενυδρείο ή θα είναι επικίνδυνο για το μικρό Platty;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το πρότεινα.Και από θέμα επικινδυνότητας αλλά και από θέμα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω στα 20lit μπορώ να έχω μόνο ένα guppy;

Το μικρό μόλλις μεγαλώσει έαν είναι θηλυκό θα το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα Guppy είναι κινητικά ψάρια και προτείνεται να μπαίνουν σε χαρέμια,σε ενυδρεία 60 λίτρων και άνω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Εγώ θα πρότεινα έναν μονομάχο με μερικά σαλιγκάρια ή γαρίδες αν τις ανέχεται.Θα σε ευχαριστήσει περισσότερο και θα αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως διάβασα σε πολλές συζητήσεις στο forum μονο μονομάχος σε αυτά τα λίτρα.

Και να φανταστείται ότι σε τρία pet shop μου είπαν ότι μπορώ να βάλω μέχρι τέσσερα guppy.

Και από εκεί που πήρα το ενυδρείο τον εξοπλισμό του και τα πρώτα 2 ψαράκια τα ίδια μου είπαν.

Μάλλον θα έπρεπε να πάρω από την αρχή μεγαλύτερο.

Το μικρό σε πόσο καιρό περίπου θα μπορέσω να το δώσω;

Γιατί με βλέπω με μονομάχο.

Δύο μονομάχοι (ζευγάρη) μήπως γνωρίζεται σε πόσα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο για τα λιτρα του ζευγαριού.

Διάβασα οτι δεν είναι έυκολη διαδικασία το ζευγάρωμα μονομάχων και απαιτούνται τουλάχιστον 40λιτρα.

Μηπως θα μπορούσε κανείς να μου πεί σε πόσο χρόνο μπορώ να δώσω το μικρό πλατυ;

Μήπως θα μπορούσα να δώσω το guppy και να κρατήσω το μικρό πλατυ μέχρι να μεγαλώσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...