Jump to content

Περι κοκκινων/μωβ φυλλωμάτων


retard20

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο με αυτα τα φυτα

Ludwgia repens

Nesaea spec

eusteralis species

Για να διατυρησουν το ωραιο χρωμα τους θα ταν καλο να προσθεσω απο λισπασματα

Iron flourish?? η να δω πως θα πανε με γενικο Flourish Excel και ταμπλετες Flourish που εχω προσωρινά

η μηπως να αυξησω λιγο τις δοσολογιες των αλλων?βαζω 2ml excel καθημερινα και 1ml ανα βδομαδα γενικο και 2ml σε καθε αλλαγη καθε 20 μερες !!!

co2 μονο excel

και φωτισμο 48 watt sta 48-50 λιτρα καθαρα

http://img35.imageshack.us/img35/6134/07042011109.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/7590/07042011110.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/2766/07042011107.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας μας πει καποιος αν προσθέτουμε σίδηρο,και καθε ποτε?εχω και εγω 2-3 φυτακια και θελω να ξερω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει καποιος αν προσθέτουμε σίδηρο,και καθε ποτε?εχω και εγω 2-3 φυτακια και θελω να ξερω :P

σίδηρο περιεχουν και οι ταμπλετες και το γενικο... περιεχουν μικρες ποσοτητες σιδηρου το θεμα ειναι

αν αυτα τα φυτα εχουν περισσοτερη αναγκη!!!

Όντως και καθε ποτε γιατι ρωτησα και μου παν οτι με της flourish μετα θεσ και τεστ να δεις που βρισκεσαι... :S

αντε για πείτε μας :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως αυτά τα φυτά θέλουν φως για να δείχνουν τα κοκκινωπά τους χρώματα.

Αυτό απ΄ότι φαίνεται το έχεις. Από κει και πέρα η nesaea και η eusteralis θα ήθελαν το διοξείδιό τους όπως και μια περιοδική λίπανση με σίδηρο αλλά και σχετικά μαλακό νερό. Σαφώς δυσκολότερα φυτά από τη repens.

Πρόσεξε το φως να φτάνει μέχρι τα χαμηλά φύλλα σε όλα τα φυτά. Βλέπω επίσης και aponogeton madagascariensis....Όλα τα δύσκολα μάζεψες.... Υπόψη ότι το τελευταίο δεν θέλει ψηλές θερμοκρασίες. Και σε 50 λίτρα κρίμα δεν θα μπορεί να απλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως αυτά τα φυτά θέλουν φως για να δείχνουν τα κοκκινωπά τους χρώματα.

Αυτό απ΄ότι φαίνεται το έχεις. Από κει και πέρα η nesaea και η eusteralis θα ήθελαν το διοξείδιό τους όπως και μια περιοδική λίπανση με σίδηρο αλλά και σχετικά μαλακό νερό. Σαφώς δυσκολότερα φυτά από τη repens.

Πρόσεξε το φως να φτάνει μέχρι τα χαμηλά φύλλα σε όλα τα φυτά. Βλέπω επίσης και aponogeton madagascariensis....Όλα τα δύσκολα μάζεψες.... Υπόψη ότι το τελευταίο δεν θέλει ψηλές θερμοκρασίες. Και σε 50 λίτρα κρίμα δεν θα μπορεί να απλωθεί.

χ0αχ0α0χα ειδες ουτε επιτηδες να το κανα :thumbup:

προς το παρον η madagascariensis που την εχω 2 βδομαδες εχει πεταξει 5 φυλλα ακομα

δηλαδη δειχνει οτι αναπτύσσεται τα εχω διαβασει ολα για αυτην

ναι το μονο κακο ειναι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για το 50λιτρο εχει ξανα συζητηθει αυτο

με τον theodor72 :P

βαζω excel Καθημερινα τα προσέχω gg αλλα δε θελω να βαλω diy co2

οσο για τα χρωματα μου παν οτι ειναι θεμα απο το φως και εχω οντως αρκετο

αλλα θα πρεπε να προσθεσω κατι αλλο extra?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να συνεχίσεις με excel, να ρίχνεις σίδηρο, ταμπλέτες έχεις βάλει, και γενικό λίπασμα είσαι καλά. Τσέκαρε τη δοσολογία του σιδήρου μην το παρακάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να συνεχίσεις με excel, να ρίχνεις σίδηρο, ταμπλέτες έχεις βάλει, και γενικό λίπασμα είσαι καλά. Τσέκαρε τη δοσολογία του σιδήρου μην το παρακάνεις.

Δηλαδη προτεινεις να παρω το iron?

γενικα ρωταω αν χρειαζετε κατι ακομα δε ξερω αν θα παρουσιασουν καποιο προβλημα τα βαλα σημερα!!

προαιρετικά ρωταω κανα trace δε ξερω....

επισης πως να προσεξω τα φυλλωματα χαμηλα κατω??

να τα αραιώνω που και που με το χερι?

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προτεινεις να παρω το iron?

γενικα ρωταω αν χρειαζετε κατι ακομα δε ξερω αν θα παρουσιασουν καποιο προβλημα τα βαλα σημερα!!

προαιρετικά ρωταω κανα trace δε ξερω....

Ναι αυτό εννοώ, ο σίδηρος θα τα βοηθήσει να διατηρήσουν χρώμα (αλλά βέβαια όλος ο συνδυασμός φωτός, λιπασμάτων, ιχνοστοιχείων, CO2 τελικά θα πρέπει να είναι ισορροπημένος)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σιγα σιγα να παω και σε Trace εννοεις(αυτο δεν εχει τα ιχνοστοιχεία ?)

θα χτυπησω το iron τοτε προς το παρον και βλεπουμε στην πορεία!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!!

Επισης να αυξησω καθολου την δοσολογια που αναγραφω παραπανω η οχι?

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Όλα που αναφέρεις βοηθούν αλλά ο βασικός παράγοντας για το χρώμα είναι το φώς. Αν δεν έχεις έντονο φως τότε δεν θα δεις έντονο χρώμα.

Προσοχή!

Το έντονο φως πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε και να στήσουμε ανάλογα το ενυδρείο αλλιώς θα γεμίσουμε άγλης.

Αν τα φυτά σου αναπτύσσονται φυσιολογικά τότε δεν θα άλλαζα τίποτα στην λίπανση (κίνδυνος αλγης).

Link to comment
Share on other sites

Όλα που αναφέρεις βοηθούν αλλά ο βασικός παράγοντας για το χρώμα είναι το φώς. Αν δεν έχεις έντονο φως τότε δεν θα δεις έντονο χρώμα.

Προσοχή!

Το έντονο φως πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε και να στήσουμε ανάλογα το ενυδρείο αλλιώς θα γεμίσουμε άγλης.

Αν τα φυτά σου αναπτύσσονται φυσιολογικά τότε δεν θα άλλαζα τίποτα στην λίπανση (κίνδυνος αλγης).

Δηλαδη πως να στησουμε το ενυδρειο?

Δηλαδη διαφωνεις να αυξησω τα λιπασματα σαν δοσολογια και να προσθεσω Iron?

και αυτο πως το χειριζομαστε?

Πρόσεξε το φως να φτάνει μέχρι τα χαμηλά φύλλα σε όλα τα φυτά

επισης εχω και αλλη μια λαμπα 15 watt την colour της sera!! η οποια ξεκιναει μιση ωρα πριν ανοιξουν

Οι 2χ24watt και συνεχιζει μιση ωρα πριν να κλεισουν ολα τα φωτα!!

αρα εχουμε 7ωρες τις μεγαλες και 1 ωρα τα 15watt να αλλαξω κατι εδω? και τα 3 μαζι ουτε να το σκεφτομαι ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ, ο σίδηρος θα τα βοηθήσει να διατηρήσουν χρώμα (αλλά βέβαια όλος ο συνδυασμός φωτός, λιπασμάτων, ιχνοστοιχείων, CO2 τελικά θα πρέπει να είναι ισορροπημένος)

Αντρεα ιχνοστοιχεια βαζουμε μονο οταν βαζουμε νερο απο οσμωση? η χρειαζονται τα φυτα παραπανω εβδομαδιαίος.

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα ιχνοστοιχεια βαζουμε μονο οταν βαζουμε νερο απο οσμωση? η χρειαζονται τα φυτα παραπανω εβδομαδιαίος.

τα ιχνοστοιχεια τα περιεχει το Trace?

οντως τι γινεται μ αυτο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα ιχνοστοιχεια τα περιεχει το Trace?

οντως τι γινεται μ αυτο? :thumbup:

Το seachem trace περιέχει ιχνοστοιχεία απαραίτητα για την ανάπτυξη των φυτών, όπως λέει και εδώ:

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishTrace.html

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο Χρηστος και ο Αντρεας σου δωσανε μια γενικη εικονα!

Το να εχουμε ενα καθαρο ενυδρειο απο το να γεμισουμε με αλγες φτανει μια μικρη υπερβολη στην χρηση των λιπασματων για να αλλαξη το ολο σκηνικο. Ψαξε εαν θες και για την μεθοδο του Tom Barr στο νετ, προσοχη στα φωσφορικα και τακτικες αλλαγες για ενα hi tech ενυδρειο περαν του φωτισμου και CO2. Μην υπερβαλεις με τα λιπασματα γιατι μπορει και να δημιουργησεις ποιο πολλα προβληματα παρα να σου βγουν σε καλο. Δωσε τον χρονο στα φυτα σου να αναπτυχθουν μην βιαζεσαι και πανω απο ολα παρακολουθα καθημερινα τα φυτα σου και κανε μετρησεις καθε τοσο να δεις που βρισκεσαι, γενικα πρεπει να βρεις απο μονος σου την ισοροποια του οικοσυστηματος σου μια που μονο εσυ μπορεις να το παρακολουθεις σε καθημερινη βαση και να βγαζεις συμπερασματα και τυχων ελλειψεις.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως να στησουμε το ενυδρειο?

Δηλαδη διαφωνεις να αυξησω τα λιπασματα σαν δοσολογια και να προσθεσω Iron?

Αν αυξήσεις το λιπασμα και δεν αυξήσεις τον φωτισμό τότε είναι σαν να σε δίνουν να φας τρία πιάτα φαί ενώ μπορείς να φας δυο. Το τρίτο θα το φαν οι μύγες. Στην περίπτωση μας το περίσσευμα θα το καταναλώσουν η αγλεις.

Φως, λίπανση, και φυτά πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπημένη αρμονία, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι πάντοτε η αλγης.

Το πώς θα το στήσεις τώρα.

Εδώ μπορεί να ακούσης πολλά και πολλές μεθόδους. Αυτό που μετρά και είναι ο καθοριστικός παράγοντας για επιτυχία είναι η εμπειρία.

Αν δεν έχουμε εμπορεία τότε αρχίζουμε με εύκολα φυτά και όσο μαζεύουμε εμπειρία κάνουμε όλο και κάποια βήματα μπροστά.

Φυσικά δεν είναι λίγοι αυτοί που άρχισαν κατευθείαν με δύσκολα φυτά. εδώ θέλει διάβασμα για να κατανοήσουμε το πώς λειτουργούν κάποια πράγματα και φυσικά πολλές ερωτήσεις σε φίλους και σε φόρουμ.

Δεν θα αποτρέψω ποτέ κανέναν να αρχίσει με δύσκολα φυτά. απλά ακλουθούμε μια διαφορετική μεθοδολογία.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξήσεις το λιπασμα και δεν αυξήσεις τον φωτισμό τότε είναι σαν να σε δίνουν να φας τρία πιάτα φαί ενώ μπορείς να φας δυο. Το τρίτο θα το φαν οι μύγες. Στην περίπτωση μας το περίσσευμα θα το καταναλώσουν η αγλεις.

Φως, λίπανση, και φυτά πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπημένη αρμονία, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι πάντοτε η αλγης.

Το πώς θα το στήσεις τώρα.

Εδώ μπορεί να ακούσης πολλά και πολλές μεθόδους. Αυτό που μετρά και είναι ο καθοριστικός παράγοντας για επιτυχία είναι η εμπειρία.

Λοιπον τον φωτισμο αναφερω πανω οτι μπορω να τον δυναμοσω βαζοντας και την 15watt λαμπα Sera colour plant που εχω για ΄΄απογευματινο΄΄ φως μιση ωρα το πρωι και μιση το βραδυ καθως εχω δεσει εκει τις 2χ24(εχω ρωτησει πιο πανω αν μπορω να το κανω η οχι και για ποσες ωρες να τρεχουν μαζι :P περιμενω κ σ αυτο μια απαντηση:ninja:)

σιγουρα ειναι η εμπειρια γι αυτο πρεπει να ξεκινησεις απο καπου... συμφωνω αλλα αμα δεν κανεις και την 'πατατα' σου δεν μαθαινεις :thumbup: οσο για τις δοσεις που θα βαζω ειναι σιγουρα και τι απαιτουν τα φυτα μου που και αυτο ειναι θεμα χρονου να δω τι δοσεις θα ακολουθησω

Προμηθεύτηκα και το iron flourish και το Potassium

ξεκινησα με 2ml και απο τα δυο!!!

Και κατι ακομα η Nesaea spec εχει μερικα κιτρινα φυλλωματα και δεν ειχε ριζες οταν την πηρα...

λετε να την κοντύνω λιγο να ανασανει η δεν ειναι σωστη κινηση?

το φυτο φαινεται λιγακι και στην φωτο το μπροστα

http://img718.imageshack.us/img718/2766/07042011107.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον φωτισμο αναφερω πανω οτι μπορω να τον δυναμοσω βαζοντας και την 15watt λαμπα Sera colour plant που εχω για ΄΄απογευματινο΄΄ φως μιση ωρα το πρωι και μιση το βραδυ καθως εχω δεσει εκει τις 2χ24(εχω ρωτησει πιο πανω αν μπορω να το κανω η οχι και για ποσες ωρες να τρεχουν μαζι :ninja: περιμενω κ σ αυτο μια απαντηση:D)

σιγουρα ειναι η εμπειρια γι αυτο πρεπει να ξεκινησεις απο καπου... συμφωνω αλλα αμα δεν κανεις και την 'πατατα' σου δεν μαθαινεις :thumbup: οσο για τις δοσεις που θα βαζω ειναι σιγουρα και τι απαιτουν τα φυτα μου που και αυτο ειναι θεμα χρονου να δω τι δοσεις θα ακολουθησω

Προμηθεύτηκα και το iron flourish και το Potassium

ξεκινησα με 2ml και απο τα δυο!!!

Και κατι ακομα η Nesaea spec εχει μερικα κιτρινα φυλλωματα και δεν ειχε ριζες οταν την πηρα...

λετε να την κοντύνω λιγο να ανασανει η δεν ειναι σωστη κινηση?

το φυτο φαινεται λιγακι και στην φωτο το μπροστα

http://img718.imageshack.us/img718/2766/07042011107.jpg

Αποψεις? :P

Link to comment
Share on other sites

Αποψεις? :thumbup:

Sorry αλλα ψιλομπερδευτικα........

sera plant color

Αυτη η λαμπα ειναι 3band και μπορεις να τη βαλεις να δουλευει κανονικα τις ωρες φωτοπεριοδου σου.

Εχεις 2 χ 24 w με ποσα κελβιν; Καλυτερα να αναφερεις ποιες λαμπες εχεις ακριβως, ειναι full spectrum;

Περισσοτερο φως, περισσοτερο λιπασμα, και περισσοτερο CO2 και στανταρ 30% αλλαγες νερου καθε εβδομαδα για να κανεις ενα reset στις τιμες του νερου.

Ποσα ειναι τα λιτρα σου ολικα;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα ψιλομπερδευτικα........

sera plant color

Αυτη η λαμπα ειναι 3band και μπορεις να τη βαλεις να δουλευει κανονικα τις ωρες φωτοπεριοδου σου.

Εχεις 2 χ 24 w με ποσα κελβιν; Καλυτερα να αναφερεις ποιες λαμπες εχεις ακριβως, ειναι full spectrum;

Περισσοτερο φως, περισσοτερο λιπασμα, και περισσοτερο CO2 και στανταρ 30% αλλαγες νερου καθε εβδομαδα για να κανεις ενα reset στις τιμες του νερου.

Ποσα ειναι τα λιτρα σου ολικα;

lumen kai kelvin δε θυμαμαι εχω απο 24watt την juwel nature kai colour δεν εχω βρει κατι στο internet :S και ρωταω αν ειναι υπερβολη και οι 3 μαζι στα λιτρα μου για 8 ωρες!!

http://www.juwel-aquarium.co.uk/images/Juw..._tube_offer.jpg

και η 15watt που ειχα στην αρχη sera plant color γραφει και την αναβω μιση ωρα πριν αναψουν οι αλλες 2 και κλεινει μετα αναβει μολις σβηνουν οι 2 και την εχω αλλη μιση ωρα και 7 ωρες εχω τις αλλες

δεν λειτουργουν και οι 3 μαζι τοσο καιρο μονο 10 λεπτα για τον συντονισμο!!!

τα λιτρα ειναι 60 μεικτα

απο co2 ξανα λεω βαζω μονο excel καθε μερα απο 2ml πιο πολυ ρωταω γι αυτο για να αυξησω λογω του οτι δεν ειναι στα σχεδια μου το diy co2!!

αλλαγες κανω καθε 20 μερες 30-40%

No3 15

No2 0

gh 7

dt 9 αρα γυρω στα 10

Th 6-7

Kh 6

ph 6.8

σημερινες μετρησεις!!

και κατι γι αυτο καμια αποψη?

Και κατι ακομα η Nesaea spec εχει μερικα κιτρινα φυλλωματα και δεν ειχε ριζες οταν την πηρα...

λετε να την κοντύνω λιγο να ανασανει η δεν ειναι σωστη κινηση?

το φυτο φαινεται λιγακι και στην φωτο το μπροστα

http://img718.imageshack.us/img718/2766/07042011107.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

lumen kai kelvin δε θυμαμαι εχω απο 24watt την juwel nature kai colour

http://www.juwel-aquarium.co.uk/images/Juw..._tube_offer.jpg

και η 15watt που ειχα στην αρχη sera plant color γραφει και την αναβω μιση ωρα πριν αναψουν οι αλλες 2 και κλεινει μετα αναβει μολις σβηνουν οι 2 και την εχω αλλη μιση ωρα και 7 ωρες εχω τις αλλες

δεν λειτουργουν και οι 3 μαζι τοσο καιρο μονο 10 λεπτα για τον συντονισμο!!!

τα λιτρα ειναι 60 μεικτα

απο co2 ξανα λεω βαζω μονο excel καθε μερα απο 2ml

αλλαγες κανω καθε 20 μερες 30-40%

No3 15

No2 0

gh 7

dt 9 αρα γυρω στα 10

Th 6-7

Kh 6

ph 6.8

σημερινες μετρησεις!!

Ωραια, κατι ακομα, ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου και ποσο καιρο ειναι φυτεμενο.

Η nature ειναι στα 4100κ και βγαζει ενα κιτρινοπο χρωμα και μπορεις να την αναβεις σε ολη την φωτοπεριοδο.

Η juwel color ειναι στα 6800κ αλλα εινα 3band δηλαδη παραπλησια της sera και αυτη συνεχεια αναμενη.

Οποτε απο την στιγμη ειδικα που εχεις κοκινα φυτα θα σου προτεινα μια 6500κ που θα σου ανεβασει αισθητα τα λουμεν και εχει υψιλο φασμα στο μπλε χρωμα το οποιο θελουν τα κοκκινα φυτα. Απο την στιγμη που θα την βαλεις καλο ειναι να την χρησημοποιησεις σταδιακα, δηλαδη απο της 12 εως της 15 η ωρα και μερα παρα μερα θα ανεβαζεις μια ωρα παραπανω την φωτοπεριοδο της εως να φτασεις τις 10 ωρες την 6500κ και 14 ωρες τις υπολυπες.

Υπαρχει και η λυση των 10.000κ αλλα εκει παιζεις με την φωτια για οσο αφορα τις αλγες.

Επισης καποια στιγμη μπορει να εχεις 0 ΝΟ3 λογο της μεγαλυτερης αποροφυσεις θρεπτικων απο τα φυτα σου οποτε εκει θα πρεπει να δεις και για καποιο nitrogen σκευασμα το οποιο θα ριχνεις μονο οταν τα επιπεδα των NO3 θα ειναι πολυ χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, κατι ακομα, ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου και ποσο καιρο ειναι φυτεμενο.

Η nature ειναι στα 4100κ και βγαζει ενα κιτρινοπο χρωμα και μπορεις να την αναβεις σε ολη την φωτοπεριοδο.

Η juwel color ειναι στα 6800κ αλλα εινα 3band δηλαδη παραπλησια της sera και αυτη συνεχεια αναμενη.

Οποτε απο την στιγμη ειδικα που εχεις κοκινα φυτα θα σου προτεινα μια 6500κ που θα σου ανεβασει αισθητα τα λουμεν και εχει υψιλο φασμα στο μπλε χρωμα το οποιο θελουν τα κοκκινα φυτα. Απο την στιγμη που θα την βαλεις καλο ειναι να την χρησημοποιησεις σταδιακα, δηλαδη απο της 12 εως της 15 η ωρα και μερα παρα μερα θα ανεβαζεις μια ωρα παραπανω την φωτοπεριοδο της εως να φτασεις τις 10 ωρες την 6500κ και 14 ωρες τις υπολυπες.

Υπαρχει και η λυση των 10.000κ αλλα εκει παιζεις με την φωτια για οσο αφορα τις αλγες.

Επισης καποια στιγμη μπορει να εχεις 0 ΝΟ3 λογο της μεγαλυτερης αποροφυσεις θρεπτικων απο τα φυτα σου οποτε εκει θα πρεπει να δεις και για καποιο nitrogen σκευασμα το οποιο θα ριχνεις μονο οταν τα επιπεδα των NO3 θα ειναι πολυ χαμηλα.

Στασου γιατι χαθηκα :thumbup: καταρχας προτεινεις μια αλλαγη

αυτη θα γινει στα 15 watt η να αλλαξω μια απο τις 24?

14 ωρες να εχω φωτοπεριοδο? δεν ειναι υπερβολη???

δηλαδη τωρα μπορω να χρησιμοποιω και τις 3 αναμενες για 8 ωρες ? και ετσι μετα πρεπει να αυξησω και την λιπανση αναγκαστικά ? No3 Ποτε δεν ειχα 0 απλα τωρα που εδωσα τα σκαλαρια λογω κακου σετ απ ταιζω αρκετα λιγοτερο και ειχα 20-25 νιτρικα

το ενυδρειο τρεχει 1χρονο ως φυτεμενο 5 μηνες περιπου η eleocharis Παντως τα παει μια χαρα πεταει παντου γυρω γυρω :P

απλα σε εχω χασει λιγο με τις ωρες και με τις λαμπες στο τι προτεινεις να κανω ^^

επισης δεν πιανω τον ορισμο 3band και να πω οτι η 15watt ειναι τ8 ηταν μαμα απλα εγω εβαλα την sera color plant

και οι αλλες 2 ειναι πατεντα τ5 με glo

α και αυτες η μετρησεις ειναι σημερινες στις 15 μερες πριν την αλλαγη δηλαδη την παρασκευη κλεινω 20-22 μερες ωστε να αλλαξω νερο

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Στασου γιατι χαθηκα :thumbup: καταρχας προτεινεις μια αλλαγη

αυτη θα γινει στα 15 watt η να αλλαξω μια απο τις 24?

14 ωρες να εχω φωτοπεριοδο? δεν ειναι υπερβολη???

δηλαδη τωρα μπορω να χρησιμοποιω και τις 3 αναμενες για 8 ωρες ? και ετσι μετα πρεπει να αυξησω και την λιπανση αναγκαστικά ? No3 Ποτε δεν ειχα 0 απλα τωρα που εδωσα τα σκαλαρια λογω κακου σετ απ ταιζω αρκετα λιγοτερο και ειχα 20-25 νιτρικα

το ενυδρειο τρεχει 1χρονο ως φυτεμενο 5 μηνες περιπου η eleocharis Παντως τα παει μια χαρα πεταει παντου γυρω γυρω :P

απλα σε εχω χασει λιγο με τις ωρες και με τις λαμπες στο τι προτεινεις να κανω ^^

επισης δεν πιανω τον ορισμο 3band και να πω οτι η 15watt ειναι τ8 ηταν μαμα απλα εγω εβαλα την sera color plant

και οι αλλες 2 ειναι πατεντα τ5 με glo

α και αυτες η μετρησεις ειναι σημερινες στις 15 μερες πριν την αλλαγη δηλαδη την παρασκευη κλεινω 20-22 μερες ωστε να αλλαξω νερο

Θα σου προτεινα να αλλαξεις την 15 αρα μια που ειναι λιγοτερα Kelvin και λογικα εχει μικροτερες κορυφες και λουμεν απο την juwel. Οσο αφορα τον φωτησμο οι 8 ωρες ειναι λιγες απο την στιγμη που θελεις να αυξησεις τα θρεπτικα και την αναπτυξη. Πρεπει να δωσεις στα φυτα τον χρονο τους για να ολοκληρωσουν τον κυκλο της ημερας. Μην ξεχνας οτι η μερα ειναι μεγαλη στα τροπικα μερη, 10 ωρες ειναι το minimum, 12 ωρες ειναι το στανταρ και 14 το maximum.Σκεψου οτι το καλοκαιρι και στην ελλαδα χαραζει στης 6 και σουρουπωνει στης 20:00. Την 6500 Κ μπορεις να φτασεις να την αναβεις 6 με 8 ωρες ενδιαμεσα και αν σε παιρνει και δεν εχεις προβλημα με αλγες μπορεις να δοκιμασεις και περισσοτερες ωρες, θα σου δειξει το ενυδρειο σου.

Οι λαμπες 3 band δεν προσομιαζουν το ηλιακο φως αλλα ειναι λαμπες η οποιες εχουν επιλεγμενες κορυφες στο μπλε και το κοκκινο φασμα μια που σε αυτες τις κορυφες τα φυτα εχουν την μεγιστη φωτοσυνθετικη αποδοση. Να ξερεις επισης οτι μεγαλο ρολο παιζουνκαι τα φωσφορικα οσο αφορα τις αλγες οποτε και ενα τεστ φωσφορικων πιστευω πως ειναι απαρετητο για καθε μποστανα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να αλλαξεις την 15 αρα μια που ειναι λιγοτερα Kelvin και λογικα εχει μικροτερες κορυφες και λουμεν απο την juwel. Οσο αφορα τον φωτησμο οι 8 ωρες ειναι λιγες απο την στιγμη που θελεις να αυξησεις τα θρεπτικα και την αναπτυξη. Πρεπει να δωσεις στα φυτα τον χρονο τους για να ολοκληρωσουν τον κυκλο της ημερας. Μην ξεχνας οτι η μερα ειναι μεγαλη στα τροπικα μερη, 10 ωρες ειναι το minimum, 12 ωρες ειναι το στανταρ και 14 το maximum.Σκεψου οτι το καλοκαιρι και στην ελλαδα χαραζει στης 6 και σουρουπωνει στης 20:00. Την 6500 Κ μπορεις να φτασεις να την αναβεις 6 με 8 ωρες ενδιαμεσα και αν σε παιρνει και δεν εχεις προβλημα με αλγες μπορεις να δοκιμασεις και περισσοτερες ωρες, θα σου δειξει το ενυδρειο σου.

Οι λαμπες 3 band δεν προσομιαζουν το ηλιακο φως αλλα ειναι λαμπες η οποιες εχουν επιλεγμενες κορυφες στο μπλε και το κοκκινο φασμα μια που σε αυτες τις κορυφες τα φυτα εχουν την μεγιστη φωτοσυνθετικη αποδοση. Να ξερεις επισης οτι μεγαλο ρολο παιζουνκαι τα φωσφορικα οσο αφορα τις αλγες οποτε και ενα τεστ φωσφορικων πιστευω πως ειναι απαρετητο για καθε μποστανα.

αμα αλλαξω αυτην την 15αρα ποια εχεις να προτείνεις?Μιλαμε για τ8 60 εκατοστα μηκος ενυδρειο

και ποσο σημαντικη ειναι η αλλαγη αυτης της λαμπας εννοω σε φαση αφου μπορω να εχω 3 φασματα να το εκμεταλευτω η οτι ειναι αναγκαια...

τις Juwel ποσο λες να τις αυξησω 20 λεπτα ανα μερα η ανα βδομαδα ? ποσο?

σιγουρα θελω να το φτασω 10 ωρες αρχικα να δω τι θα γινει... και μετα το παμε και σε 12 με αργες κινησεις μην εχουμε διαφορα :thumbup:

και κατι τελευταιο για τις δοσεις που βαζω καλα δεν ειμαι?

2ml potassium εβαλα πρωτη φορα δε ξερω ποσο να βαζω ανα βδομαδα

2ml iron το ιδιο

2ml καθημερινα excel

1ml flourish γενικο ανα βδομαδα και 2ml στην αλλαγη

ευχαριστω για τις απαντησεις σου...

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

αμα αλλαξω αυτην την 15αρα ποια εχεις να προτείνεις?Μιλαμε για τ8 60 εκατοστα μηκος ενυδρειο

και ποσο σημαντικη ειναι η αλλαγη αυτης της λαμπας εννοω σε φαση αφου μπορω να εχω 3 φασματα να το εκμεταλευτω η οτι ειναι αναγκαια...

τις Juwel ποσο λες να τις αυξησω 20 λεπτα ανα μερα η ανα βδομαδα ? ποσο?

σιγουρα θελω να το φτασω 10 ωρες αρχικα να δω τι θα γινει... και μετα το παμε και σε 12 με αργες κινησεις μην εχουμε διαφορα :thumbup:

και κατι τελευταιο για τις δοσεις που βαζω καλα δεν ειμαι?

2ml potassium εβαλα πρωτη φορα δε ξερω ποσο να βαζω ανα βδομαδα

2ml iron το ιδιο

2ml καθημερινα excel

1ml flourish γενικο ανα βδομαδα και 2ml στην αλλαγη

ευχαριστω για τις απαντησεις σου...

Κοιτα να δεις και ετσι με τις λαμπες που εχεις καλα εισαι και προς θεου δεν θελω να εκβιασω καταστασεις!

Αυτο που εχεις να κερδισεις σε μια λαμπα με ποιο πολλα Κελβιν ειναι τα λουμεν και η ποιο φωτινη αποχρωση σε σχεση με το τωρα που το ενυδρειο σου εχει ενα ποιο ροζ χρωμα. Επισης θελω να πιστευω πως και τα ζωντανα σου θα επωφεληθουν απο αυτη την ποιο ζωντανη ατμοσφαιρα που θα δημιουργηθει.

Η 15 W λαμπα εχει μηκος περιπου 45 cm, το λεω γιατι σε Τ8 υπαρχουν και σε 14 W οι οποιες ειναι μικροτερες σε μηκος. Επισης καλο ειναι να βαλεις και ανακλαστηρες μια που θα σου διπλασιασουν την φωτινοτητα.

Εαν την ψαξεις λιγο θα δεις ενυδρεια που ειναι φυτεμενα και εχουν ολες τις λαμπες στα 6500Κ και αλλα που εχουν ολες 3 band και αλλα που εχουν ενα mix. Δεν εχω εμπειρια στο βαθμο να σου πω ποια ειναι η καλυτερη λυση αλλα προσωπικα χρησημοποιω παραπλησια παραλλαγη της προτεινομενης προτασεις μου.

Προσωπικα για την juwel θα την εβαζα στο φουλ κατευθειαν και θα παρατηρουσα την πρωτη εβδομαδα εαν ειχα καποιο προβλημα, πραγμα που δεν πιστευω να αντιμετωπισεις. Απο την αλλη εαν αισθανεσαι εσυ ποιο σιγουρος να προσπαθησεις σταδιακα ανεβασε τοτε την φωτοπεριοδο μια ωρα καθημερινα.

Οσο για τις δοσολογιες περαν το excell θα σου πρωτεινα να βαλεις την μεσαια δοση μια που η φυτομαζα σου δεν ειναι υπερβολικη αλλα ειδικα τον σιδηρο μην τον βαζεις την ιδια ημερα με καποιο αλλο λιπασμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...