Jump to content

Κόκκινα σημάδια, ακινησία και έλειψη διάθεσης στο γκάπυ μου. τι του συμβαίνει?


Recommended Posts

οπως τα λεω στο θεμα, δε τρωει δε κινειται, παει σε σημεια που δεν εχει ροη και εχει αυτα τα κοκκινα σημάδια. ρε παιδια τι ειναι? μπορω να τον σωσω? ειναι κολλητικο? τι να κανω!??? :thumbup::P:ninja:

βοηθειστε με!!! :D

ευχαριστω!

post-41227-1302205496_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : κοκκινα στιγματα στη περιοχητ ης ουρας, ακινησια, αδιαθεσια να φαει

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:160 περιπου καθαρα

- Φίλτρανση Eheim 2224 περιπου 3λιτρα χωριτικοτητα καδου με σφουγγαρια σιποραξ και κοκους της σερα:

- Ιστορικό στρωμενο επι ενα μηνα και αγοα ετομου στρωμενου φιλτρου προσφατα. τα ψαρια μπηκαν πριν 4 μερες:

- Ψάρια γκαπυ(20) και μηλοσαλλιγκαρα(4):

- Ρουτίνες δυο φορες την ημερα απο δυο φυλλαρακια, αλλαγη 30% εως 40% μια φορα τη βδομαδα με νερο με αντιχλωριο:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

προς το παρον τιποτα. το φιλτρο ηταν στρωμενο και περιμενω τεστακια απο θεσσαλονικη...

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ΑPI περιμενω το σετ

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:αγορασμενο απο πετ σοπ και κινουνταν μια χαρα σε ολο το ευδρειο μεχρι σημερα που το βρηκα πανω πανω.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: κοκκινηλες στο σημειο κοντα στην ουρα, ακινησια, αδιαθεσια και δε τρωει

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

αγνωστο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

υπαρχει στο πρωτο ποστ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

υποψιαζομαι οτι του επιτεθηκε ενα συγκεκριμενο αρσενικο που το εχει δει πολυ τσιφλικας και επιτηθεται τοσο σε αρσενικα οσο και σε θυληκα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι από επίθεση αλλά βακτηριακή μόλυνση.Όταν υπάρχουν καυγάδες συνήθως βλέπεις σκισμένες ουρές.

Σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι υπεύθυνοι της κατηγορίας.

Η γνώμη μου είναι οτι τα ταΐσματα σου είναι ελάχιστα (ποσοτικά).Οι κάτοικοι που έχεις θέλουν τουλάχιστον 4πλάσια ποσότητα.Όση μπορούν να καταναλώσουν σε λίγα λεπτά.Τα σαλιγκάρια επίσης κάτι πρέπει να βρίσκουν για να τραφούν...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι από επίθεση αλλά βακτηριακή μόλυνση.Όταν υπάρχουν καυγάδες συνήθως βλέπεις σκισμένες ουρές.

Σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι υπεύθυνοι της κατηγορίας.

Η γνώμη μου είναι οτι τα ταΐσματα σου είναι ελάχιστα (ποσοτικά).Οι κάτοικοι που έχεις θέλουν τουλάχιστον 4πλάσια ποσότητα.Όση μπορούν να καταναλώσουν σε λίγα λεπτά.Τα σαλιγκάρια επίσης κάτι πρέπει να βρίσκουν για να τραφούν...

μαλιστα προς το παρο αυξανω τη ποσοτητα απο αυριο.

εχω βαλει φωτο αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ή γνωριζει χρειαζομαι οπωσδηποτε τα φωτα του.

να τον βγαλω καπου αλλου? μηπως και ειναι κολλητικο

οχι τιποτα αλλο δεν εχω αλλο ενυδρειο οποτε αν καποιος εχει καμια ιδεα που μπορει να μπει χωρις να ταλαιπωρηθει καλοδεοχυμενη

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις μετρήσεις αρχικά για να δούμε την ποιότητα νερού. Τα άλλα ψαρια εμφανίζουν καποιο σύμπτωμα, κινούνται κανονικά, έχουν ορξεη να τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

κανονικοτατα και τρωνε και κινουνται σε ολο το ενυδρειο. παρατηρησα σημερα την ουρα του. η ακρη της εμοιαζε σαν να ειχε σουφρωθει. σαν σελοφαν τσαλακωμενο. οχι απο αποψη διαφανειας αλλα απο αποψη υφης εμοιαζε ετσι. δε μπορω να το περιγραψω αλλιως :/

Έγινε επεξεργασία - tsiproni
Link to comment
Share on other sites

Τα κοκκινα σημάδια που αναφέρεις μοιάζουν σαν πληγές ή σαν να έρχονται απο το εσωτερικό του ψαριού;

Link to comment
Share on other sites

σαν να ερχονται απο το εσωτερικο του. σαν να ειναι κανονικος χρωματισμος. μονο που δε το πηρα ετσι... τον πηρα κιτρινο και κατεληγε σε πορτοκαλι.

Link to comment
Share on other sites

τον εχασα παιδια...και μαλλον χανω κ αλλον...τωρα μου ανεβηκε στην επιφανεια ο κιτρινος και η ουρα του ειναι σα φαγωμενη και σαν να εχει ματωσει σε ενα σημειο και να εχει πηξει το αιμα.σαν κοκκινο μπιμπικι πανω στην ουρα.παλι το ιδιο με το προηγουμενο χωρις τα σημαδια στο σωμα.δε γινεται...τα πηρα απο το ιδιο πετ σοπ.συμπτωση ειναι ή κατι δε κανω εγω καλα.

:S δευτερα θα επανελθω με μετρησεις εστω απο στικακια μεχρι τοτε

αν καποιος εχει κατι στο μυαλο του οτι μπορει να ειναι, το χει αντιμετωπισει, εχει διαβασει καπου για τετοια συμπτωματα θα με βοηθουσε πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...