Jump to content

Καθαρισμός βυθού


Recommended Posts

Παιδιά δώστε μου τα φώτα σας... Ο βυθός μου είναι γεμάτος από ακαθαρσίες οι οποίες δε σηκώνονται να της τραβήξει το φύλτρο για τον λόγο ότι ο βυθός μου αποτελείτε απο μεγάλες πέτρες τουλάχιστον 3 εκατοστά διάμετρο και απο πολύ λεπτή άμμο. Γνωρίζω για τον μηχανισμό που έχουνε οι διάφορες εταιρίες, αλλά μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος; Φοβάμαι πως εάν πάρω τον μηχανισμό θα μου σηκώσει και την άμμο μαζι και θα μου την πετάξει έξω.

Link to comment
Share on other sites

με σκουπα βυθου και να βγει και λιγο αμμος δεν χαθηκε ο κοσμος.

τι ενυδρειο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος που θα βγαίνει να την βάζεις σε ένα ποτηράκι-μπωλ με νερό ενυδρείου. Όποτε κάνεις αλλαγές νερού να χρησιμοποιείς το νερό που αφαιρείς για να καθαρίσεις την άμμο που έχεις περισυλλέξει. Όταν κρίνεις ότι την καθάρισες καλά την ξαναβάζεις στο ενυδρείο. Η άμμος να είναι πάντα σε νερό, και το νερό να προέρχεται απο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

με σκουπα βυθου και να βγει και λιγο αμμος δεν χαθηκε ο κοσμος.

τι ενυδρειο εχεις?

Το ενυδρείο μου είναι ένα 80λίτρων με βάση 60χ30 και μέσα έχω περίπου στα 10 κιλά άμμο. Το ξέρω πως δε θα είναι μεγάλος κόπος να το κάνω με το σκουπάκι απλά σκέφτομαι ότι θα μαζέψει και άμμο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος που θα βγαίνει να την βάζεις σε ένα ποτηράκι-μπωλ με νερό ενυδρείου. Όποτε κάνεις αλλαγές νερού να χρησιμοποιείς το νερό που αφαιρείς για να καθαρίσεις την άμμο που έχεις περισυλλέξει. Όταν κρίνεις ότι την καθάρισες καλά την ξαναβάζεις στο ενυδρείο. Η άμμος να είναι πάντα σε νερό, και το νερό να προέρχεται απο το ενυδρείο σου.

Ναι αλλά η άμμος δε θα είναι ανακατεμένη με τις ακαθαρσίες; Πως θα την χωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η άμμος δε θα είναι ανακατεμένη με τις ακαθαρσίες; Πως θα την χωρίζω;

Προσωπικά όταν έπλενα την επιφανειακή άμμο στην αρχή μέχρι να στρώσει την έπλενα με νερό βρύσης. Έριχνα νερό, την έκανα σέικερ και μετά άδειαζα το νερό. Οπότε απάνω απάνω ήταν οι ακαθαρσίες και έφευγαν. Μετά... ξανά μέσα η άμμος.

Αλλά δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς έχεις αναμίξει πέτρες με άμμο. Δεν βάζεις καμιά φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν έπλενα την επιφανειακή άμμο στην αρχή μέχρι να στρώσει την έπλενα με νερό βρύσης. Έριχνα νερό, την έκανα σέικερ και μετά άδειαζα το νερό. Οπότε απάνω απάνω ήταν οι ακαθαρσίες και έφευγαν. Μετά... ξανά μέσα η άμμος.

Αλλά δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς έχεις αναμίξει πέτρες με άμμο. Δεν βάζεις καμιά φωτογραφία;

Ο συνδιασμός είναι έτσι:

http://s1195.photobucket.com/albums/aa385/...current=034.jpg

Στο μισό δεξιά είναι περισσότερο πέτρα και ππρος τα αριστέρα περισσότερη άμμος με αποτέλεσμα να έχω προσαρμόσει μία σπυλιά μέσα στην άμμο και να φαίνεται μόνο η είσοδος.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός είναι έτσι:

http://s1195.photobucket.com/albums/aa385/...current=034.jpg

Στο μισό δεξιά είναι περισσότερο πέτρα και ππρος τα αριστέρα περισσότερη άμμος με αποτέλεσμα να έχω προσαρμόσει μία σπυλιά μέσα στην άμμο και να φαίνεται μόνο η είσοδος.

Στην φωτογραφία δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με ακαθαρσίες. Βοηθάει και η άμμος που δεν είναι μονόχρωμη. Ίσως αν έβαζες χαμηλά εναν σχετικά μικρό κυκλοφοριτή από την απέναντι πλευρά της εισόδου του φίλτρου να στέλνει προς αυτό θα ήταν καλύτερα. Πόσο καιρό έχεις την άμμο; Γιατί κι εγώ είχα πρόβλημα στην αρχή μέχρι να στρώσει και τώρα ούτε που χρειάζεται να την ακουμπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με ακαθαρσίες. Βοηθάει και η άμμος που δεν είναι μονόχρωμη. Ίσως αν έβαζες χαμηλά εναν σχετικά μικρό κυκλοφοριτή από την απέναντι πλευρά της εισόδου του φίλτρου να στέλνει προς αυτό θα ήταν καλύτερα. Πόσο καιρό έχεις την άμμο; Γιατί κι εγώ είχα πρόβλημα στην αρχή μέχρι να στρώσει και τώρα ούτε που χρειάζεται να την ακουμπήσω.

Την άμμο την έχω δύο μήνες. Πόσο καιρό χρειάζετε για να στρώσει καλά; Το καλό της υπόθεσης είναι πως ο "μάστορας" που φαίνετε στη φωτογραφία όποτε περνάει και κάνει βόλτα ανασηκώνει άμμο, ακαθαρσίες, μέχρι και πέτρες μου σπρώχνει. Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι μπορεί να τραβήξει το φύλτρο να τραβάει, αλλά υπάρχουνε κάτι περίοδοι όπου ο βυθός μου είναι κυριολεκτικά "βόθρος"... και αυτό είναι που με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο την έχω δύο μήνες. Πόσο καιρό χρειάζετε για να στρώσει καλά; Το καλό της υπόθεσης είναι πως ο "μάστορας" που φαίνετε στη φωτογραφία όποτε περνάει και κάνει βόλτα ανασηκώνει άμμο, ακαθαρσίες, μέχρι και πέτρες μου σπρώχνει. Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι μπορεί να τραβήξει το φύλτρο να τραβάει, αλλά υπάρχουνε κάτι περίοδοι όπου ο βυθός μου είναι κυριολεκτικά "βόθρος"... και αυτό είναι που με ενοχλεί.

Θέλει 2 με 3 μήνες. Ίσως εξαρτάται και από την άμμο. Πάντως φτιάξε τη ροή του φίλτρου σου ή βάλε μια μικρή αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...