Jump to content

Recommended Posts

Πρόσφατα οι κάτοικοι ( δυο χρυσόψαρα και ένας πλεκο) της μικρής λιμνούλας που έχω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου μετακόμισαν σε ενα 100 ενυδρείο μέσα στο σπίτι. Πρίν ακόμα στηθεί το καινούριο ενυδρείο τέθηκε το θέμα της λάμπας uv. :thumbup:

Επειδή στη λιμνη είχα αντιμετωπήσει πρόβλημα άλγης είχα αγοράσει μία λάμπα uv και είμαι πολύ ευχαριστημένη απο τη χρήση της. Παρά το γεγονός οτι τα τοιχώματα της λίμνης εξακολουθούσαν να έχουν άλγη (κάτι που στο ενυδρείο θα λυθεί με την παρουσία αλγοφαγων σαλιγκαριών golden apple κάτι που στη λίμνη ήταν αδύνατο) το νερό ήταν πεντακάθαρο.

Ετσι λοιπόν αγορασα μια λάμπα uv για να βάλω στο ενυδρείο μια και αυτή που είχα στη λίμνη δυστυχως δεν βόλευε γιατί ήταν για εξωτερικό χώρο και είχε μεγάλο μέγεθος.

Δεν την έχω συνδέσει ακόμα γιατί προέκυψαν κάποια προβληματάκια και θα ήθελα τα φώτα σας :D

1) Δεν μπορώ να βρώ ευκαμπτα λάστιχα στη διαμετρο που χρειάζεται για να συνδέσω την έισοδο και την έξοδο του νερού. Το μόνο που βρήκα είναι ένα αλφαδολάστιχο (το ίδιο χρησημοποίησα και στη λάμπα της λίμνης ) το οποίο όμως είνα αρκετά σκληρό και δέν με βολεύει καθόλου.Μήπως γνωρίζει κανένας άν υπάρχουν ειδικά ευκαμπτα λάστιχα ειδικά για χρήση σε ενυδρεία; Αν υπάρχουν που μπορώ να τα βρώ;

2) Αν τελικά βρώ λάστιχο ή στην τελική χρησημοποιήσω αυτό που έχω ,να το σφίξω απλά ή θα ήταν καλύτερα να το κολλήσω και με ειδική σιλικόνη;

3) Να συνδέσω το λάστιχο στο υπάρχον φίλτρο του ενυδρείου (εσωτερικό) ή να χρησημοποιήσω σαν αντλία για να στέλνει το νερό στη λάμπα ένα απλό μικρό φιλτράκι που έχω απο ένα παλαιό μικρό ενυδρείο;

Ολες οι γνώμες ευπροσδεκτες :thumbup:

post-1422-1160854825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν μπορώ να βρώ ευκαμπτα λάστιχα στη διαμετρο που χρειάζεται για να συνδέσω την έισοδο και την έξοδο του νερού. Το μόνο που βρήκα είναι ένα αλφαδολάστιχο (το ίδιο χρησημοποίησα και στη λάμπα της λίμνης ) το οποίο όμως είνα αρκετά σκληρό και δέν με βολεύει καθόλου.Μήπως γνωρίζει κανένας άν υπάρχουν ειδικά ευκαμπτα λάστιχα ειδικά για χρήση σε ενυδρεία; Αν υπάρχουν που μπορώ να τα βρώ;

2) Αν τελικά βρώ λάστιχο ή στην τελική χρησημοποιήσω αυτό που έχω ,να το σφίξω απλά ή θα ήταν καλύτερα να το κολλήσω και με ειδική σιλικόνη;

3) Να συνδέσω το λάστιχο στο υπάρχον φίλτρο του ενυδρείου (εσωτερικό) ή να χρησημοποιήσω σαν αντλία για να στέλνει το νερό στη λάμπα ένα απλό μικρό φιλτράκι που έχω απο ένα παλαιό μικρό ενυδρείο;

Γεια σου elle! Σωλήνες μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε ενυδρειακό μαγαζί, η eheim βγάζει σε όλες τις διαμέτρους. Να το σφίξεις με τα ειδικά σφιγκτηράκια που θα προμηθευτείς από ένα οποιοδήποτε μαγαζί με υδραυλικά χωρίς κόλλα. Αυτό θα το κάνεις ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να φύγει μια σωλήνα από μόνη της με συνέπεια να κάνεις πισίνα το σπίτι! Μμμ, σχετικά με τη σύνδεση με τον κυκλοφορητή προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να το κάνεις αυτό με μία εξωτερική αντλία αν έχεις τη δυνατότητα. Η λάμπα ανάβει 24/24.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο pet shop που ρώτησα δεν έχουν λάστιχο σε αυτη τη διάμετρο. :D

Θα ρωτήσω και αλλού..

Οταν λές εξωτερική αντλία τι ενοείς;

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, τώρα είδα ότι είσαι από Έβρο... :thumbup: Χμμ, δύο είναι τα ενδεχόμενα: ή περιμένεις σε κάποια επίσκεψή σου στη Θεσσαλονίκη (ή κάπου αλλού) να πάρεις ή χρησιμοποιείς την αλφαδοσωλήνα που έχεις, την οποία μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα να βάλεις. :D

Η όλη αυτή διαδικασία σύνδεσης της UV στο φίλτρο θα μειώσει σημαντικά τη ροή του. Έτσι προτιμάμε τη χρήση μιας εξωτερικής αντλίας ή εξωτερικού φίλτρου το οποίο έχει τη δύναμη να κυκλοφορήσει το νερό. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς την Τρίτη πηγαίνω Θεσσαλονίκη για λίγες μέρες οπότε θα ψάξω εκεί :D:thumbup:

Οσο για την αντλία για την ώρα λέω να βάλω το μικρό φιλτράκι και αργότερα θα πάρω να πάρω μία καλή.

Βλέπεις άλλαξα και τα λάστιχα του αυτοκινήτου αυτόν το μήνα και το ταμείο είναι μείον :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις λάστιχα και σε κατάστημα με είδη για τον κήπο ή σε χρωματοπωλείο.

Σχετικά με το φίλτρο, οι λάμπες UV χρειάζονται χαμηλή ροή αντίθετα με τα φίλτρα. Οπότε με το μικρό εσωτερικό φιλτράκι που γράφεις θα είσαι οκ. Λέω φίλτρο και όχι αντλία επειδή καλό είναι να φιλτράρεται το νερό πριν περάσει από τη UV ώστε να μη τη γεμίσει σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...