Jump to content

Βοηθεια δεν ξερω τι να κανω......


Recommended Posts

Καλημερα και απο εμενα και ενα μεγαλο μπραβο στο site....

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα με ψεφτικα φυτα και πετρες το εχω 4 χρονια αυτο το ενυδρειο και οπως μπορειτε να καταλαβετε ειμαι αρχαριος... ας ξεκινησω τωρα για το προβλημα μου...

στην αρχη ειχα πολλα ψαρια και διαφορετικα ψαρια και οπως καταλαβα εκανα μεγαλη χαζομαρα (ασχετος βλεπετε)

το ψαρι που μου εμεινε ειναι ενα σκαλιαρι το οποιο το εχω αυτο 4 χρονια οπως σηκωθηκα μια μερα το πρωι εβλεπα οτι το σκαλιαρι ετρωγε τα αλλα ψαρια που ειχα μεσα στο ενυδρειο μου ακομα και μεγαλυτερα και απο αυτα σε ογκο και ειχα τρελαθει... βγαζω τα ψαρια και τα δινω απο εδω και απο εκει σε φιλους γιατι δεν ηθελα να βλεπω αυτο το θεαμα...

το σκαλιαρι δεν το εδωσα γιατι το εχω 4 χρονια και εχει γινει μεγαλο και πολυ εντυπωσιακο

μετα απο λιγο καιρο το σκαλιαρι μου γεννησε ψαχνω μεσα στο νετ να δω πως γινετε αυτο γιατι δεν υπηρχε αρσενικο μεσα και διαπυστωσα οτι γινετε αυτο τρεχω σε ενα pet shop και τους λεω ετσι και ετσι και μου δινουν ενα αρσενικο για να γονημοποιει τα αυγα

δεν με ενημερωσαν ομως οτι ειναι ανηλικο το εβαλα μεσα και ξεκινησε η μαχη στο οποιο να το δαγκωνη συνεχεια και γενικα να μην του αφηνει περιθωρια στεναχωρεθηκα παρα πολυ...

και τωρα ειναι το καλο....

η κοπελα μου μου πηρε δωρο κατι ψαρια γιατι ρωτησε λεει σε ενα μεγαλο pet shop τι ψαρια μπορουμε να βαλουμε μεσα και τις προτεινε κατι ψαρια για να ειναι οκ μαζι με το μεγαλο σκαλιαρι... τα ψαρια αυτα τα ψαχνω στο internet και δεν μπορω να βρω τι ειδους ψαρια ειναι και εχω τρελαθει

γιατι ο λογος ειναι οτι αυτα τα ψαρια με το που τα εβαλα μεσα δεν πειραζουν γλυφτες δεν πειραζουν το μικρο σκαλιαρι το αρσενικο αλλα εχουν καταφαει το μεγαλο σκαλιαρι το θυληκο

τα ψαρια αυτα που πηρε η κοπελα μου ειναι ασημενια μικρα σε ογκο και τα δυο εχουν κοκκινα ματια τα αλλα μαυρα ματια ειναι περιπου σαν αυτο στην photo

http://www.fishlinkworldwide.com/fish/prod...prochilodus.jpg

αλλα ασημενια

ξερω οτι πολυ θα γελατε αλλα δεν ξερω τι να κανω

οποιος εχει χρονο και μπορει σας παρακαλω ας μου απαντηση

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω επεξεργασια του θεματος για αυτο θα σας ανεβασω φωτογραφιες με το ενυδρειο και για τα ψαρια που σας ελεγα.....

post-42424-1302428533_thumb.jpg

post-42424-1302428577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :P

,Κανεις δεν μπορει να γελασει μαζισου γιατι ολοι καπως ετσι ξεκινισαμε.

Καλη συνεχεια και μην αγχωνεσαι,θα παρεις τις απντησεις που θελεις.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :P

,Κανεις δεν μπορει να γελασει μαζισου γιατι ολοι καπως ετσι ξεκινισαμε.

Καλη συνεχεια και μην αγχωνεσαι,θα παρεις τις απντησεις που θελεις.

:thumbup:

σε ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Μου θυμίζουν columbian ή congo tetra αν και το μέγεθος και το εδρικό πτερύγιο μπερδεύει...

Αν μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φωτογραφία ίσως βγει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Μου θυμίζουν columbian ή congo tetra αν και το μέγεθος και το εδρικό πτερύγιο μπερδεύει...

Αν μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φωτογραφία ίσως βγει άκρη.

φιλε μου οχι δεν ειναι και τωρα ανεβαζω και αλλες φωτογραφιες...

αν και μου ειπε η κοπελα μου οτι το ψαρι αυτο γινετε σε μεγεθος μεγαλυτερη απο την παλαμη δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω για τα ψαρακια σου πολλα πραγματα,θα σου προτεινα να τον βυθο του ενυδρειου σου να τον κανεις ποιο βιοτοπικο ,αν σου αρεσει και εσενα φυσικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω για τα ψαρακια σου πολλα πραγματα,θα σου προτεινα να τον βυθο του ενυδρειου σου να τον κανεις ποιο βιοτοπικο ,αν σου αρεσει και εσενα φυσικα :thumbup:

δηλαδη τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Silver barb? (Barbonymus gonionotus)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι εννοεις?

Να βαλεις αμμο η ψυλο χαλικακι,κανενα ξυλο,μερικα αληθινα φυτα,να αναπαριστανει τον βυθο μιας λιμνης,οσο γινετε ποιο φυσικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Silver barb? (Barbonymus gonionotus)

οχι δυστηχως φιλε μου δεν ειναι ουτε αυτο....

ετσι μου ερχετε να παω να ρωτησω απο εκει που μου τα πηραν αλλα ντρεπομαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα για Barbus μου φαίνονται.

Είναι πολύ ζωηρά ψάρια και γίνονται και πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα για Barbus μου φαίνονται.

Είναι πολύ ζωηρά ψάρια και γίνονται και πολύ μεγάλα.

το καταλαβα γιατι μου φαγανε ενα σκαλιαρι ενηλικο 4 χρονων αλλα παιζει να μην ειναι και barbus τα δυο εχουν και κοκκινα ματια... τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Τα συναντάμε σε ενυδρεία με δραστήρια ψάρια που κολυμπάνε γρήγορα, ενώ αν τοποθετηθούν με αργά ψάρια θα τα στρεσάρουν. Τα βάζουμε σε ομάδες των 3-4 ατόμων. Δεν πρέπει να τοποθετούνται με ψάρια λαβύρινθους γιατί τσιμπάνε την κεραία τους, όπως επίσης ενοχλούνται από ψάρια που έχουν μεγάλα πτερύγια.

λυθηκε το μυστηριο για αυτο μου φαγανε το σκαλιαρι ναναι καλα τα pet shop που βαζουν τοσο ειδικους ωστε να παιρνουν τα λεφτα και να λεμε ευχαριστω :thumbup::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα συναντάμε σε ενυδρεία με δραστήρια ψάρια που κολυμπάνε γρήγορα, ενώ αν τοποθετηθούν με αργά ψάρια θα τα στρεσάρουν. Τα βάζουμε σε ομάδες των 3-4 ατόμων. Δεν πρέπει να τοποθετούνται με ψάρια λαβύρινθους γιατί τσιμπάνε την κεραία τους, όπως επίσης ενοχλούνται από ψάρια που έχουν μεγάλα πτερύγια.

λυθηκε το μυστηριο για αυτο μου φαγανε το σκαλιαρι ναναι καλα τα pet shop που βαζουν τοσο ειδικους ωστε να παιρνουν τα λεφτα και να λεμε ευχαριστω :thumbup::P:ninja:

Τελικα ειναι barbus?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι barbus?

μαλλον ναι αν και δεν βρηκα ακριβως τις ιδιες φωτογραφιες απλα διαβασα χαρηκτιρηστικα και ειναι οπως ακριβως λεει σε ενα αλλο site

Link to comment
Share on other sites

Tinfoil Barbus?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει γινει ενα πρασινο νερο που δεν μου το εχει ξανακανει ποτε αυτο...

μηπως ξερουμε τον λογο

γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι με το που εβαλα τα ψαρια εγινε αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, σε μια μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή 50% και τσέκαρε το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι λάμπες έχεις;Νιτρικά έχεις μετρήσει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...