Jump to content

Επιλογή ράτσας σκύλου


Recommended Posts

Μετά την απώλεια του Ρεξάκου μου :thumbup::thumbup::angry2: (αυτός που βλέπετε στην υπογραφή μου) θεωρώ πώς ήρθε η ώρα για το Ρεξάκο 3 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Η μέχρι τώρα εμπειρία με μπόξερ και λύκο ήταν θετικότατη, παρόλαυτα λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Προσωπικά μου αρέσουν τα ροτβάιλερ αλλά ενέχουν ρίσκο λόγο της επιθετικής συμπεριφοράς τους :angry2: και καθότι πιτσιρίκια πολλά στη γειτονιά δεν είμαι για τέτοια. Επόμενη επιλογή (μου αρέσει πολύ σα σκυλί) είναι τα λαμπραντόρ, τα θεωρώ πανέμορφα και, από κριτικές που διαβάζω, πανέξυπνα. Έχεις κάποιος φίλος σκύλο αυτής ράτσας να πάρω γνώμες, επίσης όσοι φίλοι έχετε διαφορετική ράτσα τα σχόλια σας. :angry2: Αντικειμενικοί παρακαλώ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω εχω ενα SAMOYED το οποιο δεν εχει τασεις επιθετικοτητας ειναι τρομερα εξυπνος και σκανδαλιαρης.Υπερκινητικο πλασμα και πολυ μα πολυ παιχνιδιαρικο.Ιδιαιτερη αδυναμια τα παιδια που παιζει συνεχως με αυτα και το γυναικειο φυλο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απώλεια του Ρεξάκου μου :thumbup::thumbup::angry2: (αυτός που βλέπετε στην υπογραφή μου) θεωρώ πώς ήρθε η ώρα για το Ρεξάκο 3 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Η μέχρι τώρα εμπειρία με μπόξερ και λύκο ήταν θετικότατη, παρόλαυτα λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Προσωπικά μου αρέσουν τα ροτβάιλερ αλλά ενέχουν ρίσκο λόγο της επιθετικής συμπεριφοράς τους :angry2: και καθότι πιτσιρίκια πολλά στη γειτονιά δεν είμαι για τέτοια. Επόμενη επιλογή (μου αρέσει πολύ σα σκυλί) είναι τα λαμπραντόρ, τα θεωρώ πανέμορφα και, από κριτικές που διαβάζω, πανέξυπνα. Έχεις κάποιος φίλος σκύλο αυτής ράτσας να πάρω γνώμες, επίσης όσοι φίλοι έχετε διαφορετική ράτσα τα σχόλια σας. :angry2: Αντικειμενικοί παρακαλώ!!! :D

Λοιπόν από προσωπική εμπειρία αφού ροτβάιλερ έχει ο συνέταιρός μου..

Το συγκεκριμένο είναι 2 χρονών και το μέγεθος του είναι πραγματικά εντυπωσιακό...

Πανέμορφος σκύλος με υποβλητικό λούκ και πιστός σύντροφος,όταν λέω πιστός με όλη την

σημασία της λέξης, πρός το αφεντικό του...Μιλάμε για σκύλο που ακούει ότι μα ότι πει το

"αφεντικό"..Τώρα όμως ο σκύλος δεν είναι ιδιαίτερα φιλικός με ανθρώπους που δεν γνωρίζει και

δεν είναι και ιδιαίτερα παιχνιδιάρης με τα μικρά παιδιά....Χρειάζεται προσοχή στην διατροφή του

γαιτί μπορεί να φάει μεγάλες ποσότητες κάνοντας τον παχύσαρκο,με συνέπεια να μην είναι

πολύ ενεργητικός σαν σκύλος...

Μην ξεχνάμε και το κακό όνομα που του έχει παρέχει η προοιστορία ή μάλλον η λάθος κάτοχοι

αυτών των σκύλων,αφού έχουμε δεί πολλές περιπτώσεις επίθεσης του σε μικρά παιδιά...

Αν σε ενδιαφέρει και καταλήξεις εκεί του πιάνω συζήτηση και συλλέγοντας πληροφορίες τις

ποστάρω εδώ.....Θα προσπαθήσω να σου βάλω και φωτό...

Για το λαμπραντόρ έχεις την συγκατάθεση μου 100%..

Ενεργητικός-Πανέξυπνος και γενικά έχει τα πάντα που διέπουν ένα σκύλο για υοθεσία..

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός Σέττερ αγλλικού τρικολόρε το οποίο και

λατρεύω αφάνταστα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο για την πλήρη τοποθέτησή σου. :D Έχω προσωπική εμπειρία από τα ρότι, ένας γείτονας στο εξοχικό. Πραγματικά έτσι όπως το περιγράφεις το σκυλί, επιβλητικό και πιστό στο αφεντικό του. Το θέμα όμως είναι ότι όταν την "κοπανήσει" τρέχει να το μαζέψει μη φάει κανέναν. Το συγκεκριμένο κάθε άλλο παρά φιλικό με τα παιδιά θα το έλεγα και, καθότι έχει πολλά πιτσιρίκια στη γειτονιά, δε θέλω να μπλέξω με τίποτα σε κάτι τέτοιο. Καλά όλα αυτά για πώς θα το μάθεις το σκυλί σου, αλλά όταν υπάρχει προδιάθεση και ιστορία από πίσω....

Προσωπικά μαγεύτηκα από ένα λαμπραντόρ οικογενειακού φίλου και τολμώ να πω ότι σχεδόν έχω καταλήξει. Το μόνο που μένει είναι να βρεθεί το κουτάβι και αν έχει κάποιος φίλος σκύλο αυτής της ράτσας θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να πει δυο λόγια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μαγεύτηκα από ένα λαμπραντόρ οικογενειακού φίλου και τολμώ να πω ότι σχεδόν έχω καταλήξει. Το μόνο που μένει είναι να βρεθεί το κουτάβι και αν έχει κάποιος φίλος σκύλο αυτής της ράτσας θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να πει δυο λόγια. :D

Σούπερ δεν το συζητάω...και επειδή έχω ΤΡΕΛΑ με τα σκυλια θα βοηθήσω όσο μπορώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ γλυκα,ειδικα αν εχεις παιδακια,ειναι και τα κοκερακια!!!ειναι πανεξυπνα και πολυ φιλικα και με τα παιδια και με τους μεγάλους,α και αρκετα υπακουα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η απάντηση είναι μόνο ΜΙΑ!!!

ΝΤΟΜΠΕΡΜΑΝ!

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά και να δείς και τα δικά μου για να σε πείσω..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτα εκπληκτικά σκυλιά με υψηλότατο δείκτη νοημοσύνης Δημήτρη... Θα χαρώ πολύ να τα δω (λατρεύω τα καλά-υπάκουα σκυλιά) όταν με το καλό ηρεμίσεις και εσύ από τα τρεχάματα και τις δουλειές! Η επιλογή βαραίνει προς το λαμπραντόρ, είναι και η πίεση εκ των "άνωθεν" :thumbup: , αλλά όσο δεν έχουμε κουτάβι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά!

Παραθέτω 2 λαμπραντοροκουτάβια, πείτε μου, δεν είναι τέλεια???? :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟ, ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΗΜΑ ΣΟΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΡΟΧΩΡΟΝΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ ΓΙΩΡΓΟ ,ΕΚΕΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου συγκλινεις προς λαμπραντορ κοιταξε και τα γκολντεν ριτριβερ

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η απάντηση είναι μόνο ΜΙΑ!!!

ΝΤΟΜΠΕΡΜΑΝ!

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά και να δείς και τα δικά μου για να σε πείσω..... :angry2:

εγκρινω και επαυξανω γιωργη μου,αν και πιστευω οτι ηδη εχεις διαλεξει ρατσα.......καλη επιλογη παντως......... :angry2:

παρε και μια φωτο του δικου μου κατοικιδιου...... :D:thumbup::thumbup: Η ΑΥΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΣ ''DANILO'' 3 ετων.3 φορες καλυτερος φυλης σε επισημους διαγωνισμους που πραγματοποιηθηκαν απο τον κοε στη β.ελλαδα.

post-203-1160998357_thumb.jpgpost-203-1160998357_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

George

Λευκό καναδέζικο λυκόσκυλο θα έπερνα εγώ!

Εσύ πάρε ότι σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Λευκό καναδέζικο λυκόσκυλο θα έπερνα εγώ!

μπαααααα.πολυ ομορφο ζωο,αλλα τελειως χαζο,τοοοσοοοο που μοιαζει σε συμπεριφορα τα χασκι....

ασε που εχω δει πολλες μαλιστα φορες.να τρωει καρπουζοφλουδες..????(εχουν 2 γειτονες μου,και ψαχνουν νεδω και καιρο να τα δωσουν... :thumbup: )ασε που αν το θελεις για φυλακα ειναι εντελως λαχειο..αν θα σου βγει.... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο ως προς την επιλογη σου συμφωνω γιατι και εμενα μου αρεσουν τα συγκεκριμενα σκυλια και οπτικα και σαν χαρακτηρες.Ειναι πραγματικα αξιαγαπητα και νομιζω οτι αν τα επιλεξεις δεν θα το μετανιωσεις καθολου.

Αυτο που εγω θα ηθελα να σου πω ειναι οτι περαν των γενικων περιγραφων καθε ρατσας ο καθε σκυλος εχει και τη δικια του προσωπικοτητα ξεχωριστα και μπορει να διαφερει στην εξελιξη του απο τα γενικα χαρακτηριστικα που περιγραφουν την ρατσα του.

Ενα τελευταιο που θα ηθελα να σου πω ειναι η δικη μου εμπειρια με τα σκυλια.Απο τα 18 χρονια που ασχολουμαι με τα σκυλια, τα περισσοτερα τα εχω περασει με ημιαιμα!Για την ακριβια απο τοτε που εχασα τον πρωτο μου σκυλο (βελγικος λυκος) δεν ξαναειχα ρατσας.Τα "κοπριτακια" λοιπον που ειχα ηταν και ειναι ολα εξαιρετικοι φυλακες, πανεξυπνα, παιχνιδιαρικα και ζωηρα!Η άληθεια ειναι οτι δεν με εχουν απογοητευσει ποτε και η αγαπη και η αφοσιωση που μας δειχνουν ειναι απολυτη!

Καλη επιτυχια στην επιλογη σου και περιμενουμε νεα σου! :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταιο που θα ηθελα να σου πω ειναι η δικη μου εμπειρια με τα σκυλια.Απο τα 18 χρονια που ασχολουμαι με τα σκυλια, τα περισσοτερα τα εχω περασει με ημιαιμα!Για την ακριβια απο τοτε που εχασα τον πρωτο μου σκυλο (βελγικος λυκος) δεν ξαναειχα ρατσας.Τα "κοπριτακια" λοιπον που ειχα ηταν και ειναι ολα εξαιρετικοι φυλακες, πανεξυπνα, παιχνιδιαρικα και ζωηρα!Η άληθεια ειναι οτι δεν με εχουν απογοητευσει ποτε και η αγαπη και η αφοσιωση που μας δειχνουν ειναι απολυτη!

Καλη επιτυχια στην επιλογη σου και περιμενουμε νεα σου! :D:thumbup::thumbup:

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σκυλιά είχα από μικρός πάντα κυνηγητικά λόγο του πατέρα μου που είναι κυνηγός κάποια ήταν ράτσας και κάποια όχι και εδώ θα συμφωνήσω με τον zak πάντα μα πάντα τα ημιαιμα ήταν εξυπνότερα κινητικότερα στοργικότερα προστατευτικότερα και ότι άλλο σε οτερα υπάρχει .

Παρόλα αυτά υπάρχει και ένα σκυλί ράτσας που τα έχει όλα αυτά στην Ελλάδα δεν ιδιαίτερα διαδεδομένο και όσα υπάρχουν τα έχουν κυνηγοί εγώ προσωπικά έχω δει ένα μέχρι τώρα να το έχει άσχετος με κυνήγι και ένας εγώ δυο !

Αν θέλεις Γιώργο ένα σκυλί μέλος οικογενείας στην κυριολεξία σαν να έχεις έναν συγγενή στο σπίτι δλδ για μένα είναι η καλύτερη ράτσα. Ουγγαρέζικο βίσλα . Αρχαία ράτσα σε δυο τύπους με κοντή και μέτρια τρίχα με εκπληκτικό χαρακτήρα καλός φύλακας υπάκουο με εκπαίδευση(όχι πάνω από μίση ώρα την φορά λόγο του ότι είναι ευαίσθητο) μπορεί να μάθει μέχρι και να σου φέρνει και τον αναπτήρα για να ανάψεις τσιγάρο και το καλό είναι ότι μαθαίνει γρήγορα απλά δεν θέλει να το πιέσεις κατά την διάρκεια της . Μπορεί να μάθει και φωνητικές εντολές αλλά και νηματικές το ίδιο καλά . Το βασικοτερο όμως από όλα είναι ότι θελει (όπως και όλα τα σκυλια ) να ασχολιθεις μαζι του και από ότι εγραψες για τον Ρεξ μπορεις .

http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_Vizsla

http://www.nzkc.org.nz/br306.html

Link to comment
Share on other sites

Στη συζητηση σας δεν θα σταθω πιο σκυλι μου αρεσει, αλλα ποιες ειναι οι ευθυνες με την αποκτηση ενος σκυλιου. Μπορω να του προσφερω τα ελαχιστα, συμφωνα με τα οποια θα μπορει να εχει μια σωστη και ευχαριστη ζωη?

Ετσι λοιπον καλο θα ηταν να ξεχασετε τα σκυλια οσοι δεν ειστε διαθετημενοι να τα βγαζετε εξω για βολτα και τρεξιμο τουλαχιστον μια φορα την ημερα. Αυτο για οσους ζουν σε πολυκατοικιες η τα σκυλια τους τα εχουν σε περιορισμενο χωρο.

Μερικοι τα εχουν σε πυλωτες και δεμενα. Μην μπερδευομαστε και αυτα τα σκυλια θελουν καθημερινη βολτα.

Μονο σε αυτα που ειναι ελευθερα στην πυλωτη και μπορουν να τρεξουν εκει μονα τους, μπορουμε να τα βγαζουμε εξω αραιοτερα.

Δυστυχως το 90% φιλων που ξερω ανηκουν στην παραπανω κατηγορια. Στην αρχη κανουν αυτο που πρεπει και μετα απο συντομο χρονικο διαστημα οχι.

Αναρωτηθητε λοιπον πριν αποκτησετε εναν σκυλο.

Μπορειτε να του συμπεριφερθητε σωστα και μην ασχοληστε τοσο πολυ αν αυτος θα σας συμπεριφερθει σωστα. Αλλωστε εσεις ειστε οι ανθρωποι και αυτος το ζωο.

Η ευθυνη δικη σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη συζητηση σας δεν θα σταθω πιο σκυλι μου αρεσει, αλλα ποιες ειναι οι ευθυνες με την αποκτηση ενος σκυλιου. Μπορω να του προσφερω τα ελαχιστα, συμφωνα με τα οποια θα μπορει να εχει μια σωστη και ευχαριστη ζωη?

Ετσι λοιπον καλο θα ηταν να ξεχασετε τα σκυλια οσοι δεν ειστε διαθετημενοι να τα βγαζετε εξω για βολτα και τρεξιμο τουλαχιστον μια φορα την ημερα. Αυτο για οσους ζουν σε πολυκατοικιες η τα σκυλια τους τα εχουν σε περιορισμενο χωρο.

Μερικοι τα εχουν σε πυλωτες και δεμενα. Μην μπερδευομαστε και αυτα τα σκυλια θελουν καθημερινη βολτα.

Μονο σε αυτα που ειναι ελευθερα στην πυλωτη και μπορουν να τρεξουν εκει μονα τους, μπορουμε να τα βγαζουμε εξω αραιοτερα.

Δυστυχως το 90% φιλων που ξερω ανηκουν στην παραπανω κατηγορια. Στην αρχη κανουν αυτο που πρεπει και μετα απο συντομο χρονικο διαστημα οχι.

Αναρωτηθητε λοιπον πριν αποκτησετε εναν σκυλο.

Μπορειτε να του συμπεριφερθητε σωστα και μην ασχοληστε τοσο πολυ αν αυτος θα σας συμπεριφερθει σωστα. Αλλωστε εσεις ειστε οι ανθρωποι και αυτος το ζωο.

Η ευθυνη δικη σας.

Ακριβώς επειδή τα έχω σκεφτεί όλα αυτά, γιαυτό και δεν έχω αγοράσει ποτέ σκύλο παρόλο που μου αρέσουν πολύ ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Στη συζητηση σας δεν θα σταθω πιο σκυλι μου αρεσει, αλλα ποιες ειναι οι ευθυνες με την αποκτηση ενος σκυλιου. Μπορω να του προσφερω τα ελαχιστα, συμφωνα με τα οποια θα μπορει να εχει μια σωστη και ευχαριστη ζωη?

Ετσι λοιπον καλο θα ηταν να ξεχασετε τα σκυλια οσοι δεν ειστε διαθετημενοι να τα βγαζετε εξω για βολτα και τρεξιμο τουλαχιστον μια φορα την ημερα. Αυτο για οσους ζουν σε πολυκατοικιες η τα σκυλια τους τα εχουν σε περιορισμενο χωρο.

Μερικοι τα εχουν σε πυλωτες και δεμενα. Μην μπερδευομαστε και αυτα τα σκυλια θελουν καθημερινη βολτα.

Μονο σε αυτα που ειναι ελευθερα στην πυλωτη και μπορουν να τρεξουν εκει μονα τους, μπορουμε να τα βγαζουμε εξω αραιοτερα.

Δυστυχως το 90% φιλων που ξερω ανηκουν στην παραπανω κατηγορια. Στην αρχη κανουν αυτο που πρεπει και μετα απο συντομο χρονικο διαστημα οχι.

Αναρωτηθητε λοιπον πριν αποκτησετε εναν σκυλο.

Μπορειτε να του συμπεριφερθητε σωστα και μην ασχοληστε τοσο πολυ αν αυτος θα σας συμπεριφερθει σωστα. Αλλωστε εσεις ειστε οι ανθρωποι και αυτος το ζωο.

Η ευθυνη δικη σας.

ν ητανε το σκυλι να το βγαζει κανεις μια φορα την ημερα βολτα καλα θα ητανε 2 -3 φορες θελει(τουλαχιστον ετσι κανω εγω)και καλο θα ητανε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα τρεξιμο σε ανοιχτο περιφραγμενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον φιλο apache.18.Αλλωστε αυτο ακριβως δεν ισχυει και με τα ενυδρεια ή και με ολα τα ειδη ζωων που οι ανθρωποι θελουν να διατηρουν κοντα τους;Το μερος που μενω ειναι παραθεριστικο και καθε χρονο τον Σεπτεμβρη οι δρομοι γεμιζουν με αδεσποτα σκυλια και γατες των οποιων τα "αφεντικα" ειχαν αγαπη και στοργη για αυτα, μονο για την περιοδο των διακοπων τους!Υπαρχουν και οι χειροτεροι που δεν τα αφηνουν ελευθερα, αλλα τα εγκλοβιζουν δεμενα στο εξοχικο τους και τα αφηνουν χωρις τροφη και νερο για μεγαλα διαστηματα!

Αλλα μην αλλαζω και το θεμα του φιλου του Γιωργου!Τελικα διαλεξες, στειλε και καμμια φωτο οταν μπορεσεις!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουλ τεριε δεν κανουν για παιδια ειναι περιεργοι χαρακτηρες και απ τα ποιο δυνατα σκυλια ακομη κι απ τα ροντβαϊλερ οταν κλεισει το στωμα αν δεν το κοψει δεν ξανανοιγει.

Εγω εχω μια κοπελιτσα την Κιρκη που ειναι 12 χρονων και ειναι ρατσας κοκερ ειναι ξανθομπουμπου και τελειος τρελη ακομη και σ αυτην την ηλικια δεν μασαει το μωρο μου ειναι πανεμορφη αλλα εχει καποια αρνητικα δεν χωνευει καθολου τα παιδια ουτε θελει αλλα ζωα κοντα μου, ουτε καν τα ψαρια καθεται απο κατω και τους γαυγιζει κοιτοντας με και γενικα θα ελεγα πως το να παρεις κοκερ αν δεν εχει προηγουμενη εμπειρια με σκυλια δεν το συνιστω ειναι πολυ ζωρικα και ξεροκεφαλα και ειναι σπανιες οι περιπτωσεις οπου θα τα πανε καλα με παιδακια.

Τωρα για τα λαμπραντορ θα λεγα πως ειναι παρα πολυ καλα ζωα και να παρεις μονο που ειναι κι αυτα αρκετα ζωηρα, οχι βεβαια σαν τα δαλματιας . Ειναι πολυ καλη επιλογη Γιωργο θα σου λεγα να το σκεφτεις

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουλ τεριε δεν κανουν για παιδια ειναι περιεργοι χαρακτηρες και απ τα ποιο δυνατα σκυλια ακομη κι απ τα ροντβαϊλερ οταν κλεισει το στωμα αν δεν το κοψει δεν ξανανοιγει.

Απόλυτα λάθος....... ;)

Τζίνια είχες ποτέ ή από αφηγήσεις άλλων τα λές αυτά???????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις όλων των φίλων, μήπως να το γυρίσουμε σε φόρουμ κυνοφιλίας??? :lmao:

Πέρα από την πλάκα τώρα, να πω ότι αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η τοποθέτηση του φίλου apache.18 αναφορικά με το κατά πόσο είμαστε έτοιμοι για ένα νέο μέλος στην οικογένεια. Προσωπικά είχα σχεδόν πάντα σκύλο και γνωρίζω τι σημαίνει, στα καλά αλλά και στα κακά. Είναι φαινόμενο, όμως, της εποχής τα κατοικίδια ζώα να θεωρούνται "παιχνίδια" που τα παίρνω για λίγο καιρό και τα παρατάω μετά... Αυτό δε θέλω να το σκέφτομαι και να το συζητήσω καν. :hysterical:

Να πω το κρίμα μου, όσο διαβάζω για τα λαμπραντόρ τόσο περισσότερο αισθάνομαι σίγουρος για την επιλογή μου. :blush: Έχεις δίκιο φίλε Κώστα, μάλλον η επιλογή έχει ήδη γίνει! :) Είπαμε, το μόνο που μένει τώρα είναι η ανεύρεση κούταβου! ;)

Με τη φίλη Τζίνια και εγώ θα διαφωνήσω, είναι πραγματικά πολύ καλά σκυλιά. Να πω βέβαια ότι, τώρα που κάνω γενικώς αναζήτηση, έχω ακούσει τις απίστευτες ανοησίες, συγκεκριμένα υπάρχει φόρουμ φίλων του πιτμπουλ που λέει ότι τα λαμπραντόρ βρίσκονται στην τρίτη θέση επίθεσης σε ανθρώπους και τα πιτμπουλ πολύ-πολύ παρακάτω. Προκειμένου να παινέψουν τη μία ράτσα, "θάβουν" την άλλη. Προσωπικά, σε όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πουθενά δεν έχω βρει κρούσμα επίθεσης από λαμπραντόρ, ίσα ίσα που παντού αναφέρεται ως ντροπαλό σκυλί. Θέλω να πω συμπερασματικά ότι, πολλές φορές γράφονται ανοησίες και μη γνωρίζοντας πέφτουμε θύματα και τα αναπαράγουμε. Άλλωστε, ένα μεμονωμένο κρούσμα σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζει το σύνολο. :hysterical:

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή, φίλε zak ο πρώτος που θα δεις το "λάμπη" όταν με το καλό τον πάρω θα είσαι εσύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...