Jump to content

Επιλογή ράτσας σκύλου


Recommended Posts

Πριν 2 χρονια ανοιξε το θεμα ........................!!!!!! :buttrock:

κι εσυ πριν 2 μηνες γραφτηκες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το λεω γιατι αν και βρεθηκε, καποιος ακομα προτεινει (ποστ 43). :buttrock: Τα υπολοιπα δεν τα σχολιασα.- ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ας επαναφερω το θεμα μετα απο 2 χρoνια περιπου..

ας πω και εγω την ιστορια μου..πριν 11,5 χρονια ειχα την τυχη και απεκτησα τον 1ο μου σκυλο...ενα θηλυκο ροτβαιλερ ονοματι σιμπα..πριν ενα χρονο ομως αρρωστησε βαρια και δεν καταφεραμε να την σωσουμε..μεσα σε ενα μηνα απεβιωσε και ενω προηγηθηκε εγχειρηση και φαρμακευτικη αγωγη..τελικα η παλιοαρρωστια της εφγε τα σωθικα..ηταν ισως η χειροτερη στιγμη στη ζωη μου μακραν απο την 2η,και ας εχω χασει και πολυ κοντινα προσωπα...μεσα το σπιτι ειναι αδειο και ολοι μας περασαμε ενα πολυ δυσκολο χρονο..πλεον αντιλαμβανομαι οτι δεν μπορω να ζησω χωρις σκυλο..,και προσπαθω να ξαναπεισω τος δικους μου να ξαναπαρουμε ενα κουταβι..οσο για ρατσα?με κλειστα τα ματια ροτβαιλερ θα επαιρνα παλι..πανεξυπνη ρατσα και πολυ αφοσιωμενη στην οικογενεια...αλλα τα χρονια ζωης ειναι λιγα σε αυτες τις μεγαλοσωμες ρατσες και σκεφτομαι αν επαιρνα να επαιρνα(στους δικους μου)πιο μικροσωμη πχ westy highland terrier μιας και εγω καποια στιγμη θα φυγω απο το σπιτι και θα παρω ενα ζευγαρι ροτβαιλερ..

υγ οσοι πισευετε μπορειτε να μεγαλωσετε ενα σκυλο αποκτηστε το συντομοτερο δυνατο και θα καταλαβετε μετα τι παει να πει αγαπη...

να και ενα βιντεακι απο την αξεχαστη και αγαπημενη μας σιμπα

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,,,,διαβασα ολα τα ποσταρισματα σας,,,σχετικα με την επιλογη σκυλου,,,,,,,,,,,,,,,

ενα εχω να πω,,,,,,,,,,,,

ο σκυλος πρεπει να διαλεχτει αναλογα με τις αναγκες μας και αναλογα των υποχρεωσεων ποτ πρεπει να εχουμε σαν ιδιοκτητες,,,,εχω ασχοληθει αρκετα με εκπαιδευσεις σκυλων,,,οπως ροτβαιλερ,,ντοπερμαν,μποξερ,γερμανικους ποιμενικους μεχρι και τσεχοσλοβακικους ποιμενικους που θεωρουνται τα σκυλια με πολλες ιδιαιροτητες,,,,,,και μιας που ασχοληθηκα αρκετα χρονια και εχω παρακολουθησει και στο εξωτερικο καποια σεμιναρια,,,ενα εχω να σας πω,,,

ροτβαιλερ,ντοπερμαν,,,γινονται πραγματικα τρομεροι φυλακες,,,λαμπραντορ,γκολντεν ριτριβερ,απιστευτοι χαρακτηρες,,,,ακιτα,πανεξυπνα,,,

κατ εμε,,,,,,,,,ο πιο ολοκληρωμενος σκυλος ειναι ο γερμανικος ποιμενικος,,,μιας και τα συνδιαζει ολααααα,,,,,

πολυ νομιζουν οτι ενα αγριο και δυνατο σκυλι ειναι προεκταση του ανδρισμου τους,,,,δεν ειναι ετσι,,,,,τοσα χρονια εχω δει πολλα,,,,μεχρι και ατομα που ηθελαν να εκπαιδευσουμε τα σκυλια τους να επιτιθονται μονο,,,,,

σεβαστες ολες οι γνωμες,,,,,εχω ασχοληθει με ολες τις ρατσες,,,,

οι γερμανικοι ποιμενικοι,,,και ολες οι σχετικα φυλες,,οπως βελγικοι,μαλινουα,ολλανδικοι,,,ειναι οι σκυλοι με τις μεγαλυτερες δυνατοτητες ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει απο τα χέρια μου και του πατέρα μου στο παρλεθόν πάμπολα σκυλιά απο κοπριτάκια, μέχρι και πολλά ράτσας....Λαμπραντόρ-Μπασέ-Σέτερ-Λύκοι-Μπόξερ-Μολοσός-Ροντβάιλερ-Τσόου-Χάσκυ...κ.λ.π....έχω μεγάλη τρέλλα με τα σκυλιά.

Σαν αυτη όμως που έχω τώρα και απο 2 μηνών που την πήρα, δεν έχω ξαναζήσει τέτοιο απίστευτο σκυλί....

2622009.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Kατα τη γνωμη μου η συμπεριφορα του σκυλου εξαρτατε απο το τροπο που θα τον μεγαλωσεις και οχι απο τη ρατσα.

Πολλοι εχουν τη προκαταληψη οτι τα pit bull ειναι αγρια και επιθετικα και νομιζω οτι τα αδικουν.

Ειναι πανεξυπνα ομορφα και με τη καταλληλη ανατροφη γινοντε πολυ σωστα σκυλια.

Αντιθετος τα πιο "κακιασμενα" και επιθετικα ειναι συνηθως οι μικρες ρατσες απλα δεν τις φοβομαστε λογο μεγεθους.

Εχω ενα american red nose εδω και 12 χρονια και ειμαι σιγουρος οτι αν καποια στιγμη θα επρεπε να διαλεξω μια ρατσα σιγουρα θα διαλεγα παλι pit bull.

Δεν εχει παει σε καποιο επαγγελματια εκπαιδευτη παρα μονο τα βασικα που του εχω μαθει εγω.

Απο συμπεριφορα τι να σας πω;πραγματικα συμπεριφερετε σαν ανθρωπος,ακουει και καταλαβαινει τα παντα,αν δεν το ειχα ζησει δεν θα το πιστευα.

Το καλυτερο απο ολα ειναι οταν τον βγαζουμε στη πισω αυλη και του λεει η μανα μου:"πηγαινε να φερεις το πατακι σου",ενω εχει βγει και κανει βολτες μυριζοντας τις γλαστρες,τρεχει μεσα παιρνει το πατακι του και το παει εξω και ξαπλωνει πανω :D

Τρωει τα παντα,μαγειρευτα,λαχανικα,ξηρα τροφη,γαλακτοκομικα μεχρι και σκετο ψωμι να του δωσεις δεν θα διαμαρτηρηθει.

Καμια φορα νευριαζει λιγο αν του δωσω για πλακα κρεμυδι :thumbup::D

Κανει την αναγκη του παντα εξω στη πισω αυλη σε συγκεκριμενο μερος,η' στη ταρατσα σε συγκεκριμενο μερος παλι,οχι οπου βρει και ποτε μεσα στο σπιτι.

Ειναι κοινωνικος με αλλα σκυλια,με μικρα παιδια με αλλους ανθρωπους αρκει να ειναι με τη παρουσια καποιου απο την οικογενεια,και επιθετικος οποτε και οταν πρεπει.

post-17983-1272326912_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

α ρε παιδια βλεπω τις φωτογραφιες και αναπολω..τι φοβερο συναισθημα ειναι αυτο που αποκτας οταν εχεις ενα σκυλο...εννοειται θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι τα σκυλια γινονται οπως τα μαθει ο ιδιοκτητης τους..πχ εχω δει πιτμπουλ οπως και η ροτβαιλερινα η δικη μου που ηταν αρνακια και υπαρχουν και τσιουαουα που δε μπορεις να τα χαιδεψεις..το θεμα ειναι το πως μεγαλωνει ενα σκυλι..

υγ αν καποιος εχει κατα νου καποια γεννα west highland,jack russel terrie να με ενημερωσει :D

Link to comment
Share on other sites

...υγ αν καποιος εχει κατα νου καποια γεννα west highland,jack russel terrie να με ενημερωσει :D

Αν βρεις θυλυκό, θέλω να ζευγαρώσω τον δικό μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Westie αρσενικό 4 ετών, υγιέστατο, με χαρτιά.

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Να τα χερεστε τα ζωντανά σας. Ειχα κι εγω την τυχη να μεγαλωσω παρεα με ενα ημιαιμο σκυλακι..... 15χρονια παρεα καναμε!!!

Αλλα εδω και 3 χρονια ανηκει στο παρελθον....

Δυσκολα θα έπαιρνα σκύλο ξανά.... γιατι ηταν μεγαλο το δέσιμο.

Westie αρσενικό 4 ετών, υγιέστατο, με χαρτιά.

Υ.Γ. Χαρτοπαιχτης ο σκύλος??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να τα χερεστε τα ζωντανά σας. Ειχα κι εγω την τυχη να μεγαλωσω παρεα με ενα ημιαιμο σκυλακι..... 15χρονια παρεα καναμε!!!

Αλλα εδω και 3 χρονια ανηκει στο παρελθον....

Δυσκολα θα έπαιρνα σκύλο ξανά.... γιατι ηταν μεγαλο το δέσιμο.

Υ.Γ. Χαρτοπαιχτης ο σκύλος??

Κανονικά, αλλά πάντα τον κερδίζω γιατί όποτε μπλοφάρει κουνάει την ουρά του και τον καταλαβαίνω!

:D

Link to comment
Share on other sites

Kατα τη γνωμη μου η συμπεριφορα του σκυλου εξαρτατε απο το τροπο που θα τον μεγαλωσεις και οχι απο τη ρατσα.

Πολλοι εχουν τη προκαταληψη οτι τα pit bull ειναι αγρια και επιθετικα και νομιζω οτι τα αδικουν.

Ειναι πανεξυπνα ομορφα και με τη καταλληλη ανατροφη γινοντε πολυ σωστα σκυλια.

Αντιθετος τα πιο "κακιασμενα" και επιθετικα ειναι συνηθως οι μικρες ρατσες απλα δεν τις φοβομαστε λογο μεγεθους.

Εχω ενα american red nose εδω και 12 χρονια και ειμαι σιγουρος οτι αν καποια στιγμη θα επρεπε να διαλεξω μια ρατσα σιγουρα θα διαλεγα παλι pit bull.

Δεν εχει παει σε καποιο επαγγελματια εκπαιδευτη παρα μονο τα βασικα που του εχω μαθει εγω.

Απο συμπεριφορα τι να σας πω;πραγματικα συμπεριφερετε σαν ανθρωπος,ακουει και καταλαβαινει τα παντα,αν δεν το ειχα ζησει δεν θα το πιστευα.

Το καλυτερο απο ολα ειναι οταν τον βγαζουμε στη πισω αυλη και του λεει η μανα μου:"πηγαινε να φερεις το πατακι σου",ενω εχει βγει και κανει βολτες μυριζοντας τις γλαστρες,τρεχει μεσα παιρνει το πατακι του και το παει εξω και ξαπλωνει πανω :D

Τρωει τα παντα,μαγειρευτα,λαχανικα,ξηρα τροφη,γαλακτοκομικα μεχρι και σκετο ψωμι να του δωσεις δεν θα διαμαρτηρηθει.

Καμια φορα νευριαζει λιγο αν του δωσω για πλακα κρεμυδι :bowdown::thumbup:

Κανει την αναγκη του παντα εξω στη πισω αυλη σε συγκεκριμενο μερος,η' στη ταρατσα σε συγκεκριμενο μερος παλι,οχι οπου βρει και ποτε μεσα στο σπιτι.

Ειναι κοινωνικος με αλλα σκυλια,με μικρα παιδια με αλλους ανθρωπους αρκει να ειναι με τη παρουσια καποιου απο την οικογενεια,και επιθετικος οποτε και οταν πρεπει.

post-17983-1272326912_thumb.jpg

α ρε παιδια βλεπω τις φωτογραφιες και αναπολω..τι φοβερο συναισθημα ειναι αυτο που αποκτας οταν εχεις ενα σκυλο...εννοειται θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι τα σκυλια γινονται οπως τα μαθει ο ιδιοκτητης τους..πχ εχω δει πιτμπουλ οπως και η ροτβαιλερινα η δικη μου που ηταν αρνακια και υπαρχουν και τσιουαουα που δε μπορεις να τα χαιδεψεις..το θεμα ειναι το πως μεγαλωνει ενα σκυλι..

υγ αν καποιος εχει κατα νου καποια γεννα west highland,jack russel terrie να με ενημερωσει :D

παιδια,,,,,συμφωνω με οσα λετε,,,,αλλα πρεπει να πω την αποψη μου....δεν ειναι ο ιδιος χαρακτηρας ενα ροτβαιλερ με ενα γερμανικο ποιμενικο,ουτε ενα ριτριβερ με ενα πιτ μπουλ,,,ειναι στην φυση της καθε ρατσας και αυτο δεν αλλαζει,,,,

π.χ,, η κυριαρχικοτητα στα ροτβαιλερ οπως και η ταση στο να γινουν εκεινα τα ''αφεντικα'' της σχεσης σας ειναι εμφυτη και σαφως πολυ μεγαλυτερη απο ποιμενικους,,,οχι μονο στα ροτβαιλερ αλλα σε ολες τις μαστιφοειδες ρατσες,,,,εχουν εντονο χαρακτηρα και δεν κανουν για αρχαριο ιδιοκτητη σκυλου,οπως και τ πιτμπουλ,,

δεν το λεω με καμια κακια,,,,,,ο καθες σκυλος χωριζεται σε δυο μερη

Α)στον χαρακτηρα του

Β) στα χαρακτηριστικα της φυλης του

ετσι λοιπον,,,,,μπορει ενα ιδιοκτητης να εχει ενα πιτ μπουλ,,,και οπως λεει να συμπεριφερεται αψογα!!!φυσικα και ειναι ο τροπος που θα το μαθεις το σκυλι,,,,ομως τα πιτ μπουλ εχουν εμφυτη επιθετικοτητα προς αλλα ζωα,,,,και δεν μιλαμε για συγκεκριμενο σκυλι του φιλου μας,,,,,που εχει τον συγκεκριμενο χαρακτηρα,,,,μιλαμε για τα χαρακτηριστικα της φυλης,,,,

για παραδεισμα,, εχουμε 10 ιδιοκτητες με 10 πιτμπουλ οι οποιοι εχουν αναθρεψει σωστα το σκυλι τους,,,οχι κυνομαχιες και και και,,,,,,,,,τα σκυλια εχουν αριστη συμπεριφορα,,,,αν γινει ενας καβγας σε μια βολτα ,,,,8 στα δεκα σκυλια,,,,,θα εκδηλωσουν τα χαρακτηριστικα της φυλης,,,,,δηλ επιθετικοτητα ,.,,,το ιδιο και τα ροτβαιλερ,,,,,,αν παρετε σε αυτο το παραδειγμα ενα αλλο ζωο,,οπω το κολει(λασυ)του φιλου μας η ενα ποιμενικο η ενα ριτριβερ η ενα λαμπραντορ το ποσοστο θα ειναι 2 η 3 στα δεκα ,,,,,,,,,

θελω να πω,,,,,οτι το σκυλι,,,πριν το παρουμε

Α)τα χαρακτηριστικα της φυλης

β)τις αναγκες μας

γ)ποσο μπορουμε να ανταποκριθουμε στις απαιτησεις,,,,,

,,,,,ειλικρινα δικος σας

Θανος

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι τα χαρακτηριστικα μιας φυλης παιζουνε βασικο ρολο...πιο πολλες πιθανοτητες εχει να τσακωθει ετσι ξαφνικα ενα ροτβαιλερ η ενα πιτμπουλ απο ενα κολει η ενα λαμπραντορ..το βασικοτερο ομως απο ολα ειναι το πως θα μεγαλωσει ενα σκυλι..αν πχ ειναι μονο του πολλες ωρες σε σκοτεινο μερος και το αφεντικο του δεν συμπεριφερεται σωστα το πιο λογικο ειναι η συμπεριφορα του να ειναι πολυ ασχημη καθως μεγαλωνει...η δικη μου ροτβαιλερινα στα 10,5 χρονια που την ειχα ειχε τσακωθει μονο με ενα σκυλο και ανθρωπο δεν ειχε αγγιξει ποτε..και δεν κυκλοφορουσε ποτε με λουρι φυσικα

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι τα χαρακτηριστικα μιας φυλης παιζουνε βασικο ρολο...πιο πολλες πιθανοτητες εχει να τσακωθει ετσι ξαφνικα ενα ροτβαιλερ η ενα πιτμπουλ απο ενα κολει η ενα λαμπραντορ..το βασικοτερο ομως απο ολα ειναι το πως θα μεγαλωσει ενα σκυλι..αν πχ ειναι μονο του πολλες ωρες σε σκοτεινο μερος και το αφεντικο του δεν συμπεριφερεται σωστα το πιο λογικο ειναι η συμπεριφορα του να ειναι πολυ ασχημη καθως μεγαλωνει...η δικη μου ροτβαιλερινα στα 10,5 χρονια που την ειχα ειχε τσακωθει μονο με ενα σκυλο και ανθρωπο δεν ειχε αγγιξει ποτε..και δεν κυκλοφορουσε ποτε με λουρι φυσικα

Συμφωνω απολυτα...Τα περισσοτερα σκυλια ειτε ειναι ημιαιμα ειτε Καθαροαιμα αν εχουν καλο χαρακτηρα και το αφεντικο τους τους συμπεριφερετε "ανθρωπινα" τοτε θα γινουν "καλα" σκυλια...

Επισης πιστευω πως ευκολα μπορει να αλλαξει η συμπεριφορα ενος σκυλου αν εστω και στα τελευταια του χρονια του συμπεριφερονται τα αφεντικα του Σωστα...

Στην Οικογενια ειχαμε σκυλο απο τα 8 μου...Τον Πρωτο μας σκυλο τον ιοθετησαμε απο τον Δρομο και πραγματικα η συμπεριφορα του ηταν πολυ καλυτερη απο τους περισσοτερους ανθρωπους...Μπορει να φαινεται υπερβολικο αλλα δεν νομιζω να υπερβαλω...Δυστιχως τον χτυπησε αμαξι...

Προσφατα βρηκαμε στον δρομο μια θυλικια Σεττερινα οπου αν και ο σκυλος ηταν ταλαιπωρημενος ηταν πραγματικα πολυ καλος...Δυστιχως μας την κλεψανε πριν εναμιση μηνα...

Ποτε δεν ειχαμε σκυλο δεμενο με αλυσιδα...Ολους τους σκυλους μας του ειχαμε ελευθερους κατα την διαρκεια της μερας και μονο το βραδυ τους βαζαμε μεσα στο σπιτι...Ο λογος που τους αφηναμε ελευθερους ειναι πολυ απλος...Πιστευουμε πως κανενας ανθρωπος δεν εχει το δικαιωμα να φυλακισει ενα τοσο ελευθερο πλασμα...

:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια,,,,,τα ιδια πραγματα λεμε,,,,,,,,χαχαχαχ

ΘΑ ΣΑΣ ΤΙ ΘΕΣΩ ΑΛΛΙΩς,,,,,,,

ποιο πιστευετε οτι ειναι περισσοτερο ανεκτικο,υπομονετικο και λιγοτερο κυριαρχικο????

ενα ηρεμο ροτβαιλερ ?η ενα ηρεμο λαμπραντορ,,,,,,

συμφωνω οτι ενα μεγαλο μερος ειναι η εκπαιδευση και η συμπεριφορα του ζωου,,,εχω δει πιτμπουλ πραγματικα αρνακια,,,και εγω δει και γερμανικους ποιμενικους που ειναι απο τα πιο ανεκτικα σκυλια πραγματικες ''υαινες''.......

αλλα,,,,εγω αναφερω τον γενικο κανονα,,,,,

η ισσοροπια βρισκεται καπου στην μεση,,,,

δηλ ,,,εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση του σκυλου και χαρακτηριστικα της φυλης,,,,,,

δεν νομιζω να εχετε ακουσει λαμπραντορ να επιτεθει θανασιμα,,,,,,αντιθετως πιτμπουλ,,,,απειρες,,,,,,

κανενα σκυλι δεν γεννιεται φονιας,,,,,,,,απλα,,,,,τα πιτμπουλ εχουν την δυνατοτητα να γινουν πολυ ευκολα ειδικα σε χερια ανωριμου και ανιδεου ιδιοκτητη που βλεπει το σκυλο σαν πρεκταση του ανδισμου του,,,,

να τονισω οτι τα πιτμουλ εχουν απιστευτες αρετες και ικανοτητες σαν σκυλια εργασιας,,,απλα η ιστορια τους αναφερει οτι η συγκεκριμενη φυλη αναπτυχθηκε λογω της ικανοτητας της στις κυνομαχιες,,,,

παρ ολα αυτα,,,πιστευω,,,,ειναι η πιο παρεξηγημενη ρατσα,,,οπως παλιοτερα ηταν τα ντοπερμαν και τα ροτβαιλερ

Link to comment
Share on other sites

pit bull και τα μυαλά στα κάγκελα. αρνάκια είναι (τουλάχιστον έτσι ήταν η δίκια μου) μέχρι να δουν άλλο σκύλο. με τις γάτες δεν είχε κανένα πρόβλημα. εννοείται ότι με τους ανθρώπους ήταν πιο χαδιάρικο από γατί.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχετε ακουσει λαμπραντορ να επιτεθει θανασιμα,,,,,,αντιθετως πιτμπουλ,,,,απειρες,,,,,,

κανενα σκυλι δεν γεννιεται φονιας,,,,,,,,απλα,,,,,τα πιτμπουλ εχουν την δυνατοτητα να γινουν πολυ ευκολα ειδικα σε χερια ανωριμου και ανιδεου ιδιοκτητη που βλεπει το σκυλο σαν πρεκταση του ανδισμου του,,,,

να τονισω οτι τα πιτμουλ εχουν απιστευτες αρετες και ικανοτητες σαν σκυλια εργασιας,,,απλα η ιστορια τους αναφερει οτι η συγκεκριμενη φυλη αναπτυχθηκε λογω της ικανοτητας της στις κυνομαχιες,,,,

παρ ολα αυτα,,,πιστευω,,,,ειναι η πιο παρεξηγημενη ρατσα,,,οπως παλιοτερα ηταν τα ντοπερμαν και τα ροτβαιλερ

Αλλο το τι ακουγετε και αλλο το τι γινετε στη πραγματικοτητα...

Τα λαμπραντορ εχουν τη φιμη του γλυκουλικου και τα πιτ μπουλ του φονια καθαρα και μονο απο θεμα εμφανισης και παραπληροφορησης.

Αυτο δεν συμαινει οτι ενα λαμπραντορ δεν μπορει να επιτεθει σε ανθρωπο και να του κανει ζημια,αλλα ουτε και αποκλειεται ενα πιτμπουλ να παιζει με 2 παιδακια και μια μπαλα.

Ειναι σαν τα ανεκδοτα με τις ξανθιες,μολις δεις μια ξανθια να κανει γκαφα λες αμεσως ξανθια ειναι τι περιμενεις,ενω μπορει να δεις 10 μελαχρινες να κανουν χαζομαρες και να μην δωσεις σημασια.

Ο σκυλος πρεπει να ειναι φιλικος εκει που πρεπει και επιθετικος εκει που πρεπει ασχετα απο τη ρατσα.

Για αυτο και τονισα οτι ο σκυλος μου ειναι φιλικος προς τους παντες αρκει να υπαρχει μαζι καποιος απο την οικογενεια.

Αν καποιος κλεφτης μπει απροσκλητα στο σπιτι θα τον κανει κοματια,οπως επισης παιζει με πολλα σκυλια αλλα αν δει επιθετικη συμπεριφορα τοτε θα γινει και αυτος επιθετικος.

Το προβλημα ειναι οταν μπει στο σπιτι κλεφτης και αρχισει και τον γλυφει η' οταν καποιος σκυλος του επιτεθει και αυτος κατσει σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

να γιατι ειναι η αγαπημενη μου ρατσα.

..παρεπιμπτοντως σημερα πηρα το νεο μου κουταβι..jack russel

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το τι ακουγετε και αλλο το τι γινετε στη πραγματικοτητα...

Τα λαμπραντορ εχουν τη φιμη του γλυκουλικου και τα πιτ μπουλ του φονια καθαρα και μονο απο θεμα εμφανισης και παραπληροφορησης.

Αυτο δεν συμαινει οτι ενα λαμπραντορ δεν μπορει να επιτεθει σε ανθρωπο και να του κανει ζημια,αλλα ουτε και αποκλειεται ενα πιτμπουλ να παιζει με 2 παιδακια και μια μπαλα.

Ειναι σαν τα ανεκδοτα με τις ξανθιες,μολις δεις μια ξανθια να κανει γκαφα λες αμεσως ξανθια ειναι τι περιμενεις,ενω μπορει να δεις 10 μελαχρινες να κανουν χαζομαρες και να μην δωσεις σημασια.

Ο σκυλος πρεπει να ειναι φιλικος εκει που πρεπει και επιθετικος εκει που πρεπει ασχετα απο τη ρατσα.

Για αυτο και τονισα οτι ο σκυλος μου ειναι φιλικος προς τους παντες αρκει να υπαρχει μαζι καποιος απο την οικογενεια.

Αν καποιος κλεφτης μπει απροσκλητα στο σπιτι θα τον κανει κοματια,οπως επισης παιζει με πολλα σκυλια αλλα αν δει επιθετικη συμπεριφορα τοτε θα γινει και αυτος επιθετικος.

Το προβλημα ειναι οταν μπει στο σπιτι κλεφτης και αρχισει και τον γλυφει η' οταν καποιος σκυλος του επιτεθει και αυτος κατσει σαν να μην συμβαινει τιποτα.

μα αυτο λεω αγαπητε συμφορουμιτη,,,,

σκοπος ομως και παλι,,,,δεν ειναι οταν μπει ο κλεφτης να τον κανει κομματια,,,,και αυτη η ιδεολογια ειναι λαθος,,,και απο εκει αρχιζει ο ιδοκτητης να χανει το παιχνιδι,,,σκοπος ειναι ο σκυλος να ειναι ελεγχομενος,,,,και να ξερει που θα επιτεθει,,,,,και θα σου κανω μια πολυ απλη ερωτηση,,,

πιστευεις οτι αν μπλεξει το σκυλι σου σε ενα καβγα,,,και κλεισει το στομα και ''κλειδωσει'',,,και καταλαβαινεις τι ενοοω,,,,,θα μπορεις να τον ελενξεις???????πολυ δυσκολο,,,,ακομα και εμεις που ασχολοθμαστε με την εκπαιδευση καθηκοντων προστασιας,,,,,,,,,,,,,,γ αυτο σου λεω,,,,,ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο,,,,,

καλη συνεχεια,,,,,,,,και συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι μια απο τις πιο παρεξηγημενες ρατσες σκυλιων,,,,,κατ εμε,,,,πιτμπουλ και τσεχοσλοβακικος ποιμενικος ειναι οι πιο αδικημενες φυλες,,,,που νομιζουν οτι τα σκυλια αυτα γεννιουντα με σκοπο να σκωτονουν

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω αγαπητε συμφορουμιτη,,,,

σκοπος ομως και παλι,,,,δεν ειναι οταν μπει ο κλεφτης να τον κανει κομματια,,,,και αυτη η ιδεολογια ειναι λαθος,,,και απο εκει αρχιζει ο ιδοκτητης να χανει το παιχνιδι,,,σκοπος ειναι ο σκυλος να ειναι ελεγχομενος,,,,και να ξερει που θα επιτεθει,,,,,και θα σου κανω μια πολυ απλη ερωτηση,,,

πιστευεις οτι αν μπλεξει το σκυλι σου σε ενα καβγα,,,και κλεισει το στομα και ''κλειδωσει'',,,και καταλαβαινεις τι ενοοω,,,,,θα μπορεις να τον ελενξεις???????πολυ δυσκολο,,,,ακομα και εμεις που ασχολοθμαστε με την εκπαιδευση καθηκοντων προστασιας,,,,,,,,,,,,,,γ αυτο σου λεω,,,,,ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο,,,,,

καλη συνεχεια,,,,,,,,και συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι μια απο τις πιο παρεξηγημενες ρατσες σκυλιων,,,,,κατ εμε,,,,πιτμπουλ και τσεχοσλοβακικος ποιμενικος ειναι οι πιο αδικημενες φυλες,,,,που νομιζουν οτι τα σκυλια αυτα γεννιουντα με σκοπο να σκωτονουν

Οταν λεω οτι θα τον "κοματιασει" εννοω οτι θα γινει επιθετικος και δεν θα κατσει να του κανει χαρες.

Δυστυχως καποτε που ειχα βγαλει το σκυλο βολτα,βρεθηκε απεναντι μου ενας με ενα ροτβαιλερ εκπαιδευμενο στα γερμανικα που το ειχε λυσει και εκανε βολτες νομιζοντας οτι απεκτησε ενα ρομποτ με φωνητικες εντολες,ξαφνικα το ειδα να ερχετε κατα πανω μας και ο αλλος του φωναζε στα γερμανικα να σταματησει αλλα δεν ακουγε,μεχρι τοτε δεν ειχα ξαναδει τον Ιvan μου επιθετικο....

αρπαξε το ροτβαιλερ απο το λαιμο και το τιναζε δεξια αριστερα,μολις συνηλθα απο το σοκ του φωναξα να τον αφησει και τον τραβηξα,το αφησε εκανε 3 βηματα πισω και περιμενε σε θεση μαχης,το ροτβαιλερ εφυγε τρεχοντας και το αφεντικο του ετρεχε απο πισω να τον πιασει.

Ενα εκπαιδευμενο ροτβαιλερ που δεν κλειδωνει το στομα του και ενα ανεκπαιδευτο(οτι καταφερα εγω απο βιβλιο) πιτ μπουλ που κλειδωνει το στομα του...

Αυτο το κλειδωμα νομιζω εχει παρεξηγηθει,τα πιτ μπουλ εχουν τα πιο δυνατα σαγονια απο ολες τις ρατσες, μερικοι τα κατανεμουν σαν 3α μετα τον καρχαρια και τον κροκοδειλο.

Αν πισμωσουν και δαγκωσουν κατι δυσκολα το αφηνουν με τετοια δυναμη,αυτο δεν συμαινει ομως οτι αν θελουν δεν το αφηνουν.

Απο μικρος συνεχεια επερνε πραγματα και τα δαγκωνε σαν παιχνιδι,μολις του ελεγα να τα αφησει και του εδινα κατι σαν ανταμοιβη τα αφηνε,τωρα ακομα και φαγητο να του δωσω αν του πω αστο θα το αφησει και θα περιμενει.

Καθε λαθος συμπεριφορα αυτης της ρατσας οφειλετε 100% απο τον ιδιοκτητη και το τροπο που θα το μεγαλωσει.

Ειναι ενα μαχαιρι που σε σωστα χερια γινετε εργαλειο και σε λαθος χερια γινετε φονικο οπλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...