Jump to content

Επιλογή ράτσας σκύλου


Recommended Posts

λαμπραντόρ διάβασε ιντερνετ απο τα πιο ησυχα και εκπαιδευσημα σκυλια..θα το λατρεψης ...εγω εχω ενα τεκελ απο 2μηνων τωρα ειναι 16...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σεβαστη η αποψη σου,,,,,σαν ομως ατομο που ασχολιεμαι με την εκπαιδευση ολων των σκυλιων εδω και 7 χρονια,,,επιτρεψε μου να εχω την δικια μου,,,

δεν μπορεις να καταλαβεις που συμφωνουμε και που οχι,,,,,

αυτο που θελω να σου δωσω να καταλαβεις,,,οτι περισσοτεροι απο το 70%μην πω 80% ιδιοκτητων πιτμπουλ,,,,το αγοραζουν ξερεις γιατι???/

α)γιατι εχουν φημη φονιαδων ως τα δυνατοτερα σκυλια

Β)ασχολουντε με κυνομαχιες

γ)ειναι εντυπωσιασμενοι απο την εμφανιση τους

και χιλιους αλλους δυο λογους που καμια σχεση εχουν με τον χαρακτηρα τους και το ιδιαιτερο ταμπεραμεντο,,,,,

ενα πιτμπουλ(οπως και ενα ροτβαιλερ),,,το οποιο θα εχει ιδιοκτητη αρχαριο,,,,,,8 στις δεκα,,,,γινεται ακρως επικυνδυνο,,,,

αντιθετως ,,,ενα ριτριβερ ,,,,,,με αρχαριο ιδιοκτητη,,,,πιστευω με δυο συμβουλες δεν θα χει κανενα προβλημα,,,,

και αυτο που λες με τις συμβουλες και την εκπαιδευση,,,,

ειναι ακρως σημαντικη η βασικη υπακοη σε ενα σκυλι,καθως και η κοινωνικοποιηση του,,,ο σκυλος σου εφοσον επιτεθηκε,,,,με την παραμικρη αφορμη δειχνει μη κοινωνικος,,,,,δεν λεω να κατσει και να τον δαγκωσει το ροτβαιλερ,που φαινεται οτι και αυτο δεν ηταν οτι καλυτερο,,,,,ομως,,,αρπαζοντας το απ το λαιμο,,,με την πρωτη ευκαιρια δειχνει μη σωστη κοινωνικοποιηση,,,,δηλαδη αν φερω εγω σπιτι σου ενα πεκινουα,,,πιστευεις οτι με την παραμικρη αψιμαχια,,,,δεν θα γινει μεσημεριανο????προσπαθησε να δεις αντικειμενικα τα πραγματα,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το τι ακουγετε και αλλο το τι γινετε στη πραγματικοτητα...

Τα λαμπραντορ εχουν τη φιμη του γλυκουλικου και τα πιτ μπουλ του φονια καθαρα και μονο απο θεμα εμφανισης και παραπληροφορησης.

εδω εισαι λαθος,,,,μηπως θελεις να σου βρω ποσες επιθεσεις πιτμουλ εχουν γινει στην αμερικη(ακομα και στην ελλαδα),,,,και να μου βρεις αντιθετα επιθεσεις λαμπραντορ?????

Link to comment
Share on other sites

σεβαστη η αποψη σου,,,,,σαν ομως ατομο που ασχολιεμαι με την εκπαιδευση ολων των σκυλιων εδω και 7 χρονια,,,επιτρεψε μου να εχω την δικια μου,,,

δεν μπορεις να καταλαβεις που συμφωνουμε και που οχι,,,,,

αυτο που θελω να σου δωσω να καταλαβεις,,,οτι περισσοτεροι απο το 70%μην πω 80% ιδιοκτητων πιτμπουλ,,,,το αγοραζουν ξερεις γιατι???/

α)γιατι εχουν φημη φονιαδων ως τα δυνατοτερα σκυλια

Β)ασχολουντε με κυνομαχιες

γ)ειναι εντυπωσιασμενοι απο την εμφανιση τους

και χιλιους αλλους δυο λογους που καμια σχεση εχουν με τον χαρακτηρα τους και το ιδιαιτερο ταμπεραμεντο,,,,,

ενα πιτμπουλ(οπως και ενα ροτβαιλερ),,,το οποιο θα εχει ιδιοκτητη αρχαριο,,,,,,8 στις δεκα,,,,γινεται ακρως επικυνδυνο,,,,

αντιθετως ,,,ενα ριτριβερ ,,,,,,με αρχαριο ιδιοκτητη,,,,πιστευω με δυο συμβουλες δεν θα χει κανενα προβλημα,,,,

και αυτο που λες με τις συμβουλες και την εκπαιδευση,,,,

ειναι ακρως σημαντικη η βασικη υπακοη σε ενα σκυλι,καθως και η κοινωνικοποιηση του,,,ο σκυλος σου εφοσον επιτεθηκε,,,,με την παραμικρη αφορμη δειχνει μη κοινωνικος,,,,,δεν λεω να κατσει και να τον δαγκωσει το ροτβαιλερ,που φαινεται οτι και αυτο δεν ηταν οτι καλυτερο,,,,,ομως,,,αρπαζοντας το απ το λαιμο,,,με την πρωτη ευκαιρια δειχνει μη σωστη κοινωνικοποιηση,,,,δηλαδη αν φερω εγω σπιτι σου ενα πεκινουα,,,πιστευεις οτι με την παραμικρη αψιμαχια,,,,δεν θα γινει μεσημεριανο????προσπαθησε να δεις αντικειμενικα τα πραγματα,,,,,,

Kαι εγω αρχαριος ημουν απλα αγορασα ενα βιβλιο για τη ρατσα αυτη και αφιερωσα αρκετο χρονο για να τα εφαρμωσω,αν καποιος παρει το σκυλο και τον εχει παρατημενο σε μια αποθηκη και το βλεπει μονο για να του βαζει νερο και φαγητο λογικο ειναι να εχει αλλη συμπεριφορα ο σκυλος απο αυτη που καταφερα εγω.

Τωρα για το θεμα εκπαιδευσης εχω δει πολλα και εχω ακουσει πολλα για αυτο και δεν επελεξα να το δωσω καπου να τον εκπαιδευσουν χωρις να ξερω τι περναει εκει.

Το οτι επιτεθηκε ο σκυλος μου δεν συμαινει οτι δεν ειναι κοινωνικος,δεν βγηκε εξω και οτι σκυλο εβλεπε εκανε επιθεσεις,το ειχα βγαλει βολτα,ειδε ενα σκυλο να ερχετε γριλιζοντας κατα πανω εμας και φροντισε να προστατεψει εμενα και τον εαυτο του.

Αν ερθεις στο σπιτι μου με το πεκινουα και μπεις μεσα μαζι μου δεν θα πειραξει ουτε εσενα ουτε το πεκινουα,αν ομως σου δωσω τα κλειδια και κανεις οτι μπαινεις μεσα στο σπιτι τοτε σιγουρα θα ειναι επιθετικος γιατι λογικο ειναι να σε περασει για ξενο-κλεφτη.

Για το θεμα λαμπραντορ και πιτμπουλ σου εφερα ενα παραδειγμα αλλα και παλι δεν με καταλαβες.

Το κακο πιτμπουλ φονιας που κυκλοφορει και σκοτωνει κοσμο ειναι ενα θεμα που ολοι θελουν να το προβαλουν γιατι πουλαει,αυτο εχει σαν αποτελεσμα να γινετε παραπληροφορηση και να αυξανοντε οι ιδιωκτητες που επιλεγουν τη ρατσα για εκμεταλευση.

Αν ενα πεκινουα εκανε μια επιθεση και σκοτωσε μια γυναικα γιαι τη δαγκωσε στο λαιμο,και καποιος εβγαινε και ελεγε οτι τα πεκινουα εχουν δηλητηριο στους κυνοδοντες και ειναι φονιαδες τοτε θα εβλεπες τα μεσα μαζικης ενημερωσης να μιλανε μονο για επιθεσεις πεκινουα και θα εβλεπες στο youtube κοινομαχιες με πεκινουα.

Ετσι εγινε και με τα δαλματιας,πριν βγει η ταινια με τα 101 σκυλια της δαλματιας,ελαχιστοι γνωριζανε τη ρατσα,μολις βγηκε η ταινια ολοι τρεξανε να παρουν δαλματιας γιατι γινανε αγαπητα παντου.

Πριν βγει η σειρα στη τηλεοραση "Λασι" κανεις δεν ασχοληθηκε με τα κολε'ι',μετα τη σειρα ολοι ψαχνανε για κολε'ι' και ακομα και τωρα οι περισοτεροι τους ρωτας τι σκυλο εχουν και σου λενε λασι.

To ιδιο και με τα γερμανικα ποιμενικα,τα αγιου βερναδου,τα χασκι και αλλα πολλα,ο κοσμος που δεν γνωριζει οτι του προβαλουν θα πιστεψει και με τη σειρα τους τα MME οτι πουλαει θα προβαλουν.

Αν στη σειρα Rex αντι για γερμανικο ποιμενικο ειχε πιτμπουλ ολοι θα κανανε σαν τρελοι για τα πιτμπουλ και κανενας δεν θα τα φοβοταν για να τα αντιμετοπιζει τοσο λαθος.

Εμενα οταν ημουν μικρος με δαγκωσε ενα πομερανιαν τι επρεπε δηλαδη να κανω;να φωναξω το star channel και ενα μπογια να μαζεψει τον φονια;

Link to comment
Share on other sites

και παλι δεν με καταλαβες,,,,,,

σου ειπα,,,,,ολα ειναι μια ισσοροπια,,,μεταξυ κοινωνικοποιησης και εκπαιδευσης σκυλου και ρατσας,,,,

απ οσα λες,,,δεν μπορεις να με πεισεισ γιατι πολυ απλα,,,εχω δει 100 πιτμπουλ κατα την διαρκεια εκπαιδευσης βασικης υπακοης,,οπως και καθηκοντων προστασιας,,,,,,η συμπεριφορα κατα κανονα ειναι το ιδιο,,,,δηλαδη,,,,κυριαρχικοι χαρακτηρες,,με εντονη επιθετικοτηκοτητα τα 7 στα δεκα,,,,,,,,,τωρα οτι λες για πεκινουα και ιστοριες δεν ισχυουν,,,,σιγα μην η τηλεοραση ασχολειτε με τα πιτμπουλ,,,,απλα δες το γεγονος,,,,,οτι ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο πιτμπουλ ειναι απο τα πιο επικινδυνα,,αν οχι το πιο επικινδυνο σκυλι απο ολες τις ρατσες,,,,αυτο ειναι γεγονος,,,

Link to comment
Share on other sites

και παλι δεν με καταλαβες,,,,,,

σου ειπα,,,,,ολα ειναι μια ισσοροπια,,,μεταξυ κοινωνικοποιησης και εκπαιδευσης σκυλου και ρατσας,,,,

απ οσα λες,,,δεν μπορεις να με πεισεισ γιατι πολυ απλα,,,εχω δει 100 πιτμπουλ κατα την διαρκεια εκπαιδευσης βασικης υπακοης,,οπως και καθηκοντων προστασιας,,,,,,η συμπεριφορα κατα κανονα ειναι το ιδιο,,,,δηλαδη,,,,κυριαρχικοι χαρακτηρες,,με εντονη επιθετικοτηκοτητα τα 7 στα δεκα,,,,,,,,,τωρα οτι λες για πεκινουα και ιστοριες δεν ισχυουν,,,,σιγα μην η τηλεοραση ασχολειτε με τα πιτμπουλ,,,,απλα δες το γεγονος,,,,,οτι ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο πιτμπουλ ειναι απο τα πιο επικινδυνα,,αν οχι το πιο επικινδυνο σκυλι απο ολες τις ρατσες,,,,αυτο ειναι γεγονος,,,

Δεν προσπαθω να σε πεισω για τιποτα,εσυ προσπαθεις να με πεισεις οτι εδω και 12 χρονια φιλοξενω ενα φονια και δεν το ξερω...

Ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο πιτμπουλ ειναι το ιδιο επικινδυνο με ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο ροτβαιλερ,με ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο ντοπερμαν,με ενα ανεκπαιδευτο και παραμελημενο λυκο καυκασου κτλ κτλ κτλ.

Ολες αυτες οι ρατσες και αλλες πολλες,αν γινουν επιθετικες κινδυνευεις σε ολες τις περιπτωσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=Yjyn09Swdog

Link to comment
Share on other sites

δεν προσπαθω να σε πεισω για τιποτα,,ιουτε σου λεω οτι εχεις φονια σπιτι,,,εκτος αν θεωρεις τον ευατο σου οτι εχει το σκυλο ως προεκταση ανδρισμου του και επειδη εχει δυνατα σαγονια,,,,,και επειδη μιλαω με πειστηρια,,,,

λιστα θανατων στην αμερικη το 09 απο σκυλια,,,,,

για δες τα ηρεμα και πραα πιτμπουλ τι ποσοστα εχουν,,,,οχι,,,επειδη ειπες οτι η παραπληροφορηση τα κανει επιθετικα και φονιαδες,,,και δες αντιστοιχα ποσοστα αλλως σκυλιων,,,,

Fatalities reported in 2009

News organizations reported thel dog attacks in the United States in 2009. The following victims and their ages were reported as having been killed by dogs:

* Cheyenne Peppers, 5 years, chained dog, pit bull[138]

* Tyson Miller, 2 years, chained dog, pit bull[139]

* Izaiah Cox, 7 months, inside home, pit bull-type[140]

* Leonard Lovejoy, Jr., 11 months, inside home, pit bull-type[141]

* Justin Clinton, 10 years, loose roaming dogs,pit bull mixed breed[142]

* Carter Delaney, 20 years, inside home, pit bulls[143]

* "John Doe", 3 days, inside home, pit bull[144]

* Jasmine Deane, 23 months, chained dog[145]

* Colton Smith, 17 months, in yard, mixed pit bull breed[146]

* Matthew Hurt, 2 years, chained dog, pit bull[147]

* Destiny Knox, 16 months, yard dog, pit bull[148]

* Rosie Humphries, 85 years, chained dog, pit bull[149]

* Lowell Bowden, 70 years, roaming dogs, unknown and pit bull[150]

* Alex Angulo, 4 years, yard dog (Rottweiler)[151]

* Brooklynn Milburn, 4 years, chained dog (Rottweiler)[152]

* Olivia Rozek, 3 weeks, inside home (Siberian Husky)[153]

* Brianna Shanor, 8, chained dog (Rottweiler-mix)[154]

* Ramirez "baby", 2 weeks, inside home (Chow-Golden Retriever mix)[155]

* Hill Williams, 38 years, yard dogs (Bullmastiff-mix)[156]

* Dustin Faulkner, 3 years, chained dog (Husky)[157]

* Michael Landry, 4 years, kenneled dogs (Boxer)[158]

* Gordon Lykins, 48, loosse roaming dogs (mixed breed) [

Fatalities reported in 2008

News organizations reported 23 fatal dog attacks in the United States in 2008. The following victims and their ages were reported as having been killed by dogs:

* Kelli Chapman, 24 years, guard dogs, pit bull type[114]

* Julian Slack, 3 years, inside home, pit bull-type[115]

* Pablo Hernandez, 5 years, chained dog, pit bull type[116]

* Tony Evans, Jr., 3 years, chained dog, pit bull type[117]

* Isis Kreiger, 6 years, inside home, pit bull type[118]

* Henry Piotrowski, 90 years, loose roaming dogs, pit bull type[119]

* Luna McDaniel, 83 years, loose roaming dogs, pit bull type[120]

* Cenedi Carey, 4 months, yard dogs, mixed pit bull breed[121]

* Chester Jordan, 62 years, inside home, pit bull type[122]

* Alexander Adams, 2 years, inside home, pit bull type[123]

* Gerald Adelmund, 60 years, yard dogs, mixed pit bull breed[124]

* Andrew Stein, 8 months, inside home (Doberman Pinscher)[125]

* Justin Mozer, 6 weeks, inside home (Jack Russell Terrier)[126]

* Abraham Tackett, 23 months,chained dog (Husky-mix);[127]

* Tanner Monk, 7 years, yard dogs (mixed-breed dog)[128]

* Robert Howard, 42, dog never located;[129]

* Lorraine May, 74 years, inside home (Golden Retriever-mix, Australian Shepherd-mix);[130]

* Iopeka Liptak, 13 months, yard dog, mixed breed[131][132][19]

* Addison Sonney, 14 months, inside home (Old English Sheepdog mix);[133]

* Zane Earles, 2 months, starving puppy (Labrador Retriever)[134]

* Alexis Hennessy, 6 days, inside home (Husky);[135]

* Katya Todesco, 5 years, yard dog, mixed breed[136]

* "Jane Doe", 3 days, inside home (Husky)[137]

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

δεν προσπαθω να σε πεισω για τιποτα,,ιουτε σου λεω οτι εχεις φονια σπιτι,,,εκτος αν θεωρεις τον ευατο σου οτι εχει το σκυλο ως προεκταση ανδρισμου του και επειδη εχει δυνατα σαγονια,,,,,και επειδη μιλαω με πειστηρια,,,,

λιστα θανατων στην αμερικη το 09 απο σκυλια,,,,,

για δες τα ηρεμα και πραα πιτμπουλ τι ποσοστα εχουν,,,,οχι,,,επειδη ειπες οτι η παραπληροφορηση τα κανει επιθετικα και φονιαδες,,,και δες αντιστοιχα ποσοστα αλλως σκυλιων,,,,

Fatalities reported in 2009

News organizations reported thel dog attacks in the United States in 2009. The following victims and their ages were reported as having been killed by dogs:

* Cheyenne Peppers, 5 years, chained dog, pit bull[138]

* Tyson Miller, 2 years, chained dog, pit bull[139]

* Izaiah Cox, 7 months, inside home, pit bull-type[140]

* Leonard Lovejoy, Jr., 11 months, inside home, pit bull-type[141]

* Justin Clinton, 10 years, loose roaming dogs,pit bull mixed breed[142]

* Carter Delaney, 20 years, inside home, pit bulls[143]

* "John Doe", 3 days, inside home, pit bull[144]

* Jasmine Deane, 23 months, chained dog[145]

* Colton Smith, 17 months, in yard, mixed pit bull breed[146]

* Matthew Hurt, 2 years, chained dog, pit bull[147]

* Destiny Knox, 16 months, yard dog, pit bull[148]

* Rosie Humphries, 85 years, chained dog, pit bull[149]

* Lowell Bowden, 70 years, roaming dogs, unknown and pit bull[150]

* Alex Angulo, 4 years, yard dog (Rottweiler)[151]

* Brooklynn Milburn, 4 years, chained dog (Rottweiler)[152]

* Olivia Rozek, 3 weeks, inside home (Siberian Husky)[153]

* Brianna Shanor, 8, chained dog (Rottweiler-mix)[154]

* Ramirez "baby", 2 weeks, inside home (Chow-Golden Retriever mix)[155]

* Hill Williams, 38 years, yard dogs (Bullmastiff-mix)[156]

* Dustin Faulkner, 3 years, chained dog (Husky)[157]

* Michael Landry, 4 years, kenneled dogs (Boxer)[158]

* Gordon Lykins, 48, loosse roaming dogs (mixed breed) [

Fatalities reported in 2008

News organizations reported 23 fatal dog attacks in the United States in 2008. The following victims and their ages were reported as having been killed by dogs:

* Kelli Chapman, 24 years, guard dogs, pit bull type[114]

* Julian Slack, 3 years, inside home, pit bull-type[115]

* Pablo Hernandez, 5 years, chained dog, pit bull type[116]

* Tony Evans, Jr., 3 years, chained dog, pit bull type[117]

* Isis Kreiger, 6 years, inside home, pit bull type[118]

* Henry Piotrowski, 90 years, loose roaming dogs, pit bull type[119]

* Luna McDaniel, 83 years, loose roaming dogs, pit bull type[120]

* Cenedi Carey, 4 months, yard dogs, mixed pit bull breed[121]

* Chester Jordan, 62 years, inside home, pit bull type[122]

* Alexander Adams, 2 years, inside home, pit bull type[123]

* Gerald Adelmund, 60 years, yard dogs, mixed pit bull breed[124]

* Andrew Stein, 8 months, inside home (Doberman Pinscher)[125]

* Justin Mozer, 6 weeks, inside home (Jack Russell Terrier)[126]

* Abraham Tackett, 23 months,chained dog (Husky-mix);[127]

* Tanner Monk, 7 years, yard dogs (mixed-breed dog)[128]

* Robert Howard, 42, dog never located;[129]

* Lorraine May, 74 years, inside home (Golden Retriever-mix, Australian Shepherd-mix);[130]

* Iopeka Liptak, 13 months, yard dog, mixed breed[131][132][19]

* Addison Sonney, 14 months, inside home (Old English Sheepdog mix);[133]

* Zane Earles, 2 months, starving puppy (Labrador Retriever)[134]

* Alexis Hennessy, 6 days, inside home (Husky);[135]

* Katya Todesco, 5 years, yard dog, mixed breed[136]

* "Jane Doe", 3 days, inside home (Husky)[137]

Το αν ο σκυλος μου αποτελει προεκταση του ανδρισμου μου δεν μπορεις να το ξερεις γιατι δεν με ξερεις,οπως και εγω δεν ξερω αν βγαζεις τα αποθημενα σου σε μια ρατσα γιατι δεν σε ξερω.

Το οτι εχει τα πιο δυνατα σαγονια δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου εσυ που λες οτι ειναι και η δουλεια σου το γνωριζεις πολυ καλα.

Για τη λιστα δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα γιατι αποτελειτε απο μεμονομενες και επιλεκτικες αναφορες και οχι για επισημη ερευνα με ποσοστα.

Δεν αμφισβητω τη λιστα αλλα δεν ειναι ολα τα περιστατικα για να βγει ενα σωστο συμπερασμα,οποιος ηθελε εκανε αναφορα και οποιος δεν ηθελε δεν εκανε αναφορα.

Μεσα στη λιστα υπαρχουν jack russell,labrador και husky,και αυτοι φονιαδες ειναι με λιγοτερα ποσοστα;

Ας υποθεσουμε οτι στη λιστα εχει 10 πιτ μπουλ δολοφονους,τα αλλα 1000000000 πιτ μπουλ που παιζουν με παιδακια στο σπιτι τους και ειναι ησυχα τα αναφερεις;

Aν 10/1000000000 πιτ μπουλ ειναι επιθετικα και 1/1000 husky ειναι επιθετικα,πoια ρατσα εχει το μεγαλυτερο ποσοστο επιθετικοτητας;

YΓ Σε πολλα λεει pitbull type η' pitbull breed και οχι pitbull,συχνα βλεπουμε οτι pitbull type συμπεριλαμβανουν και τα:bull terier,bull mastif,dog argentino,bulldog και πολλα αλλα.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

πρωτον,,,,μην συγκρινεις τον αριθμο σκυλιων,βγες μια βολτα σε ενα παρκο,,,ποσα πιτμπουλ θα δεις????μηπως γεμισε ο κοσμος πιτμπουλ και δεν το βλεπω,,?,,,κοιτα,,,,επειδη δεν σε ξερω,,,,καταλαβαινω οτι απο τον τροπο που μιλας εισαι ενας ιδιοκτητης πιτμπουλ ο οποιος νομιζει οτι το σκυλι του ειναι το πιο πραο σκυλακι στο κοσμο,ετσι ειναι πολλοι,,,,,,οι οποιοι λενε οτι τα καημενα εχουν πεσει σε πλεκτανη,,,,ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΤΕ?????,,,ευχομαι ποτε να μην σε φερει σε δυσκολη θεση,,,,ουτε απωθημενα θελω να βγαλω ουτε τιποτα,,,,,εξ αρχης ειπα οτι ειναι παρεξηγημενη ρατσα,,,,,

οι λιστες ειναι επισημες απο την αμερικη,,,,και προσεχε,,,,ειναι οι θανατοι ,,,οχι οι τραυματισμοι,,,,μην πλανασθε απο το δικο σου σκυλο ο οποιος μπορει να ειναι κυριολεκτικα αρνι,,,,οσο και να το εκπαιδευσεις,,,παραμενει πιτμπουλ,,,,ουτε του ριτριβερ τον χαρακτηρα θα αποκτησει ουτε του κανις,,,,,,θα ειναι πιτμπουλ,ροτβαιλερ,και γενικα οι 5-6 επιθετικες φΥλες που υπαρχουν,,,,,,,,,,,ειναι σκυλια με κυριαρχικες τασεις ,,επιθετικοτητα,,και δεστε τα γεγονοτα,,,,

επειδη με κουρασε το θεμα ,,,σταματαω εδω,,και για το youtube,,,,πατα pitbull attack και θα καταλαβεις,,,,μην ποσταρω ενα σωρο βιντεο,,,

και στην παραπανω λιστα,,,,βλεπω ενα λαμπραντορ,,,που λεει starving puppy

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

YΓ Σε πολλα λεει pitbull type η' pitbull breed και οχι pitbull,συχνα βλεπουμε οτι pitbull type συμπεριλαμβανουν και τα:bull terier,bull mastif,dog argentino,bulldog και πολλα αλλα.

* Hill Williams, 38 years, yard dogs (Bullmastiff-mix)[156]

Link to comment
Share on other sites

πρωτον,,,,μην συγκρινεις τον αριθμο σκυλιων,βγες μια βολτα σε ενα παρκο,,,ποσα πιτμπουλ θα δεις????μηπως γεμισε ο κοσμος πιτμπουλ και δεν το βλεπω,,?,,,κοιτα,,,,επειδη δεν σε ξερω,,,,καταλαβαινω οτι απο τον τροπο που μιλας εισαι ενας ιδιοκτητης πιτμπουλ ο οποιος νομιζει οτι το σκυλι του ειναι το πιο πραο σκυλακι στο κοσμο,ετσι ειναι πολλοι,,,,,,οι οποιοι λενε οτι τα καημενα εχουν πεσει σε πλεκτανη,,,,ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΤΕ?????,,,ευχομαι ποτε να μην σε φερει σε δυσκολη θεση,,,,ουτε απωθημενα θελω να βγαλω ουτε τιποτα,,,,,εξ αρχης ειπα οτι ειναι παρεξηγημενη ρατσα,,,,,

οι λιστες ειναι επισημες απο την αμερικη,,,,και προσεχε,,,,ειναι οι θανατοι ,,,οχι οι τραυματισμοι,,,,μην πλανασθε απο το δικο σου σκυλο ο οποιος μπορει να ειναι κυριολεκτικα αρνι,,,,οσο και να το εκπαιδευσεις,,,παραμενει πιτμπουλ,,,,ουτε του ριτριβερ τον χαρακτηρα θα αποκτησει ουτε του κανις,,,,,,θα ειναι πιτμπουλ,ροτβαιλερ,και γενικα οι 5-6 επιθετικες φΥλες που υπαρχουν,,,,,,,,,,,ειναι σκυλια με κυριαρχικες τασεις ,,επιθετικοτητα,,και δεστε τα γεγονοτα,,,,

επειδη με κουρασε το θεμα ,,,σταματαω εδω,,και για το youtube,,,,πατα pitbull attack και θα καταλαβεις,,,,μην ποσταρω ενα σωρο βιντεο,,,

και στην παραπανω λιστα,,,,βλεπω ενα λαμπραντορ,,,που λεει starving puppy

Oι λιστες ειναι απο Αμερικη και οχι απο τη Ελλαδα,αλλα και στη Ελλαδα υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο αυτης της ρατσας,δεν ξερω εκει που εισαι εσυ τι σκυλους εχουν αλλα εδω στα παρκα 1/5 σκυλια ειναι πιτμπουλ,στην Αμερικη το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι τα pitbull,9-10 αμερικανικες ταινιες εχουν pitbull και οχι 1 αλλα 3-4 σε καθε ιδιοκτητη,δεν ειναι τυχαιο και το ονομα American red nose.

Ευχομαι να μην αποκτησω ποτε σκυλο με συμπεριφορα κανις γιατι πραγματικα δεν εχω δει χειροτερη συμπεριφορα,απλα αντι να τα φοβαμαι γελαω εκει ειναι η διαφορα.

Επειδη εκανα εχτες μια αναζητηση στο youtube με τις λεξεις pitbull attack,8/10 εχει pitbull να παιζουν με τα αφεντικα τους και ο τιτλος εχει μπει για να εχουν πολλα views εξου και η παραπληροφορηση που ελεγα,ξερουν οτι ο τιτλος προκαλει και τον βαζουν σκοπιμα για να τραβηξουν τα βλεματα.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειχα 2 πιτ μπουλ τα οποια εχουν πεθαινει εδω και 5 - 3 χρονια αντιστοιχα , αρσενικο ρεντ νοουζ και ενα θηλυκο , ηταν μεσα στο σπιτι και τα 2 , ποτε δεν ειχα αντιμετωπιση το παραμικρο προβλημα ητε μεσα στο σπιτι ητε εξω στη βολτα , εγκυος ηταν η γυναικα μου και πηγαινανε ολα καλα , το ενα το σκυλι πεθαινε απο λαθος διαγνωση του γιατρου , ο σκυλος παθαινε κρισεις ζαχαρου ενω ο γιατρος ελεγε οτι ειναι κρισεις επιληψιας και μου εδωσε να του κανω αγωγη με ενεσεις στεντον οπου το σκυλι χαζεψε και στο τελος πεθανε και το δευτερο ειχε ( καρκινο ) σε διαφορα οργανα του σωματος οπου αναγκαστηκα να του κανω ευθανασια γιατι ειχε κληση ο λαιμος και δεν μπορουσε ουτε νερο να πιει , στα 7-8 χρονια που ηταν τα σκυλια μεσα στο σπιτι ολα ηταν τελεια . και γνωμη μου ειναι πως οποιοδηποτε σκυλο και να παρεις ητε ειναι πιτ μπουλ ητε τσου τσου , οπως το μαθεις το σκυλι ετσι θα ειναι . Προσωπικα οταν μεγαλωσουν λιγο ακομα τα παιδια μου και καταλαβουν οτι το σκυλι δεν ειναι παιχνιδι και ειναι φιλος θα παρω παλι πιτ μπουλ .

n14478804571788236404.th.jpg

n14478804571788246689.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Mερικα στα γρηγορα,οποιος τα δει συγκρινετε τιτλους με περιεχομενο

http://www.youtube.com/watch?v=hynS9uzDTsM...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oHjao3zsWV0...feature=related

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειχα 2 πιτ μπουλ τα οποια εχουν πεθαινει εδω και 5 - 3 χρονια αντιστοιχα , αρσενικο ρεντ νοουζ και ενα θηλυκο , ηταν μεσα στο σπιτι και τα 2 , ποτε δεν ειχα αντιμετωπιση το παραμικρο προβλημα ητε μεσα στο σπιτι ητε εξω στη βολτα , εγκυος ηταν η γυναικα μου και πηγαινανε ολα καλα , το ενα το σκυλι πεθαινε απο λαθος διαγνωση του γιατρου , ο σκυλος παθαινε κρισεις ζαχαρου ενω ο γιατρος ελεγε οτι ειναι κρισεις επιληψιας και μου εδωσε να του κανω αγωγη με ενεσεις στεντον οπου το σκυλι χαζεψε και στο τελος πεθανε και το δευτερο ειχε ( καρκινο ) σε διαφορα οργανα του σωματος οπου αναγκαστηκα να του κανω ευθανασια γιατι ειχε κληση ο λαιμος και δεν μπορουσε ουτε νερο να πιει , στα 7-8 χρονια που ηταν τα σκυλια μεσα στο σπιτι ολα ηταν τελεια . και γνωμη μου ειναι πως οποιοδηποτε σκυλο και να παρεις ητε ειναι πιτ μπουλ ητε τσου τσου , οπως το μαθεις το σκυλι ετσι θα ειναι . Προσωπικα οταν μεγαλωσουν λιγο ακομα τα παιδια μου και καταλαβουν οτι το σκυλι δεν ειναι παιχνιδι και ειναι φιλος θα παρω παλι πιτ μπουλ .

n14478804571788236404.th.jpg

n14478804571788246689.th.jpg

Κουκλια και τα 2 :D

Link to comment
Share on other sites

αποψη σας παιδια,,,,κατ εμε,,,,σκυλια με χαρακτηρες γερμανικων ποιμενικων και λαμπραντορ δεν υπαρχουν,,,,,,μεχρι τωρα ειχα,,,, εμπειριες οχι μεσω δουλειας,,,,αλλα απο προσωπικο δεσιμο,,,με τα εξης,,,

μποξερ,πεκινουα,ροτβαιλερ,κολει,γερμανικο ποιμενικο(2),κολει,ριτριβερ,2 ημιαιμα,,

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν επιθεσεις απο pitbull,aπλα δεν ειναι ολα τα pitbull ιδια οπως και ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδια.

Αν παρεις ενα σκυλο και τον μεγαλωσεις σε μια σκοτεινη αποθηκη,τον ταιζεις ομο κρεας και τον χτυπας,οτι ρατσα και να ειναι θα γινει ενας επιθετικος σκυλος γιατι ετσι τον εμαθες,αντι να τον εξημερωσεις τον κανεις αγριμι,ειτε αυτο ειναι pitbull ειτε ειναι ντοπερμαν ειτε ειναι ροτβαιλερ,γιατι σωνει και καλα μονο τα pitbull ειναι επιθετικα;

Γιατι δεν κατηγορεις αυτον που τον μεγαλωσε και τα εκανε ετσι και κατηγορεις το ζωντανο που στο κατω κατω δεν ευθυνετε 100% για το αποτελεσμα.

Και ενα παιδι αν μεγαλωσει και επιβιωσει στη ζουγκλα θα γινει αγριμι,το παιδι φταιει η' ο ανθρωπος που το παρατησε στο δασος;

Αν ενα παιδι εχει μεγαλωσει στη κλεψια και στη αλητια τοτε ολα τα παιδια ειναι κλεφτες και αλητες η' ευθυνοντε οι γονεις για το τροπο που το μεγαλωσαν;

Γιατι θα πρεπει το πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με αλλες ρατσες να το κανουμε μιονετημα;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ενα από τα βασικότερα πράγματα-ειδικά για σκύλους φύλακες-είναι η κατάλληλη εκπαίδευση και η κοινωνικοποιήση με άλλα ζώα και ανθρώπους από πολύ μικρή ηλικία, δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό και πιστεύω πως είναι απίθανο ένα κατάλληλα εκπαιδευμένο pitbull, rottweiler, presa canario και οποιαδήποτε άλλη mastiff φυλή θα γινόταν επιθετική σε άλλα ζώα ή ανθρώπους. Επίσης πιστεύω πως δεν θα έπρεπε κάποιος να αγοράσει κάποια mastiff φυλή ή κάποιο μεγαλόσωμο σκύλο φύλακα εαν δεν έχει σκοπό να εκπαιδεύσει τον σκύλο και να μην του παρέχει τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης, τέτοιοι μεγαλόσωμοι σκύλοι δεν γίνεται να ζήσουν στον περιορισμένο χώρο του σαλονιού μας ή του μπαλκονιού ή της ταράτσας κ.ο.κ. πρέπει να γυμνάζονται συνεχώς για να κρατάνε το σώμα τους σε φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου αδερφη καβαλαγε το μεγαλο αρσενικο πιτμπουλ και την εκανε βολτες στο σαλονι ..... απο εκει και περα το ξαναειπα ποιο πανω ....

οπως και οτι μαθεις το σκυλι θα κανει ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η αδερφη μου με το σκυλο μεγαλωσε, χωρις κανενα προβλημα,ο σκυλος τωρα ειναι 12 και η αδερφη μου 18.

Τελικα ολα τα μικρα παιδια κανανε το σκυλο αλογο :D

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

παιδια,,,,για να τελειωσει το θεμα,,,υπαρχουν γενικα καποιες φυλες,,,οι αποιες ειναι πιο επιθετικες και λογω χαρακτηριστικων φυλης χρειαζονται οπωσδηποτε κοινωνικοποιηση και εκπαιδευση,,,,,,,,,

μεσα σ αυτες ειναι τα πιτμπουλ και τα ροτβαιλερ,,,,,δεν εχω τιποτα με τα σκυλια αυτα,,,,προς θεου,,,,,,,,,,,,,,

απλα πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,,,,,,,,,,,

και καταλαβετε το τελευταιο,,,

με εναν ανιδεο και αευθυνο ιδιοκτητη,,,τα πιτ μπουλ και ροτβαιλερ και και ,,,,πραγματικα γινονται ακρως επικυνδυνα,,,,,,,,,

σε εναν ανιδεο και ανευθυνο ιδιοκτητη,,,,ενα κολει η ενα λαμπραντορ,,,,θα ειναι λιγοτερο επικυνδυνο ,,,,,,,,,,,,και αυτο?γιατι εχουν αλλη ιδιοσυγκρασια σαν φυλες....

με λιγα λογια,,,,αν δεν κοινωνικοποιησεις το λαμπραντορ,,,,απο την φυση του δεν ειναι επιθετικα με αλλα σκυλια,,,ισως να εκφρασει καποια σημαδια αλλα οχι εντονα,,,,αντιθετως αν δεν κοινωνκοποιησεις τις φυλες που ανεφερα,,,,τελειωσε!το χασες...........αυτα,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν επιθεσεις απο pitbull,aπλα δεν ειναι ολα τα pitbull ιδια οπως και ολα τα σκυλια δεν ειναι ιδια.

Αν παρεις ενα σκυλο και τον μεγαλωσεις σε μια σκοτεινη αποθηκη,τον ταιζεις ομο κρεας και τον χτυπας,οτι ρατσα και να ειναι θα γινει ενας επιθετικος σκυλος γιατι ετσι τον εμαθες,αντι να τον εξημερωσεις τον κανεις αγριμι,ειτε αυτο ειναι pitbull ειτε ειναι ντοπερμαν ειτε ειναι ροτβαιλερ,γιατι σωνει και καλα μονο τα pitbull ειναι επιθετικα;

Γιατι δεν κατηγορεις αυτον που τον μεγαλωσε και τα εκανε ετσι και κατηγορεις το ζωντανο που στο κατω κατω δεν ευθυνετε 100% για το αποτελεσμα.

Και ενα παιδι αν μεγαλωσει και επιβιωσει στη ζουγκλα θα γινει αγριμι,το παιδι φταιει η' ο ανθρωπος που το παρατησε στο δασος;

Αν ενα παιδι εχει μεγαλωσει στη κλεψια και στη αλητια τοτε ολα τα παιδια ειναι κλεφτες και αλητες η' ευθυνοντε οι γονεις για το τροπο που το μεγαλωσαν;

Γιατι θα πρεπει το πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με αλλες ρατσες να το κανουμε μιονετημα;

Φίλε συμφωνώ απολύτως. Ο φίλος που σου έδειξε αυτά τα video έχει δίκιο ως προς τις επιθέσεις pit bull όμως να ξέρεις ότι αυτές οι επιθέσεις προέρχονται από κακές αναπαραγωγές για μάχες. Πρέπει αυτά τα σκυλιά να αναπαράγωνται από σωστούς και υπεύθυνους εκτροφείς σε συνδυασμό και με την σωστή ανατροφή του υποψήφιου ιδιοκτήτη όπως και τα ξαδέλφια τους american staffordshire terrie που υπάγονται στην ομάδα molossian και όλα αυτά τα είδη σκυλιών πρέπει να έχουν πολύ καλή διάθεση στους ανθρώπους και να αγαπάν πολύ τα παιδια και με σωστή κοινωνικοποίηση πιθανώς να μην έχουν προβλήματα και με άλλα κατοικίδια και εξάλλου τέτοιου είδους σκυλιά πρέπει να τους δείχνουμε σεβασμό και αγάπη για να μας σέβονται κι'αυτά και να μην μας δημιουργούν προβλήματα γιατί από τον χαρακτήρα των αφεντικών τους παίρνουν συχνά και τις καλές και τις κακές συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...