Jump to content

Ειναι επικίνδυνα;


Recommended Posts

:thumbup: Μαζί με κάτι ζωανθάκια μπήκαν στο νάνο και τα εικονιζόμενα.

Μου φάνηκαν για Aeolid Nudibranch και 4 που βρήκα ... είναι όμως Aeolid ή άδικα τα εξόντωσα;

post-18547-1302550783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι και καλά θα κάνεις να αφαιρέσεις τους ζωανθούς και να τους κάνεις dip σε γλυκό νερό.Τα συγκεκριμένα αν δεν αφαιρεθούν πλήρως θα σου φάνε όλους τους ζωανθούς και μετά θα εξαφανιστούν.Να έχεις στο νου σου και για τυχόν αυγά.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Βλακεία έκανα που τα πήρα από κατ/μα τελικά ... τεσπα ένα βραχάκι είναι και έχω σκοτώσει 6 μέχρι σήμερα. Απορώ πως ζουν ακομα τα ζωανθάκια ...

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου - ειδα και το άρθρο που έχετε απλά δεν ήμουν σίγουρη ότι ειναι αυτά.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Βλακεία έκανα που τα πήρα από κατ/μα τελικά ... τεσπα ένα βραχάκι είναι και έχω σκοτώσει 6 μέχρι σήμερα. Απορώ πως ζουν ακομα τα ζωανθάκια ...

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου - ειδα και το άρθρο που έχετε απλά δεν ήμουν σίγουρη ότι ειναι αυτά.

Σε ευχαριστώ

Ακολουθησε τις οδηγιες και να εχεις το νου σου για την συνεχεια.Εγω κοντεψα να χασω ολοκληρη montipora.Eυτυχως το καταλαβα και εβγαλα frag.Φυσικα η υπολοιπη την εχασα ολη.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Το βραχακι εχει ήδη βγει από το ενυδρείο αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κανει αυγά και να την πέσουν πχ στην ephylia ή στο μανιταράκι μου;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Το βραχακι εχει ήδη βγει από το ενυδρείο αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κανει αυγά και να την πέσουν πχ στην ephylia ή στο μανιταράκι μου;

Φυσικα και υπαρχει αυτη η πιθανοτητα.Εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις για κατι υποπτο. :P

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα ειδη αυτα τρωνε καποιο συγκεκριμενο κοραλι μονο.

Αν ηταν στα ζοανθους,θα τρωνε μονο ζωανθους.

Ακολουθα τις συμβουλες για dip σε γλυκο νερο (ολα τα ζοανθους καθε φορα και επαναληψη ανα διαστηματα) και μην ανησυχεις για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει αυτη η πιθανοτητα.Εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις για κατι υποπτο. :thumbup:

Αυτο που το βασιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το βασιζεις;

Στο γεγονος οτι το βραχακι καπου ακουμπαγε,δεν ηταν στον αερα.Αρα υπαρχει και αυτην η πιθανοτητα καποια να εκαναν βολτουλα.Αλλωστε μιλαμε παντα για πιθανοτητες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο γεγονος οτι το βραχακι καπου ακουμπαγε,δεν ηταν στον αερα.Αρα υπαρχει και αυτην η πιθανοτητα καποια να εκαναν βολτουλα.Αλλωστε μιλαμε παντα για πιθανοτητες. :P

Την απαντηση την εδωσε ο Ακης :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=538431

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ πολύ !!

Διάβασα και σχετική ερώτηση που είχατε κάνει στον κο Shimek και έλεγε επιτίθενται σε ζωανθους οπότε ησύχασα ...

Το ανέφερα και στο κατ/μα από οπου το πηρα. Σκασίλα τους αλλά αν κανουν έλεγχο όπως είπαν θα την γλυτώσει ο επόμενος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...